بازدید 9677
کیوسک بین الملل تابناک
هشدار سیاستمدار ارشد اروپایی درباره فروپاشی اتحادیه اروپا، رزمایش نظامی آمریکا، انگلیس و بحرین در خلیج فارس، طرح آمریکا برای ساخت پایگاه‌های جاسوسی در انگلیس، درگیری شدید عشایر سوریه با شبه‌نظامیان وابسته به آمریکا و رزمایش زیردریایی‌های اتمی روسیه در دریای بارنتز، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۶۴۵۷۸
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۸ 17 July 2021

هشدار سیاستمدار ارشد اروپایی درباره فروپاشی اتحادیه اروپا/ رزمایش نظامی آمریکا، انگلیس و بحرین در خلیج فارس/طرح آمریکا برای ساخت پایگاه‌های جاسوسی در انگلیس/ درگیری شدید عشایر سوریه با شبه‌نظامیان وابسته به آمریکا

کیوسک بین الملل تابناک: هشدار سیاستمدار ارشد اروپایی درباره فروپاشی اتحادیه اروپا، رزمایش نظامی آمریکا، انگلیس و بحرین در خلیج فارس، طرح آمریکا برای ساخت پایگاه‌های جاسوسی در انگلیس، درگیری شدید عشایر سوریه با شبه‌نظامیان وابسته به آمریکا و رزمایش زیردریایی‌های اتمی روسیه در دریای بارنتز، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

هشدار سیاستمدار ارشد اروپایی درباره فروپاشی اتحادیه اروپا

دونالد توسک، سیاستمدار مجارستانی که در دوران پرفراز و نشیب خروج انگلیس از اتحادیه اروپا سکان ریاست شورای اروپا بر عهده داشت، به اختلافات اخیر مجارستان و لهستان با بروکسل اشاره کرد و نسبت به دورنمای فروپاشی اتحادیه اروپا هشدار داد.

 توسک در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی تی‌وی‌ان۲۴ هشدار داد که اگر دامنه اختلافات به سایر کشورها سرایت کند و ساز استقلال‌طلبی کوک شود، اتحادیه اروپا به تدریج از بین خواهد رفت.

اختلافات اتحادیه اروپا با مجارستان و لهستان اخیرا بر سر قانون دگرباشان جنسی بالا گرفته است. پانزدهم ژوئن گذشته ( ۲۵ خرداد ) پارلمان مجارستان قانونی را تصویب کرد که طی آن هرگونه تبلیغ و به تصویر کشیدن و توصیفی از همجنس گرایی برای افراد زیر ۱۸ سال و در تمام مدارس کشور ممنوع شد. به‌ علاوه بخش تصاویر دگرباشان از تلویزیون پیش از ساعت ۹ شب ممنوع شده است. این قانون از هفته گذشته توسط دولت ویکتور اوربان اجرایی شد.

«آندژی دودا» رئیس جمهوری لهستان هم شنبه ۱۳ ژوئن ( 23 خرداد ) در اظهاراتی شدید، به دگرباشان جنسی تاخت و آنها را نه بخشی از مردم، که یک ایدئولوژی افتضاح توصیف کرد و گفت که عقاید دگرباشان جنسی از کمونیسم هم بدتر است.

او در اظهارنظری بیان داشت، والدین آنها برای از بین بردن کمونیسم چهل سال مبارزه نکردند تا اکنون «ایدئولوژی» را بپذیرند که «برای نوع بشر مخرب‌تر است». اشاره وی به دگرباشان جنسی بود. رئیس جمهوری لهستان با مقایسه میان کمونیستم و دگرباشان جنسی همچنین گفت: «در طول رژیم کمونیستی لهستان که چهار دهه دوام آورد، رژیم‌ها تلاش بسیاری کردند تا با تلقین به نسل جوان دوام خود را تضمین کنند و آن همانا بلشویسم و ایدئولوژیک کردن کودکان بود.»

دودا هفته گذشته تبلیغ ایدئولوژی دگرباشان جنسی در نهادهای عمومی را ممنوع و اعلام کرد از خانواده‌ها برای حمایت از کودکان‌شان در برابر ایدئولوژی‌های دگرباشان جنسی حمایت می‌کند.

هشدار سیاستمدار ارشد اروپایی درباره فروپاشی اتحادیه اروپا/ رزمایش نظامی آمریکا، انگلیس و بحرین در خلیج فارس/طرح آمریکا برای ساخت پایگاه‌های جاسوسی در انگلیس/ درگیری شدید عشایر سوریه با شبه‌نظامیان وابسته به آمریکا

کمیسیون اروپا به تصمیم هر دو کشور واکنش نشان داده و آن را مغایر ماده دوم معاهده اتحادیه اروپا دانسته است. اما دادگاه قانون اساسی مجارستان، هفته پیش با صدور حکمی اعلام کرد که این کشور از سازوکارهای اتحادیه اروپا در این زمینه تبعیت نخواهد کرد.

توسک که رهبری حزب اصلی مخالف دولت مجارستان را بر عهده دارد معتقد است که روند خروج مجارستان از اتحادیه اروپا آغاز شده است. این تحول «فردا رخ نخواهد داد و این طور نیست که پس‌فردا اتحادیه اروپا متلاشی شود.» اما روند آن که سال‌ها طول می‌کشد کلید خورده است.

انگلیس هم بهمن ماه سال گذشته پس از نزدیک به چهار دهه عضویت از اتحادیه اروپا خارج شد. بیشتر مردم این کشور در همه‌پرسی سال ۱۳۹۵ به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند و اولین شکاف در ساختار اتحادیه نمایان شد.

رزمایش نظامی آمریکا، انگلیس و بحرین در خلیج فارس

ناوگان پنجم دریایی آمریکا (مستقر در بحرین) امروز (شنبه) به همراه نیروی دریایی انگلیس و بحرین تمرین نظامی پنج روزه خود را آغاز کردند.

به گفته شبکه العربیه، این تمرین نظامی تا 22 جولای ادامه خواهد داشت و آن گونه که ادعا شده، نیروهای نظامی سه کشور تأمین امنیت حمل و نقل سوخت و مقابله با تهدیدات مشترک را تمرین خواهند کرد.

همچنین رزمایش، مقابله با مین‌های دریایی، هماهنگی اتاق عملیات، آموزش‌های مشترک و عملی برای مقابله با حملات هوایی و همچنین عملیات جست‌و‌جو و نجات تمرین خواهد شد.

هشدار سیاستمدار ارشد اروپایی درباره فروپاشی اتحادیه اروپا/ رزمایش نظامی آمریکا، انگلیس و بحرین در خلیج فارس/طرح آمریکا برای ساخت پایگاه‌های جاسوسی در انگلیس/ درگیری شدید عشایر سوریه با شبه‌نظامیان وابسته به آمریکا

دو هفته پیش نیز «نایف الحجرف» دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس شامگاه چهارشنبه در شهر «ریاض» با «چارلز کوپر» فرمانده نیروی دریایی آمریکا در غرب آسیا دیدار کرد.

این تمرین نظامی در حالی صورت می‌گیرد که جمهوری اسلامی ایران با ابراز مخالفت خود با هرگونه حضور قوای بیگانه در منطقه، بارها تاکید کرده که امنیت منطقه تنها با همکاری کشورهای همسایه تامین می‌‌شود.

طرح آمریکا برای ساخت پایگاه‌های جاسوسی در انگلیس

ایالات متحده با ادعای جلوگیری از تهدیدهای فضایی روسیه و چین، از برنامه‌های خود برای ساخت پایگاه‌های فضایی در انگلیس و استرالیا خبر داده است.

به گزارش وبگاه «آی نیوز» نیروی فضایی ایالات متحده در حال توسعه یک سامانه راداری جهانی است که می‌تواند اهداف بالقوه به اندازه زمین فوتبال تا ۲۲۰۰۰ مایل دورتر را شناسایی کند.

سه مکان به عنوان ایستگاه‌هایی برای طرح جدید تعیین شده؛ از جمله یکی در جنوب انگلیس یا اسکاتلند و دو پایگاه دیگر در استرالیا و تگزاس. برنامه‌های فعلی برای اولین پایگاه این است که تا سال ۲۰۲۵ عملیاتی شود. قرار است در هر پایگاه بین ۱۰ تا ۱۵ بشقاب ماهواره ای برای ردیابی نصب شود.

این در حالی است که «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس و دیگر سران دفاعی این کشور در روزهای گذشته از مرکز سامانه‌های موشکی و فضایی ایالات متحده در لس آنجلس بازدید کردند تا درباره این برنامه‌ها، که به قابلیت راداری پیشرفته موسوم است صحبت کنند.

هشدار سیاستمدار ارشد اروپایی درباره فروپاشی اتحادیه اروپا/ رزمایش نظامی آمریکا، انگلیس و بحرین در خلیج فارس/طرح آمریکا برای ساخت پایگاه‌های جاسوسی در انگلیس/ درگیری شدید عشایر سوریه با شبه‌نظامیان وابسته به آمریکا

«مایک ویگستون» فرمانده نیروی هوایی انگلیس در این باره گفت که چنین طرحی به انگلیس کمک می‌کند از زیرساخت‌های حیاتی در فضا دفاع کند. وی مدعی شد: «در حال حاضر کشورهایی مانند روسیه و چین در حال انجام کارهایی هستند و سامانه‌های مخابراتی را تهدید می‌کنند.»

ایالات متحده و انگلیس، روسیه و چین را به تولید سلاح‌هایی متهم کرده‌اند که می‌تواند برای از بین بردن ماهواره ها از آن استفاده شود.

ایالات متحده در حال حاضر با استفاده از یک سامانه هشدار سریع برای شناسایی موشک‌های بالستیک در فضا، فعالیت می‌کند؛ با این حال، فقط می‌تواند اشیا را در حدود ۱۲۴۰۰ مایل فاصله تشخیص دهد.

وزیر دفاع انگلیس نیز در سخنرانی خود در کالیفرنیا مدعی شد که سامانه جدید رادار نه بر خرابکاری فضا بلکه دفاع و محافظت از فضا متمرکز خواهد بود.

چندی قبل یک ژنرال نیروی فضایی آمریکا از تهدید روسیه و چین علیه ماهواره‌های ایالات متحده در فضا و مختل کردن آن‌ها خبر داد.

ژنرال «جان ویلیام ریموند» فرمانده عملیات فضایی آمریکا در گفت‌و‌گو با نشریه «واشنگتن پست» مدعی شد: «چین و روسیه سلاح‌هایی ساخته‌اند که می‌تواند ماهواره‌ها را مختل کند، این سلاح‌ها قادرند از زمین، فضا یا عملیات سایبری ماهواره‌های ما را مختل کند.»

این ژنرال آمریکایی افزود: «به نظر ما که هرچند این یک حوزه جنگی است، هدف ما این نیست درگیری ایجاد کنیم که در فضا آغاز یا گسترش یابد. هدف ما جلوگیری از این اتفاق است. ما نمی‌خواهیم وارد درگیری شویم که در فضا آغاز یا گسترش یابد.»

این اولین بار نیست که آمریکا به روسیه و چین درباره نظامی‌گری در فضا اتهام‌زنی می‌کند. چندی قبل واشنگتن، مسکو را به آزمایش سلاح ضد ماهواره در فضا متهم کرد. مقام‌های مختلف روسیه ضمن رد اتهام‌زنی‌های آمریکا گفتند، این واشنگتن است که فضا را به عنوان یک عرصه نظامی تلقی می‌کند.

وبگاه شبکه خبری «بلومبرگ» چندی قبل نوشت، نیروی فضایی آمریکا در حال ساختن پایگاه های زمینی برای مهار ماهواره ها در نخستین ساعات آغاز یک درگیری است. به گزارش این رسانه، نیروی فضایی آمریکا در حال ساخت ۴۸ پایگاه زیر زمینی در هفت سال بعدی برای جنگ الکترونیکی علیه ماهواره های روسی یا چینی است و اولین سامانه از این نوع جنگ افزار اخیرا بعد از سال‌ها تلاش عملیاتی شد.

درگیری شدید عشایر سوریه با شبه‌نظامیان وابسته به آمریکا

نیروهای قبیله «العکیدات» در استان دیرالزور سوریه صبح امروز (شنبه) با شبه نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) به شدت درگیر شدند.

به نوشته اسپوتنیک، بامداد امروز شبه‌نظامیان قسد با همراهی بالگردهای آمریکایی وارد شهرک «ذیبان» شده و یک پدر و فرزند از قبیله العکیدات را با ضرب گلوله کشتند و در پاسخ به این اقدام، نیروهای قبیله العکیدات به همراه چند قبیله دیگر صبح امروز به مواضع شبه نظامیان قسد حمله کردند.

شبه‌نظامیان کُرد همچنین اقدام به محاصره دو شهر «الشحیل» و «هجین» کرده‌اند. این دو شهر نیز از مراکز اصلی تجمع قبیله العکیدات به شمار می‌رود. قبیله‌ای که مخالف حضور نیروهای آمریکایی در سوریه و سرقت و نفت این کشور است.

منابع محلی به اسپوتنیک گفتند که بامداد امروز شبه‌نظامیان کرد سوریه به علتی که هنوز مشخص نیست سوار بر خودروهای آمریکایی «هامر» و با پشتیبانی بالگردهای آمریکایی وارد شهرک «ذیبان» شده و «متعب شریده الغدیر» و پسرش «احمد» را کشتند که موجب خشم و عصبانیت قبیله «العکیدات» شده است.

هشدار سیاستمدار ارشد اروپایی درباره فروپاشی اتحادیه اروپا/ رزمایش نظامی آمریکا، انگلیس و بحرین در خلیج فارس/طرح آمریکا برای ساخت پایگاه‌های جاسوسی در انگلیس/ درگیری شدید عشایر سوریه با شبه‌نظامیان وابسته به آمریکا

شبه‌نظامیان کرد همچنین اقدام به ایجاد مراکز ایست و بازرسی و موانع در اطراف شهر «الشحیل» و ساحل رود فرات و همچنین اطراف پایگاه آمریکایی در نزدیک میدان نفتی «العمر» کرده‌اند.

اهالی منطقه همچنین گفتند که بالگردهای آمریکایی به طور گسترده در آسمان منطقه «البصیره» و «الشحیل» پرواز می‌کنند. برخی خبرها نیز از هلی‌برن نیروهای آمریکایی در منطقه حکایت دارند؛ این نخستین بار نیست که قبیله عربی «العکیدات» با شبه‌نظامیان کرد «قسد» و نیروهای آمریکایی در استان دیرالزور درگیر می‌شوند. در یک سال گذشته، چندین بزرگ عشیره به شدت شبه‌نظامیان همسو با آمریکا ترور شده‌اند؛ شش ماه پیش ترور شیخ «اطلیوش شتات» از شیوخ نامدار این عشیره در خانه‌اش منطقه را برای چند هفته وارد درگیری‌های شدیدی کرد.

رزمایش زیردریایی‌های اتمی روسیه در دریای بارنتز

زیردریایی های اتمی روسیه در دریای نروژ و بارنتز رزمایش برگزار کردند و در جریان آن تسلیحات و تجهیزات جدید خود را آزمایش کردند.

 شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه اعلام کرد: ناوهای ناتو مستقر در دریای نروژ و بارنتز، رزمایش زیردریایی های اتمی روسیه را زیر نظر داشتند و در مجموع روزانه ۱۹ فروند هواپیمای کشورهای عضو ناتو نیز بر فراز محدوده رزمایش پروازهای تجسسی کردند.

کشتی امدادرسانی روسی «گئورگی تیتوف» و شناور «نیکلای چیکر»، امنیت زیردریایی های شرکت کننده در رزمایش را تامین کردند.

هشدار سیاستمدار ارشد اروپایی درباره فروپاشی اتحادیه اروپا/ رزمایش نظامی آمریکا، انگلیس و بحرین در خلیج فارس/طرح آمریکا برای ساخت پایگاه‌های جاسوسی در انگلیس/ درگیری شدید عشایر سوریه با شبه‌نظامیان وابسته به آمریکا

در این رزمایش، زیردریایی های پیشرفته روسی از جمله زیردریایی های نسل چهارم که مدرن ترین زیردریایی محسوب می شوند، شرکت کردند و به جستجوی دشمن فرضی پرداخته و به سوی اهداف دشمن موشک و اژدر شلیک کردند.

روابط روسیه و ناتو در هفت سال اخیر به شدت پرتنش شده و دو طرف برای قدرت نمایی برای یکدیگر هر سال چند رزمایش برگزار می کنند.

روسیه در اوایل ماه ژوئن (یک ماه پیش) نیز در دریای بارنتز رزمایش برگزار کرد و در آن بیش از ۲۰ ناو و زیردریایی با پشتیبانی ۱۰ فروند هواپیما و بالگرد شرکت داشته و دفاع از مرزهای روسیه در مناطق مجاور قطب شمال را تمرین کردند.

روز هفتم فروردین ماه سال جاری نیز سه زیردریایی هسته‌ای نیروی دریایی روسیه برای نخستین بار در تاریخ همزمان در یک رزمایش واقع در قطب شمال از زیر یخ ظاهر شدند.

 روسیه در آبهای قطب شمال که در مجاورت این کشور قرار گرفته، رزمایشی برگزار کرد که در آن ۶۰۰ نظامی، ۲۰۰ نوع تسلیحات مدرن و سه زیردریایی اتمی به کار گرفته شد.

«نیکلای یومنوف» فرمانده نیروی دریایی روسیه، گزارشی از این رزمایش را با نام «اومکا-۲۱» که یک هفته جریان داشت، به صورت وبیناری به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ارائه کرد.

انتظار می‌رود با گرم شدن هوای کره زمین، رقابت بین روسیه و کشورهای همجوار قطب شمال برای حضور هر چه بیشتر در این منطقه و آب‌های اقیانوس منجمد شمالی و سرزمین‌های واقع در این منطقه تشدید شود.

قطب شمال به انتهای شمالی محوری نامیده می‌شود که زمین به دور آن می‌چرخد و در اقیانوس منجمد شمالی واقع شده‌ است. این نقطه در فاصله ۷۲۵ کیلومتری شمال جزیره بزرگ گرینلند قرار دارد.

قطب شمال اکنون تحت نظارت سازمانی بین‌المللی است و جزو قلمرو هیچ کشوری محسوب نمی‌شود.

این منطقه با سرزمین های پهناور و بستر آبی غنی از منابع انرژی از جمله نفت و گاز و منابع معدنی برای پنج کشور مجاور آن و بیش از همه روسیه و آمریکا عرصه جنگ سرد واقعی شده است که از مدت ها پیش، راهبرد تسلط خود را بر این سرزمین سفید یخی عملیاتی کرده اند.

روسیه، آمریکا، کانادا، نروژ و دانمارک کشورهای همجوار قطب شمال، برای دستیابی به ذخایر قطبی و تسلط بر آب های پیرامون آن با یکدیگر رقابت می کنند و رقابت این کشورها در یک دهه اخیر افزایش یافته است.

مسکو در سال های گذشته به ویژه در دو سال اخیر برای تشدید و گسترش حضور خود در قطب شمال تلاش و برنامه ریزی کرده که مهم ترین آن تاسیس پایگاه نظامی در منطقه قطب شمال و استقرار دایمی نیروهای خود در این سرزمین است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
زلزله جنوب ایران یوسف نوری آلودگی هوا جمعه سیاه اعتراضات اصفهان اومیکرون