بازدید 13555
با تحولات منطقه و جهان
سرنگونی ۱۶ موشک و یک پهپاد اسرائیلی توسط ارتش سوریه، سفر مقام‌های بلندپایه جهان به امارات، ملاقات محرمانه ولیعهد سعودی با رئیس سیا، هشدار هفت سازمان آمریکایی نسبت به فروش اف-۱۶ به ترکیه و حضور ناو جنگی چین در نزدیکی سواحل غربی استرالیا، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه و جهان در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۱۱۸۸۲۳
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵ 15 May 2022

سرنگونی 16 موشک و یک پهپاد اسرائیلی توسط ارتش سوریه/ سفر مقام‌های بلندپایه جهان به امارات/ ملاقات محرمانه ولیعهد سعودی با رئیس سیا/ هشدار 7 سازمان آمریکایی نسبت به فروش اف-16 به ترکیه

بین الملل تابناک: سرنگونی ۱۶ موشک و یک پهپاد اسرائیلی توسط ارتش سوریه، سفر مقام‌های بلندپایه جهان به امارات، ملاقات محرمانه ولیعهد سعودی با رئیس سیا، هشدار هفت سازمان آمریکایی نسبت به فروش اف-۱۶ به ترکیه و حضور ناو جنگی چین در نزدیکی سواحل غربی استرالیا، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه و جهان در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

سرنگونی ۱۶ موشک و یک پهپاد اسرائیلی توسط ارتش سوریه

رئیس مرکز آشتی طرف‌های درگیر در سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه شنبه شب گفت که سامانه پدافندی سوریه در حمله جمعه شب رژیم صهیونیستی به خاک این کشور، ۱۶ موشک و یک پهپاد این رژیم را سرنگون کردند.

به گزارش روسیا الیوم، «اولگ ژوراولوف» گفت: شش جنگنده از نوع «اف-۱۶» نیروی هوایی اسرائیل روز ۱۳ ماه می (۲۳ اردیبهشت) از ساعت ۲۰ و ۲۵ دقیقه تا ۲۰ و ۳۲ دقیقه به وقت محلی به سایت‌های مرکز تحقیقات علمی سوریه در مصیاف و بندر بانیاس بدون ورود به حریم هوایی سوریه حمله کردند.

وی افزود: جنگنده‌های اسرائیلی ۲۲ موشک شلیک کردند که پدافند ارتش سوریه ۱۶ موشک و یک پهپاد را هدف گیری و سرنگون کرد.

سرنگونی 16 موشک و یک پهپاد اسرائیلی توسط ارتش سوریه/ سفر مقام‌های بلندپایه جهان به امارات/ ملاقات محرمانه ولیعهد سعودی با رئیس سیا/ هشدار 7 سازمان آمریکایی نسبت به فروش اف-16 به ترکیه

رئیس مرکز آشتی طرف‌های درگیر در سوریه اضافه کرد، در نتیجه حملات هوایی اسرائیل، سه نظامی و دو کارمند سوری کشته و دو نظامی سوری زخمی شدند و به انبارهای تجهیزات مرکز تحقیقات علمی سوریه نیز خسارت وارد شد.

منابع رسمی سوریه، جمعه شب گزارش دادند که پدافند هوایی ارتش این کشور، حملات رژیم صهیونیستی به منطقه مصیاف را دفع کرده است.

سانا در این باره گزارش داد که پدافند هوایی این کشور به صورت مؤثر از نقاط مختلف با شلیک موشک‌های رژیم صهیونیستی در آسمان مصیاف مقابله و بیشتر آنان را سرنگون کرد.

تجاوزهای هوایی اسرائیل در حالی است که دولت سوریه بارها با ارسال نامه به سازمان ملل متحد، این حملات را محکوم کرده و خواستار توقف آن شده است.

سفر مقام‌های بلندپایه جهان به امارات

در پی درگذشت خلیفه بن زاید، رئیس سابق امارات و تعیین محمد بن زاید، برادر وی به عنوان رئیس جدید این کشور، مقاماتی از اسرائیل، فلسطین، آمریکا، فرانسه و انگلیس برای عرض تبریک و تسلیت به امارات می‌روند.

به گزارش روسیا الیوم، منابع خبری گزارش دادند که رئیس رژیم صهیونیستی امروز (یکشنبه) برای تسلیت به محمد بن زاید به مناسبت درگذشت خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس‌ متوفی امارات به ابوظبی سفر می‌کند.

