بازدید ۱۴۸۵۰
با تحولات منطقه و جهان
تصویب قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه ایران، برگزاری نشست چین و کشور‌های عربی در عربستان، شلاق زدن مجرمان در ورزشگاه‌ها توسط طالبان، هشدار روسیه نسبت به عملیات زمینی احتمالی ترکیه در خاک سوریه و استقبال رابرت مالی از تصویب قطعنامه ضد ایرانی، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۱۵۱۸۸۹
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۸ 25 November 2022

تصویب قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه ایران/ برگزاری نشست چین و کشورهای عربی در عربستان/ شلاق زدن مجرمان در ورزشگاه ها توسط طالبان/ هشدار روسیه نسبت به عملیات زمینی احتمالی ترکیه در خاک سوریه

بین الملل تابناک: تصویب قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه ایران، برگزاری نشست چین و کشور‌های عربی در عربستان، شلاق زدن مجرمان در ورزشگاه‌ها توسط طالبان، هشدار روسیه نسبت به عملیات زمینی احتمالی ترکیه در خاک سوریه و استقبال رابرت مالی از تصویب قطعنامه ضد ایرانی، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

تصویب قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه ایران

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز یک قطعنامه ضدایرانی درباره آنچه «وضعیت حقوق بشر در ایران» خوانده، به رأی گذاشت و تصویب کرد.

تصویب این قطعنامه به معنای موافقت این شورا با تشکیل یک «هیأت حقیقت‌یاب» درباره ادعاها در خصوص «نقض حقوق بشر توسط ایران» در اغتشاشات اخیر است.

این قطعنامه با ۲۵ رأی موافق و ۲۱ رأی مخالف و ممتنع (۶ مخالف و ۱۵ ممتنع) به تصویب رسید. چین، پاکستان، اریتره، ونزوئلا، کوبا و ارمنستان، شش کشوری هستند که به این قطعنامه رأی منفی دادند.

تصویب قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه ایران/ برگزاری نشست چین و کشورهای عربی در عربستان/ شلاق زدن مجرمان در ورزشگاه ها توسط طالبان/ هشدار روسیه نسبت به عملیات زمینی احتمالی ترکیه در خاک سوریه

کشورهای بولیوی، برزیل، کامرون، ساحل عاج، هند، اندونزی، قزاقستان، مالاوی، مالزی، موریتانی، نامبیا، قطر، سنگال، سودان، امارات و ازبکستان به قطعنامه رأی ممتنع داده‌اند.

از اتهامات حقوق بشری کشورهای غربی به دلیل روش‌شناسی نادرست، استانداردهای دوگانه، غرض‌ورزی و عدم رعایت اصل بی‌طرفی، نادیده گرفتن فرهنگ بومی و سبک زندگی سایر اجتماعات و مداخله‌جویی‌ در امور داخلی کشورها، انتقاد شده است.

این اتهامات در حالی مطرح می‌شود که کشورهای غربی خود به دلیل به راه انداختن جنگ‌های غیرقانونی در سایر کشورها، تحریم ملت‌ها با سوءاستفاده از سلطه خود بر نظام‌های مالی دنیا، عدم اندیشیدن راهکاری‌هایی برای توزیع عادلانه ثروت، تجاوز به حاکمیت و استقلال کشورها، کودتا در سایر کشورها برای روی کار آوردن حاکمان مستبد و بسیاری موارد دیگر با انتقادهای جدی در زمینه حقوق بشر رو به رو هستند.

چین پیش از رأی‌گیری، متممی را برای اصلاح متن قطعنامه ضد ایرانی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پیشنهاد کرد که رأی نیاورد. این متمم خواستار حذف بخشی از متن قطعنامه بود که خواستار تشکیل یک «هیات حقیقت‌یاب» برای تحقیق درباره حوادث داخل ایران بود.

برگزاری نشست چین و کشورهای عربی در عربستان 

اوایل ماه آینده میلادی، چین و کشورهای عربی نشستی را در عربستان سعودی برگزار می‌کنند و این احتمال وجود دارد که شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین برای نخستین بار نزدیک به هفت سال گذشته به این کشور سفر کند.

به گزارش رویترز، بر اساس بیانیه‌ای که در وب سایت کنسولگری چین در دبی منتشر شد، لی ژوانگ، سرکنسول چین در دبی، گفت که این گردهمایی در اوایل دسامبر برگزار خواهد شد. در این بیانیه جزئیات دیگری ارائه نشده است.

بر اساس بیانیه جداگانه وزارت خارجه چین در چهارم نوامبر، این نماینده به یک روزنامه در امارات متحده عربی گفته که این اجلاس شامل تبادلات چهره به چهره بین رهبران چین و کشورهای عربی خواهد بود.

شی احتمالاً از سفر به عربستان سعودی برای تقویت روابط استفاده خواهد کرد، آخرین سفر او در ژانویه 2016 بود. بر اساس داده‌های گمرکی از دومین اقتصاد جهان، عربستان سعودی در ماه اکتبر، بزرگترین منبع نفت خارجی چین بود.

گزارش‌هایی در ماه مارس منتشر شد، مبنی بر اینکه چین و عربستان سعودی دوباره در حال مذاکره برای حل و فصل قراردادهای نفتی به یوان هستند؛ موضوعی که دو کشور شش سال در مورد آن بحث کرده‌اند. این تغییر، ارزش دلار را که مدت‌ها ارز پیش‌فرض برای قیمت‌گذاری قراردادهای انرژی در سراسر جهان بوده، کاهش و اهمیت دلار آمریکا را افزایش می‌دهد و نفوذ ژئوپلیتیک واشنگتن را تقویت می‌کند. تحلیلگران ارز در آن زمان گفتند که توافق بین پکن و ریاض، احتمالاً تا حدودی دور از ذهن است.

شی در ماه آوریل طی تماسی تلفنی به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی گفت که پکن تعمیق روابط با ریاض را در اولویت قرار می دهد و خواهان همکاری «سطح بالا» در زمینه انرژی، تجارت و صنایع با فناوری پیشرفته است.

پکن به دنبال تعمیق روابط با کشورهای خاورمیانه بوده است؛ جایی که دریچه‌ای برای به چالش کشیدن ایالات متحده و گسترش فرصت‌های اقتصادی می بیند.

شلاق زدن مجرمان در ورزشگاه ها توسط طالبان

گروه طالبان افغانستان در یک ورزشگاه و جلوی چشمان صدها تماشاگر، سه زن و ۹ مرد را شلاق زد و این نشانگر ازسرگیری دوباره رویکردهای این گروه است که مشخصه‌ای از حکومت آنها در دهه ۱۹۹۰ بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، دفتر فرماندار ولایت لوگر واقع در جنوب کابل، پایتخت افغانستان، "محققان محترم، مجاهدین، بزرگان، رهبران قبایل و مردم محلی" را به استادیوم شهر پل علم دعوت کرد و دعوت‌نامه برای رویدادی در ساعت ۹ صبح از طریق رسانه‌های اجتماعی منتشر شد.

یک مقام در دفتر فرمانداری لوگر که نخواست نامش فاش شود، گفت: هر یک از مجرمان که بابت سرقت و اقدام خلاف عنف محکوم شده بودند، بین ۲۱ تا ۳۹ ضربه شلاق خوردند. این مقام گفت که صدها تن در زمان اجرای حکم حضور داشتند و اجازه فیلم یا عکس گرفتن داده نشد.

عنایت‌الله شجاع، معاون فرماندار لوگر بعد از اجرای حکم این افراد در بیانیه‌ای گفت: قانون شریعت تنها راه مشکلات در افغانستان است و باید اجرا شود.

اولین مورد از مراسم‌ اینچنینی بعد از روی کار آمدن دوباره طالبان در سال گذشته میلادی، ۱۱ نوامبر امسال بود که طی آن ۱۹ مرد و زن هر کدام بابت سرقت، فرار از خانه و زنا ۳۹ ضربه شلاق خوردند.

هشدار روسیه نسبت به عملیات زمینی احتمالی ترکیه در خاک سوریه

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در سخنانی با هشدار نسبت به تهدیدهای مطرح توسط مقامات آنکارا مبنی بر انجام عملیات زمینی در مناطق شمالی سوریه، گفت که انجام چنین عملیاتی منجر به تشدید تنش در منطقه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری سانای سوریه، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این باره اظهار داشت: ما ارتباط نزدیک با طرف ترکیه‌ای در موضوع سوریه را حفظ و نگرانی آنکارا نسبت به تهدید امنیت ملی ترکیه را درک می‌کنیم.

وی گفت: با وجود این، ما معتقدیم هرگونه عملیات زمینی ترکیه در خاک سوریه، باعث افزایش تنش در منطقه خواهد شد.

زاخارووا در ادامه تاکید کرد، انجام چنین عملیاتی از سوی آنکارا همچنین افزایش فعالیت‌های تروریستی را در پی خواهد داشت.

صبح امروز نیز الکساندر لاورنتیف، فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه ابراز امیدواری کرده بود که ترکیه از تصمیم انجام عملیات نظامی در سوریه منصرف شود.

لاورنتیف در این باره گفت که ترکیه و سوریه می توانند بسیاری از مسائل را با روابط مستقیم حل و فصل کنند.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه همچنین گفت: مسکو آماده است شرایط گفت و گوی رئیس جمهوری های ترکیه و سوریه را فراهم کند.

ارتش ترکیه از یکشنبه هفته جاری حملات هوایی و توپخانه ای خود را به مناطق شمال سوریه شدت بخشیده است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته است که این کشور اجرای عملیات زمینی به خاک سوریه را نیز در حال بررسی دارد.

رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه در سخنانی درباره حملات کشورش به شمال عراق و سوریه گفت که «حملات ارتش این کشور به شمال سوریه صرفا سرآغاز است و عملیات زمینی نیز در زمان مناسب اجرا خواهد شد.»

از طرفی اردوغان از امکان دیدار خود با بشار اسد خبر داد و گفت که «ما در نهایت در این خصوص گام هایی برخواهیم داشت.»

وی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره امکان دیدار با رئیس جمهوری سوریه گفت: «ممکن است با اسد دیدار کنم، دشمنی دائمی در سیاست وجود ندارد، در نهایت گام هایی برخواهیم داشت.»

استقبال رابرت مالی از تصویب قطعنامه ضد ایرانی

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از تصویب قطعنامه‌ ضد ایرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد استقبال کرده و به تکرار ادعاها علیه تهران پرداخته است.

رابرت مالی در حساب کاربری خود در توییتر، تصویب این قطعنامه را نشان‌دهنده «عزم جامعه بین‌المللی برای توجه به موارد جدی نقض حقوق بشر» توصیف کرده است.

او در ادامه نوشته است: «همان‌طور که نماینده آمریکا در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل گفت: مقام‌های ایرانی نمی‌توانند این سرکوب خشونت‌آمیز را به صورت گمنام انجام دهند. جامعه بین‌المللی نظاره‌گر است.»

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۸
در انتظار بررسی: ۵۱
انتشار یافته: ۲۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
ایران باید یکبار برای همیشه تکلیف خود را با برنامه هسته ای روشن کنه. الان وضعیت اکراین رو ببینید شش ماهه سگ های ناتو دارند اطراف روسیه پارس می کنند ولی جرأت شلیک یه ترکش داخل خاکش رو ندارند چون ده هزار کلاهک پیشرفته هسته ای داره. ایران باید با توجه به موقعیتش صاحب کلاهک هسته ای بشه مثل هند و پاکستان اونوقت سایه تجزیه و جنگ نظامی برای همیشه از سر ایران برداشته می شه و سعودی اینترنشنال و مصی قمی و الباقی دست از سر این کشور بر می دارن. فقط این وسط باید مواظب غضنفرهای داخلی باشید که گل به خودی نزنند و مردم رو بیش از این عصبانی نکنند. تحریمها هم تهش همینجاست و چیزی نمونده که تحریم نکرده باشند. آنوقت می بینید چطور همه این سلبریتی های خودفروخته و الباقی می رن پی کارشون یکبار برای همیشه.
سردار اسد
|
Sweden
|
۱۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
چرا با طالبان که مسلمانان را مخصوصا هزارها که شیعه هستند همان برخورد و کینه ای را که با اسراییل دارید ندارید و سکوت اختیار کرد اید۰ طالبان که خودشان را مسلمان مینامند و زندگی و آرامش برای همه افغانها تلخ کرد اند۰ یک بام و دو هوا۰
پاسخ ها
ناشناس
| Lithuania |
۱۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
چین رو یادت رفت
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
چطور شما مسلمانان افغانستان و چین را می‌بینی ولی مسلمانان میانمار و هند و فلسطین را نمیبینی
یک بام و دو هوا
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
تمام مواردی که توسط هر کشور، نهاد بین المللی، خارجی ، سازمان های تحقیقاتی خارجی، سازمان های خارجی در مورد ایران صادر میشه، اتهامات بی اساس؛و غرض،ورزی بوده و ناشی از دشمنی بیش از نود درصد کشورهای جهان شامل کلیه دولت‌های اروپایی، اقیانوسیه و آمریکا می،باشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
خوب هیچ فکر کردی چرا نود درصد کشورهای جهان با ما دشمنند؟
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
در جریان اغتشاشات اخیر ۴۷ کشور و ۱۱ سرویس جاسوسی مشارکت فعال داشته‌اند تصریح کرد: کشورهایی ازجمله شامل عربستان، مصر، ترکیه، امارات و سرویس های جاسوسی تمام توان خود را علیه ایران به کار بستند تا کار کشور را یکسره کنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
خواب دیدی خیر باشە
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
رابط مالی غلط کرد.این ها خود عین خباثت و خیانت و جنایت علیه بشریت هستن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
منظورت آقای: رابرت مالی است ؟؟

خخخخخخخهههههههههههخخخخخخخ
کارن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
شما در حد نیستید که ما درس ازادگی و حقوق بدید.البته ما هم 2500 سال فقط شهر نشینی و قانون داریم حالا دین بماند .در دین هم ک عنادی نداره با علم و فقط برا حقوق هست ما مسلمانی و دارای احکام .ما حکم اسلام رو انجام میدیم در نهایت رعفت ..اروپا تا دیروز برگ ب خودشون میبستن و در تاریکی بود در ایران تمدن بود.پس شما فقط دنبال امتیاز گرفتن از ایرانید.از شاه امریکایی تر و غربی تر داشتیم؟!شما ب اونم خیانت کردید.پس فقط دنبال نفع خود و صعیونیست هستید .ن مردم و ملت اای دنیا.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
همکلاس ابراهیم نیستی که به جای رافت با رعفت با مردم برخورد میکنی!!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
هفت خط که نوشتی ۸ تا غلط داشتی نمره ات

میشه ۱۲ و بیشتر تلاش کن گلم
دلواری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
اول افغانستان یمن سوریه لبنان عراق ک دارن توش ادم میکشن و بمب میندازن ببینید .بعدم تمام دنیا مردمش میدونن کی جانی هست کی یک انسان
سعید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
من با مصوبه حقوق بشر سازمان ملل موافقم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
منم مافقم
ناشناس
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
راستش رو بگید دارید توی اریتره چیکار می کنید که رای منفی داده؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
دلارهای بی زبان بیت المال مردم فلکزده ایران را آنجا

هزینه میکنند و شک نکن
حسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
اگر شورای امنیت خیلی دلش برای مردم ایران می سوزد آمریکا را محکوم کند که حال روز مردم ایران را به این وضع در آورده است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
از تابناك تفاضا دارم گزارشهاي متناوبي از قانون اساسي ايران و مقايسه آن با ساير كشور هاي پيشرفته تهيه كند مردم قوانين أساسي مترقي كشور خودشان را يا نمي دانند يا خودشان را به ندانستن زده اند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا شهرستان خوی مصوبه مولدسازی چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر نمازهای ماه رجب
وب گردی