بازدید 30822
سه هزار و دویست‌ و دومین بسته ویژه خبری «تابناک»

درخواست یک نماینده از رهبر انقلاب برای گفت‌وگو با منتقدین / فریدون عباسی: آمدند و به من گفتند شما قرار است ترور شوید / سخنگوی شورای نگهبان: باید مسیر صیانت از اعتراض‌ها پیش‌بینی شود / رئیس کل بانک مرکزی: وضعیت منابع ارزی رو به بهبود است

در بسته خبری امروز «تابناک» تیتر‌هایی مانند: واکنش متکی به زمزمه تغییر قانون اساسی / ابوترابی: جمهوری‌ اسلامی شعار «زن، زندگی، آزادی» را در عمل اجرا کرده‌ است / امام جمعه نسیم شهر: حسن روحانی برادر داعش بود / خضریان: خبرنگار فارس ترور رسانه‌ای شد / پزشکیان: هر کسی آمد حرف بزند گفتند با «آقا» مخالفی ... را می‌خوانید.
کد خبر: ۱۱۵۲۶۸۰
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۰ 30 November 2022

«تابناک» هر روز سعی دارد با انتخاب تیتر‌هایی از حوزه‌های مهم خبری به خصوص سیاسی و اقتصادی، شما را در جریان اخباری مهم و اثرگذار قرار دهد که قطعا باید شنیده و خوانده شوند. در این بسته خبری، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی و اوضاع اقتصادی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان با مطالعه آن به رهیافت‌های مهمی از سیر وقایع اثرگذار کشور دست خواهند یافت.

درخواست یک نماینده از رهبر انقلاب برای گفت‌وگو با منتقدین

نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دشمنان قسم خورده ما به ویژه آمریکا به کمتر از اختلافات قومی، جنگ داخلی و نابودی امکانات دفاعی و نظامی ما راضی نیستند، تاکید کرد: باید طوری با وحدت عمل کنیم که دشمن به اهداف شوم خود نرسد. صباغیان تاکید کرد: امروز از مقام معظم رهبری می‌خواهم با توجه به اینکه رئیس مجلس رئیس فراکسیون اکثریت هم هست و شاید هفتگی با مقام معظم رهبری جلسه دارند و مسائل را مطرح می‌کنند، در این مجلس یک فراکسیون شاخ شکسته به نام مستقلین ولایی وجود دارد که از مقام معظم رهبری می خواهم فرصت دهند تا این فراکسیون نیز بتوانند حرفشان را بزنند. وی در پایان گفت: من از ایشان می خواهم اگر صلاح می دانند پیشقدم شده و با منتقدین صحبت کنند. اگر ما صحبت نکنیم دشمن از این فرصت استفاده خواهد کرد. اگر کسانی که منتقدند کنار گذاشته شوند انتظاری نباید داشت که حمایت کنند. اگر با فرزند و خانواده خودت نیز صحبت نکنید جبهه می گیرد و از تو حمایت نمی کند. انشاءالله که بتوانیم همه با هم طوری با وحدت عمل کنیم که دشمن به اهداف شوم خود نرسد.

فریدون عباسی: آمدند و به من گفتند شما قرار است ترور شوید

رییس کمیسیون انرژی مجلس، فریدون عباسی رییس کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به این که با توجه به هشدارهای صریح نهادهای امنیتی درباره قرمز بودن منطقه آبسرد، علت عدم‌رعایت توصیه‌های امنیتی در حادثه ترور شهید فخری زاده چه بود، گفت: به صرف هشدارها نمی‌توان، زندگی را تعطیل کرد. همان گونه که به من هم آمدند و گفتند: «شما قرار است ترور شوید.» اگر قرار است من ترور شوم، پس نباید زندگی کنم؟ نباید رفت‌وآمد داشته باشم؟ نباید سخنرانی کنم؟ نباید کلاس بروم؟ نیروهای امنیتی باید هر واقعه‌ای را پیش‌بینی کنند. عباسی افزود: آقای فخری‌زاده فردی نبود که سرخود اقدامی برخلاف امنیت خود و دیگران انجام دهد. اگر نیروهای امنیتی مطلع بودند یا اگر خلأ امنیتی داشتیم، قاعدتا باید از این اقدام جلوگیری می‌کردند. تمام افرادی که در خطرند باید زندگی کنند. آنهایی که شهید شدند نیز زندگی و کار داشتند. پس ما نباید به‌خاطر تهدید دشمن خود را زندانی کنیم. باید در صحنه باشیم و تلاش کنیم. افتخار است که در راه اسلام و نظام اسلامی شهید شویم.