دفتر اسحاق هرتزوگ، رئیس رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای که در این باره منتشر کرد، اعلام نمود: در این سفر که چند ساعت طول می‌کشد، هرتزوگ به همراه دیگر رهبران، با محمد بن زاید، رئیس جدید امارات دیدار می کند و درگذشت خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس متوفی امارات را تسلیت می‌گوید؛ این دومین سفر رئیس رژیم صهیونیستی به امارات از زمان روی کار آمدن او در سال گذشته است. هرتزوگ اواخر ژانویه هم با محمد بن زاید آل نهیان در یک سفر بی‌سابقه به امارات دیدار کرده بود.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز امروز برای تسلیت و همدردی به خاطر درگذشت خلیفه بن زاید آل نهیان وارد امارات می‌شود.

سرنگونی 16 موشک و یک پهپاد اسرائیلی توسط ارتش سوریه/ سفر مقام‌های بلندپایه جهان به امارات/ ملاقات محرمانه ولیعهد سعودی با رئیس سیا/ هشدار 7 سازمان آمریکایی نسبت به فروش اف-16 به ترکیه

یک مقام بلندپایه فلسطینی به العین نیوز گفت: این سفر یک روز طول خواهد کشید و نخستین سفر عباس به امارات طی سال‌های گذشته است.

همزمان دفتر نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد که بوریس جانسون به منظور تسلیت برای درگذشت خلیفه بن زاید آل نهیان، روز یکشنبه به امارات متحده عربی سفر خواهد کرد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه هم، برای ابراز تسلیت و نشان دادن همبستگی خود با خانواده آل نهیان و مقام‌های اماراتی به ابوظبی می‌رود.

علاوه بر این قرار است یک هیات آمریکایی به ریاست کامالا هریس، معاون رئیس‌ جمهور آمریکا، روز دوشنبه به ابوظبی برود.
وبسایت اکسیوس در گزارشی به نقل از منابع خود نوشت، انتظار می‌رود هیات آمریکایی شامل آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، لوید آستین، وزیر دفاع، ویلیام برنز رئیس سازمان «سی‌آی‌ای» و برت مک گورک، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه کاخ سفید، باشد.

شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، روز جمعه در ۷۳ سالگی درگذشت و روز شنبه در مراسمی با حضور مقام‌های ارشد اماراتی، از جمله شیخ محمد بن زاید، رئیس جدید دولت امارات متحده عربی، به خاک سپرده شد.

دیدار محرمانه ولیعهد سعودی با رئیس سیا

«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی با رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا ) دیدار و طرفین درباره بازار نفت و خرید تسلیحات چینی از سوی ریاض با یکدیگر تبادل نظر کردند.

پایگاه خبری «عربی ۲۱» روز شنبه به نقل از پایگاه «اینترسپت» نوشت که «ویلیام برنز» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در شهر جده عربستان دیدار و گفت و گو کرد.

پایگاه «اینترسپت» به نقل از سه منبع آگاه اضافه کرد: این دیدار زمانی برگزار شده که مقامات بلند پایه آمریکا، آخرین تلاش‌های خود برای درخواست از عربستان سعودی جهت افزایش تولید نفت و منصرف کردن ریاض از خرید تسلیحات چینی را انجام می‌دادند.

سرنگونی 16 موشک و یک پهپاد اسرائیلی توسط ارتش سوریه/ سفر مقام‌های بلندپایه جهان به امارات/ ملاقات محرمانه ولیعهد سعودی با رئیس سیا/ هشدار 7 سازمان آمریکایی نسبت به فروش اف-16 به ترکیه

بر پایه این گزارش، رئیس سیا در این دیدار همچنین بر لزوم آزادی بازداشت شدگان خاندان سلطنتی توسط مقامات سعودی تاکید کرد.

با وجود این، عربستان سعودی هفته گذشته تاکید کرد به برنامه تولید نفت خود پایبند است و هر گونه درخواست آمریکا برای افزایش تولید را رد کرد.

به نوشته «اینترسپت» مدیر «سیا» پس از گفت و گو درباره قصد ریاض برای خرید موشک‌های بالستیک از پکن، از بن سلمان خواسته است که از چین تسلیحات نظامی نخرد.

در خصوص شاهزادگان سعودی بازداشت شده نیز «برنز» از «بن سلمان» خواسته است تا «محمد بن نایف» ولیعهد سابق و دیگر شاهزادگانی که از سال ۲۰۱۷ توسط بن سلمان بازداشت شده‌اند را آزاد کند.

هشدار هفت سازمان آمریکایی نسبت به فروش اف-۱۶ به ترکیه

هفت سازمان در ایالات متحده در نامه‌ای به کنگره آمریکا هشدار داد و نگرانی خود را از احتمال فروش ۴۰ فروند جنگنده «اف-۱۶ بلاک» و ۸۰ کیت نوین سازی ناوگان فعلی جنگنده‌های اف-۱۶ این کشور ابراز داشتند.

به نوشته وبگاه «گریک ریپورتر»، ترکیه در ماه اکتبر از آمریکا خرید ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ ساخت شرکت «لاکهید مارتین» را درخواست کرد. همچنین در نامه‌های جداگانه‌ای به روسا و اعضای کمیته‌های امور خارجی و نیروهای مسلح مجلس نمایندگان و سنا، هفت گروه و شورای آمریکا از جمله شورای «یونان-آمریکا»، «شورای عدالت برای قبرس»، «کمیته یهودیان آمریکا»، «کمیته ارامنه مقیم آمریکا»، «گروه دفاع از مسیحیان» و «انجمن خاورمیانه» اعتراض خود را به فروش این تجهیزات به ترکیه اعلام کردند.

«اندی دی زمنیدس» رئیس شورای یونان ـ آمریکا در این زمینه گفت: «اعطای جنگنده‌های جدید اف-۱۶ به ترکیه، این کشور را بی پروا خواهد کرد؛ بنابراین، باید هرگونه فروش تسلیحات آمریکایی به آنکارا محدود شده تا احتمال خطر درگیری با یونان جلوگیری شود.»

«فیلیپ کریستوفر» رئیس «شورای عدالت برای قبرس» نیز گفت: «ترکیه از سلاح‌های ساخت آمریکا برای تضعیف امنیت منطقه استفاده می‌کند.»

سرنگونی 16 موشک و یک پهپاد اسرائیلی توسط ارتش سوریه/ سفر مقام‌های بلندپایه جهان به امارات/ ملاقات محرمانه ولیعهد سعودی با رئیس سیا/ هشدار 7 سازمان آمریکایی نسبت به فروش اف-16 به ترکیه

تحلیلگران نظامی گفته‌اند که ضروری است ترکیه برای تقابل با یونان، ناوگان جنگنده «اف-۱۶» خود را به اف-۱۶ بلاک ارتقا دهد؛ ارتقایی که در حال حاضر در یونان در حال انجام است، اما در ترکیه انجام نشده.

وزیر امور خارجه یونان نیز به تازگی به قانونگذاران این کشور گفت که آتن خواهان حضور نظامی آمریکا در یونان به ویژه در شمال این کشور است، زیرا این در خدمت منافع ملی است.

«نیکوس دندیاس» وزیر امور خارجه یونان در پارلمان این کشور درباره توافقنامه همکاری دفاعی متقابل (MDCA) بین یونان و ایالات متحده، گفت که تمدید این قرارداد از یک دوره یک ساله به پنج سال به ابتکار آتن مورد توافق قرار گرفت.

وزیر خارجه یونان اظهار داشت: «ما هیچ لطفی به آمریکا نکردیم. ما نسبت به منافع کشور سخاوتمند هستیم. ما حضور پنج ساله می خواستیم و کتمان نمی‌کنم که دولت حتی ده سال را در نظر گرفت. ما خواهان حضور نظامی هستیم. ما تظاهر نکردیم که می‌خواهیم پایگاه‌ها از بین بروند. ما خواهان حضور نظامی آمریکا در آلکساندروپولی هستیم.»

حضور ناو جنگی چین در نزدیکی سواحل غربی استرالیا

مقام‌های استرالیایی خبر دادند که یک ناو جنگی چینی در نزدیکی سواحل غربی استرالیا ردیابی شده است.

«پیتر داتون» وزیر دفاع استرالیا گفت که حضور این ناو جنگی چینی در نزدیکی سواحل غربی، نمایش تجاوزگری است.

منابع خبری اعلام کردند این ناو جنگی که قابلیت‌های اطلاعاتی نیز دارد، تا نزدیکی مواقع نظامی استرالیا نیز حرکت کرده‌ است.

سرنگونی 16 موشک و یک پهپاد اسرائیلی توسط ارتش سوریه/ سفر مقام‌های بلندپایه جهان به امارات/ ملاقات محرمانه ولیعهد سعودی با رئیس سیا/ هشدار 7 سازمان آمریکایی نسبت به فروش اف-16 به ترکیه

حضور این کشتی اطلاعاتی چینی در نزدیکی سواحل استرالیا که احتمالا هفته پیش روی داده، در حالی است که تنش‌ها میان کانبرا و پکن پس از توافق چین با جزایر سلیمان رو به افزایش گذاشته است.

