نشست خبری مجید عشقی | در این نشست چه گذشت؟

امروز سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ نشست خبری مجید عشقی رئیس سازمان بورس با خبرنگاران در حال برگزاری است. در این نشست خبری چه می‌گذرد؟
کد خبر: ۱۱۵۲۴۳۳
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۴ 29 November 2022

به گزارش بورس تابناک به نقل از نبض بورس، امروز سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ نشست خبری مجید عشقی رئیس سازمان بورس و معاونین با خبرنگاران در حال برگزاری است. این نشست خبری از ساعت ۹ تا ۱۱ امروز برگزار خواهد شد. این هشتمین نشست خبری هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار است. در این نشست خبری چه می‌گذرد؟

نبض بورس از این نشست خبری گزارش می دهد.

تشکر از رسانه ها

در ابتدای این جلسه مجید عشقی رئیس سازمان بورس صحبت ها را آغاز کرد و از همراهی رسانه ها در این مدت تشکر کرد. وی گفت: بلاخره بازار سرمایه ما از یک دوران پرچالشی گذر کرده است و در این مدت دو سال مسائل مختلفی در بازار گذشت و بازار سختی برای سرمایه گذاران داشتیم که با فراز و فرودهایی همراه بود. نقش رسانه در کنترل روانی بازار بحث شفافیت و مطالبه در اتفاقاتی که در شرکت ها افتاده است مهم بوده است. 

افشای عمق مظنه باعث شفافیت بیشتر در بورس شد

رئیس سازمان بورس اظهار داشت: در خصوص افشای عمق مظنه، برخلاف برخی نگرانی‌های اولیه که در خارج از سازمان بورس در این خصوص وجود داشت، نمایش عمق تمام سفارشات خرید و فروش باعث شفافیت بیشتر در بازار سرمایه شد.

گزارش عملکرد یک ساله

عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با ارائه گزارش عملکردی از یک سال گذشته به نکات زیر اشاره کردند:

 • ۱۹ برنامه کلان برای رسیدن به اهداف ترسیم و اجرایی شد.
 • پرداخت الکترونیکی سود سنواتی اجرایی شد.
 • سودهای رسوبی تعیین تکلیف شد و پرداخت آنها ادامه دارد.
 • تقویت اعتماد عمومی ، شفافیت و جریان اطلاعات سالم در بازار از اهم اقدامات به شمار می رود.
 • تعیین نحوه محاسبه و اعمال سقف برای نرخ خوراک و سوخت صنایع پیگیری شد.
 • منابع و ساز و کارهای عملکردی صندوق تثبیت و صندوق توسعه بازار تقویت شد.
 • سود سهام عدالت در سال ۱۴۰۰ به طور کامل پرداخت شد.
 • مراکز آزمون در تهران و شهرستان ها توسعه یافت و تا پایان سال به ۱۰استان خواهد رسید.
 • سامانه سهام شناور آزاد برای شناسایی لایه های سهامداری و ذینفع واحد راه اندازی شد.
 • اصلاح قوانین و مقررات همگام با توسعه بازار سرمایه و با تاکید بر نقش سیاستگذاری و نظارتی سازمان مد نظر است.
 • دستورالعمل حاکمیت شرکتی اصلاح و بازنگری شد.
 • ضوابط خاص پذیرش شرکت های استارتاپی تدوین شد.
 • لایحه مدیریت تضاد منافع در بازار سرمایه مورد بازنگری قرار گرفت.
 • به جهت بررسی شکایات و تخلفات برنامه هایی اجرا و اقدام شد که ایجاد شعب میانجی گری در بازار یکی از آنها به شمار می رود.
 • پس از ۱۲سال عدم صدور مجوز، این سازمان ۱۳موافقت اصلی و ۵ مجوز فعالیت کارگزاری را صادر کرد.
 • برای اولین بار خودرو در این بازار به فروش رفت.
 • ۱۲مجوز فعالیت سبدگرانی و ۱۷مجوز تاسیس صادر شد.
 • در فرآیند صدور مجوز نهادهای مالی، انحصار زدایی و تسهیل گری شده است.

 

مجید عشقی اظهار داشت: در خصوص ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار سرمایه، روند فعلی یک روند سخت‌گیرانه است و امیدواریم در آینده بتوانیم در این روند تسهیلاتی ایجاد کنیم.

رئیس سازمان بورس گفت: یکی از مشکلات ما، عدم آشنایی قضات با چارچوب‌ها و پیچیدگی‌های بازار سرمایه بود. با تاسیس و تخصیص شعب میانجیگری در بازار سرمایه، از این پس بسیاری از دعاوی بازار سرمایه در خود بازار حل خواهد شد.

افشای سوابق تخلفاتی مدیران نهادهای مالی و ناشران

عشقی ادامه داد: دستورالعمل انتشار سوابق تخلفاتی و کیفری مدیران ناشران و نهاد‌های مالی تدوین شد. با اجرای این قانون نام متخلفان مدیران نهاد‌های مالی هم منتشر خواهد شد. بند چ ماده ۳۶ قانون احکام دائمی کشور، قانونی بوده که ۱۳ سال بر زمین مانده و از این پس اجرایی خواهد شد.

گواهی صرفه جویی انرژی

مجید عشقی در نشست خبری گفت: گواهی صرفه جویی انرژی ابزار بسیار ارزنده است اما متاسفانه ناشناخته است. این گواهی میتواند به تامین مالی پروژه های انرژی و نیز صرفه‌جویی انرژی منتج شود.

جهش در ارائه مجوزهای نهادهای مالی در بازار سرمایه

یکی از محور‌های گزارش رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، جهش در ارائه مجوز‌های نهاد‌های مالی در بازار سرمایه بود. نزدیک به ۱۶۰ مجوز موافقت اصولی، مجوز تاسیس، مجوز پذیره نویسی و مجوز فعالیت صادر شده است.

مشکل خودروسازها تنها قیمت گذاری دستوری نیست

 
یکی از کارهایی که در این یک سال انجام دادیم ورود خودرو به بورس کالا بود. امیدواریم به جایی برسیم که کل عرضه ها از طریق بورس کالا انجام شود و این بخت آزمایی ها جمع شود و هم تولیدکننده و هم مصرف کننده نفع ببرند. البته مشکل خودروسازها تنها قیمت گذاری دستوری نیست. 
 
 
در ادامه نوبت به سئوال خبرنگاران رسید.
 

ماجرای استعفای شما چه بود؟

 
عشقی در این باره گفت رفتن از سازمان که موضوع شیرینی است. با توجه به گزارش عملکردی که دادیم تمام اعضای شورا با این استعفا مخالفت کردند. حالا این اشتباه خبری که اتفاق افتاده بود با توجه به اینکه موضوع بازار سرمایه جذاب است. سازمان یک نهاد حرفه ای و تخصصی است و با توجه به کارهای زیادی که در سازمان داریم خواهش میکنم دوستان کمک کنند به کارهای اصلی برسیم. یک اشتباه خبری بود اتفاق افتاد و اشتباه خبری خوبی هم نبود. امیدوارم دوستان کمک کنند که به مسیر خود ادامه بدیم .
وی درباره فشار مجلس برای استعفا گفت: ما با مجلس در تعامل خوبی هستیم و نه این بحث هایی است که بخاطر جذابیتی که دارد به آن پرداخت شد. 
 

لطفا درباره وضعیت سهام عدالت پاسخ دهید. به کجا خواهد رسید؟

 
آیین نامه اجرایی سهام عدالت که در سال 99 آمده بود بررسی شد. درباره سهام عدالت ما در شورا به اتفاق نظر نرسیدیم و در حال بررسی است و یک سری تصمیمات هم باید در سطح کلان گرفته شود. در خصوص آزادسازی، امکان فروش و ... با توجه به تبعات سنگینی که دارد باید یک تصمیم گیری منطقی شود. در خصوص وضعیت شرکت های سرمایه گذاری استانی منتظر نهایی شدن مدل هستیم. به نهایی شدن مدل که رسیدیم مجامع این شرکت ها برگزار خواهد شد. 
در خصوص سود شورا تصمیم گیری کرده است. 
برای فروش باید بررسی ها و حساسیت های بالایی تصمیم گیری شود. 
 

برنامه برای گسترش بازار و خروج از کامودیتی محور چیست؟

 
بخشی از این عارضه کامودیتی محور به کلیت اقتصاد ما مربوط می شود. حوزه ای که بر روی آن تمرکز می کنیم ورود شرکت های خدماتی به بازار سرمایه از جمله شرکت های دانش بنیان است. که این می تواند تغییر محسوسی در بازار ایجاد کند. در بلندمدت می توانیم به سمت خدمات برویم ولی در کوتاه مدت نمی توانیم این کار را انجام دهیم. 
 
کامل این خبر را از اینجا بخوانید:
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی
آخرین اخبار