بازدید 5111
۱

انتقاد تند مقام طالبان از پسر شاه انگلیس

مقام ارشد طالبان شاهزاده هری را به کشتن افغان های بی گناه متهم کرد و گفت: آقای هری! آن‌هایی که شما کشتید مهره‌های شطرنج نبودند، بلکه انسان بودند.
کد خبر: ۱۱۵۸۲۵۸
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۷ 07 January 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر از الجزیره، دولت موقت طالبان اظهارات شاهزاده هری، فرزند پادشاه انگلیس درباره قتل ۲۵ نفر در حین انجام وظیفه نظامی در افغانستان را محکوم کرد و همزمان یک مقام ارشد افغانستان نیز دستگاه پادشاهی انگلیس را به کشتن غیرنظامیان بی گناه متهم کرد.

«انس حقانی»، از مقامات ارشد طالبان روز جمعه به الجزیره گفت: «ما بررسی کردیم و متوجه شدیم روزهایی که شاهزاده هری به آن اشاره می‌کند و از کشته شدن ۲۵ مجاهد خبر می‌دهد، از میان طالبان در هلمند تلفاتی نداشته ایم، پس نتیجه گیری می‌کنیم که غیرنظامیان و مردم عادی هدف قرار گرفته بودند.»

این مقام طالبان گفت: «این داستان بخشی از جنایات جنگی ۲۰ ساله حضور نظامی غرب در افغانستان است، هرچند هنوز این تصویر کامل جنایات مرتکب شده توسط آنها نیست و جنایات‌های انجام شده بسیار بیشتر از این حادثه است.»

حقانی همچنین در حساب کاربری خود در توئیتر با اشاره به توصیف شاهزاده هری مبنی بر اینکه حذف افرادی که به گفته وی «جنگجویان دشمن» بودند، مثل حذف مهره‌های شطرنج از روی تخته بود، نوشت: «آقای هری! آن‌هایی که شما کشتید مهره‌های شطرنج نبودند، بلکه انسان بودند. حقیقت چیزی است که شما گفتید؛ مردم بی گناه ما برای سربازان، رهبران نظامی و سیاسی شما مهره‌های شطرنج بودند. با این حال، شما در آن بازی شکست خوردید.»

روز گذشته رسانه‌های انگلیسی گزارش دادند که هری در کتاب خاطرات خود که هفته آینده منتشر خواهد شد، تعداد افرادی را که طی دو دوره خدمت کشته است، فاش خواهد کرد.

شاهزاده هری کوچک‌ترین پسر چارلز، شاه انگلیس است و در کتاب جدیدی که یادداشت‌های وی در آن منتشر شده به قتل ۲۵ نفر در افغانستان اذعان کرده است.

وی در این باره نوشته است: «در جریان دومین حضورم در جنگ افغانستان ۶ بار به این کشور اعزام شدم که در مجموع ۲۵ نفر را کشتم، اما از این مساله نه شرمنده هستم و نه به آن افتخار می‌کنم.»

وی در کتابش که با عنوان SPARE منتشر شده نوشته است: «در گرما گرم جنگ من به این فکر نمی‌کردم که این ۲۵ نفر از مردم (افغانستان) هستند، بلکه مانند مهره‌های شطرنج، آنها از روی صفحه کنار زده شدند.»

روزنامه تلگراف در این باره نوشت: «این برای نخستین بار است که این شاهزاده ۳۸ ساله انگلیسی به تعداد نیروهای طالبان که در زمان دوران خدمت سربازی اش در افغانستان آنها را کشته، اشاره کرده است.»

انتشار کتاب نوشته شده توسط یکی از اعضای خانواده سلطنتی که در آن انتشار اطلاعات خصوصی به شدت محدود است، به دنبال خروج هری و همسر آمریکایی اش، مگان، از وظایف سلطنتی در سال ۲۰۲۰ صورت می‌گیرد. از آن زمان، این زوج با نقل مکان به کانادا و سپس آمریکا، انتقادات شدیدی از کاخ ویندزور به عنوان مقر سلطنتی در لندن و رسانه‌های انگلیسی داشته‌اند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۱
کشتن هر انسان ظلم به بشریت است از جانب هرکس که میخواهد باشد
اما طالبان بروند گم شوند که با آن عقاید عقب مانده مذهبی و دینی قاتل هزاران انسان بیگناه شدند
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو