بازدید 16339
۷
کیوسک بین الملل تابناک
واکنش های جهانی به توافق ایران و آژانس، درخواست چین از آژانس برای رفتار مستقل و بی طرفانه در قبال ایران، جایزه ۷ میلیون دلاری آمریکا برای ارائه اطلاعات از فرمانده حزب‌الله لبنان، تعهد عملی انگلیس برای بازپرداخت مطالبات ایران و برگزاری رزمایش بزرگ ضد تروریستی با حضور چین و روسیه از مهم ترین خبرها و رویدادهای بین المللی در 24 ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۷۶۰۲۲
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۹ 13 September 2021

واکنش های جهانی به توافق ایران و آژانس/ درخواست چین از آژانس برای رفتار مستقل و بی طرفانه در قبال ایران/ جایزه ۷ میلیون دلاری آمریکا برای ارائه اطلاعات از فرمانده حزب‌الله لبنان/ تعهد عملی انگلیس برای بازپرداخت مطالبات ایران

کیوسک بین الملل تابناک: واکنش های جهانی به توافق ایران و آژانس، درخواست چین از آژانس برای رفتار مستقل و بی طرفانه در قبال ایران، جایزه ۷ میلیون دلاری آمریکا برای ارائه اطلاعات از فرمانده حزب‌الله لبنان، تعهد عملی انگلیس برای بازپرداخت مطالبات ایران و برگزاری رزمایش بزرگ ضد تروریستی با حضور چین و روسیه از مهم ترین خبرها و رویدادهای بین المللی در 24 ساعت گذشته بوده اند.

واکنش های جهانی به توافق ایران و آژانس

توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رسانه‌های مختلف جهان بازتاب گسترده ‌ای داشت و بیشتر این رسانه‌ها این توافق را زمینه‌ای برای امیدواری نسبت به ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای برشمردند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، "خبرگزاری رویترز" طی گزارشی در این راستا عنوان کرد که توافق روز گذشته ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی امیدها را نسبت به مذاکرات هسته‌ای با حضور آمریکا افزایش داده است.

رویترز عنوان کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران درحالی برای حل فوری‌ترین مسئله میان طرفین به توافق رسیدند که امیدها برای مذاکرات هسته‌ای جدید میان تهران و غرب افزایش یافت.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس که به تهرات سفر کرد و به این توافق دقیقه آخری دست یافت، سفرش را پیش از نشست شورای حکام آژانس سازنده خواند.

پیش از این گفته می شد که شورای حکام به دنبال قطعنامه ای علیه ایران است؛ قطعنامه‌ای که می توانست خطر تشدید تنش ها با تهران را در صورت تصویب به همراه داشته باشد. مذاکرات میان ایران و غرب در ماه ژوئن متوقف شد و قدرتهای غربی از تهران خواسته اند تا به میز مذاکره بازگردد.

یک دیپلمات مستقر در وین نیز خاطر نشان کرد که با حصول توافق میان ایران و آژانس احتمال کمی وجود دارد که اعضای شورای حکام به دنبال قطعنامه ای علیه ایران باشند.

خبرگزاری فرانسه نیز در این زمینه گزارش داد: مدیرکل آژانس از حصول توافق با ایران در راستای دسترسی به تجهیزات نظارتی در تاسیسات هسته ای این کشور استقبال کرد و گفت که این توافق شرایط را برای مذاکرات دیپلماتیک با تهران مهیا می کند.

روزنامه نیویورک تایمز نیز طی گزارشی در این رابطه عنوان کرد: ایران و آژانس به توافقی دقیقه آخری در مورد نظارت های هسته ای دست یافتند.

در همین رابطه روزنامه گاردین نوشت: توافق روز گذشته ایران و آژانس احتمال اینکه آمریکا و اروپایی ها اقدامی علیه ایران در شورای حکام را در دستورکار قرار دهند، کم می کند.

گزارش شده است که مدیرکل آژانس قرار است برای مذاکرات بیشتر و اعتمادسازی میان اژانس و دولت جدید ایران به تهران بازگردد.

تارنمای شبکه بلومبرگ نیز گزارش داد: آژانس بین المللی انرژی اتمی از حصول پیشرفت در مذاکرات با مقامات ایران در زمینه دسترسی به برنامه نظارتی خبر داده است.

این گام جدید تهران و آژانس احتمال صدور بیانیه یا قطعنامه شورای حکام علیه ایران را کم می کند. همچنین این توافق به طور موثری به دیپلمات ها سه ماه دیگر ( تا زمان نشست بعدی شورای حکام آژانس) زمان می دهد تا در راستای احیای برجام گام بردارند.

واکنش های جهانی به توافق ایران و آژانس/ درخواست چین از آژانس برای رفتار مستقل و بی طرفانه در قبال ایران/ جایزه ۷ میلیون دلاری آمریکا برای ارائه اطلاعات از فرمانده حزب‌الله لبنان/ تعهد عملی انگلیس برای بازپرداخت مطالبات ایران

تارنمای شبکه الجزیره انگلیسی نیز طی مطلبی عنوان کرد: ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به توافقی دست یافتند تا از بروز بحران در توافق‌نامه هسته‌ای میان تهران و غرب جلوگیری شود. این توافق از بروز بحران در روند احیای توافق هسته ای که در سال ۲۰۱۵ حاصل شد و مذاکرات در مورد آن همچنان با گمانه زنی هایی روبرو بوده، جلوگیری می کند.

این توافق باعث می شود تا احتمال صدور بیانیه یا قطعنامه علیه ایران در نشست شورای حکام کم شود. جلوگیری از حصول این قطعنامه علیه تهران در شورای حکام، مخالفان توافق هسته‌ای به ویژه اسرائیل را خشمگین خواهد کرد.

خبرگزاری افه اسپانیا با تیتر «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی معتقد است توافق با ایران به دیپلماسی زمان می‌دهد» نوشت: ایران در سال جاری، بازرسی‌های بین‌المللی را محدود کرد و تصمیم گرفت تا زمانی که توافق برای لغو تحریم‌های آمریکا علیه این کشور حاصل نشده، اطلاعات ثبت شده توسط دوربین‌های نظارتی را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحویل ندهد.

به نوشته افه، گروسی در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت: ما در نقطه ای بودیم که نیاز به اصلاح فوری داشتیم و این توافق، این امکان را به ما داده است.

خبرگزاری اسپانیا معتقد است، در هر صورت، این توافق برای آژانس بین المللی انرژی اتمی تنها یک راه حل موقت است که به دیپلماسی زمان می‌دهد، اما راه حل قطعی نیست زیرا بازرسان همچنان در دسترسی به تأسیسات هسته ای ایران محدودیت هایی دارند. انتقاد آژانس بین‌المللی اتمی از ایران، از سرگیری مذاکرات برای احیای پیمان هسته ای بین ایران و شش قدرت بزرگ را با مشکل مواجه کرده است.

افه در ادامه آورده است: انریکه مورا دیپلمات اسپانیایی و هماهنگ کننده مذاکرات نیز در پیامی توییتری نوشت «این یک گام مثبت برای اطمینان از تداوم شناخت برنامه هسته ای ایران است. من از این تلاش قدردانی می‌کنم. هدف اتحادیه اروپا اجرای کامل برجام توسط همه است».

روزنامه اینفوبائه آرژانتین نیز با تیتر «آژانس اتمی سازمان ملل در زمینه نظارت بر فعالیت‌های هسته ای با ایران به توافق رسید» نوشت: این توافق جدید به قدرت‌های بزرگ که در تلاش برای احیای توافقنامه وین هستند، کمک خواهد کرد. توافق هسته ای ایران که با خروج دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، به بلاتکلیفی دچار شد.

درخواست چین از آژانس برای رفتار مستقل و بی طرفانه در قبال ایران

نمایندگی دائم چین در وین دقایقی پیش با انتشار توییت هایی به نقل از سخنرانی امروز ژانگ کجیان رئیس سازمان انرژی اتمی چین خواهان عملکرد بی طرفانه و مستقل آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

 این دفتر دیپلماتیک در توییت هایی سه گانه به نقل از سخنرانی امروز کجیان در جلسه شورای حکام از اقدام های آژانس در تقویت ایمنی هسته ای جهانی در بحبوحه همه گیری کووید قدردانی و آمادگی چین برای همکاری بیشتر با این نهاد جهانی و دیگر کشورهای عضو در جهت توسعه انرژی هسته ای بی خطر و محافظت از سلامت انسان و محیط زیست را اعلام کرد.

این مقام چینی همچنین ابراز امیدواری کرد که آژانس به نحوی مستقل، بی طرفانه و عینی رفتار کرده و ضمن حفظ ارتباطات با کشورهای عضو بر نحوه امحاء آبهای آلوده نیروگاه هسته ای فوکوشیما نظارت کند.

واکنش های جهانی به توافق ایران و آژانس/ درخواست چین از آژانس برای رفتار مستقل و بی طرفانه در قبال ایران/ جایزه ۷ میلیون دلاری آمریکا برای ارائه اطلاعات از فرمانده حزب‌الله لبنان/ تعهد عملی انگلیس برای بازپرداخت مطالبات ایران

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز با حضور ۳۵ کشور عضو این شورا در حالی آغاز به کار کرد که موضوع ایران و برجام در کانون توجه این نشست قرار داشت.

این نخستین نشست حضوری شورای حکام از زمان آغاز همه گیری کرونا محسوب می شود.رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آغاز نشست شورای حکام با اشاره به سفر اخیرش به تهران و دیدار با مقامات کشورمان ابراز امیدواری کرد که از طریق گفت‌وگوی مستقیم، همکاری‌محور و سازنده با دولت جدید مسائل مورد اختلاف دو طرف حل و فصل شود.

جایزه ۷ میلیون دلاری آمریکا برای ارائه اطلاعات از فرمانده حزب‌الله لبنان

وزارت خارجه آمریکا از تعیین جایزه هفت میلیون دلاری برای ارائه اطلاعات درباره "طلال حمیه" از فرماندهان امنیتی ارشد حزب‌الله لبنان خبر داد.

به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، واشنگتن امروز (دوشنبه) اعلام کرد که دولت آمریکا جایزه هفت میلیون دلاری را برای ارائه اطلاعات درباره "طلال حمیه" یکی از رهبران امنیتی حزب‌الله لبنان تعیین کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در این باره اعلام کرد: طلال حمیه، مقام ارشد امنیتی حزب‌الله لبنان است و او به عنوان یک مقام امنیتی خارجی در این حزب کار می‌کرد.

واکنش های جهانی به توافق ایران و آژانس/ درخواست چین از آژانس برای رفتار مستقل و بی طرفانه در قبال ایران/ جایزه ۷ میلیون دلاری آمریکا برای ارائه اطلاعات از فرمانده حزب‌الله لبنان/ تعهد عملی انگلیس برای بازپرداخت مطالبات ایران

این وزارتخانه در ادامه مدعی شد: او مسئول تمام حملاتی است که توسط عناصر حزب‌الله در سراسر جهان انجام می‌شود.

واشنگتن سال ۱۳۹۶ نیز مبلغی به ارزش هفت میلیون دلار برای کسانی که اطلاعاتی از طلال حمیه، فرمانده عملیات خارجی حزب‌الله در اختیار آمریکا قرار دهند، در نظر گرفته بود.

تعهد عملی انگلیس برای بازپرداخت مطالبات ایران

وزرای امور خارجه ایران و انگلیس امروز (دوشنبه) تلفنی گفت‌و‌گو کردند.

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس بعد از ظهر امروز (دوشنبه) در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، ضمن تبریک انتصاب وی، ابراز امیدواری کرد در پی استقرار دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران، روابط و تعاملات دو کشور در عرصه‌های مختلف بر اساس تفاهم و درک متقابل گسترش یابد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه در پاسخ به همتای انگلیسی، به انتظار جمهوری اسلامی ایران در لغو تمامی تحریم‌های غیرقانونی تأکید کرد و یادآور شد دولت سیزدهم به رغم آنکه طبیعتا در ابتدای کار در حال مشورت‌های داخلی در مورد نحوه ادامه مذاکرات وین است، تصریح کرده که به مذاکراتی که دارای نتایج ملموس بوده و حقوق و منافع مردم را تامین کند اقبال خواهد داشت.

واکنش های جهانی به توافق ایران و آژانس/ درخواست چین از آژانس برای رفتار مستقل و بی طرفانه در قبال ایران/ جایزه ۷ میلیون دلاری آمریکا برای ارائه اطلاعات از فرمانده حزب‌الله لبنان/ تعهد عملی انگلیس برای بازپرداخت مطالبات ایران

وزرای امور خارجه دو کشور همچنین علاوه بر تبادل نظر در خصوص مهمترین تحولات بین‌المللی و منطقه ای توافق کردند به گفت‌وگوهای خود در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد ادامه دهند.

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلستان پیش از این نیز با ارسال پیامی خطاب به حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، اخذ رای اعتماد و آغاز به کار وی را تبریک گفته بود.

پیش از این وزرای خارجه دو کشور دیگر عضو برجام (آلمان و فرانسه) تلفنی با امیرعبداللهیان گفت‌وگو کرده بودند.

برگزاری رزمایش بزرگ ضد تروریستی با حضور چین و روسیه

رزمایش مشترک کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای، با میزبانی روسیه در حال برگزاری است.

به نوشته روزنامه «گلوبال تایمز» این رزمایش تحت عنوان «مأموریت صلح-۲۰۲۱» از روز شنبه آغاز شده و تا بیست و پنجم سپتامبر (سوم مهر ماه) ادامه خواهد داشت.

این روزنامه به نقل از کارشناسان نظامی نوشت، نیروهای چینی در این رزمایش توانایی و قاطعیت خود در محافظت از صلح و ثبات در منطقه را با آمادگی رزمی، تسلیحات پیشرفته و حمایت لجستیک در سطح بالا، به نمایش گذاشتند.

«ژائو کانگ‌پینگ» فرمانده نیروهای چینی در این رزمایش گفت، این تمرین نظامی به چین کمک می‌کند دوستی و تبادلات نظامی با شرکای خود در سازمان همکاری‌های شانگهای را تقویت کند زیرا آن‌ها می‌توانند از یکدیگر آموزش گرفته و سطح تمرینات خود درباره سناریوهای مختلف رزمی را تقویت کنند.

واکنش های جهانی به توافق ایران و آژانس/ درخواست چین از آژانس برای رفتار مستقل و بی طرفانه در قبال ایران/ جایزه ۷ میلیون دلاری آمریکا برای ارائه اطلاعات از فرمانده حزب‌الله لبنان/ تعهد عملی انگلیس برای بازپرداخت مطالبات ایران

روز جمعه، ۵۵۸ سرباز و بیش از ۱۳۰ خودرو و تجهیزات نظامی از طریق حمل و نقل ریلی و هوایی برای مشارکت در این رزمایش وارد روسیه شدند.

یک کارشناس مسائل نظامی به گلوبال تایمز گفت، چین توان خود برای نشان دادن قدرت راهبردی در فواصل طولانی را اثبات کرده و تسلیحات و تجهیزات این کشور برای عملیات‌های ضد تروریستی بسیار مناسب هستند. این موارد نشانگر توان و قاطعیت چین در محافظت از صلح و ثبات منطقه است.

این رزمایش، همزمان با سالگرد حملات یازده سپتامبر در آمریکا و پس از خروج بی‌برنامه و مفتضحانه آمریکا و متحدانش از افغانستان آغاز شده است.

حدود چهار هزار نیروی نظامی از چین، روسیه، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، هند، پاکستان و ازبکستان در این رزمایش بزرگ مشارکت دارند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
ریسی با اینکار
هم اژانس را راضی کرد
هم مردم را
هم مصوبه مجلس را میخ کوب کرد
هم قالیباب و ذولنور را ناک اوت کرد هم تفکر جلیلی را بایگانی کرد
ریسی مچکریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
خداروشکر که دولت جدید ایران برخلاف انتظار قصد تعامل با دنیا را دارد.بدون تعامل با دنیا و واقعا به بن بست می رسیدیم.دیگر وقت شعارها و درگیری تمام شده و باید مناسبات ما با جهان تقویت شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
بنظرم آقای روحانی باید بابت اینکه زودتر استعفا ندادند محاکمه بشند. هم خودشان و هم اطرافیانشان میدانستند واردات واکسن و توافق در دولت ایشان امکانپذیر نبود و باید دولت عوض میشد متاسفانه هزینه های مادی و جانی زیادی بابت این عدم استعفا دادند ملت ایران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
دوتا کشتی انگلیس و توخلیج فارس به قنیمت بگیرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
آمریکا واروپا با گیر دادن به ایران خودشان را مسخره کردندچه بسا کشورهای مانند ژاپن آلمان برزیل ترکیه عربستان امکان دارد در حال حاضر در خفا ساخت ویا تهیه سلاح هسته ای باشند ولی شیطان بزرگ با لجبازی به ایران گیر داده است همان گیر دادنها به ایران آمریکا را تضعیف وسرانجام آنها را به نابودی می کشاند
نورمحمد تراج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
با سلام
تیتر خیرتان این است:
تعهد عملی انگلیس برای بازپرداخت مطالبات ایران
اما در متن خبر جایی در این باره به توضیح آن و حتی اشاره کوچکی به آن نپرداخته است.
از یک سایت خیری همچون تابناک، انتظار می رود که در نشر یک خبر به صورت حرفه ای تر عمل کند.
ظاهراً یا نگارنده خبر فراموش کرده است که در این باره(تعهد عملی انگلیس برای بازپرداخت مطالبات ایران) چیزی بنویسد و یا اینکه این خبر دروغی بیش نیست و صرفاً جهت جذب مخاطب بیان شده است.
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
موضوع تیتر تعهد انگلیس در متن مطرح نشده
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت فرامرز صدیقی شهرآورد تهران