بازدید 7160

طالبان: به حقابه ایران متعهدیم

سخنگوی دولت موقت طالبان با تاکید بر تامین حقابه ایران، گفت برخی از مشکلات مرزی با همسایگان افغانستان در نتیجه دسیسه بیگانگان دامن زده می‌شود تا بین کشور‌ها تنش ایجاد کنند.
کد خبر: ۱۱۳۷۰۸۷
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۲ 26 August 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم، «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی دولت موقت طالبان در نشستی با خبرنگاران اظهارداشت، بیگانگان برای ایجاد تنش میان افغانستان و همسایگانش به برخی از مشکلات مرزی دامن می‌زنند تا تنش ایجاد شود.

وی افزود مقامات افغانستان تلاش کردند تا مسائل جزئی در مرز‌ها به مشکلات بزرگتر تبدیل نشود و البته کشور‌های همسایه نیز با خونسردی برخورد کرده‌اند تا مسائل منطقی حل شود.

مجاهد درباره حقابه ایران نیز گفت در این اواخر که بارندگی‌ها افزایش یافته است، دریچه‌های سد کمال خان باز شد تا مردم نیمروز و هم مردم ایران از آن بهرمند شوند.

سخنگوی دولت موقت طالبان در ادامه تاکید کرد ما به معاهده حقابه هیرمند که در سال ۱۳۵۱ بین ایران و افغانستان امضا شد همچنان متعهد هستیم.

وی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به تحریم‌ها علیه دولت موقت افغانستان تصریح کرد، از سازمان ملل نباید استفاده ابزاری شود. ما زمانی با کشور‌های جهان می‌توانیم زندگی کنیم که تحت فشار قرار نگیریم.

مجاهد ادامه داد تمدید نشدن معافیت سفر‌های مقامات کنونی افغانستان پیامد‌های ناگواری برای مردم افغانستان دارد و مسئولیت آن به عهده جامعه جهانی است.

سخنگوی دولت موقت طالبان درباره گشت زنی پهپاد‌ها در آسمان افغانستان نیز گفت: این هواپیما‌های بدون سرنشین متعلق به آمریکا است و ما درباره این موضوع گفتگو خواهیم کرد.

وی همچنین درباره سیلاب‌های اخیر افغانستان نیز گفت: اگر دامنه سیلاب‌ها گسترش یابد، توان مهار مشکلات آن را نداریم، بنابراین جامعه جهانی باید به افغاسنتان کمک کند.

ذبیح الله مجاهد اظهارکرد در یک ماه اخیر بر اثر جاری شدن سیل ۱۸۲ تن جان باخته و ۲۵۰ نفر زخمی شده‌اند و ۳ هزار و ۹۱۹ منزل مسکونی به طور کامل یا نسبی تخریب شده است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی