بازدید 5636

نرخ بیکاری در کشور به ۹.۲ درصد کاهش یافت

مرکز آمار ایران اعلام کرد نرخ بیکاری کشور در سال ۱۴۰۰ با کاهش ۰.۴ درصدی نسبت به سال قبل از آن به ۹.۲ درصد رسید.
کد خبر: ۱۱۲۱۴۹۴
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۷ 29 May 2022

به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، بررسی نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ٩,٢ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) در سال 1400 بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (١٣٩٩) ، 0.4 درصد کاهش یافته است.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، در سال 1400 ، به میزان 40.9 درصد جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال قبل (١٣٩٩) 0.4 درصد کاهش یافته است.

نمودار شاخص‌های عمده بازار کار در سال 1400(ارقام به هزار نفر) به شرح زیر است:

بحران بیکاری و اشتغال ,

جمعیت شاغلین ١٥ ساله و بیشتر در سال 1400، برابر با ٢٣ میلیون و ٤٤٧ هزار نفر بوده که نسبت به سال قبل بیش از 180 هزار نفر افزایش یافته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در سال 1400، بخش خدمات با ٤٩,٨ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣٣.٨ درصد و کشاورزی با ١٦.٣ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاکی از آن است که ٢٣,٧ درصد از فعالان این گروه سنی در سال 1400 بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات سالانه نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به سال قبل (١٣٩٩) تغییری نداشته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣٥ ساله در سال 1400 نشان می‌دهد که ١٦,٥ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به سال ١٣٩٩، به میزان 0.2 درصد کاهش یافته است.

نمودار نرخ بیکاری جمعیت 15 سال و بیشتر در فصل‌های متوالی سال‌های 1399 و 1400 به شرح زیر است:

بحران بیکاری و اشتغال ,

بررسی سهم جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر دارای اشتغال ناقص در سال1400 نشان می‌دهد که  10.2 درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٧.٨ درصد از شاغلین ١٥ ساله و بیش‌تر، ٤٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند. همچنین این نتایج گویای آنست که در سال 1400 جمعیت شاغل کشور بطور متوسط ٤٣,٥ ساعت در هفته کار کرده‌اند.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی
آخرین اخبار