سخنگوی شورای نگهبان: باید مسیر صیانت از اعتراض‌ها پیش‌بینی شود

سخنگوی شورای نگهبان گفت: قانون اساسی ما حق برگزاری تجمعات را به رسمیت ‌شناخته است و ما اعتراض را از اغتشاش جدا می‌دانیم اما باید توجه داشت که دشمن به دنبال سوءاستفاده از اعتراضات و تبدیل آن‌ها به اغتشاشات بود. لذا باید مسیری پیش‌بینی شود تا از اعتراض‌ها صیانت شود.

واکنش متکی به زمزمه تغییر قانون اساسی

رئیس خانه احزاب کشور گفت: ما زمزمه تغییر قانون اساسی را داریم و حرف‌هایی هم در کشور می‌شنویم. اولا باید بدانید، در این موضوع افرادی خاص، به دنبال مواردی خاص و ارکانی خاص در قانون اساسی هستند. در قانون اساسی که حجاب ذکر نمی‌شود، در قانون اساسی امهات و ارکان اساسی کشور ذکر می‌شود.

دستیار امیرعبداللهیان: به خاطر اختلافات خانوادگی، خانه پدری را به آتش نکشیم

سید رسول موسوی، دستیار وزیر امور خارجه ایران در صفحه توییتر خود در مورد بازی دیشب ایران و آمریکا و حواشی آن نوشت: «تیم ملی چه ببرد چه ببازد تیم ملی ماست.از بردش خوشحال و از باختش غمگین می‌شویم. آن کس‌که‌ از باخت تیم ملی به خاطر سیاست خوشحال می‌شود، شبیه کسی‌ است که به خاطر اختلافات خانوادگی خانه پدری را به آتش می‌کشد. به هوش باشیم ‎ایران خانه پدری همه ماست؛ اگر خانه پدری آسیب ببیند همه آسیب خواهیم دید.»

ابوترابی: جمهوری‌ اسلامی شعار «زن، زندگی، آزادی» را در عمل اجرا کرده‌ است

نماینده مردم نجف‌آباد و تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی گفت: این روزها شعار بعضی‌ها زن، زندگی، آزادی شده است؛ شعاری که جمهوری اسلامی ایران نه در شعار بلکه در عمل آن را اجرا کرد.ابوالفضل ابوترابی در نشست علنی (چهارشنبه ۹ آذرماه) مجلس شورای اسلامی و در نطق میان دستور خود، گفت: این روزها شعار بعضی‌ها زن، زندگی، آزادی شده است. شعاری که جمهوری اسلامی ایران نه در شعار بلکه در عمل آن را اجرا کرد. طبق آمار بین‌المللی قبل از انقلاب شکوهمند کشورمان میزان سواد زنان کشور ۵۴ درصد بوده و درحال حاضر به ۸۷ درصد رسیده است و ۵۲ درصد دانشجویان دانشگاه‌های کشور را دختران تشکیل می‌دهند و اولین کشور از لحاظ سوادآموزی دختران در کوتاه‌ترین زمان جمهوری اسلامی ایران است.نماینده مردم نجف‌آباد و تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی افزود: طبق آمار بین‌المللی میزان امید به زندگی که میانگین طول عمر انسان را نشان می‌دهد، پیش از انقلاب ۵۴ سال بوده و درحال حاضر همتراز کشورهای پیشرفته دنیا به ۷۶ سال رسیده که نشان دهنده دسترسی مردم به درمان و آب آشامیدنی سالم و تغذیه مناسب است.

ابوترابی عنوان کرد: و اما شعار آزادی؛ این شعار به معنی واقعی در جمهوری اسلامی ایران اعمال شد، اول انقلاب که رفراندوم به جمهوری اسلامی ایران بیش از ۹۸ درصد و در سال ۱۳۶۸ رای مجدد به قانون اساسی و به طور میانگین یک انتخابات برگزار شد و همچنین پاسخگویی مسئولین تراز اول و انتقاد از مسئولین که در کمتر جای دنیا وجود دارد، مستند صحبت‌های من انتقاد و بیان کاملا آزاد دانشجویان با رهبر معظم انقلاب اسلامی است. وی خاطرنشان کرد: شما کجای دنیا را سراغ دارید دانشجویان با رهبران و روسای جمهور کشورها حداقل سالی یک بار بدون لکنت‌ زبانی صحبت‌های خود را بیان کنند. اگر حرف من را قبول ندارید در اینترنت جست و جو و جلسات رهبری را با دانشجویان ببینید و با سایر کشورها مقایسه کنید.

همگرایی مردم در حمایت از تیم ملی توسط رسانه‌های سعودی وارونه جلوه داده شد

معاون امور جوانان وزارت ورزش گفت: آن‌ها می‌خواهند، بگویند ایران آبستن تحولات فرهنگی و اجتماعی است و نهایت این تحولات پذیرفتن چندپارگی ملی و نهایتا تجزیه است!معاون امور جوانان وزارت ورزش گفت: همگرایی حداکثری مردم ایران در حمایت از تیم ملی فوتبال توسط رسانه‌های انگلیس و سعودی وارونه جلوه داده شد.وی افزود: آنچه توسط رسانه‌های ایران‌ستیز روایت می‌شود، تردید در این همگرایی است که حالا در دروغ شادی مردم ایران از باخت تیم ملی در حال پیگیری است.یامین‌پور گفت: آن‌ها می‌خواهند، بگویند ایران آبستن تحولات فرهنگی و اجتماعی است و نهایت این تحولات پذیرفتن چندپارگی ملی و نهایتا تجزیه است. وی افزود: تمام کنش رسانه‌هایی مثل «ایران‌اینترنشنال» کاشتن بذر تردید در اذهان ایرانیان و آماده کردن آن‌ها برای پذیرفتن چندپارگی و تجزیه است.

امام جمعه نسیم شهر: حسن روحانی برادر داعش بود

امام جمعه نسیم شهر خطاب به حسن روحانی گفت: لعنت خدا بر تو و کسانی که در حزب تو حرکت می‌کنند. علی حسینی، امام جمعه نسیم شهر که در خطبه های نمازجمعه گذشته این شهر، حسن روحانی رئیس جمهوری سابق را پدر داعش خطاب کرده بود، در جلسه شورای اداری شهرستان بهارستان گفت: به من پیام دادند که گفتید روحانی پدر داعش بود، آمریکایی‌ها پدر داعش بودند. اما ما می‌توانیم بگوییم حسن روحانی برادر داعش بود، باید انصاف را رعایت کنیم!به گزارش پیام‌گلستان، او با اشاره به تعطیلی مدارس و نمازهای جمعه در ایام شیوع کرونا اظهار داشت: در آن زمان چه گرگهایی برنامه ریزی کردند نمازجمعه تعطیل شود . روزی هفتصد تن بر اثر کرونا می مردند، ولی روحانی دستش را بر ریش خود می کشید و می گفت تا برجام یک و تو امضا نشود، به ما واکسن نمی دهند، ولی آیت الله رییسی میلیونها دوز واکسن وارد و میلیونها دوز تولید و میلیونها دوز صادر کرد.وی خطاب به روحانی گفت: لعنت خدا بر تو و کسانی که در حزب تو حرکت می‌کنند. ملعون! لعنت خدا بر تو و تفکر خبیثت. این گرگها آسیب به کشور زدند.

اروپایی‌هایی که ادعا دارید، مدافع حقوق زن هستید، یک نفر مانند زینب کبری سلام الله علیها بیاورید

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: شما اروپایی‌ها که ادعا دارید، مدافع حقوق زن هستید، یک نفر مانند زینب کبری سلام الله علی‌ها بیاورید، ما افتخارمان زینبی بودن است، زنانی که در دامن غرب پرورش پیدا کردند، زنانی خودفروخته، تن‌محور به تعبیر خودتان، ارزان قیمت، بیهوده و بی‌حاصل هستند که هیچ جامعه صالحی از آن‌ها پرورش پیدا نمی‌کند و شما جنایتکار هستید که زن بی‌ارزش را جایگزین زنان ارزشمند می‌کنید و شما خیانتکار به بشریت هستید. محسن اراکی با بیان اینکه زینب سلام الله علیها، راه ستم‌ستیزی و خوب‌زیستن را برای ما باز کرد، گفت: جایگاه زن در جامعه امروز نقشی است که می‌تواند در ایجاد یک خانواده خوب داشته باشد، اما هنوز این جایگاه درست تبیین نشده و باید امروزه بیش از پیش به این مسائل پرداخته شود.

خضریان: خبرنگار فارس ترور رسانه‌ای شد

علی خضریان در تذکری گفت: در اتفاقات اخیر جریان ضدانقلاب نتوانست اکثریت جامعه ایران عزیز را با خود همراه کند و فضا را به سمت ایجاد چالش جدیدی ببرد لذا این جریان همچون دهه ۶۰ به سمت ترور رفته است؛ یکی از ترورهای اخیر، ترور رسانه‌ای یکی از خبرنگاران فارس به نام آقای سید احسان حسینی است. نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ترور رسانه‌ای نسبت به خبرنگار فارس صورت گرفته است، گفت که خبرنگاران آبروی خود را برای حفظ نظام و انقلاب به میدان آورده‌اند.

نسترن فرخه، خبرنگار «شرق» بازداشت شد

کانال تلگرامی روزنامه‌ «شرق» از بازداشت نسترن فرخه، خبرنگار این روزنامه خبر داد. روز یکشنبه ماموران با حضور در منزل، نسترن فرخه را بازداشت و تلفن همراه او و خانواده و لپ‌تاپش را ضبط کردند. دلایل بازداشت فرخه، هنوز مشخص نیست.

روحانی به زیباکلام، نامه انتقادی نوشت؟

در ساعات گذشته در برخی شبکه‌های اجتماعی خبری با عنوان و موضوع پاسخ حسن روحانی رئیس‌جمهور سابق به توئیت اخیر صادق زیباکلام منتشر شده است. یک منبع آگاه در دفتر رئیس‌جمهور پیشین گفت: این بار هم مانند مورد قبلی (پاسخ به دکتر محقق داماد) عده‌ای نامه‌ای خیالی نوشته و آن را با عنوان جوابیه دکتر روحانی به آقای زیباکلام منتشر کرده‌اند. این متن دارای چنان منطق سست و ادبیات نامعمولی است که هر خواننده‌ای به جعلی بودن آن پی می‌برد. البته این نوع نامه‌های خیالی که سواد و سویه نویسندگانش را برملا می‌کند، با مکتوب کردن سوداهای برخی محافل، سعی در تمرین توزیع اخبار جعلی به شکل کاملا ناشیانه آن را دارد که فهم و دانش مخاطبان شریف ایرانی را دست‌کم گرفته‌اند.

پزشکیان: هر کسی آمد حرف بزند، گفتند با «آقا» مخالفی

نماینده تبریز در مجلس گفت: هر کسی آمد حرف بزند، گفتند با آقا مخالفی؛ یعنی رهبری را مقابل مردم قرار دادند، در صورتی که خیلی از کارهایی که اینها می گویند به رهبری ربطی ندارد. ناتوانی در پاسخگویی، نداشتن علم و احساسی عمل کردن نتیجه اش این شده است که بیشتر افراد را از نظر اعتقادی با مشکل مواجه کرده اند.مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در مورد شکل گیری گفت وگوی ملی به عصر ایران گفت: مشکل اساسی ما این است که اصلا بلد نیستیم با هم گفت وگو کنیم. در اداره، دانشگاه یا مجلس و هرجایی وقتی دانشجو، استاد دانشگاه یا نماینده مجلس حرفی می زند و طرف مقابل نمی تواند جواب بدهد، می گوید «آقا» این گونه نگفته است؛ در صورتی که کسی به آقا کاری ندارد. دانشجو و استادی یا هر فردی وقتی نسبت به مساله ای مشکل دارد، کسی که با این دانشجو و استاد سروکار دارد به جای اینکه از نظر علمی او را توجیه کند، می گوید "تو مخالف رهبری هستی".

رئیس کل بانک مرکزی: وضعیت منابع ارزی رو به بهبود است

صالح‌آبادی گفت: خوشبختانه وضعیت منابع ارزی ما رو به بهبود است و هر چه جلوتر می‌رویم، وضعیت ما بهتر می‌شود. در آبان‌ماه نسبت به مهرماه فروش حوزه نفت رشد بسیار خوب و قابل ملاحظه‌ای داشت؛ لذا حجم عرضه‌ها در بازار نیما نسبت به گذشته بر اساس ارز‌های مختلف مورد نیاز بازار گسترش پیدا کرده است؛ بنابراین همچنان وضعیت مطلوبی را برای تأمین منابع ارزی در ماه‌های آینده پیش‌بینی می‌کنیم.

وزیر رفاه: کالابرگ اختیاری است

صولت مرتضوی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طرح کالابرگ الکترونیکی آزمایشی در استان هرمزگان شروع شده و بازتاب خوبی از آن گرفته شد. به محض اینکه بستر آن فراهم شود، آزمایشی اجرا می کنیم. امیدواریم هرچه زودتر این طرح اجرا شود. وی ادامه داد: استفاده از کالابرگ اختیاری است؛ یعنی کسانی که خواستند می توانند از استفاده کنند و کسانی که خواستند می توانند از مبلغ نقدی استفاده کنند. سازوکار اجرای این طرح این است که کارت الکترونیکی افراد معادل مبلغ یارانه شارژ می شود و افراد در یک بازه زمانی مشخص مختار هستند با این کارت، پروتئین خرید کنند یا اینکه زمانی که یارانه به حساب افراد واریز می شود، پول آن را برداشت کنند.

تجارت ایران و ترکیه از ۵ میلیارد دلار گذشت

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در ده ماهه سال جاری میلادی ۲۱ درصد رشد داشته است. ارزش تجارت ایران و ترکیه که در ماه‌های ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۱ بالغ بر ۴.۳۹ میلیارد دلار بوده در مدت مشابه سال جاری میلادی به ۵.۳ میلیارد دلار افزایش‌ یافته است. بر اساس این گزارش صادرات ترکیه به ایران در ماه‌های ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۲ با افزایش ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۲.۴۹ میلیارد دلار رسیده است. ترکیه در ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۱ بالغ بر ۲.۲۳ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود. همچنین ترکیه در ۱۰ ماهه نخست سال جاری میلادی ۲.۸۱ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۳۰ درصدی داشته است. ترکیه در ماه‌های ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۲.۱۶ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود. تراز تجاری ایران با ترکیه در ده ماهه سال جاری میلادی به میزان ۳۲۰ میلیون دلار به نفع ایران بوده است.

نماینده مجلس: اوضاع کنونی کشور، اجازه تفکیک وزرات راه وشهرسازی را نمی دهد

مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران درخصوص تفکیک وزارتخانه راه و شهرسازی به مهر گفت: در ابتدای دولت سیزدهم پیشنهاد تفکیک وزارتخانه داده شد اما در آن زمان نه دولت راضی بود و نه اینکه رأی نمایندگان به حد نصاب رسید؛ بنابراین، این تفکیک صورت نگرفت و امروز برای این تفکیک دیگر وقت نیست. وی در ادامه چرایی اینکه در حال حاضر وقت تفکیک نیست گفت: در شرایط فعلی که در بحران هستیم، نمی‌توان این کار را انجام داد؛ به طور مثال در میدان جنگ نمی‌توان گفت لشکر بیایید می‌خواهیم آرایش جنگی را تغییر دهیم. در حال حاضر هم همین وضعیت است در شرایط بحران هستیم. بحران مسکن و راه خودش دست کم از جنگ ندارد؛ بنابراین، هم اکنون این اصلاً به صلاح نیست. مجتبی یوسفی در ادامه بیان کرد: تفکیک وزارتخانه یک سال تا یک سال و نیم زمان می‌برد و این هم دلیل دیگری است که وقت تفکیک نیست را نشان می‌دهد. اگر اول کار دولت بود زمان برای تفکیک داشتیم و هماهنگی هم انجام می‌شد اما امروزه هماهنگی نمی‌شود کرد. در حال حاضر دولت وزیر را معرفی کند تا بحران مسکن و راه بیشتر از این به چشم نخورده است، این بحران‌ها با مدیریت بهبود پیدا خواهد کرد.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
بسته ویژه خبری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
وب گردی