بازدید 4620

امواج چهار متری در انتظار دریای خزر

هواشناسی مازندران با اعلام وضعیت هشدار سطح نارنجی، هرگونه فعالیت دریایی در آب‌های ساحلی این استان را از امشب شامگاه پنجشنبه تا عصر یکشنبه هفته آینده، ناامن اعلام کرده است.
کد خبر: ۱۱۶۹۲۸۰
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۸ 30 March 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، هواشناسی مازندران اعلام کرد که با شکل گیری جریانات شمالی همراه با عبور موج از تراز میانی جو، دریای خزر از شامگاه پنجشنبه با وزش باد شدید مواج است و برای فعالیت دریایی ناامن می‌شود.

هواشناسی مازندران با بیان این‌که سامانه ناپایدار جوی مناطق ساحلی و دور از ساحل را تحت تاثیر قرار می‌دهد اعلام کرد که بیشینه سرعت وزش باد نیز در مناطق نزدیک ساحل تا ۱۵ و در مناطق دور از ساحل نیز تا ۱۸ بر ثانیه خواهد رسید که این امر باعث شکل‌گیری امواج تا ۳.۲ متری در مناطق نزدیک ساحل و در مناطق دور از ساحل نیز تا چهار متر می شود و برای فعالیت های دریایی مناسب نخواهد بود.

هواشناسی مازندران هشدار داد که این وضعیت جوی دریایی علاوه بر احتمال غرق شدن قایق های تفریحی و شناورهای سبک، باعث پاره شدن تورهای صیادی به ویژه تورهای صید پره و ایجاد خطر برای فعالیت های صیادی خواهد شد.

 

در این اخطاریه به مسافران و علاقه‌مندان به دریا توصیه شده است در طی این مدت از فعالیت‌های تفریحی خودداری کنند و صیادان و فعالان حوزه شیلات نیز از حضور در دریا بپرهیزند.

مازندران حدود ۴۸۰ کیلومتر از سواحل جنوبی دریای خزر را در اختیار دارد که بیشترین میزان در میان سه استان شمالی است.

با توجه به شرایط ناپایدار جوی که تا اوایل هفته آینده نیز تداوم خواهد داشت، هواشناسی مازندران در ۴۸ ساعت گذشته با صدور ۲ هشدار جداگانه نسبت به احتمال آتش سوزی در عرصه های جنگلی و مرتعی و همچنین احتمال جاری شدن روان آب و سیلاب های محلی، کاهش هشت تا ۱۵ درجه ای دمای هوا، بارش برف در ارتفاعات، خطر ریزش سنگ در محورهای کوهستانی و همچین احتمال آسیب به خزانه های برنج و سرمازدگی شکوفه های درختان هشدار داد.

هواشناسی مازندران در نخستین هشدار جوی سطح زرد که روز سه‌شنبه گذشته صادر کرده بود با پیش‌بینی شکل‌گیری و تقویت جریانات گرم جنوبی نسبت به وقوع آتش‌سوزی در مناطق جنگلی و مراتع این استان در طی روزهای چهارشنبه و امروز پنجشنبه هشدار داده بود.

 

دومین هشدار هواشناسی مازندران نیز که روز گذشته چهارشنبه صادر شده نسبت به کاهش محسوس هشت تا ۱۵درجه ای دمای هوا، بارش برف در ارتفاعات، جاری شدن روان آب و سیلاب های محلی و احتمال خطر ریزش سنگ در محورهای کوهستانی هشدار داده شده است.

هواشناسی مازندران با صدور هشدار سطح نارنجی با پیش بینی استقرار و فعالیت سامانه سرد بارشی از بامداد روز جمعه تا اواخر وقت شنبه آینده، نسبت به جاری شدن روان‌آب و آبگرفتگی محلی، بارش برف و ریزش سنگ در محورهای کوهستانی این استان هشدار داد.

هواشناسی در اخطاریه خود، بارش برف در ارتفاعات بویژه محور کندوان از محدوده سیاه بیشه تا تونل و محور هراز از محدوده گزنک تا بعداز تونل امامزاده هاشم از عصر روز جمعه تا اواخر وقت شنبه را از اثر مخاطره این سامانه جدید اعلام کرد.

هواشناسی مازندران با اشاره به وزش باد نسبتا شدید و کاهش هشت تا ۱۵ درجه ای دمای هوا، به کشاورزان توصیه کرد نسبت به بستن و محکم کردن پوشش نایلونی خزانه برنج در طی این مدت اقدام کنند ضمن اینکه با توجه به سردی هوا احتمال خسارات به شکوفه‌های درختان و سرمازدگی جوانه‌ها در مناطق کوهستانی نیز دور از انتظار نیست.

در اخطاریه هواشناسی مازندران علاوه بر انجام اقدامات پیشگیرانه از جمله مقاوم سازی سازه های کم مقاوم و تابلوهای تبلیغاتی توسط دستگاه های خدمات رسان برای جلوگیری از خارت های احتمالی، به کشاورزان نیز توصیه شده است نسب به جلوگیری از سرمازدگی شکوفه‌ها و جوانه‌ها، اقدامات لازم را انجام دهند.

هواشناسی همچنین از مردم خواست در طی این مدت از توقف در حاشیه راه ها بویژه محورهای کوهستانی که با خطر ریزش سنگ همراه است و همچینن اسکان در کنار رودخانه ها خودداری کنند. از کوهنوردان نیز خواسته شده است از صعود به ارتفاعات خودداری کنند.

هواشناسی شرایط جوی امروز مازندران را براساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه های پیـش یابـی هواشناسـی صاف تا نیمه ابری با افزایش محسوس دما و در دامنه ها و ارتفاعات با وزش بادگرم و از شامگاه پنجشنبه با افزایش ابر، وزش باد نسبتاً شدید از سمت غرب استان و با رگبار پراکنده باران پیش بینی کرده است.

آسمان مازندران در روزهای جمعه و شنبه نیز ابری همراه با کاهش محسوس دما، بارش متناوب باران، در ارتفاعات مه آلود با بارش باران و برف و وزش باد گاهی نسبتاً شدید پیش بینی شده است.

شرایط جوی مازندران از روز یکشنبه تا جهارشنبه هفته آینده نیز صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش تدریجی دما و در مناطق ساحلی و جلگه ای با احتمال مه صبحگاهی پیش بینی شده است.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم