بازدید 7213
۳
کیوسک بین الملل تابناک
اعلام آمادگی ایران برای اجرایی کردن توافق تبادل زندانیان با آمریکا و انگلیس، توافق اوپک پلاس برای افزایش عرضه نفت، هشدار چین به آمریکا و تایوان با برگزاری رزمایش بزرگ نظامی، سفر ولیعهد ابوظبی به عربستان برای حل و فصل اختلافات دوجانبه و حمله پهپادی آمریکا به خودرو الحشد الشعبی در نزدیکی مرز سوریه، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۶۴۷۴۴
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۹ 18 July 2021

اعلام آمادگی ایران برای اجرایی کردن توافق تبادل زندانیان با آمریکا و انگلیس/ توافق اوپک پلاس برای افزایش عرضه نفت/ هشدار چین به آمریکا و تایوان با برگزاری رزمایش بزرگ نظامی/ سفر ولیعهد ابوظبی به عربستان برای حل و فصل اختلافات دوجانبه

کیوسک بین الملل تابناک: اعلام آمادگی ایران برای اجرایی کردن توافق تبادل زندانیان با آمریکا و انگلیس، توافق اوپک پلاس برای افزایش عرضه نفت، هشدار چین به آمریکا و تایوان با برگزاری رزمایش بزرگ نظامی، سفر ولیعهد ابوظبی به عربستان برای حل و فصل اختلافات دوجانبه و حمله پهپادی آمریکا به خودرو الحشد الشعبی در نزدیکی مرز سوریه، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

اعلام آمادگی ایران برای اجرایی کردن توافق تبادل زندانیان با آمریکا و انگلیس

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به توافق ایران با آمریکا و انگلیس درخصوص تبادل بشردوستانه و آزادی ده زندانی از همه طرف‌ها تاکید کرد: ایران آماده است تا همین امروز این توافق را اجرایی کند.

به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «سعید خطیب زاده» در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: حیرت‌آور این است که ایالات متحده این حقیقت ساده را انکار می‌کند که "یک توافق درخصوص بازداشت شدگان به دست آمده است." حتی شامل اینکه چگونه اعلام عمومی شود.

وی با اشاره به مذاکرات وین اظهار داشت: در وین - جدا از برجام - با ایالات متحده و انگلیس درخصوص تبادل بشردوستانه و آزادی ۱۰ زندانی از همه طرف‌ها توافق شد. ایران آماده است تا همین "امروز" این توافق را اجرایی کند.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه آمریکا شنبه شب مدعی شد: هنگامی که دوره انتقالی قدرت در ایران به پایان برسد،‌ آماده برنامه‌ریزی برای ادامه مذاکرات وین هستیم.

وزارت خارجه آمریکا همچنین ادعا کرد: آماده ادامه مذاکرات بودیم، اما ایرانی‌ها به خاطر دوره انتقالی در کشورشان، زمان بیشتری را درخواست کرده‌اند.

اظهارات وزارت خارجه آمریکا ساعاتی پس از آن مطرح می‌شود که سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و رییس هیات ایرانی در مذاکرات برجام در توئیتی تاکید کرد که مذاکرات وین باید منتظر دولت جدید در ایران بماند.

وی اظهار کرد: ما در دوران انتقالی به سر می بریم و یک انتقال دموکراتیک قدرت در تهران در حال انجام است.

اعلام آمادگی ایران برای اجرایی کردن توافق تبادل زندانیان با آمریکا و انگلیس/ توافق اوپک پلاس برای افزایش عرضه نفت/ هشدار چین به آمریکا و تایوان با برگزاری رزمایش بزرگ نظامی/ سفر ولیعهد ابوظبی به عربستان برای حل و فصل اختلافات دوجانبه

رییس هیات ایرانی در مذاکرات برجام افزود: روشن است که گفت وگوهای وین باید منتظر دولت جدید در ایران بماند؛ این اقتضای هر دموکراسی است.

عراقچی گفت: آمریکا و انگلیس باید این نکته را درک کرده و ایجاد ارتباط بین یک تبادل انسانی - که آماده اجراست - با برجام را متوقف کنند.

وی تصریح کرد: تبادل زندانیان را گروگان اهداف سیاسی قرار دادن، باعث از دست دادن تبادل و هم توافق می شود.

رییس هیات ایرانی در مذاکرات برجام افزود: ۱۰ فرد زندانی از همه طرف ها می توانند همین فردا آزاد شوند, اگر آمریکا و انگلیس به تعهدات خود در توافق به عمل آمده عمل کنند.

توافق اوپک پلاس برای افزایش عرضه نفت

وزرای کشورهای عضو اوپک پلاس روز یکشنبه در زمینه افزایش عرضه نفت از ماه اوت (مرداد) به توافق دست یافتند.

به گزارش رویترز، این گروه که متشکل از کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانی چون روسیه است، در زمینه سهمیه جدید تولید از ماه می ۲۰۲۲ توافق کردند تا اختلافات بین عربستان و امارات متحده عربی از میان برداشته شود.

اوپک پلاس سال گذشته در میانه رکود تقاضا ناشی از همه گیری کرونا و کاهش قیمت ها، تولید خود را بی سابقه به میزان ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش داد. این نهاد به تدریج بخشی از عرضه را احیا کرد و رقم کاهش عرضه را به حدود ۵.۸ میلیون بشکه در روز رساند.

بر اساس توافق جدید، تولید کنندگان عمده نفت تولید را به میزان ۴۰۰ هزار بکشنه در روز از ماه اوت تا دسامبر امسال افزایش می‌دهند.

این گروه موافقت کرده بود که توافق کلی اش را از تاریخ قبلی آوریل ۲۰۲۲ به پایان سال ۲۰۲۲ تمدید کند تا در صورت توقف بهبودی جهانی ناشی از شیوع گونه های جدید ویروس کرونا، فضای بیشتری برای مانوردهی بماند.

اعلام آمادگی ایران برای اجرایی کردن توافق تبادل زندانیان با آمریکا و انگلیس/ توافق اوپک پلاس برای افزایش عرضه نفت/ هشدار چین به آمریکا و تایوان با برگزاری رزمایش بزرگ نظامی/ سفر ولیعهد ابوظبی به عربستان برای حل و فصل اختلافات دوجانبه

در حالی که ریاض و امارات از افزایش فوری تولید حمایت کرده بودند، امارات با ایده عربستان مبنی بر تمدید توافق تا دسامبر ۲۰۲۲ بدون گرفتن سهمیه تولید بیشتر مخالفت کرده بود.

اوپک پلاس برای فائق آمدن بر این اختلاف با سهمیه های جدید تولید برای برخی اعضا از جمله امارات، عربستان، روسیه، کویت و عراق از ماه می سال ۲۰۲۲ موافقت کرد.

طبق محاسبات رویترز، این اصلاحیات کلی از ماه می سال آینده میلادی رقم ۱.۶۳ میلیون بشکه در روز به میزان عرضه جهانی نفت می افزاید.

هشدار چین به آمریکا و تایوان با برگزاری رزمایش بزرگ نظامی

نیرو‌های زمینی و دریایی ارتش خلق چین یک رزمایش بزرگ آبی، خاکی را از روز جمعه و درست یک روز پس از فرود دومین هواپیمای نظامی آمریکا در جزیره تایوان برگزار کردند.

به گزارش شبکه خبری «بلومبرگ» به نقل از روزنامه چینی «گلوبال تایمز» این رزمایش در آب‌های مجاور استان «فیوجان» نزدیک تایوان در حالی برگزار است که نوعی هشدار و بازدارندگی پکن به تایوان و آمریکا محسوب می‌شود.

این رزمایش پس از آن برگزار شد که وزارت دفاع چین پنجشنبه گذشته هشدار داد که ورود هواپیماهای خارجی به حریم هوایی این کشور بدون کسب مجوز لازم، پیامدهای جدی در برخواهد داشت.

یک فروند هواپیمای نظامی آمریکا صبح پنجشنبه گذشته به وقت محلی، نیم ساعت در فرودگاه تایپه به زمین نشست.

«وو کیان» سخنگوی وزارت دفاع چین روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تایوان بخشی مقدس و جدایی‌ناپذیر از قلمرو چین است.»

اعلام آمادگی ایران برای اجرایی کردن توافق تبادل زندانیان با آمریکا و انگلیس/ توافق اوپک پلاس برای افزایش عرضه نفت/ هشدار چین به آمریکا و تایوان با برگزاری رزمایش بزرگ نظامی/ سفر ولیعهد ابوظبی به عربستان برای حل و فصل اختلافات دوجانبه

در این بیانیه آمده است: «هرگونه هواپیمای نظامی خارجی که بخواهد در قلمرو چین فرود آید، باید از دولت جمهوری خلق چین اجازه بگیرد.»

سخنگوی وزارت دفاع چین هشدار داد:‌ «هر گونه کشتی یا هواپیمای خارجی که به حریم هوایی و دریایی چین تجاوز کند، عواقبی جدی را کلید خواهد زد.»

یک فروند هواپیمای نظامی «ولفهاند A C-۱۴۶A» حوالی ۹:۳۲ صبح پنجشنبه به وقت محلی از پایگاهی در ژاپن برخاسته و برای آنچه تحویل نامه‌های دیپلماتیک توصیف کرده، در تایوان فرود آمد.

آمریکا با اعزام مکرر ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملاً در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مساله اعتراض کرده است، در حالی که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

این اقدامات و اظهارات تحریک‌آمیز ایالات متحده در شرایطی صورت می‌گیرد که پکن، تایوان را بخشی از سرزمین متعلق به چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند.

سفر ولیعهد ابوظبی به عربستان برای حل و فصل اختلافات دوجانبه

محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی فردا (دوشنبه) به منظور انجام سفر رسمی یک روزه، جهت حل و فصل اختلافات دوجانبه و دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی رهسپار عربستان می شود.

به گزارش روز یکشنبه روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم چاپ لندن، بن زاید در راس گروهی از وزیران هیات دولت امارات به منظور بحث و بررسی بسیاری از مسائل و در راس آنها تصمیم گیری در خصوص سیاست تولید نفت در چارچوب ائتلاف اوپک پلاس راهی عربستان می شود.

این در حالی است که سازمان " اوپک پلاس " در نشست اخیر خود به دلیل اختلاف فزاینده میان عربستان و امارات بر سر میزان تولید نفت نتوانست به اتفاق نظر و توافق دست یابد.

" سهیل المزروعی " وزیر انرژی امارات چهارشنبه گذشته، خبر حل و فصل اختلاف با عربستان در مورد تمدید توافق عرضه نفت به بازارهای جهانی تا سال ۲۰۲۲ را تکذیب کرد.

اوپک پلاس در سال گذشته به منظور مقابله با فروپاشی عرضه نفت به دلیل همه گیری کرونا با کاهش تولید به میزان ۱۰ میلیون بشکه در روز موافقت کرد و میزان تولید خود را به تدریج کاهش داد و هم اکنون سقف تولید به تقریبا ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

همچنین قرار است در سفر ولیعهد ابوظبی به عربستان ، دو طرف تحولات اوضاع در یمن و راهکارهای اجرای توافق ریاض میان طرف های درگیر در یمن را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهند. دولت غیرقانونی و در تبعید عبدربه منصور هادی، دولت امارات را به کارشکنی در اجرای توافق ریاض و همچنین هر گونه تلاش در جهت پایان دادن به جنگ در یمن متهم می کند.

منابع آگاه پیش بینی کردند که نشست کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس، امروز (یکشنبه) به منظور بحث و بررسی میزان تولید نفت برگزار شود. این در حالی است که گزارش های رسیده از عقب نشینی امارات از موضعش در خصوص افزایش تولید نفت حکایت دارد اما این موضوع تا کنون از سوی هیچ منبع رسمی تایید نشده است.

از سوی دیگر عربستان اخیرا در خصوص سیاست واردات کالا تصمیمات جدیدی گرفن که در صورت اجرایی شدن بر اقتصاد امارات تاثیر منفی خواهند گذاشت. بر همین اساس قرار است ولیعهد ابوظبی در دیدار با همتای سعودی خود تاثیر حاصل از سیاست های یاد شده بر اقتصاد کشورش را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهد.

عربستان در هفته گذشته اعلام کرد، در مقررات مربوط به واردات کالا از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تغییراتی به وجود آورده است که به گفته کارشناسان در صورت تحقق یافتن، امارات بیش از همه متحمل ضرر و زیان خواهد شد.

ریاض در فوریه گذشته تصمیم گرفت تا از ابتدای سال ۲۰۲۴ ، قراردادهای دولتی خود را با هر گونه شرکت خارجی که مقر منطقه ای آن خارج از سرزمین عربستان قرار دارد، متوقف کند؛ این در حالی است که امارات مرکز شرکت های خارجی در منطقه محسوب می شود.

حمله پهپادی آمریکا به خودرو الحشد الشعبی در نزدیکی مرز سوریه

کانال تلگرامی «صابرین نیوز»، امروز (یکشنبه - هجدهم ژوئیه) در خبری فوری، از شنیده شدن صدای انفجار در نزدیکی مرز مشترک عراق و سوریه خبر داد.

لحظاتی پس از انتشار این خبر، منابع رسانه‌ای عراقی از حمله پهپادی نیروهای اشغالگر آمریکایی به منطقه نوار مرزی عراق و سوریه و انهدام یک خودرو متعلق به نیروهای الحشد الشعبی، خبر دادند و در عین حال اعلام کردند که این حمله هیچ خسارت جانی به همراه نداشت.

پایگاه خبری المعلومه نیز در خبری فوری نوشت که آمریکایی‌ها بار دیگر الحشد الشعبی را در مرز عراق هدف قرار دادند.

«طارق العسل» از فرماندهان الحشد الشعبی عراق در خصوص این حمله پهپادی گفت که خودروی هدف قرار گرفته شده، حامل ارزاق برای نیروهای الحشد الشعبی بود که در جاده‌ای در نزدیکی مرز مشترک عراق و سوریه، از سوی نیروی هوایی آمریکا هدف قرار گرفت.

اعلام آمادگی ایران برای اجرایی کردن توافق تبادل زندانیان با آمریکا و انگلیس/ توافق اوپک پلاس برای افزایش عرضه نفت/ هشدار چین به آمریکا و تایوان با برگزاری رزمایش بزرگ نظامی/ سفر ولیعهد ابوظبی به عربستان برای حل و فصل اختلافات دوجانبه

از سوی دیگر، خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» نیز از حمله پهپادی آمریکا به یک کامیون حامل مواد غذایی در شهرک «السویعیه» در حومه دیرالزور خبر داد و اعلام کرد که این حمله هیچ خسارت جانی نداشت.

اما شبکه سعودی العربیه به نقل از «دیدبان حقوق بشر» سوریه مدعی شد که این کامیون حامل مهمات برای الحشد الشعبی بود که با پهپاد هدف قرار گرفت.

این حمله در حالی صورت می‌گیرد که قرار است تا چند روز دیگر، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق برای بررسی موضوع خروج مسالمت‌آمیز نیروهای آمریکایی عازم واشنگتن شود.

جمعه پیش، «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در ۲۶ ژوئیه (چهارم مردادماه) میزبان نخست‌وزیر عراق در کاخ سفید خواهد بود.

وی در خصوص هدف سفر الکاظمی به واشنگتن گفت که این سفر تأکیدی بر مشارکت راهبردی میان ایالات متحده و عراق و تقویت همکاری دوجانبه تحت توافق سال ۲۰۰۸ است که خروج نظامیان آمریکایی از عراق را مدیریت کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
ماشاالله تولیدات کشور شده تولید اسیر از تولید به مصرف
ناشناس
|
Japan
|
۰۶:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
تایوان خط قرمزامریکاست وهردفعه ادوات نظامی ازقبیل ناو وهواپیمای نظامی به آنجامیفرستدبارهامانورنظامی درتایوان برگذارکرده وچین هم هیچ غلطی نکرده ودرآینده هم نخواهدکرد!
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
کاش یک معاهده برای تبادل مسئولین نوشته می شد و چند مسئول با کیفیت از خارج می آوردیم .....
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر توافق هسته ای موقت حسن میرکاظمی سازمان همکاری شانگهای