ریزش قیمتی کامودیتی‌ها دلیل عمده افت بازار بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: یکی از عوامل تاثیر گذار بربازار سرمایه افت بازار جهانی ریزش شدید کامودیتی‌ها بوده است.
کد خبر: ۱۱۴۰۲۷۹
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۰ 13 September 2022
به گزارش بورس تابناک، مریم محبی، کارشناس بازار سرمایه، در گفتگو با خبرنگار  بورس تابناک اظهار کرد: یکی از دلایل افت شاخص کل بعد بین الملل آن است.
 
مریم محبی افزود: در شرایط بنیادی بسیار خوبی به سر می‌برد، اما این شرایط خوب موجب نشده است تا بازار سرمایه رشد کند، چون علاوه بر کاهش قیمت کامودیتی ها، قیمت گذاری دستوری، افزایش نرخ بهره بین بانکی، ادامه دار بودن کسری بودجه و ... به عنوان عوامل جانبی کمک کننده ادامه افت بازار سرمایه هستند.
 
محبی بیان داشت: علاوه بر بعد بین الملل، عدم اعتماد نیز سبب شده نه تنها پول جدید به بازار ورود نکند بلکه خروج پول از بازار سرمایه همچنان به قوت خود باقی مانده است بنابراین هر چه قدر که سهام ارزنده باشد تا زمانی که خریدار بالفعل ورود نکند سهام و بازار سرمایه رشد نخواهد کرد.
 
محبی عدم شفافیت رویداد‌های برجامی را از دیگر عوامل افت شاخص کل عنوان کرد و گفت: عدم حصول نتیجه برجام نشان می‌دهد که ایران در گسترش روابط بین الملل تجاری موفق نخواهد بود و به همین دلیل چشم انداز مثبت اقتصادی هم دیده نمی‌شود.  
 
این تحلیل گر بازار‌های مالی در ادامه بیان داشت: عملکرد گزارش شش ماهه شرکت‌های بورسی در نیم سال اول سال ۱۴۰۱ مطلوبیت ۶ ماهه منتهی به اسفند سال ۱۴۰۰ را نخواهد داشت. زیرا بازار سرمایه یک بازار کامودیتی محور است و بازار سرمایه دیگر اوج قیمت‌های کامودیتی را نخواهد دید، زیرا در نیمه ابتدای سال جاری نسبت به نیمه انتهایی سال گذشته شاهد افت شدید قیمت کامودیتی‌ها بوده ایم و این موضوع بر گزارش شرکت‌های بورسی تاثیر گذار خواهد بود.  
 
مریم محبی در پایان تاکید کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که تاثیر بدی را بر بازار سرمایه دارد «تورم فرسایشی» است، که تاثیر بدی را در گزارش‌های شرکت‌های بورسی خواهد داشت و می‌تواند بخش قابل توجهی از سود شرکت‌ها را در داخل خودش هضم کند، بنابراین انتظار نمی‌رود که شرایط شرکت‌های بورسی بهتر از ۶ ماه گذشته باشد.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عادی سازی روابط ایران و عربستان # عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # دعای روز اول رمضان