بازدید 5843

سونامی در ژاپن به دنبال فوران یک آتشفشان زیردریا

رسانه‌های ژاپن گزارش دادند که بخش‌های از این کشور با سونامی به دنبال فوران یک آتشفشان زیردریایی در اقیانوس آرام مواجه شده است.
کد خبر: ۱۰۹۹۲۶۰
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۷ 15 January 2022
به گزارش تابناک به نقل از ایرنا به نقل از تارنمای ژاپن تایمز، سونامی در سواحل منطقه توهوکو در جزیره هونشو و همچنین جزیره اوکیناوا گزارش شده است. رسانه‌های ژاپن اعلام نکردند که شدت امواج ناشی از این سونامی تا چه میزان بوده است.

ساعاتی پیش هشدار وقوع سونامی برای بخش‌هایی از خاک آمریکا و کانادا نیز پس از وقوع آتشفشان زیردریایی در مجمع الجزایر "تونگا" در اقیانوس آرام صادر شده بود.

پیش از این رسانه‌های جهان گزارش داده بودند فوران این آتشفشان در اقیانوس آرام خیلی شدید بوده است.

سونامی پدیده‌ای است که در صورت وقوع، تلفات جانی و مالی زیادی به بار می‌آورد. سونامی که به آن موج‌های وابسته به زمین‌لرزه نیز می‌گویند، به طور کلی به امواجی گفته می‌شود که در اثر جابه‌جایی حجم بسیار عظیمی از آب در دریا‌ها و اقیانوس‌ها به وجود می‌آید، زمین‌لرزه‌های زیر دریا، فوران‌های آتشفشانی و سایر انفجار‌های زمینی، فرو افتادن یخچال‌ها و اثرات شهاب‌سنگ‌ها باعث بالا و پایین رفتن آب با حجم بسیار زیادی می‌شود.

اکنون بیش از ۴۰ درصد جمعیت جهان در فاصله کمتر از یکصد کیلومتر از سواحل دریا زندگی می‌کنند؛ بنابراین بخش قابل توجهی از جمعیت جهان ساحل‌نشینند که در برخی از این مناطق ساحلی خطر وقوع سونامی وجود دارد.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم