بازدید 4098

پوتین و جانسون درباره برجام گفتگو کردند

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه در اوج اختلافات دیپلماتیک بین دو کشور با یکدیگر تلفنی گفتگو و پیرامون توافق هسته‌ای ایران تبادل نظر کردند.
کد خبر: ۱۰۸۴۰۷۹
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۹ 25 October 2021
به گزارش تابناک به نقل از ایرنا از دفتر نخست وزیری انگلیس، بوریس جانسون گفت که دو کشور به عنوان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و قدرت‌های بزرگ اقتصادی جهان که از تاریخ طولانی مشترکی برخوردار هستند وظیفه دارند تا برای مقابله با چالش‌های مشترک مانند تغییرات آب و هوایی و حفظ توافق‌های بین‌المللی مانند برجام همکاری کنند.

انگلیس و روسیه دو عضو توافق هسته‌ای ایران هستند که به رغم خروج یکجانبه ایالات متحده و فشار رئیس جمهوری سابق این کشور برای نابودی این توافق، در آن باقی‌مانند. ایران هم تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشور‌های اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند.

اما پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشور‌های اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت می‌گرفت.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر بار‌ها اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌های آمریکا به نحوی که قابل راستی آزمایی باشد، به اجرای تعهداتش در برجام باز می‌گردد.

بوریس جانسون در ادامه گفتگو با رئیس جمهوری روسیه درباره بحران اقلیمی و اجلاس آب و هوایی گلاسکو گفتگو کرد. وی از اینکه پوتین به دلیل اوضاع کرونا در روسیه، در اجلاس گلاسکو حضور نمی‌یابد ابراز تاسف کرد. او با این حال از گام‌های روسیه برای کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای تا سال ۲۰۶۰ استقبال کرد.

جانسون همچنین عنوان کرد که لندن از سطح پایین روابط با مسکو رضایت ندارد. وی بیان داشت که اختلاف نظر‌های دوجانبه چشمگیری از جمله ادعای مسمویت جاسوس دوجانبه روس در انگلیس بر قوت خود باقیست.

آن‌ها همچنین درباره اوضاع افغانستان هم گفتگو کردند و نخست وزیر انگلیس تاکید کرد که شناسایی رسمی طالبان باید منطوط به رفتار این گروه از جمله احترام به حقوق بشر باشد.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی