با تحولات منطقه و جهان
تحریم چهارمین هواپیمای ایران توسط آمریکا، حملات هوایی گسترده ترکیه به سلیمانیه عراق، آغاز مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، خسارت ۱۰۷ میلیارد دلاری سوریه از جنگ و هشدار برنامه جهانی غذا درباره خطر جدی قحطی در افغانستان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۱۴۲۴۱۷
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۷ 27 September 2022

تحریم چهارمین هواپیمای ایران توسط آمریکا/ حملات هوایی گسترده ترکیه به سلیمانیه عراق/ آغاز مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی/ خسارت 107 میلیارد دلاری سوریه از جنگ

بین الملل تابناک: تحریم چهارمین هواپیمای ایران توسط آمریکا، حملات هوایی گسترده ترکیه به سلیمانیه عراق، آغاز مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، خسارت ۱۰۷ میلیارد دلاری سوریه از جنگ و هشدار برنامه جهانی غذا درباره خطر جدی قحطی در افغانستان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

تحریم چهارمین هواپیمای ایران توسط آمریکا

وزارت بازرگانی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد، چهارمین هواپیمای باری ایران را به دلیل ارائه خدمات به روسیه در فهرست سیاه مربوط به هواپیماهای ناقض قوانین کنترل صادارات ایالات متحده قرار داده است.

وزارت بازرگانی آمریکا دوشنبه گذشته اعلام کرده بود، سه فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ متعلق به شرکت‌های هواپیمایی ایران که به روسیه خدمات باری ارائه می‌کنند، در فهرست سیاه مربوط به هواپیماهای ناقض قوانین کنترل صادارات ایالات متحده قرار داده است.

اداره امنیت و صنعت وزارت بازرگانی آمریکا در آن اطلاعیه گفته بود اقدام به شناسایی چند هواپیمای تحت کنترل شرکت‌های هواپیمایی ماهان، فارس‌ ایر قشم و ایران‌ایر کرده که با نقض قوانین صادرات وضع‌شده علیه صادرات مواد حساس به مسکو، اقدام به ارسال کالاهایی از جمله قطعات الکترونیکی به روسیه کرده‌اند.

تحریم چهارمین هواپیمای ایران توسط آمریکا/ حملات هوایی گسترده ترکیه به سلیمانیه عراق/ آغاز مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی/ خسارت 107 میلیارد دلاری سوریه از جنگ

چهارمین هواپیما که امروز در فهرست تحریم قرار گرفته، متعلق به شرکت هواپیمایی ساها است. آمریکا مدعی شده این هواپیما بدون کسب مجوز از وزارت بازرگانی به روسیه پرواز کرده است.

رویترز هفته گذشته گزارش داده بود، در حال حاضر ۱۸۳ فروند هواپیما به دلیل نقض قوانین صادراتی آمریکا در این فهرست قرار گرفته‌اند. دولت آمریکا پیش از این محدودیت‌های متعددی علیه شرکت‌های هواپیمایی ایرانی وضع کرده بود؛ برای نمونه، آذرماه سال گذشته اعلام شد اداره صنعت و امنیت وزارت بازرگانی آمریکا فرمانی را که شرکت هواپیمایی ماهان را از «امتیازات صادراتی» محروم می‌کند برای یک دوره ۱۸۰ روزه دیگر تمدید کرده بود.

طبق توضیحات مندرج در وب‌سایت وزارت بازرگانی آمریکا شرکت‌هایی که مشمول لغو «امتیازات صادراتی» می‌شوند قادر به مشارکت مستقیم یا غیرمستقیم در مبادله آن دسته از کالاها، نرم‌افزارها یا فناوری‌های صادراتی آمریکا که واشنگتن قوانینی برای صادرات آنها در نظر گرفته، نخواهند بود.

اداره صنعت و امنیت وزارت بازرگانی آمریکا قوانینی برای کنترل صادرات و بازصادرات اقلام، فناوری‌ها و نرم‌افزارهای دارای فناوری‌های دوگانه وضع کرده است. واشنگتن به بهانه نقض این قوانین برخی شرکت‌ها را تحریم یا جریمه می‌کند.

نخستین بار، «داریل جکسون»، دستیار وقت وزیر بازرگانی آمریکا در ۱۷ مارس ۲۰۰۸ فرمانی را برای لغو امتیازات صادراتی شرکت هواپیمایی ماهان صادر کرد. این فرمان از آن زمان به بعد برای دوره‌های ۱۸۰ روزه تمدید شده است.

دولت آمریکا در راستای سیاست فشار علیه ایران شرکت ماهان‌ایر را به بهانه‌هایی مانند انتقال نیرو و تجهیزات به سوریه در فهرست تحریم قرار داده و کشورهای اروپایی را هم برای تحریم آن تحت فشار قرار می‌دهد.

حملات هوایی گسترده ترکیه به سلیمانیه عراق

منابع رسانه‌ای عراق روز (دوشنبه) از حملات شدید جنگنده‌های ترکیه به مناطقی در استان سلیمانیه خبر دادند.

به گزارش المعلومه، «کامران حسن»، بخشدار «ماوت» از توابع استان سلیمانیه امروز اعلام کرد که چند روستا واقع در حوزه این بخش، آماج حمله جنگنده‌های ترکیه قرار گرفت.

وی گفت که حملات جنگنده‌های ترکیه به منطقه مذکور از ساعت ۱۵:۲۵ به وقت اربیل آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

حسن به تلفات و یا خسارات احتمالی این حملات اشاره‌ای نکرده است.

تحریم چهارمین هواپیمای ایران توسط آمریکا/ حملات هوایی گسترده ترکیه به سلیمانیه عراق/ آغاز مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی/ خسارت 107 میلیارد دلاری سوریه از جنگ

ترکیه از ۱۸ آوریل دور جدید حمله به شمال عراق را به بهانه تعقیب و سرکوب عناصر حزب کارگران کردستان (پ ک ک) آغاز کرده است.

عمده این حملات بر مناطق «متینا»، «الزاب» و «أفشین ـ باسیان» در اقلیم کردستان عراق متمرکز شده است؛ هرچند ترکیه حملاتی هم به مناطق دیگر مانند سنجار در استان نینوا انجام داده است.

حملات اخیر ترکیه به شمال عراق به کشته شدن شماری از غیرنظامیان عراقی از جمله یک کودک منجر شد.

بغداد حملات ترکیه را مصداق تجاوزگری به خاک عراق خوانده و خواستار خروج نظامیان این کشور از شمال عراق شد.

در ماه‌های اخیر و با تشدید حملات ترکیه به شمال عراق در قالب عملیات معروف به «پنجه قفل»، برخی گروه‌های عراقی در صدد مقابله به مثل برآمده و در مقیاس محدودتر به این حملات ترکیه واکنش نشان داده‌اند.

دولت و مقام‌های عراقی تاکنون بارها از ترکیه خواسته‌اند به اشغالگری خود در شمال عراق پایان داده و نیروهای خود را خارج کند.

آنها همچنین حملات هوایی و توپخانه‌ای مکرر ارتش ترکیه به شمال عراق را نقض حاکمیت کشورشان دانسته و خواهان پایان دادن به آن شده‌اند.

آغاز مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه دوشنبه از شروع مجدد گفت‌وگوها بین این سازمان و جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

گروسی طی پستی در صفحه توئیتر خود نوشت، با «محمد اسلامی» رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در وین دیدار کرده و بدین‌وسیله، گفت‌وگوهای دوجانبه از سر گرفته شدند.

تحریم چهارمین هواپیمای ایران توسط آمریکا/ حملات هوایی گسترده ترکیه به سلیمانیه عراق/ آغاز مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی/ خسارت 107 میلیارد دلاری سوریه از جنگ

وی توضیح داد در دیدار با اسلامی، درباره ازسرگیری گفت‌وگوهای آژانس اتمی با تهران درباره مسائل پادمانی حول برخی تاسیسات هسته‌ای در ایران رایزنی کرده است.

مدیرکل آژانس اتمی در توئیتی نوشت: «گفت‌وگوها با ایران برای شفاف‌سازی درباره موضوعات برجسته پادمانی از سر گرفته شد. من با محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در جریان کنفرانس عمومی آژانس اتمی دیدار کردم.»

خسارت ۱۰۷ میلیارد دلاری سوریه از جنگ 

«فیصل مقداد» وزیر خارجه سوریه روز (دوشنبه) در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل، گفت که هر نوع حضور نظامی بدون موافقت دولت این کشور در خاک سوریه، غیر قانونی است و باید فورا پایان یابد.

به نوشته وبگاه شبکه المیادین، او گفت که رژیم صهیونیستی دست به اقدامات فزاینده بحران‌زا به خصوص در موضوع گسترش شهرک‌سازی‌ها و جنایت علیه فلسطینی‌ها می‌زند و همزمان از گروهک‌های داعش و جبهة النصره نیز حمایت کرده و همراستا با آن فرودگاه ها و امکان غیرنظامی سوریه را هدف قرار می‌دهد.

وزیر خارجه سوریه تأکید کرد که حمایت برخی کشورها از رژیم صهیونیستی، در حالی که ادعای دفاع از حقوق بشر را دارند، موجب شده است تا با این رژیم برخورد نشود. او همچنین گفت که سوریه از عضویت کامل فلسطین در مجمع عمومی سازمان ملل حمایت می‌کند.

تحریم چهارمین هواپیمای ایران توسط آمریکا/ حملات هوایی گسترده ترکیه به سلیمانیه عراق/ آغاز مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی/ خسارت 107 میلیارد دلاری سوریه از جنگ

مقداد در ادامه گفت که دولت سوریه هرگز از حق حاکمیت خود بر منطقه جولان دست نخواهد کشید و این موضوعی نیست که با گذر زمان از آن چشم بپوشد.

فیصل مقداد، در بخش دیگر سخنان خود گفت که بحران سوریه، تجربه بسیار دردناکی برای مردم این کشور بود و از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۱۰۷ میلیارد دلار خسارت به بار آورده است.

او تأکید کرد که دولت سوریه همواره از حل و فصل سیاسی بحران حمایت کرده است، از جمله نتایج گفت‌و‌گوهای «روند آستانه» را پذیرفته است، اما اقدامات ترکیه در «حمایت از تروریسم» موجب شد تا روند آستانه صرفا روی کاغذ بماند. فیصل مقداد، همچنین شبه‌نظامیان کُرد را نیز مورد خطاب قرار داد و گفت که آن‌ها باید واقع‌گرایانه عمل کنند و خود را از وابستگی به یک «اشغالگر خارجی» برهانند.

وزیر خارجه سوریه سپس به موضوع جنگ در اوکراین پرداخت و گفت که دمشق با حمایت از عملیات نظامی روسیه در اوکراین، آن را در راستای «حق دفاع از خود» می‌داند.

هشدار برنامه جهانی غذا درباره خطر جدی قحطی در افغانستان

سازمان برنامه جهانی غذا درباره خطر جدی‌ترین قحطی به ویژه در زمستان پیش‌ رو در افغانستان هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور افغانستان، این نهاد با نشر گزارشی اعلام کرد، اقتصاد فروپاشیده و مسدود ماندن دارایی‌های افغانستان، این کشور را با خطر جدی ترین قحطی در بیست سال اخیر مواجه کرده‌است.

بر پایه گزارش برنامه جهانی غذا، میلیون‌ها خانواده تقریباً هیچ راهی برای کنار آمدن با زمستان سخت دیگری ندارند.

این نهاد هشدار داده که این برنامه یکی از آخرین موانع باقی مانده بین افغانستان و قحطی است.

تحریم چهارمین هواپیمای ایران توسط آمریکا/ حملات هوایی گسترده ترکیه به سلیمانیه عراق/ آغاز مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی/ خسارت 107 میلیارد دلاری سوریه از جنگ

برنامه جهانی غذا همچنین سد گرسنگی مردم افغانستان را وابسته به سخاوتمندی اهدا کنندگان دانست و افزود، برای کمک رسانی به ۱۸ میلیون نفر در افغانستان که از ناامنی غذایی رنج می‌برند به ۱.۱ میلیارد دلار کمک فوری نیاز است.

این برنامه گفته است که تنها برای آماده سازی ۱۵۰ هزار تُن غذا در زمستان به ۱۷۲ میلیون دلار نیاز دارد.

همچنین در ادامه این گزارش آمده است، اگر بودجه مورد نیاز فوری تأمین شود، در نظر دارد هفته‌های قبل از بسته شدن جاده‌ها و غیرقابل دسترس کردن بسیاری از جوامع، غذا را در مناطق ناهموار و دورافتاده از پیش انبار کند.

به نظر می رسد چنین اقدامی به جلوگیری از سطوح فاجعه بار ناامنی غذایی و حتی گرسنگی کمک می‌کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۴
در انتظار بررسی: ۲۹
انتشار یافته: ۳۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
اگه قراره با اژانس مذاكره و بقول خودتان سوء تفاهم ها رو برطرف كنيد چرا برجام رو به اين موضوع گره زديد ، هر روز تاخير يعني زيان كشور ، البته اگه اين موضوع براتون اهميت داشته باشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
استاد بقول ما ایرانیها مرگ یکبار شیون‌یکبار نباید هیچ محلی برای بهانه های مجدد داشته باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
آمریکا آخرین زورشو واسه ایجاد انقلاب جنسی زد و مثل چی شکست خورد و سرخورده شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
!انقلاب‌ جنسی‌ ؟
انقلاب‌ جنسی دیگه‌ چه صیغه ایه‌ ؟
حالا‌ خودت این کماندو گذاشتی‌ واقعا‌ بدت میاد‌ ارتباط‌ با جنس مخالف‌ ؟
یعنی ایرانیها‌ تا جنس مخالف و می بینند‌ رو برمیگردونند‌ و حالیشون بد میشه‌ آمریکا میخواد‌ اینحالتشون‌ عوض بکنه‌ ؟
بقول مهران مدیری‌ ، کوتاه‌ بیا بابا
یادش بخیر هاشمی مرحوم‌ ازدواج سفید را مطرح کرده بود‌ در سخنرانی در دانشگاه‌ یکی از همین دانشجویان مغرض‌ پرسید‌ ؛
آقای هاشمی این ازدواج سفید چیه میگید‌ ؟
آقای هاشمی در حالیکیه‌ با دستشان دورش میکرد‌ گفت‌ ؛
همونیه‌ که تو هم خوشت‌ میادددددد‌
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
برام سوال هست که امثال مثل شما از حال و روز کشور بی خبرید یا اصلا در این مملکت زندگی میکنید؟!! شاید هم شما جزء مرفه های بی درد جامعه اید و از این وضعیت ذی نفع
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
وجدانا این واژه انقلاب جنسی رو از کجات درآوردی؟ چرا اینقدر بدبخت هستی که همه چی رو ربط میدید به جنسیت؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
فقط اونایی که بیماری خطرناک جنسی روانی دارند میتونند هر مسئله ای را به جنسیت ربط بدهند .......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
به نظرم ایران باید خسارت سوریه از جنگ را بده. بالاخره جزو امت اسلامی هستند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
به نظرم اربابت آمریکا پرداخت کنه بهتره. بالاخره اون بوده که سوریه رو به این روز انداخته
ناشناس
| Germany |
۱۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
شما برو از جیب خودت ببخش
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
میده عزیزم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
هیچ عرق به مملکت نداری برای تو و امثال تو متاسفم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
تو برو بده
ناشناس
| United States |
۱۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
اگر فکر میکنی غیر از اینه یه سر برو ببین چجوری داره خرج میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
این آشوبگره ا نذاشتن تیم مذاکرات تو همون نیویورک توافق رو اجرایی کنه
ناشناس
|
Romania
|
۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
آفرین. آمریکا مجبور شد به حاکمیت ایران احترام بذاره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
یک کشور نابود شد و خسارت ۱۰۰ میلیارده . دوره احمدی نژاد ۷۰۰ میلیارد دلار نفت فروختیم و معلوم نشد چی شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
خسارت ١٠٧ ميليار دلاري سوريه از جنگ !!
--------------
--- ببخشيد برادر ! ماشين حسابم هم مثل خودم قاطي پاطي كرده ، چند روز پيش پسر همشيره انداخت تو حوض ! ... ماشاالله هزار ماشا الله پسر همشيره خيلي تخسه .. بي قضا باشه .. همه عزيزان بي قضا ، بي بلا ! ... ميگ حالا اين ١٠٧ ميليارد دلار از قرار هر دلار سي هزار تومن چند ميشه ؟
خيلي ميشه ؟ ... مي فرمايي كه خيلي صفر و عدد كم مياريم تا اين عدد را كتابت كنيم ؟ بايد دنبال عدد و صفر بگرديم ؟ ... عجب ! ... حالا اين كرور كرور پول بايد از كجا بياد تا سوريه گره مشكلاتش باز بشه ، .. بتونه باز سازي كنه ... ميگم نكنه زبونم لال اين عالمه پول توقع داشته باشند كه از ...
ببخشيد ! گوشي ام زنگ خورد ! عياله ... از منزل ! ... بعداً مي بينمت حبيب خان !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
فقط تیزهوشان می توانند رابطه تقدس و اثربخشی خون مهسا امینی با موضوع آغاز مجدد مذاکرات با آژانس بین المللی اتمی را تشخیص بدهند
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
احسنت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
اگر در سوریه همه مردم میتونستن انتخاب کنند جنگ و خسارت ویرانی کشور اتفاق نمی افتاد…واسراییل هم توان قلدری وجنگ رانداشت ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
من از مسولین عزیز میخواهم قبل از اینکه فاجعه ای برای ما هم بخاطر نبود بارش در سطح کشور پیش آید به فکر تامین آب مانند آبشیرین کنها از خزر و دریای خلیج فارس و دریای عمان باشیم باور کنید مانند قدرت نظامی اهمیت دارد مردم واقعا فعالند ولی سیاست ومدیریت دولت می طلبند که برای تهیه آب باروری ابرها وآب شیرین کن ها مورد توجه قرار دهد ارزش سرمایه گذاری برای خودکفایی رادارد
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
داداش همین الان گفتن ۱۰۷میلیارد دلار سوریه خسارت دیده خب چه کسی باید پرداخت کته بنظرت؟پول واسه آب‌شیرین کن میمونه؟
ناشناس
|
Romania
|
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
حملات اخیر ایران به عراق به کشته شدن شماری از غیرنظامیان عراقی از جمله یک کودک منجر نشد فقط ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
باز هم پیشنهاد میدهم:

یکی از راههای مقابله با تحریم‌ افراد، شرکتها و نهادها توسط غرب و آمریکا، اینست که مثلا بازاء تحریم هر فرد، ۱۰ سانتریفیوژ، هر شرکت و نهاد بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ سانتریفیوژ راه اندازی شود و توقف آن سانتریفیوژها منوط به رفع تحریم آن افراد، شرکتها و نهادها شود و توقف این سانتریفیوژ ها هیچ ربطی هم به برجام نداشته باشد.
این کار میتواند در مورد تحریم‌های قبلی هم انجام شود یعنی در مورد افراد، شرکتها و سازمانهایی نیز که از مثلا ده سال پیش به این طرف تحریم شده اند نیز انجام شود و توقف این سانتریفیوژها منوط به رفع تحریم اینها شود و ربطی هم به گفتگوهای برجام نداشته باشد. به این ترتیب همانطور که آنها میگویند رفع تحریم سپاه ربطی به برجام ندارد ما هم میگوییم توقف این سانتریفیوژها ربطی به برجام ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
دخالت های خارجی در کشور عراق آنقدر زیاد شد که دولت بغداد بصورت یک حکومت مفلوک و فاقد قدرت در آمده است بطوریکه اقلیم کردستان مرتبا توسط ترکیه و ایران مورد حمله قرار می گیرند، ولی دولت عراق بجز محکوم کردن این حملات، هیچ کار دیگری نمی تواند بکند
ناشناس
|
Germany
|
۱۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
سانسورت رو کن تابناک ، اینجوری خیلی مقتدر به نظر میرسید !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
زنده باد ترکیه و ارتش دلیر آن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
مهم نیست آمریکا چه تصمیمی گرفته است . واقعاً خجالت آور است که ایران به یک کشور متجاوز کمک های لجستیکی می دهد. آنهم روسیه ای که تجهیز کننده اصلی صدام در طول هشت سال حمله به ایران بود.
ناشناس
|
Turkey
|
۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
زنده باد ترکیه و ارتش دلیر آن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
تمام جنگ ها بیهوده اند اردوغان باید بداند با کشتن کاری نمی تواند پیش ببرد.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
جام جهانی قطر آلودگی هوا روز جهانی معلولین میترا حجار روز دانشجو جاماندگان سهام عدالت
آخرین اخبار