چندی پیش «اسکات موریسون» نخست وزیر استرالیا اعلام کرده بود که ساخت پایگاه نظامی چین در جزایر سلیمان خط قرمز استرالیا و آمریکاست.

موریسون گفت: «این یک نگرانی مشترک است؛ نه فقط استرالیا، بلکه دولت ‌های منطقه‌ای، به ویژه مکان‌هایی مانند فیجی و پاپوآ گینه نو نگران هستند. ما پایگاه‌های نیروی دریایی چین در منطقه خود را تحمل نخواهیم داشت.»

جزایر سلیمان که تا سال ۱۹۷۵ تحت قیمومیت انگلیس بود، کمتر از ۷۰۰ هزار جمعیت دارد و در سال ۱۳۹۸ به رغم سفرهای مکرر مقام‌های آمریکا، روابطش با تایوان را قطع کرد. چین تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و روابط دیپلماتیک با هر کشور را به قطع رابطه دیپلماتیک آن کشور با تایوان منوط می‌کند.

توافق امنیتی چین و جزایر سلیمان در شرایطی محقق شده که این کشور ـ واقع در اقیانوس آرام جنوبی ـ در سال ۲۰۱۹ ضمن قطع روابط خود با تایوان، روابط خود با چین را آغاز کرد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، هدف از همکاری امنیتی چین و جزایر سلیمان، ارتقای ثبات اجتماعی، صلح و امنیت بلندمدت در جزایر سلیمان بوده و این توافق در راستای منافع مشترک جزایر سلیمان و منطقه اقیانوس آرام جنوبی است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
-
|
۱۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
اون ۱۶ تا بعد از اصابت ساقط شدن؟!؟
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
برا یشما چه فرقی میکنه
اونی که اربابای غربی و عربیت میکن ملاک بدون واسه خودت
لقمان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
نابودی اسراییل نزدیک است.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
از پابوسی غرب تا کشف حقیقت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
ملاقات محرمانه ولیعهد سعودی با رئیس سیا
چگونه محرمانه ای است که تابناک که خبرهای دست چندم را می نویسد هم از آن خبر دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
مرگ بر روسیه
زنده باد ساندیس
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
درود بر پوتین که پیام امام خمینی و رهبری را گرفت و یک تنه
برعلیه ۳۱ کشور غربی به رهبری شیطان بزرگ قیام کرد و زباله ها آمریکا نئونازی ها و صهیونیست ها را ادب کرد.

مرگ بر شیطان بزرگ آمریکا
زنده باد عرق و ورق
ناشناس
| - |
۱۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
باز صد رحمت به ساندیس خورها که یک چیزی می گیرند و شعار می دهند شما بدون دستمزد و با اشاره سر غربی ها شعار می دهی مفت کار می کنی ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
به گفته خودتان شش موشک به محل اصابت کرده و مهم این است که آنها اهداف خود را زده اند .
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
مهم اینه که شما خیلی تابلو هستی که در پوشش خواننده نظر میزاری ولی اربابات اسراییلی و غربی هستن
ناشناس
| - |
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
اینکه این موشکها به هدف بخورند یا نه چی به شما میرسه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
روسیه حداقل باید پدافند هوایی در اختیار سوریه قرار دهد که بتواند اف ۱۶ های اسرائیلی را سرنگون کند، در غیر اینصورت اعتبار تسلیحاتی و سیاسی اش زیر سوال میرود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
امارات از کجا به کجا رسید و ما با اقتدار داریم به کوپن الکترونیک می اندیشیم
naser
|
United States
|
۱۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
هفت گروه و شورای آمریکا از جمله شورای «یونان-آمریکا»، «شورای عدالت برای قبرس»، «کمیته یهودیان آمریکا»، «کمیته ارامنه مقیم آمریکا»، «گروه دفاع از مسیحیان» و «انجمن خاورمیانه» اعتراض خود را به فروش این تجهیزات به ترکیه اعلام کردند.

پ.ن- جای ایرانشهری ها در بین این گروه ها خالی است!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
البته موشک کارش سقوطه ولی همراه با زدن هدف
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
عجب !
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
این گروهی که هرکس نظر مخالف آنها می دهد تهمت می زنند که ارباب شما اسرائیل و آمریکا هستند همین ها باعث همه این بدبختی های کشور ما هستند
یعنی هیج کس حق ندارد به چیزی که مخالف عقیده آنهاست حتی فکر کند
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
اگر با امريكا ربطه داشتيد الان جزءً سروران بوديد
و ايران اباد
با روسيه كه رفتيد بايد در خرابه هاى سوريه ،يمن و عراق قدم بزنيد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا امیرحسین بانکی پورفرد محمد کاظمی حسین طائب
وب گردی