بازدید 2273

رئیسی با دعوت رسمی اسد به سوریه می‌رود

حسین امیرعبداللهیان و فیصل مقداد وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و سوریه شنبه شب در دمشق درباره موضوعات مختلف مورد اهتمام دو کشور در حوزه های دوجانبه و منطقه ای گفت وگو و رایزنی کردند.
کد خبر: ۱۱۵۹۵۱۷
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۴ 15 January 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از وزارت امور خارجه ، امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به اینکه وزارتخانه های امور خارجه دو کشور موضوعات زیادی برای تبادل نظر و همکاری در پیش رو دارند، بر ضرورت افزایش تلاش مشترک با تمرکز بر زمینه سازی برای دستیابی به بهترین نتایج در جریان سفر آتی رئیس جمهور کشورمان به سوریه تأکید کرد.

وی افزود، با توجه به ظرفیت های اقتصادی دو کشور، این سفر فرصتی خواهد بود که زمینه تقویت همکاری های بخش های خصوصی و دولتی در زمینه های مشترک اقتصادی و تجاری فراهم شود.

امیرعبداللهیان افزود، نهایی شدن و امضای سند جامع همکاری های بلند مدت می تواند همانند یک نقشه راه، افق همکاری های بلند مدت دو کشور در زمینه های مختلف را روشن کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با ممتاز توصیف کردن روابط سیاسی میان دو کشور، افزود، لازم است همکاری های اقتصادی و تجاری میان دو کشور نیز به سطح مطلوب و متناسب با ظرفیت های بالای دو کشور ارتقا یابد، بنابر این ضمن تلاش مشترک برای رفع موانع در این زمینه باید به تامین انتظارات مردم دو کشور در زمینه های اقتصادی کمک کنیم.

فیصل مقداد نیز در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت سفر آتی دکتر حجت الاسلام ابراهیم رئیسی به سوریه، از تاکید متقابل رئیس جمهور سوریه بر لزوم زمینه سازی برای موفقیت حداکثری این سفر خبر داد.

وی با تاکید بر اینکه ما همه تلاش های خود را برای بررسی نحوه تحقق اهداف رهبران دو کشور بکار خواهیم بست، افزود؛ با همکاری با طرف های ذیربط از جمله مشورت و تلاش مشترک با وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، اسناد مورد نظر برای تقویت روابط دو کشور را تنظیم و آماده امضا می کنیم.

وزیر خارجه سوریه با اشاره به اینکه ما نیز معتقدیم که روابط اقتصادی با سطح روابط سیاسی دو کشور فاصله زیادی دارد، افزود، لازم است شرکت‌های خصوصی و دولتی دو کشور را برای همکاری با هم هماهنگ و مرتبط کنیم.

مقداد همچنین با اشاره به‌ افزایش پیچیدگی های منطقه، بر ضرورت تقویت مشورت‌های منظم و مستمر میان سطوح مختلف وزارت خانه های خارجه دو کشور در موضوعات مورد اهتمام تاکید کرد.

وزرای خارجه دو کشور در پایان گفتگوهای رسمی خود، در کنفرانس مشترک خبری شرکت کردند و ضمن تبیین دیدگاه های خود در خصوص این سفر و مفاد رایزنی های انجام شده، به سوالات مختلف خبرنگاران پاسخ دادند.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه