بازدید ۴۲۴۹
شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در حالی به دبیری محمد حمیدی مقدم ۲۰ تا ۲۵ آذر در پردیس ملت برگزار می‌شود که برای نخستین بار تنها چند روز پیش از آغاز این رویداد، شاهد اعلام فیلم‌های حاضر در جشنواره هستیم
کد خبر: ۱۱۵۴۱۱۴
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۳ 09 December 2022

چه مستندهایی در جشنواره سینماحقیقت رونمایی می‌شود؟شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت در شرایطی از بیستم آذر برپا می‌شود که اکنون ترکیب فیلم‌های حاضر در بخش‌های مختلف آن مشخص شده و می‌توان گفت چه آثار در بخش‌های مختلف رونمایی خواهد شد؟

به گزارش «تابناک»؛ شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در حالی به دبیری محمد حمیدی مقدم ۲۰ تا ۲۵ آذر در پردیس ملت برگزار می‌شود که برای نخستین بار تنها چند روز پیش از آغاز این رویداد، شاهد اعلام فیلم‌های حاضر در جشنواره هستیم؛ جشنواره‌ای که حواشی‌اش پیش از آغاز، این رویداد را تحت الشعاع قرار داده بود.

در این دوره از جشنواره، با توجه به پیشنهاد نمایندگان انجمن صنفی تهیه‌کنندگان و کارگردانان سینمای مستند در جلسه شورای سیاست‌گذاری مبنی بر افزایش مبلغ جوایز جشنواره، این موضوع در شورای سیاست‌گذاری شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت، مطرح و با حمایت دبیر و نظر اکثر اعضا با افزایش مبلغ جوایز موافقت شد، بنابراین مبلغ جوایز این دوره به شرح زیر افزایش یافت:

نشان فیروزه سینماحقیقت، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 50 میلیون تومان به بهترین فیلم جشنواره (ویژه تهیه‌کننده)
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 40 میلیون تومان به بهترین کارگردانی فیلم مستند بلند
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۵ میلیون تومان به بهترین کارگردانی فیلم مستند نیمه‌بلند
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰ میلیون تومان به بهترین کارگردانی فیلم مستند کوتاه
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 30 میلیون تومان به عنوان جایزه ویژه هیات داوران
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۵ میلیون تومان به عنوان جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران (ویژه سرمایه‌گذار)
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۵ میلیون تومان به بهترین پژوهش فیلم مستند
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۵ میلیون تومان به بهترین تدوین
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۵ میلیون تومان به بهترین فیلمبرداری
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۵ میلیون تومان به بهترین صدا (با تشخیص هیات داوران جایزه به صدابردار یا صداگذار اهدا خواهد شد.)
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۵ میلیون تومان به بهترین نویسنده یا گوینده گفتار متن (با تشخیص هیات داوران جایزه به نویسنده یا گوینده گفتار متن اهدا خواهد شد.)
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۵میلیون تومان به بهترین موسیقی متن (موسیقی تولیدی)
تندیس طلایی شهید آوینی، دیپلم افتخار و مبلغ 40 میلیون تومان
تندیس نقره‌ای شهید آوینی، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۵ میلیون تومان
تندیس برنزی شهید آوینی، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰ میلیون تومان
جایزه سرباز وطن (یادبود شهید سردار حاج قاسم سلیمانی):
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 30 میلیون تومان
جایزه ویژه استعداد نو: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 25 میلیون تومان برای بهترین کارگردان جوان بخش مسابقه ملی و بخش جایزه شهید آوینی (تا 25 سال)

 

بخش ملی

مستندهای بلند

شانزده مستند بلند راه یافته به بخش مسابقه ملی عبارتند از:

1. «امین الضرب» به کارگردانی جمشید بیات ترک
2. «ردی از یک مرد» ساخته ساسان فلاح‏فر
3. «دیافراگم» به کارگردانی جواد وطنی
4. «اپی بین مرگ و زندگی» به کارگردانی مهدی سالکی
5. «قانماز» به کارگردانی علی قاسمی و جعفری موسوی
6. «سه نهزارم» به کارگردانی بهروز نورانی پور
7. «کوهستان بی صدا» به کارگردانی فرود عوض‌پور
8. «خونه مامان شکوه» به کارگردانی مهدی بخشی مقدم
9. «آقا نعمت» به کارگردانی علی تک روستا
10. «برزخی‌ها» به کارگردانی عارف افشار
11. «برای پس از مرگم » به کارگردانی عبدالرضا نعمت‌اللهی
12. «دنیای وحشی زاگرس» به کارگردانی فرشاد افشین پور
13. «قرار روز شانزدهم» به کارگردانی سیدمحمداحسان اصغرزاده
14. «پاییز پنجاه سالگی» به کارگردانی محسن اسلام زاده
15. «پیله ابریشم» به کارگردانی محسن آقایی
16. «غیرمسکونی» به کارگردانی مسعود زارعیان.

مستندهای نیمه بلند

اسامی ۱۵ فیلم راه‌یافته بخش مستندهای نیمه بلند به شرح زیر است:
1- «آب ما را خواهد برد» به کارگردانی محمد احسانی
2- «جای زخم جنگ» به کارگردانی عرفان علی‌‍حسن‌زاده
3- «بازمانده» به کارگردانی علیرضا کرمی
4- «راه پر ستاره» به کارگردانی احمد سیدکشمیری
5- «خیشی که دشت‌ها را شیار زد» به کارگردانی احسان غیبی حاجیور
6- «دفک» به کارگردانی بهنام بیرم‌وند
7- «اپوش» به کارگردانی بهمن ابراهیمی
8- «جاده استخوان» به کارگردانی بهروز نورانی‌پور
9- «اسپانک» به کارگردانی محمدرضا خوش‌فرمان
10- «شهر گمشده» به کارگردانی مهدی افشار نیک
11- «عزیز» به کارگردانی مهدیه سادات محورجعفری
12- «واهگ» به کارگردانی حدیث جان بزرگی
13- «بلوار اتحاد» به کارگردانی صادق زارع
14- «دیواره‌های مرز» به کارگردانی فاطمه مرزبانی
15- «علی مسیو» به کارگردانی مسعود میر.

مستندهای کوتاه

فهرست 20 مستند کوتاه بخش مسابقه ملی عبارتند از:

1- «اصیل» (سعید آلبوعبادی)
2- «سامورایی‌ها در کردستان» (مصعب عباسی سر، سرکوت نیکدل)
3- «یک قایق روی دریا» (آرمان قلی پور دشتکی)
4- « مه لقا» (مریم جمالی)
5- «روایت فرهت» (امیراطهر سهیلی)
6- «پرواز بر فراز خانه خورشید» (مهدی باقری)
7- «مترسک‌ها می‌رقصند» (محسن شیرزایی)
8- «آت اوغلان» (هادی شریعتی)
9- «آنجلینا» (رضا دانش‌پژوه)
10- «کشیم عاشق» (امیر آقاعبدالهی)
11- «پیر طاهر» (حامد قاسمی)
12- «پسر کوهستان» (احسان کمرخانی)
13- «سرخدار» (محسن سخا)
14- «ققنوس» (مونا شمس)
15- «ماراتن به سوی خط باریک قرمز» (کتایون جهانگیری)
16- «آستان خورشید» (حمیدرضا محروقی)
17- «رضایت مادر» (امین لطفی شهپر)
18- «سنگ‌های مرز» (روح‌الله اکبری)
19- «فرش عرش» (روح الله توکلی)
20- «ماهر» (محمد سلیمی راد)

 

بخش شهید آوینی

دوازده مستند حاضر در جایزه شهید آوینی جشنواره «سینماحقیقت» بدین شرح است:

1. «6410 روز اسارت» (زهره نجف زاده)
2. «آغازگر یک پایان» (امید حسن‌زاده)
3. «برای پس از مرگم» (عبدالرضا نعمت‌اللهی)
4. «پاییز پنجاه سالگی» (محسن اسلام‌زاده)
5. «پناه به دریا» (کامران رحیمی)
6. «در پس جنگ» (محمدحسین محمودیان)
7. «ردی از یک مرد» (ساسان فلاح‏فر)
8. «سه نهزارم» (بهروز نورانی پور)
9. «عملیات دماوند» (احسان مشکور)
10. «قرار روز شانزدهم» (سیدمحمداحسان اصغرزاده)
11. «همه چیز از بالا قشنگ تر است» (کاوه حدادی)
12.«ضیاء الدین» (محمدرضا دهستانی).

 

بخش بین الملل

مستندهای بلند

هشت مستند بلند خارجی و و چهار مستند بلند ایرانی راه یافته به بخش مسابقه بین‌الملل عبارت است از:

1. «ریشه‌ها» اثر ته‌آ لوکاچ با مدت زمان 79 دقیقه، محصول کشور صربستان
2. «زندگی فولادی» اثر انوئل باوئر با مدت زمان 95 دقیقه، محصول کشور پرو
3. «اپی بین مرگ و زندگی» اثر مهدی سالکی و فیراس رازک با مدت زمان 62 دقیقه، محصول کشور سوئد
4. «جی ئی اس 2» اثر ناستیا کورکیا با مدت زمان 77 دقیقه، محصول مشترک کشورهای روسیه و ایتالیا
5. «ودت» اثر کلودین بوریس و پاتریس چاگنارد با مدت زمان 100 دقیقه، محصول کشور فرانسه
6. «فرار» اثر نیری آدلین هی با مدت زمان 70 دقیقه، محصول مشترک کشورهای کامبوج و فرانسه
7. «35 میلیمتری: میراثی از دست رفته» اثر آشیک مصطفی با مدت زمان 70 دقیقه، محصول کشور بنگلادش
8. «بنده نیکوکار» اثر خوان ایگناسیو زوالوس با مدت زمان 72 دقیقه، محصول کشور آرژانتین
9. «آقا نعمت» اثر علی تک روستا با مدت زمان 84 دقیقه
10. «خونه مامان شکوه» اثر مهدی بخشی مقدم با مدت زمان 76 دقیقه
11. «سه نهزارم» اثر بهروز نورانی‌پور با مدت زمان 70 دقیقه
12. «غیر مسکونی» اثر مسعود زارعیان با مدت زمان 92 دقیقه

مستندهای نیمه بلند

شش مستند نیمه بلند خارجی و سه مستند نیمه بلند ایرانی در بخش مسابقه بین‌الملل نمایش داده می‌شود که عبارتند از:

1. «جای جبران ندارد» اثر لاسلو هالاس با مدت زمان 42 دقیقه، محصول کشور مجارستان
2. «تنها باد» اثر زوفیا کوالوسکا با مدت زمان 60 دقیقه، محصول کشور لهستان
3. «نردبان ایوان» اثر نیکولای بم با مدت زمان 60 دقیقه، محصول کشور روسیه
4. «نقاش مستقل» اثر جیوگو وارلا سیووا با مدت زمان 52 دقیقه، محصول کشور پرتغال
5. «موج فراگیر» اثر سیمونه پیزی با مدت زمان 45 دقیقه، محصول کشور ایتالیا
6. «خواکین پسرعموی من» اثر لوسیانو گیاردینو با مدت زمان 47 دقیقه، محصول کشور آرژانتین
7. «آب ما را خواهد برد» اثر محمد احسانی با مدت زمان 56 دقیقه
8. «اسپانک» اثر محمدرضا خوش‌فرمان با مدت زمان 58 دقیقه
9. «واهگ» اثر حدیث جان‌بزرگی با مدت زمان 52 دقیقه

 

مستندهای کوتاه

هشت مستند کوتاه خارجی و سه مستند کوتاه ایرانی در بخش مسابقه بین‌الملل نمایش داده می‌شوند. این مستندها عبارتند از:

1. «دیروز، امروز، فردا» اثر آورهان دده با مدت زمان 15 دقیقه، محصول مشترک کشورهای ترکیه، لبنان، سوریه و سودان
2. «خیلی راحت نباش» اثر شیما التمیمی با مدت زمان 9 دقیقه، محصول کشور یمن
3. «یوستاپیا» اثر دنیسا پاروبکوا با مدت زمان 29 دقیقه، محصول کشور اسلواکی
4. «مدار چهل و پنجم» اثر لارنس ابوحمدان با مدت زمان 15 دقیقه، محصول کشور عمان
5. «و سپس دریا را سوزاندند» اثر ماجد الرحیمی با مدت زمان 12 دقیقه، محصول کشور قطر
6. «آخرین عکس» اثر مهمت آکیف گولر با مدت زمان 19 دقیقه، محصول کشور ترکیه
7. «کنسرت بالکنی» اثر دیانا کادلوبوسکا و کریستف کادلوبوفسکی با مدت زمان 16 دقیقه، محصول کشور لهستان
8. «محمد ساتو، مسلمان ژاپنی» اثر آتسوشی کادو واکی با مدت زمان 39 دقیقه، محصول کشور ژاپن
9. «کشیم عاشق» اثر امیر آقاعبداللهی با مدت زمان 37 دقیقه
10. «آت اوغلان» اثر هادی شریعتی با مدت زمان 31 دقیقه
11. «یک قایق روی دریا» اثر آرمان قلی‌پور دشتکی با مدت زمان 29 دقیقه

 

بخش نمایش ویژه

پنج مستند برای نمایش در بخش «نمایش ویژه» عبارتند از:

1. «بخش زندگی ویژه» اثر آدلا کومرزی با مدت زمان 72 دقیقه، محصول جمهوری چک
2. «فرشتگان سنجار» اثر هانا پولاک با مدت زمان 109 دقیقه، محصول مشترک لهستان و آلمان
3. «چهار سفر» اثر لویی خوثوثوت با مدت زمان 102 دقیقه، محصول هلند
4. «تکه‌هایی از بهشت» اثر عدنان برکه با مدت زمان 84 دقیقه، محصول مشترک مراکش و فرانسه
5. «طلوع آرورا» اثر اینا ساهاکیانبا مدت زمان 97 دقیقه، محصول مشترک ارمنستان، آلمان و لیتوانی

 

بخش مستند پرتره

چهار فیلم مستند برای نمایش در بخش «مستند پرتره» عبارتند از:

1. «لینچ- اوز» اثر الکساندر او فیلیپ با مدت زمان 110 دقیقه، محصول آمریکا
2. «سرگیجه» اثر هاروئو اینوئه با مدت زمان 117 دقیقه، محصول ژاپن
3. «شعله‌ور» اثر الک مورگان و تیریکی اونس با مدت زمان 80 دقیقه، محصول استرالیا
4. «35 میلیمتری: میراثی از دست رفته» اثر آشیک مصطفی با مدت زمان 70 دقیقه، محصول بنگلادش

 

بخش خارج از مسابقه

10 مستند برای نمایش در بخش «خارج از مسابقه» شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» از سوی دبیرخانه این جشنواره معرفی شدند که اسامی آن‌ها عبارتند از:

1. «آبی روشن» ساخته ابوالفضل توکلی با مدت زمان 75 دقیقه
2. «بوچیا» ساخته حسین همایونفر با مدت زمان 50 دقیقه
3. «زومرهای ایرانی» ساخته امیرحسین خلیل‌زاده با مدت زمان 65 دقیقه
4. «گوش شیطون کر» ساخته مهدی بوستانی شهربابکی با مدت زمان 79 دقیقه
5. «لانه پرستوها» ساخته نرگس شکیبافر و مهرگان درستکار با مدت زمان 33 دقیقه
6. «مازیار آل داوود» ساخته بهنام نجم‌الدین با مدت زمان 47 دقیقه
7. «معجزه بناسان» ساخته حبیب احمدزاده با مدت زمان 86 دقیقه
8. «ناتمامی» ساخته عاطفه صبور یا مدت زمان 55 دقیقه
9. «هپکوتیزم» ساخته سعید ساروقی با مدت زمان 41 دقیقه
10. هنرمند واحد پنج ساخته محمدصالح حجت‌الاسلامی با مدت زمان 58 دقیقه

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
شهرستان خوی مصوبه مولدسازی حکومت پهلوی چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر نمازهای ماه رجب دهه فجر
آخرین اخبار
وب گردی