بازدید 6925
۱

ایران همچنان پیگیر حج است

با وجود آغاز برنامه‌ریزی به منظور حضور ۶۰ هزار زائر ساکن عربستان برای ایام حج تمتع ۱۴۴۲، مسؤولان کشورمان با توجه به نبود زائر ایرانی در حج سال جاری، برای احقاق حقوق زوار ایرانی و تشرف به خانه خدا همچنان پیگیرند.
کد خبر: ۱۰۵۸۹۸۲
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۸ 20 June 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، در آستانه برگزاری حج تمتع، متولیان مسجدالحرام در حال آماده‌سازی به منظور پذیرش حدود ۶۰ هزار زائر بیت‌‍الله الحرام هستند؛ به طوری که از عصر روز گذشته علاوه بر اتخاذ تدابیری برای قرارگیری قرآن‌های جدید در خانه خدا، نصب نشانه‌هایی در محل طواف زوار برای رعایت نکات بهداشتی نیز آغاز شد.

نصب برچسب‌های جدید برای رعایت فاصله در مسجدالحرام

البته سال گذشته نیز برچسب‌هایی برای رعایت فاصله اجتماعی بین زائران در ایام حج تمتع نصب شد و پس از آن نیز زوار باید بر اساس فاصله به طواف خانه خدا می‌پرداختند.

امسال با توجه به افزایش تعداد زائران خانه خدا و احتمال تردد بیشتر نسبت به سال گذشته، برچسب‌های جدیدی بر روی زمین مسجدالحرام نصب شد تا ضمن راهنمایی زائران برای حرکت در مسیر‌های مشخص، زوار به رعایت فاصله اهتمام بیشتری داشته باشند. همچنین صبح امروز پرده خانه خدا غبارروبی و حجرالاسود نیز با عطر مخصوص عطرافشانی شد.

بر اساس اعلام سعودی‌ها، امسال هم هیچ زائری از کشور‌های خارجی در ایام حج به عربستان اعزام نخواهد شد و فقط ۶۰ هزار زائر ساکن عربستان با اولویت ۴۵ هزار نفری زوار خارجی ساکن این کشور امکان تشرف به حج تمتع را دارند. با این تصمیم سعودی‌ها برخی از کشور‌های اسلامی همچون ایران معترض شدند و برای سعودی‌ها نامه اعتراض آمیز نوشتند؛ چرا که با توجه به نبود روابط سیاسی با عربستان، هیچ زائر ایرانی در حج تمتع حضور ندارد.

اعتراض مسؤولان حج به تصمیم سعودی‌ها درباره حج امسال

به گفته حجت‌الاسلام عبدالفتاح نواب، نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت، عربستان حق تشرف زائران ایرانی به خانه خدا را برای دومین سال متولی تضییع کرده است و ما به عنوان خدمتگزار حق ملت ایران و زائران کشورمان را پیگیری می‌کنیم.

به همین دلیل علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت با قدردانی از حساسیت سرپرست حجاج ایرانی درباره دفاع از حق زوار کشورمان، از ارسال نامه‌ای به سعودی‌ها خبر داد و گفت: علاوه بر ارسال نامه اعتراض آمیز، طی تماس تلفنی با معاون وزیر حج عربستان، به نبود زوار ایرانی در اعمال حج امسال اشاره شد.

درخواست ایران برای اختصاص سهمیه ویژه به ایرانیان در حج ۱۴۴۲

همچنین قرار است ایران پس از ارسال نامه و تماس با مسؤولان سعودی، مکاتبات جدیدی برای پیگیری حقوق ایرانیان با کشور میزبان داشته باشد و نبود زائران ایرانی در حج ۱۴۴۲ را بار دیگر به سعودی‌ها متذکر شود. علاوه بر این، ایران در این پیگیری‌ها خواستار اختصاص سهمیه ویژه به زوار کشورمان است.

به گفته منابع آگاه، سعودی‌ها که پیش‌بینی اعتراض برخی از کشور‌های اسلامی از ممنوعیت ورود زائران خارجی در ایام حج را می‌کردند، صبح روز گذشته جلسه‌ای تشکیل دادند و برای حضور زائران ساکن عربستان در حال برنامه‌ریزی هستند. متولیان مسجدالحرام در این جلسه با اشاره به افزایش ۶ برابری تعداد زائران نسبت به سال گذشته، مدعی شدند که عربستان موقعیت و امکانات برای پذیرش تعداد زائران بیشتری را داشت که با توجه به محدودیت‌ها و موافقت نکردن وزارت بهداشت، امسال ۶۰ هزار نفر در کاروان‌های محدود به مکه مکرمه مشرف خواهند شد. البته ترزیق واکسن کرونا و قرنطینه نیز امسال پیش‌بینی شده است و همه زائران باید قبل از ورود به مکه مکرمه جوابیه منفی آزمایش کرونا نیز داشته باشند.

عربستان برنامه‌ای برای تغییر تصمیم خود درباره حج ۱۴۴۲ ندارد

به گفته یک منبع مطلع، با وجود اعتراض ایران، سعودی‌ها برای تغییر تصمیم خود مبنی بر ممنوعیت ورود زوار کشور‌های خارجی در حج امسال، هیچ برنامه‌ای ندارند. به همین دلیل امسال هم هیچ زائر ایرانی به حج تمتع مشرف نخواهد شد و تلاش ایران برای حضور زوار کشورمان در حج تمتع بی‌نتیجه خواهد بود. با این وجود، مسؤولان کشورمان همچنان پیگیر هستند و در قبال این تصمیم سعودی‌ها سکوت نکردند.

به گزارش فارس، سال گذشته حدود ۱۰ هزار نفر از افراد ساکن عربستان به حج تمتع مشرف شدند و با توجه به وضعیت شیوع کرونا محدودیت‌هایی اعمال شد که حتی در هتل و مسجدالحرام نیز این موضوع رعایت شد و هیچ زائری هم در این ایام مبتلا به کرونا نشد. اما امسال قرار است ۶۰ هزار زائر ساکن عربستان با سن ۱۸ تا ۶۵ سال اعمال حج را به جای آورند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱
و بقیه کشورها پیگیر واکسناسیون کرونا
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
وب گردی