بازدید 7788

افشای ابعاد جدید از دلایل مرگ توله‌های «ایران»

یکی از اعضای تیم حفاظت از توله‌های یوزپلنگ ایرانی متولد شده در توران گفت: بارها و بارها نحوه صحیح شیر دادن و زاویه درست شیردهی به توله‌ها را به کارشناسان نشان دادم تا این کار به درستی انجام شود.
کد خبر: ۱۱۱۹۶۱۲
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰ 18 May 2022

در حالی که از زمان تلف شدن اولین توله یوزپلنگ متولد شده در پارک ملی خارتوران شاهرود، مسئولین سازمان محیط زیست و دامپزشک یوزپلنگ‌ها همواره بر شرایط نرمال و حال خوب توله‌های یوزپلنگ تأکید داشتند، انتشار خبر تلف شدن دومین توله یوزپلنگ ایرانی بار دیگر به موضوع ناکارآمدی تیم مراقبت از توله‌های یوز و کم‌کاری آن‌ها قوت بخشید و موجی از انتقادات را متوجه سازمان محیط زیست و تیم دامپزشکی حفاظت از توله‌های یوز کرد.

در رابطه با این موضوع، علیرضا شهرداری، کارشناس و امدادگر حیات وحش که به شکل داوطلبانه چند روزی اصول نگهداری و مراقبت از توله‌های یوزپلنگ را به تیم مراقبت یوزها آموزش می‌داد، گفت: پس از تلف شدن اولین توله من به تیم حفاظت یوزها اضافه شدم و در آن زمان دکتر اکرامی، دامپزشک یوزپلنگ‌ها پس از کالبدشکافی علت تلف شدن توله اول را آسپیره شدن شیر در ریه آن و نارسایی ریه اعلام کرد.

وی در رابطه نحوه شیر دادن به یوزپلنگ‌ها گفت: در ابتدای زمان حضورم نوع شیر و سرشیشه‌ای که یوزها از آن شیر می‌خوردند را عوض کردم و بارها و بارها نحوه صحیح شیر دادن و زاویه درست شیردهی به توله‌ها را به کارشناسان نشان دادم. توله‌ها در اتاق ۹ متری نگهداری می‌شدند که محل زندگی محیط‌بان بود و به هیچ وجه شرایط استاندارد را نداشت. تنها کاری که انجام شد این بود که به افراد گفتیم در این اتاق رفت و آمد نکنند. شرایط نگهداری یوزها به هیچ وجه استاندارد نبود و افراد متخصص واقعی نیز در آنجا حضور نداشتند.

این کارشناس حیات وحش ادامه داد: در مدت زمان ۶ روزی که من در تیم مراقبت از یوزها بودم هر امکاناتی که لازم بود برای آن‌ها فراهم کردند و در آن مدت شرایط یوزها خوب بود؛ توله‌ها به خوبی شیر می‌خوردند، وزن گرفتند، چشم باز کردند، اشتها و تنفس خوبی داشتند و روش دفع آن‌ها و دمای نگهداری نیز خوب بود. البته گاهی با مشکل در دفع مواجه می‌شدند که در آن شرایط ما صبر می‌کردیم تا دفع انجام شود و سپس به آن‌ها شیر می‌دادیم.

شهرداری خاطرنشان کرد کرد: یکی از دلایل اصلی تلف شدن توله‌ها پنهان‌کاری و عدم اطلاع‌رسانی در رابطه با مشکلات یوزها و عدم درخواست از متخصصان واقعی برای کمک به این پروژه بوده است.

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل
آخرین اخبار