بازدید 7582
۲

شهریه مدارس غیردولتی چقدر است؟

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی با بیان اینکه فرایند رتبه‌بندی مدارس غیردولتی از مهر امسال آغاز می‌شود، گفت: شهریه مدارس غیردولتی از ۴ میلیون تومان شروع شده و تا ۳۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. البته این میزان برای شهریه ثابت و فوق برنامه درسی است.
کد خبر: ۱۱۴۰۲۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۴ 13 September 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، تا آغاز سال تحصیلی جدید زمان زیادی باقی نمانده است. تقریبا عمده دانش‌آموزان در مدرسه ثبت‌نام کردند، کتاب و لوازم التحریر مدرسه را خریدند و در انتظار بازگشایی مدارس هستند. البته برخی هم در این ۱۰ روز باقیمانده، ملزومات مدرسه را تهیه می‌کنند.

امسال بعد از دو سال کرونایی، مدارس به طور کامل بازگشایی می‌شود و کلاس‌های درس در تمام دوره‌ها و پایه به صورت حضوری تشکیل می‌شود. به سراغ احمد محمودزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی رفتیم تا ببینیم وضعیت مدارس غیردولتی چگونه است.

محمودزاده در این گفتگو اعلام کرد:

- فرایند رتبه‌بندی مدارس غیردولتی از مهر امسال آغاز می‌شود

- نحوه تعیین شهریه مدارس غیردولتی

- شهریه از ۴ میلیون تومان شروع شده تا ۳۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است

- بیشترین شهریه در شهر تهران و کمترین شهریه در کهگیلویه و بویراحمد است

** پیش‌ثبت‌نام مدارس غیردولتی از اسفند سال گذشته آغاز شد

* فارس: برای شفاف‌سازی شهریه مدارس غیردولتی چه کردید؟ از ایجاد مدرسه شیشه‌ای وعده دادید، توانستید محقق کنید؟

موضوع ثبت‌نام و تحصیل دانش‌آموزان در مدرسه از جمله دغدغه خانواده‌های دانش‌آموزان است. ما هم در سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی به این دغدغه توجه داریم و هر سال در این زمینه برنامه‌ریزی می‌کنیم.

امسال تلاش کردیم با توجه به سیاست‌های دولت، موضوع مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی را در راستای اسناد بالادستی به ویژه سند تحول بنیادین و متناسب با نگاه دولت پیگیری کنیم که منجر به ارائه سند راهبردی ما در این حوزه شد

بخش ثبت‌نام و موضوع شهریه بخشی از فعالیت ما هست. بالاخره این مدارس ظرفیتی دارند و متناسب با آن ظرفیت باید ثبت‌نام انجام شود. البته مدارس غیردولتی خدمات و برنامه‌هایی ارائه می‌کنند تا علاقه‌مندی خانواده‌ها را برای ثبت‌نام به دست آورند که مورد استقبال هم واقع شده‌اند.

پیش‌ثبت‌نام مدارس غیردولتی از اسفند سال گذشته شروع شد و هنوز هم ثبت‌نام در برخی مدارس ادامه دارد. برخی مدارس هم ظرفیت‌شان تکمیل شده است.

** نحوه تعیین شهریه مدارس غیردولتی

* فارس: شهریه مدارس غیردولتی چگونه محاسبه شده است؟

در نظر داشتیم که درصدی اعلام نکنیم و متناسب با فعالیت مدرسه، افزایش شهریه را اعلام کنیم؛ یعنی خدمتی را ارائه دهیم و متناسب با آن خدمت از مردم درخواست شهریه داشته باشیم. در ماده ۱۵ قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی آمده است: «الگوی تعیین شهریه مدارس و الگوی تعیین شهریه مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی با توجه به دوره تحصیلی، سطح آموزشی و پرورشی، برنامه سال تحصیلی، فعالیت‌های فوق برنامه، فضای فیزیکی و تجهیزات و شرایط منطقه‌ای و نرخ تورم رسمی کشور که از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود، توسط شورای سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی تهیه می‌گردد. این الگو پس از تأیید وزیر آموزش و پرورش قابل اجراء است».

یعنی در کنار تضمین فضا، امکانات و سخت‌افزار و موضوع نیروی انسانی که از شاخص‌های الگوی تعیین شهریه است، بیشتر موضوع کیفیت بخشی آموزش و پرورشی مدنظر است. در این راستا برای سال اول، ۳۵ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز در الگوی شهریه به کیفیت بخشی اختصاص داده شد. شاخص‌هایی را تعیین کردیم که چه مدرسه‌ای می‌تواند از این الگو و ۳۵ امتیاز استفاده کند که هم در حوزه آموزشی و هم در حوزه پرورشی است.

با توجه به اینکه امسال، سال گذر ما بود و دیرتر وارد مجموعه شده بودیم و باید زودتر شهریه را اعلام می‌کردیم، امسال تا این حد گذر کردیم و متناسب با آن شهریه‌ها اعلام شده است و در سامانه هم هست و ثبت‌نام‌ها هم انجام پذیرفته است.

**شهریه از ۴ میلیون شروع شده تا ۳۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است

* فارس: میزان شهریه چقدر در نظر گرفته شد؟

شهریه مدارس غیردولتی از ۴ میلیون شروع شده تا ۳۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. البته برای شهریه ثابت و فوق برنامه درسی است و برای مکمل هم به همه مدارس اجازه دادیم از صفر تا ۳۸ درصد با نظرسنجی از اولیا و ارائه برنامه مکمل، بتوانند شهریه دریافت کنند.

البته شهریه مکمل بیشتر برای بعد از شروع سال تحصیلی است. اما شهریه ثابت به این شکل است که مثلا در دوره متوسطه ۳۵ ساعت درس رسمی و به علاوه ۷ ساعت فوق برنامه است. در ابتدایی ۲۵ ساعت به علاوه ۵ ساعت است. این میزان متناسب با دوره‌های تحصیلی است و به عنوان شهریه ثابت می‌شناسیم.

* فارس: کدام استان بیشترین شهریه و کدام استان کمترین شهریه را می‌گیرد؟

بیشترین شهریه در شهر تهران و کمترین در کهگیلویه و بویراحمد است.

** امسال بین شهریه ثابت و شهریه مکمل تفکیک شد

* فارس: آیا امکان اعتراض به شهریه هم وجود داشت؟

یک فرصت به اعتراض به سه گروه داده بودیم. هم به مؤسسان اجازه داده بودیم که از طریق سامانه مشارکت ورود کنند و به کم بودن شهریه اعتراض داشته باشند. یک گروه به معلمان مدارس غیردولتی اجازه داده بودیم اعتراض کنند یعنی اگر قراردادی که بستند متناسب با قانون کار اتفاق نیفتاده است، می‌توانستند اعتراض کنند و گروه سوم هم والدین دانش‌آموزان است که از طریق سامانه مشارکت‌ها می‌توانند اعتراض‌شان را اعلام کنند.

امسال بین شهریه ثابت و شهریه مکمل تفکیک شد و سعی کردیم شفاف‌سازی کنیم این در حالیست که در سال‌های گذشته، پول‌هایی که برای لباس، تغذیه و ایاب و ذهاب گرفته می‌شد، شفاف‌سازی نمی‌شد

اگر در جایی شهریه‌ای که مصوب کردیم و تابلویی که مؤسس نصب کرده است با آن چیزی که دریافت می‌کنند همخوانی نداشته باشد، این اعتراض را به ما در سامانه اعلام کنند و پیگیر هستم. خوشبختانه اعتراض خاصی تا به امروز نداشتیم. هرچند که امکان شکایت‌های حضوری از مدارس هم در ادارات‌کل آموزش و پرورش استان‌ها توسط اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات پیش‌بینی شده است.

امسال بین شهریه ثابت و شهریه مکمل تفکیک شد و سعی کردیم شفاف‌سازی کنیم این در حالیست که در سال‌های گذشته، پول‌هایی که برای لباس، تغذیه و ایاب و ذهاب گرفته می‌شد، شفاف سازی نمی‌شد و مردم احساس می‌کردند رقمی که از آن‌ها گرفته می‌شود با آن چیزی که به عنوان شهریه اعلام شده است، متفاوت است.

البته باز هم پیگیر هستیم لباسی که به دانش‌آموزان داده می‌شود یا تغذیه‌ای که مدنظر مدارس است، به قیمت واقعی اتفاق بیفتد. یا شهریه‌ای که اجازه دادیم مکمل بگیرند در صورت ارائه برنامه اتفاق بیفتد و اجباری نباشد.

** شاخص‌های جدیدی را در خصوص مدارس غیردولتی تدوین می‌کنیم

* فارس: برنامه‌های شما برای سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی چیست؟

برای سال بعد کارگروهی را زودتر تشکیل دادیم تا هم در خصوص آموزشگاه‌ها یک حرکت جدی انجام دهیم و هم در خصوص مدارس غیردولتی، شاخص‌های جدیدی را تدوین کنیم.

نکته بعدی اجرای سند تحول است. اجرایی سازی سند تحول بنیادین که از مطالبات جدی مقام معظم رهبری است باید از مدرسه شروع شود. برش مدرسه‌ای آن در حال آماده‌سازی در ستاد وزارت آموزش و پرورش است و با توجه به قرارگاهی که برای اجرایی سازی سند تحول ایجاد شده است، در نظر داریم که بخش اصلی شهریه را به اجرایی سازی سند تحول بنیادین و رویکرد‌های تربیتی و فرهنگی مدارس اختصاص دهیم.

اگر مدرسه کارنامه خوشی از آیتم‌ها و شاخص‌ها به وزارتخانه، ادارات و مناطق ارائه دهد، می‌تواند افزایش شهریه داشته باشد. البته فضا‌های کالبدی و بحث سخت‌افزار، در بحث شهریه تأثیرگذار است، ولی عدد آن را نسبت به سال‌های گذشته جایگزین می‌کنیم و بیشترین امتیاز شهریه برای سال‌های آتی روی موضوع نرم‌افزار در نظر می‌گیریم.

یعنی برنامه‌های آموزشی و پرورشی خوب، برنامه‌های تربیتی مناسب، اجرایی سازی سند تحول بنیادین و فعالیت مدارس در زمینه‌های مختلف که آموزش و پرورش ارائه برنامه کرده است، در حوزه مسابقات قرآنی، فرهنگی، بحث‌های تربیت‌بدنی و شاخص‌های آموزشی و تربیتی، درصد‌های قبولی، و در مجموع کارنامه فعالیت مدرسه نسبت به سال گذشته، موجب می‌شود که درباره شهریه‌اش تصمیم‌گیری شود.

** شهریه نجومی نداریم

* فارس: اگر سقف شهریه ۳۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان باشد. با در نظر گرفتن فوق برنامه مکمل و هزینه‌های جانبی، ۷۰ تا ۸۰ میلیون شهریه مدرسه می‌شود.

نه نداریم. بعضی مدارس کلاس کنکور برگزار می‌کنند. کلاس کنکور ربطی به شهریه ما در مدارس ندارد. با توافق خود اولیاست و جزو شهریه ما نیست. بخشی از مدارس، آموزش زبان تخصصی ارائه می‌دهند.

* فارس:، اما برخی خانواده‌ها می‌گویند این تفکیک ایجاد نشده است و وقتی شهریه مدرسه را می‌پرسند، مثلا می‌گویند ۸۰ میلیون تومان است.

باید تفکیک شود. امسال روی این موضوع خیلی کار کردیم. از مؤسسین و مدیران خواستیم که ارائه مدرک به صورت شفاف باشد و تاب‌آوری مردم را در نظر بگیرند و همچنین مردم بدانند که این پول را برای چه فعالیتی پرداخت می‌کنند.

اولیا باید بدانند برای چه فعالیت‌هایی پول پرداخت می‌کنند و اینگونه نباشد که هر مبلغی اعلام شد، بدون آگاهی بپردازند.

* فارس: شهریه نجومی در مدارس غیردولتی داریم؟

شهریه نجومی نداریم. شهریه نجومی یعنی چه؟ بحثی نجومی است که فاصله‌اش خیلی زیاد باشد. اگر حقوق من به نسبت افراد دیگر در سازمان چندین برابر باشد، می‌گویند حقوق نجومی است. ولی برخی فاصله‌ها به خاطر مدارک تحصیلی، پست مدیریتی و سوابق کاری بین افراد است و این حالت عادی است.

به همین دلیل هم اعلام می‌کنیم شهریه از ۴ میلیون تومان تا ۳۵ میلیون تومان است و این میزان شاخص دارد. اگر از این فاصله که ما تعریف می‌کنیم، بیشتر باشد، نجومی می‌گویند و ما چنین موضوعی نداریم. برخی این عدد را با فوق برنامه‌ها و مکمل‌ها در نظر می‌گیرند و می‌گویند شهریه نجومی است.

**فرایند رتبه‌بندی مدارس غیردولتی از مهر امسال آغاز می‌شود

* فارس: عنوان کردید مدارس غیردولتی رتبه بندی می‌شوند؟ این رتبه‌بندی چگونه است؟

به دنبال رتبه‌بندی مدارس غیردولتی هستیم. در مدرسه شیشه‌ای یا سامانه مشارکت‌ها به دنبال این هستیم که همه فعالیت‌های مربوط به مدرسه غیردولتی شفاف شود و در داخل این سامانه قرار بگیرد؛ یعنی یک فرد می‌خواهد مجوز بگیرد تا راه اندازی مدرسه، فرایند‌های تعلیم و تربیت، اعلام شهریه، پرداخت شهریه، حقوق و دستمزد معلمان و نظرسنجی در داخل سامانه لحاظ شود.

امسال شهریه در سامانه مشارکت‌ها درج شد و تمام شهریه‌ها در سامانه بارگذاری شد. اکنون در حال بارگذاری شاخص‌ها هستیم که هر مدرسه با چه شاخص‌هایی می‌تواند ستاره بگیرد.

مدنظر ما سه ستاره است که شامل عملکرد و ارائه خدمات است و در حال حاضر در حال تهیه چارچوب آن هستیم و فرایند رتبه‌بندی از مهر امسال آغاز می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۲
این هم مفهوم تحصیل رایگان که در قانون اساسی ذکر شده . تعداد مدارس غیر دولتی از دولتی ها بیشتر شده آیا مسئولین وزارت آموزش و پرورش خجالت نمیکشن ؟ خدا نگذره از باعث و بانی طرح مدارس غیر دولتی............
با سلام ایشان بفرمایند شهریه مدارس دولتی هم چقدر است زیرا در شیراز شهریه مدارس دولتی از 5 میلیون تومان شروع می شود.
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو