بازدید 30326
دو هزار و چهارصد و پنجاهمین بسته ویژه خبری «تابناک»
رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند فعال اصلاح‌طلب: ۹۰ درصد افرادی که ردصلاحیت شدند پرونده تخلف ندارند / پیش بینی درباره کاندیدای اصولگرایان در صورت نیامدن رئیسی / روزنامه کیهان: جهانگیری ماله کش دولت روحانی است / ادعای کریمی قدوسی در مورد خواهرزاده روحانی و… رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۱۰۴۹۴۹۰
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۵ 02 May 2021

تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

علی مطهری: باید با کنگره آمریکا لابی داشته باشیم
 
علی مطهری: ما باید حتی با کنگره آمریکا لابی داشته باشیم. چرا اسرائیل و عربستان لابی دارند و ما نداریم؟ این همه ایرانی متخصص در آمریکا هستند و برخی پست‌های مهمی در آن کشور دارند. جز اسرائیل که کشوری جعلی است باید با بقیه کشور‌های دنیا رابطه خوب داشته باشیم. باید بین کشور‌های دنیا رقابت تجاری ایجاد کنیم و طرف‌های مختلفی داشته باشیم تا آنچه به نفع ملت ایران است، انتخاب کنیم.

سردار علیرضا افشار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد
 
سردار علیرضا افشار رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی و فرمانده اسبق بسیج برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد. او در نشست خبری در این رابطه گفت: "بنده در حال بررسی شرایط بودم و به این نتیجه رسیدم که باید در صحنه انتخابات حضور یافت و ان‌شاءالله حضور می‌یابم و حدود ۴۰ برنامه برای حل مشکلات اساسی کشور در حوزه‌های مختلف تدوین کرده‌ایم. نامزد‌ها باید برنامه داشته باشند و ما برنامه‌مان را در اختیار مردم قرار خواهیم داد. سعی دارم وحدت را بین نامزد‌های جبهه انقلاب ایجاد کنیم و همه کنار نامزدی باشیم که مقبولیت بیشتری داشته باشد و اگر تعدد نامزد‌ها منجر به مشارکت بیشتر بشود، باید باشد. "

رد ادعای جنجالی احمدی نژاد علیه سپاه از سوی سردار دهقان
 
سردار دهقان، از کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری در گفت‌وگویی با ایلنا در پاسخ به این که شما سابقه عضویت در نهادی را دارید که نسبت به فعالیت اقتصادی آن شائبه‌هایی مطرح می‌کنند، آقای احمدی‌نژاد از اسکله‌هایی سخن می‌گوید که دولت بر آن‌ها نظارتی ندارد، گفت: نه من این را قبول ندارم. اگر اسکله‌ای وجود دارد که از آنجا قاچاق می‌شود، یا دولت بر آن حاکم است یا نیست؟ اگر حاکم است باید محکم جلوی این کار را بگیرد. هیچ کس در این کشور شهامت این را ندارد و هم اینکه مردم اجازه نمی‌دهند که بخواهد مخالف قانون و مقررات عمل کند. غیر از اینکه کسی که می‌خواهد قانون را اجرا کند خودش قانون را زیر پا بگذارد. مگر می‌شود ۴۰ میلیارد دلار از یک کانال یا دو کانالی که متهم می‌شود در اختیار فلانی است، کالا وارد کرد؟ حتی در این حجم اسکناس دلار هم بخواهید وارد کنید، نمی‌شود چه برسد به کالا. من این را قبول ندارم. آقای نقدی در زمان آقای احمدی نژاد شد رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و موادمخدر، آقای قالیباف هم در زمان آقای خاتمی، خب یعنی این‌ها خودشان انجام می‌دادند؟ ما ناتوانی، بی‌عرضگی و مسئولیت ناشناسی خودمان را با فرافکنی حل می‌کنیم. راحت‌تر بگویم، یک آبکش درست کرده‌ایم، اگر این را ببندیم، درست می‌شود. اکنون همه می‌خواهند استفاده کنند و در این میان اگر یکی را گفتی نکن، صدایش در می‌آید. می‌خواهم بگویم بده بستان تعریف شده‌ای وجود دارد که رعایت همه را می‌کنند، این کار را نکنیم و بگوییم قانون و رعایت حال مردم را بکنیم، حل می‌شود. در عین حال این را هم بگویم که همواره در همه سیستم‌ها تخلف، قانون‌شکنی، رانتخواری و رانت‌جویی وجود دارد، مهم این است که شما اجازه ندهید رانتخواری مبنا شود.

نام دریافت‌کنندگان غیرقانونی واکسن، جزء اسناد خصوصی و غیرقابل انتشار است
 
حناچی: در منطقه اصلی نیز عوامل کارگری پسماند، فضای سبز و رانندگان خودرو سرویس ۷۳ نفر بودند و ۲۵ نفر نیز فاقد رابطه استخدامی منطقه واکسن دریافت کرده‌اند. شهردار پایتخت نظارت نامناسب در مراکز بهداشت را موجب ایجاد این حواشی دانست و گفت: در مجموع انحراف در واکسیناسیون کارکنان شهرداری تهران کمتر از یک درصد است؛ هرچند این مقدار نیز نباید وجود داشت. حناچی با اشاره به اینکه دستورالعمل توزیع دقیق واکسن‌ها در شهرداری امروز ابلاغ می‌شود، گفت: بنابر استعلام وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا، نام دریافت‌کنندگان غیرقانونی واکسن، جزو اسناد خصوصی و غیرقابل انتشار است و در سایت "شفاف" به درج کد ملی آن‌ها بسنده می‌شود. شهردار تهران با بیان اینکه تحقیقاتی را با محوریت حراست کل پیگیری کرده‌ایم، افزود: بحث عمده روی یک منطقه شهرداری رخ داده است که با مکاتبه شهردار منطقه با اداره بهداشت شمال غرب فهرستی به ظرفیت ۳۲۵ نفر برای واکسیناسیون اعلام شده بود.

یک وزیر احمدی‌نژادی دیگر هم کاندیدا شد
 
صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم، اقتصاددان و استاد دانشگاه تربیت مدرس با صدور بیانیه‌ای ضمن تشریح برنامه‌ها و سوابق در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی: کسانی که دعا می‌کردند ترامپ رئیس جمهور شود، طرفدار سردار سلیمانی شده اند
 
روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: کسانی که این روز‌ها با دمیدن در شیپور اختلافات تلاش می‌کنند مانع احیاء برجام و رفع تحریم‌ها شوند، به این واقعیت تلخ توجه کنند که صهیونیست‌ها و ترامپ در مقابل برجام ایستاده‌اند. این ترامپ بود که نگذاشت مردم ایران ثمرات برجام را لمس کنند و همین صهیونیست‌ها بودند که شب و روز فعالیت می‌کردند مانع به نتیجه رسیدن برجام در سال ۱۳۹۴ شوند. همین ترامپ بود که با صراحت اعلام کرد دستور ترور سردار سلیمانی را صادر کرده. همین ترامپ بود که در دوران ریاست جمهوری ۴ ساله‌اش دو بار شبانه و با خاموش کردن چراغ‌های هواپیمایش به پایگاه نظامی آمریکا در عراق رفت تا ترتیبات تقویت داعش و تحریک کردن سران قبایل و عشایر عراق علیه جمهوری اسلامی ایران را بدهد. متأسفانه در اینجا کسانی زمان انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا؛ آرزوی پیروزی همین ترامپ قاتل را می‌کردند و حالا هم همان افراد تلاش می‌کنند خود را طرفدار سردار سلیمانی و نسبت به او حساس بدانند، بدون اینکه توجه کنند از این سروصدا‌های دشمن شادکن آن‌ها، صهیونیست‌ها و ترامپی‌ها برای جلوگیری از احیای برجام استفاده می‌کنند تا باز هم مردم ایران را قربانی تحریم‌ها کنند.

ادعای کریمی قدوسی در مورد خواهرزاده روحانی

جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با ادعای نفوذ سرویس‌های جاسوسی سیاه، ام آی سیکس و موساد در بدنه دولت و نهاد ریاست جمهوری به تشریح تعدادی از این نفوذها پرداخت و خواستار رسیدگی سریع و صریح قوه قضاییه به این پرونده‌ها شد. کریمی قدوسی با تأکید بر اینکه یکی از پرونده‌های مهم در نهاد ریاست جمهوری نفوذ ام‌آی‌سیکس انگلستان از طریق اسماعیل سماوی خواهرزاده رئیس جمهور بود، افزود: این سرویس جاسوسی مرتب به خواهرزاده روحانی زنگ می‌زد و خط و مشی و مواضع رئیس جمهور را به خواهرزاده‌اش دیکته می‌کرد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه پرونده این فرد همچنان در دادسرای رسانه در جریان است، عنوان کرد: امیدواریم قوه قضاییه در خصوص این پرونده به مردم اطلاع‌رسانی کند و بگوید که چگونه رئیس جمهور برای بازداشت خواهرزاده خود، قوه قضاییه را تهدید می‌کرد.کریمی قدوسی حمایت واعظی وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات از ادمین‌های آمدنیوز را یکی دیگر از پرونده سنگین نهاد ریاست جمهوری دانست و گفت: زمانی که آقای واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بود از ادمین‌های کانال معاند آمدنیوز حمایت می‌کرد و بعد دیدیم که نه تنها برخوردی با واعظی نشد بلکه وی در نهاد ریاست جمهوری به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور مشغول به کار شد.

فعال اصولگرا: پزشکیان، عارف و هاشمی هیزم انتخابات هستند

کنعانی مقدم درباره حضور افرادی مثل پزشکیان، عارف و هاشمی در عرصه انتخابات با بیان اینکه همه هیزم انتخابات هستند و فقط می توانند انتخابات را گرم کنند، ‌بیان کرد:‌ در عین حال اصلاح طلبان اعتماد عمومی شان را از دست داده‌اند و باید به دنبال اعتمادسازی بروند. کسی می‌تواند این اعتماد را جلب کند که یک شخصیت کاریزماتیک باشد تا مردم به آن اقبال کنند، در غیر این صورت این افرادی که اکنون مطرح هستند، نمی توانند یک تغییر فاز ایجاد کنند که با این تغییر فاز رای خاکستری به سمت آنها حرکت کند.

پیشنهاد تقوی به جهانگیری: نوار تبلیغاتی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری را گوش بده

رئیس مجمع نمایندگان تهران گفت: به معاون اول رئیس‌جمهور پیشنهاد می‌کنم که حتما نوار تبلیغاتی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ را گوش دهد و بداند که مردم آن وعده‌ها را فراموش نمی‌کنند.حجت‌الاسلام سید رضا تقوی در گفتگو با مهر در واکنش به اظهارات اخیر جهانگیری، مبنی بر اینکه ریشه مشکلات اقتصادی دولت قبلی است، اظهار داشت: مردم قاضی بسیار خوبی هستند و خوب است برای ارزیابی فعالیت‌های دولت به مردم مراجعه کنیم و از آنان بپرسیم آیا مشکلاتی که وجود دارد، مربوط به دولت فعلی است و یا ریشه مشکلات در دولت گذشته است؟ وی با بیان اینکه بهتر است دولتمردان در اظهارات خود انصاف را رعایت کرده و عدالت داشته باشند، گفت: دولتمردان هشت سال کل کشور را در اختیار داشتند و درست نیست که بعد از هشت سال بگویند که مشکلات کشور به دلیل اقدامات دولت گذشته است و قطعاً همه مردم با این ادعای عجیب دولتمردان مخالف هستند.

آذری جهرمی کاندیدای انتخابات می شود؟

فضای مجازی پر شده از گمانه‌زنی درباره کاندیداتوری محمد‌ جواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات. منشاء این گمانه نیز توییت حانیه سامعی مشاور وزیر جوان در امور بانوان است که نوشته: «خبر آمد خبری در راه است ... » استفاده او از هشتک آذری جهرمی و نزدیک به موعد ثبت نام نامزدهای انتخاباتی سبب شده که برخی تصور کنند آذری جهرمی نیز نامزد خواهد شد و به این قضیه واکنش نشان دهند. نکته قابل توجه آنکه اکثر کاربران نیز از طرح این احتمال ناراضی بودند؛ چه اصلاح‌طلبان که عملکرد او درباره فیلترینگ را راضی کننده نمی‌دانند و همین حکم اخیر دیوان عدالت اداری به نفع اپراتورهای اختلال کننده در کلاپ هاوس را شاهد می‌آورند و چه افراد با گرایش سیاسی رقیب که ریشه‌ای تر با موضوع برخورد کرده و آذری جهرمی را در قد و قواره ریاست جمهوری نمی‌بینند.

تعدد کاندیداها به نفع اصلاح طلبان است

محمود صادقی دبیرکل حزب اصلاح طلب انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها و نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: اصلاح طلبان با تمام توان تصمیم دارند وارد انتخابات شوند و با یک انسجام حداکثری از مدت‌ها قبل کار تشکیلاتی کرده‌اند و در قالب کمیته‌های مختلف جلسات خوبی را تشکیل دادند و سازوکار‌های متعددی را برای انتخابات تعیین کردند و از این هفته هم فرآیند بررسی کاندیدا‌ها شروع می‌شود و کاندیدا یا کاندیدا‌های خودشان را اعلام خواهند کرد.

وی ادامه داد: شرایط اصلاح طلبان را مثبت ارزیابی می‌کنم و شخصیت‌های بسیاری از اصلاح طلبان برای انتخابات کاندیدا شده‌اند و همین تعدد هم می‌تواند به نوعی نشان‌دهنده میل به مشارکت باشد. با وجود همه مخاطرات و محدودیت‌ها اصلاح‌طلبان می‌خواهند در صحنه حضور داشته باشند و این اتفاق مثبتی است و باید دید که در نهایت اصلاحات به چه جمع‌بندی می‌رسد و شورای نگهبان نیز چه عملکردی را در قبال این جریان خواهد داشت. اما تا به این لحظه آن چیزی که می‌بینم تحرک خوبی است، با اینکه بدنه مردمی جریان اصلاحات هنوز آن تحرک و انگیزه لازم را پیدا نکرده در سطح نخبگانی و تشکیلاتی اصلاح طلبان تحرک چشمگیر و خوبی ایجاد شده است.صادقی با بیان اینکه هریک از گزینه‌های اصلاح طلب یک ظرفیتی را دارا هستند، گفت: به نظرم آقای ظریف در مجموع جزو اشخاصی است که نسبت به سایر کاندیدا‌ها پتانسیل جذب بالایی برای آرای عمومی دارد. عامه مردم البته از دولت روحانی نارضایتی دارند، اما شاید تنها جایی که نقطه قوت دولت روحانی محسوب می‌شود، سیاست خارجی و رفع تحریم‌هاست. به دلیل اینکه تاثیر خود را در سایر بخش‌ها به ویژه در حوزه اقتصادی و معیشتی لمس کردند، خب در این حوزه مردم نظر مثبتی دارند و ظریف را نماد گشایش و رفع تحریم‌ها می‌دانند و معتقدم می‌تواند اعتماد از دست رفته را تاحدی بازسازی کند.

روزنامه کیهان: جهانگیری ماله کش دولت روحانی است

روزنامه کیهان با مدیریت حسین شریعتمداری با اشاره به صحبت های جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور در کلاب هاوس گفت: جهانگیری در انتخابات سال ۹۶ ماله کش «روحانی» بود.

روزنامه کیهان در یادداشتی نوشت: اسحاق جهانگیری که نه فقط معاون اول روحانی که یکی از بانیان و مسببان اصلی شرایط امروز کشور است، جمعه‌شب گذشته طی گفت‌وگویی تقریبا یک طرفه در شبکه اجتماعی «کلاب‌هاوس» در تشریح اقدامات دولت، بار دیگر به خوبی نشان داد که اصلاح‌طلبان، استاد مسئولیت‌گریزی و فرافکنی در زمان پاسخگویی هستند.جهانگیری که همواره خودش را هیچ کاره دولت می‌داند، از یک‌سو مانند سال ۹۶ در قالب فردی «پوششی» برای ماله‌کشی روی عملکرد و کارنامه ناموفق دولت تمام مشکلات کشور، از ارز ۴۲۰۰ تومانی و گرانی بنزین گرفته تا فایل صوتی اخیر ظریف وحتی فساد اقتصادی برادرش را هم به گردن دولت قبل، منتقدان، مجلس یازدهم، شورای هماهنگی سران قوا و ‌ترامپ انداخت و از سوی دیگر در راستای کارنامه‌سازی برای دولت، ادعاهای مضحکی همچون «دولتی بهتر از ما پیدا نمی‌کنید»، «اگر ما نبودیم وضع مردم بدتر می‌شد»، «مدیریت کشور در دوره ما شاهکار بود و...» را تکرار کرد. اظهارات جهانگیری اما روی دیگری هم داشت و آن اینکه اقدامات و کنش‌های لیدرهای جریان اصلاحات و تدبیری‌های دولت نشان می‌دهد آسمان سیاسی کشور در انتخابات ۱۴۰۰ با لشکری از چهره‌های این طیف برای هجمه، تخریب، فضاسازی، عملیات روانی، قطبی‌سازی و تثبیت انگاره‌هایی مبنی بر نقش مخالفان دولت در شرایط موجود رو‌به‌رو خواهد شد. جهانگیری در این گفت‌وگو که علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ‌و محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حضور داشتند در ابتدا گفت: به‌ صورت طبیعی رسانه‌های رسمی ‌کشور فرصتی در اختیار ما قرار می‌دهند که البته فرصت گفت‌وگوی یکطرفه است. یکی از کارهای خوب دولت یازدهم و دوازدهم، اقداماتی بود که برای توسعه اینترنت انجام شد که امروز به نقطه‌ای رسیدیم که در دوره کرونا خیلی از کارها با استفاده از فضای مجازی انجام می‌شود.

باهنر راه نامزدی لاریجانی را باز کرد

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: شورای وحدت نامزدی اقای لاریجانی را نه صددرصد رد و نه صددرصد تأیید می کند بلکه مثل بقیه به آقای لاریجانی نگاه می‌کند. اگر یک زمانی آقای لاریجانی بیاید و بگوید من کاندیدا و نامزد هستم، می‌تواند جزو افرادی باشد که در شورای وحدت بررسی می‌شود.

تشکیل ستاد انتخاباتی رئیسی صحت دارد؟

چند روزی است متنی با عنوان «خبر فوری!» با محتوای قطعی شدن کاندیداتوری آیت‌الله رئیسی در انتخابات در حال دست به دست شدن در فضای مجازی است.در این خبر شخصی به نام «دکتر شیرمردی» که «رئیس ستاد انتخاباتی آیت‌الله رئیسی» معرفی شده، خبر از حضور حتمی وی در انتخابات داده است. پیگیری‌های رجانیوز حاکی از آن است که اساساً نه چنین شخصی وجود خارجی دارد و نه ستادی برای آقای رئیسی تشکیل شده که چنین شخصی ریاست آن را عهده‌دار شده باشد.

محسن رضایی: سطح معیشت کارگران تأسف انگیز است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، کارگران را ستون بنیادین شکوفایی تولید و توسعه اقتصادی جامعه دانست و خاطرنشان کرد: سطح معیشت آنان تاسف انگیز است. محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در توییتی به مناسبت روز کارگر، وضعیت معیشتی کارگران را مورد انتقاد قرار داد. رضایی نوشت: کارگران ستون بنیادین شکوفایی تولید و توسعه اقتصادی جامعه اند. سطح معیشت آنان تاسف انگیز است. بهبود توازن دخل و خرج کارگران و ارتقای کیفیت زندگی خانواده آنان، باید در اولویت دولت قرار گیرد.در تصمیم گیری پیرامون کار و معیشت کارگران، نمایندگان واقعی آنان باید حضور داشته باشند.

حفاظت از سایت‌های هسته‌ای به سپاه واگذار شد؟

روابط عمومی شورای عالی امنیت ملی به خبر واگذاری سیستم حفاظتی سایت‌های هسته‌ای به ستاد کل نیرو‌های مسلح از سوی شورای عالی امنیت ملی واکنش نشان داد. برخی رسانه‌ها امروز خبری را مبنی بر واگذاری سیستم حفاظتی سایت‌های هسته‌ای به ستاد کل نیرو‌های مسلح از سوی شورای عالی امنیت ملی منتشر کردند.در این خبر آمده است که «با نظر ستاد کل نیروهای مسلح از این پس سپاه پاسداران درباره اقدامات حفاظتی سایت‌های هسته‌ای تصمیم گیری می‌کند، در حالی که پیش از این حفاظت سایت‌ها بر عهده سپاه نبوده است».خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان صحت و سقم این موضوع را از شورای عالی امنیت ملی پیگیری کرد، روابط عمومی این شورا در این رابطه گفت: «شورای عالی امنیت ملی اگر لازم باشد تصمیمات اتخاذ شده خود را اطلاع رسانی کند، از طریق سخنگو و منابع رسمی این شورا‌ها اقدام خواهد کرد.»

لیست اولیه اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ اعلام شد

فهرست افرادی که توسط حداقل ۱۰ عضو مجمع عمومی جبهه‌ی اصلاحات ایران برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو پیشنهاد شده‌اند به ترتیب تعداد پیشنهادها در پی می‌آیند.

۱- جواد ظریف (۳۷ پیشنهاد)

۲- اسحق جهانگیری (۳۵ پیشنهاد)

۳- مصطفی تاج زاده (۳۲ پیشنهاد)

۴- مسعود پزشکیان (۲۵ پیشنهاد)

۵- محمدرضا عارف (۲۱ پیشنهاد)

۶- محسن هاشمی (۲۰ پیشنهاد)

۷- محمد شریعتمداری (۱۹ پیشنهاد)

۸- مصطفی کواکبیان (۱۵ پیشنهاد)

۹- محمد صدر(۱۳ پیشنهاد)

۱۰- محمود صادقی (۱۲ پیشنهاد)

۱۱- زهرا شجاعی (۱۱ پیشنهاد)

۱۲- شهیندخت مولاوردی (۱۱ پیشنهاد)

۱۳- عباس آخوندی (۱۱ پیشنهاد)

۱۴- صادق خرازی (۱۰ پیشنهاد)

قرار است اعضای جبهه‌ی اصلاحات درباره‌ی این افراد رای گیری کنند و کسانی که یک سوم آرا را می‌آورند برای ارائه‌ی برنامه به این جبهه دعوت شوند.

پیش بینی درباره کاندیدای اصولگرایان در صورت نیامدن رئیسی

فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه اگر آقای جلیلی همزمان با آقای رئیسی نامزد انتخابات شود، قطعا هماهنگی بین آن‌ها وجود دارد، اظهار کرد: اگر ابراهیم رئیسی نامزد نشود، آقایان جلیلی، قالیباف و نیکزاد همه نامزد هستند و قطعا هم تا آخر در صحنه رقابت می‌مانند. سیدحسین نقوی حسینی درباره تصمیم سعید جلیلی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ گفت: اگر ابراهیم رئیسی بیاید و افرادی مثل آقای نیکزاد و جلیلی در انتخابات ثبت نام کنند حتما این نام نویسی‌ها در قالب یک هماهنگی و توافق با آقای رئیسی انجام می‌شود. رئیس ستاد انتخابات استان تهران سعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ افزود: قطعا در صحنه انتخابات ریاست جمهوری باید تیمی حضور پیدا کرد. سال ۹۶ دیدیم که آقای روحانی با آقای جهانگیری آمد، بخشی از مطالب و مسائل را آقای جهانگیری مطرح می‌کرد و کار را پیش می‌برد، آن طرف هم آقای قالیباف و آقای رئیسی با هم هماهنگ بودند. وی با اشاره به نامزدی سعید جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ باهدف ایفای نقش یارکمکی برای سیدابراهیم رئیسی، یادآور شد: قبلا این را گفتند که اگر آقای رئیسی بیاید ما به ایشان کمک می‌کنیم؛ بنابراین، کمک کردن راه‌های مختلفی دارد. یکی از راه‌ها آن است که ثبت نام کرده و در روند فعالیت تا انتخابات به آقای رئیسی کمک کنند. این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه اگر آقای جلیلی همزمان با آقای رئیسی نامزد انتخابات شود، قطعا هماهنگی بین آن‌ها وجود دارد، اظهار کرد: اگر آیت الله رئیسی نامزد نشود، آقایان جلیلی، قالیباف و نیکزاد همه نامزد هستند و قطعا هم تا آخر در صحنه رقابت می‌مانند.

ادعای تسنیم: آخوندی در پرونده اقتصادی پسرش متهم شد

خبرگزاری تسنیم مدعی شد که وزیر سابق راه و شهرسازی در پرونده‌ای که حدود یک سال و نیم پیش برای اتهامات اقتصادی فرزندش تشکیل شده بود، متهم است و کیفرخواست ۱۶۷ صفحه‌ای این پرونده صادر و به دادگاه کیفری یک استان تهران ارسال شده است. به گزارش تسنیم، سوم آذر ماه سال ۹۸ بود که رسانه‌ها از بازداشت "محمدمهدی آخوندی" فرزند عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی خبر دادند؛ خبری که ۹ روز بعد غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه آن را تأیید کرد و علت این بازداشت را مسائل و موضوعات مالی اعلام کرد. اسماعیلی در نشست خبری روز ۱۲ آذر خود گفت: این فرد تنها نیست و چهار نفر دیگر مرتبط با این پرونده در بازداشت هستند و کار رسیدگی به این پرونده در دادسرا در حال انجام است.

کاندیداهای حزب کارگزاران نهایی شدند

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی از نهایی شدن گزینه های این حزب و معرفی آنها به جبهه اصلاحات خبر داد.حسین مرعشی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: اسحاق جهانگیری، محمدجواد ظریف و محسن هاشمی از سوی حزب کارگزاران سازندگی به جبهه اصلاحات ایران معرفی شدند.

فعال اصلاح‌طلب: 90 درصد افرادی که رد صلاحیت شدند پرونده تخلف ندارند

سعید نورمحمدی گفت: رد صلاحیت‌ها بُعد حقوقی و سیاسی دارد. از نظر حقوقی، بخش قابل توجهی از افرادی که رد صلاحیت می‌شوند پرونده محکومیت حقوقی سیاسی، مالی و... ندارند و اصلا جایی محکوم نشدند اما عمده دلایلی که برای افراد رد صلاحیت شده اعلام می‌کنند، عدم التزام به قانون اساسی و ولایت فقیه و نداشتن اسلام است که به شائبه سیاسی بودن مسئله دامن می‌زند.سعید نورمحمدی، رئیس ستاد انتخابات حزب ندای ایرانیان در گفتگو با خبرنگار برنا با اشاره به دلیل رد صلاحیت برخی از کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر گفت: رد صلاحیت‌ها مساله جدیدی در انتخابات نیست و در دهه‌های گذشته نیز مطرح بوده؛ اما واقعیت این است که معمولا رد صلاحیت‌ها دامن یک جریان خاص را می‌گیرد و افراد عضو در یک جریان خاص رد صلاحیت می‌شوند.

جهانگیری: کارگران حق دارند معترض باشند

معاون اول رئیس جمهوری با گرامیداشت روز کارگر تاکید کرد: دولت در حد توانش تلاش کرده تا مشکلات معیشتی آنها را کم کند؛ می‌دانم در این زمینه موفقیت لازم را نداشته‌ایم و حق دارند که معترض باشند.اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در حساب کاربری خود در اینستاگرام با تبریک روز کارگر نوشت: «‏نقش بی بدیل کارگران سختکوش و عزیز در تولید کشور به خصوص در دوران سخت تحریم و همه گیری کرونا از هر زمان دیگری بر همگان روشن شد. دولت در حد توانش تلاش کرده تا مشکلات معیشتی آنها را کم کند. می‌دانم در این زمینه موفقیت لازم را نداشته‌ایم و حق دارند که معترض باشند. امیدوارم با بهتر شدن شرایط اقتصادی کشور بتوانیم این دین را ادا کنیم.»

المیادین: آمریکا ۴ زندانی ایرانی را آزاد می‌کند

شبکه «المیادین» از تصمیم واشنگتن برای آزادی ۴ ایرانی و آزاد شدن ۷ میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران خبر داد.شبکه المیادین به نقل از منابع ایرانی اعلام کرد که واشنگتن ۴ زندانی ایرانی را آزاد خواهد کرد.ایران در مقابل آزادی ۴ ایرانی، ۴ آمریکایی متهم به جاسوسی را آزاد خواهد کرد.المیادین به هویت این افراد که قرار است توسط آمریکا آزاد شوند اشاره ای نکرده است، این ۴ ایرانی بازداشتی در آمریکا در دور زدن تحریم ها کمک می کردند.بر اساس این منابع، مذاکرات امنیتی مشابهی نیز بین طرف ایرانی و انگلیسی در جریان است.همچنین به گفته این منابع، واشنگتن ۷ میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران را آزاد خواهد کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۶
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۴۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
۸سال ویرانگری کردن بازم میخوان بمونن تو پاستور
پاسخ ها
مهدی ج
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
رتبه ی اقتصادی ایران رو از 18 رسوندن به 26
احتمالاً خیال می کنن هرچی بالاتر بره بهتره ~
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
۸سال ویرانگری کردن بازم میخوان بمونن تو پاستور
کوروش فرهودیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
مگر حفاظت سایتها قبلا به عهده سپاه نبود؟؟؟ در مورد کاندیدا ها با درایت رهبر بزرگ انقلاب مسیر برای شرکت دکتر ظریف و ارجحتر آقای خاتمی باز شود از آن طرف هم آقای رئیسی بیایند تا انتخابات پرشور برگذار شود و بعد از انتخابات دیگر هیچ حرف و حدیث نباشد و همه با هم به کمک رئیس جمهور منتخب بشتابند و مشکلات نفس گیر کشور حل شود و هیچ بهانه ای نباشد ضمنا کاندیدا ها برنامه خود را منتشر کنند و این برنامه میثاق ملی باشد تا چشم دشمنان کشور و نظام کور شود در غیر اینصورت مشارکت حداکثری و مشت بر دهان بدگویان انقلاب نخواهد خورد
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
انتخابات این دوره خیلی سرد و با مشارکت پایین برگزار خواهد شد و رییسی حتما برنده میشود حال ببینیم مسولین یکدست چه گلی به سر ایران خواهد زد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
ناشناس جان برتری جایگاه رو در نظر بگیر...هیچکسی ریاست قوه قضائیه رو رها نمیکنه که بشه رئیس قوه مجریه...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
درود بر سپاهیان اسلام
kh
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
چرا در انتخابات فقط افراد خاصی کاندید می شوند
پاسخ ها
mahdijn
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
چون از توی لپ لپ نمی شه آدم درآورد و کشور رو به دستش داد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
نظرت چیه هر 80 میلیونمون کاندید باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
قوه قوه مجریه هست دستورات رو باید اجرا کنه خب یکیو بزارید اجرا کنه دیگه اینهمه هزینه انتخابات برا چیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
رای بی رای کلا.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
نه اینکه سپردن حفاظت از شخصیتها به سپاه باعث ترور نشدن فخری زاده شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
امینیت سایت های هسته ای فقط و فقط باید در اختیار ارتش و نیروهای اطلاعاتی باشد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
خخخه شماها که می گفتید نظامیان باید بروند در پادگان ها و موقع جنگ بیایند
در ضمن معلوم است خیلی دارید می سوزید و یک نصیحت دوستانه اینقدر پای رسانه های دشمن خودت نشین که اینقدر سوتی بدهید
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
هر جا که خراب میشه حتما دست دولتی بوده که داره میره و واگذار میشه به سپاه که درست بشه. بعدا که باز دیدن خراب شده باز دوباره از دولت بعدی میگیرن و دوباره میدن به سپاه که درست بشه و این ادامه دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
احتمالا این سری کاندیداها بیشتر از رای دهنده ها میشن
ناشناس
|
Germany
|
۲۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
امروز روز کارگر بود

در همه کشور های توسعه یافته کارگران دارای صنف و اتحادیه هستند که از حقوق آنها حمایت میکنه و دستمزد آنها به گونه ای هست که بتوانند یک زندگی متوسط داشته باشند و حتی برای بیکاران هم در این کشور ها حمایت هایی وجود داره که بتونن یک زندگی معمولی و بدون دغدغه داشته باشن

متاسفانه در ایران قضیه کاملان بر عکس هست و کارگر هیچ حمایتی نداره و بیکار هم فاتحش خوندست و این شرایط ایفناک از زمان ریاست جمهوری هاشمی و با شروع خصوصی سازی شروع شد و تا امروز ادامه داشته

در حال حاضر فردی ک هدر شرکت نفت یا پتروشیمیهاست و اکثرن هم با رانت یا به صورت موروثی استخدام شدن و برای 2 هفته کار در ماه بیش از 60 میلیون تومن حقوق میگیره و تویاتوی هایلوکس 24 ساعته زیر پاشه و پاداش روزرکارگر و انواع کمک هزینه را دریافت میکنه یا افرادی که در وزارت خانه های دولتی شاغلن و در روز شاید به اندازه 5 دقیقه کار مفید ندارن و بالای 20 ملیون تومن در ماه حقوق میگیرن کارگر حساب میشن و اونی هم که در شهرداری کار میکنه یا در شغل خصوصی هست و 6 ماهی 1 بار شاید 3 ملیون بهش بدن هم کارگر حساب میشه

این بی نظمی و نابسامانی و جزیره ای عمل کردن مانند معافیت مالیاتی افراد نجومی بگیر نظیر پزشکان، قضات و اعضای هیات علمی و مدیران ادارات دولتی و کارکنان شرکت نفت که هیچ بازدهی برای کشور ندارند و درامد ماهانه آنها بالای 60 میلیون تومن در ماه هست که هیچ سنخیتی با بازدهی آنها نداره باعث ورود اونها به دلالی و نابود کردن بازر مسکن ، لوازم خانگی، فلزات گراهان بها و حتی مایحتاج غذایی مردم شده و حرص وطمع این جماعت برای مال اندوزی هیچ حدی ندارد.

به جرات میگم که هیچ یک از مسئولین کشور های توسعه یافته مثل صدر اعظم آلمان یا نخست وزیر کانادا به اندازه حتی یک ریس شعبه بانک در ایران حقوق نمیگیرد

امیدوارم مردم عادی حداقل دست از زاد و ولد بردارند تا چرخه فلاکت نابود بشه چون هیچ امیدی به بهبود شرایط با کار و تلاش صرف در ایران وجود نداره
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
رعایت خطوط قرمز برای هر کشوری وجوددارد وباید باشد اما چرا در ایران این خطوط قرمز فقط شامل برخی میشود ! مثلا آقای احمدی نژاد نه تنها خطوط قرمز که خطوط سیاه را هم رد کرده است اما هیچگاه با ایشان چه در مجلس وچه رساناها وچه قوه قضائیه برخوردی نشده است ؟؟؟ این دوگانگیهاست که مردم را بد بین نموده است
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
جالب اینجاست شبکه المیادین می دونه ولی داخل نمی دونه،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
باز هم توپخانه کریمی قدوسی و کیهان شریعتمداری به راه افتادند
البته بارها اخبار و اطلاعات و ادعاهای کریمی قدوسی تکذیب و عملا ادعاهای او رد شده و اعتباری نداشته
ولی وقتی کیهان با کریمی قدوسی اینطور حمله میکنند
باید دانست که عملکرد جناح مقابلشان درست بوده و وضعشان مثبت است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
اگه یک روز این آقایان کنعانی مقدم،حسین کیهانی و نقوی ۱۰ درصدی در باره هر موضوع صاحب نظر نشوند و سکوت کنند آن روز عید است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
کلا رای بی رای .
ناشناس
|
Romania
|
۲۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
آقای دهقان با این جملات فقط صحبت های احمدی نژاد را تایید کرده و نوشتید که رد کرده؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
رای بی رای
ناشناس
|
Canada
|
۰۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
چرا اسم کسانی که واکسن زدن را اعلام نمیکنند؟چون هنوز سر کار هستن .همه جای دنیا اعلام میکنند و مجبور به استعفا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
واقعیت اینه که جناح اصلاح طلب فقط میتونه با به گزینه رادیکال مثل فائزه هاشمی یا مولاوردی تحریک بشه ؟؟!
تاجزاده هم تنها برنامه اش مذاکره هیست که توسط روحانی به بن بست خورد و نشون داد حداکثر میتونه سه سال با سرکوب ارزی جواب بده ؟
بدون شک جناح اصلاحات دستش خالیست ، حزب اعتدال و توسعه که به تاریخ پیوست حزب امنیتی که خود گرفتار شد .
با توجه انتخابات مجلس و رکود حاکم بر بازار و نابودی سرمایه ملت در بورس سبد رای اصلاحات خالی هست حتی بازگشت امریکا و بدجام هم تغییر جدی در نظر مردم نخواهد داشت ؟ همانطور که پیش بینی میشه یه رییس جمهور انقلابی با پشتوانه قوی مجلس انقلابی انتخاب میشه و پازل رییسی و قالیباف کامل خواهد شد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
یه تعهد کتبی از ظریف و روحانی بگیرید که اگه دوباره جمهوری خواهان از بدجام خارج شدند تاوان آنرا انها و خانواده آنها بدهند نه ملت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
تعهد را باید کارفرما بدهد ونه کارگر بزرگوار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
حسنی بر مدار شریعت؟؟!!! تو خوبی،تو گلی،اصلا تو بهترینی،خداوند را شکر که هستی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
سوال؟؟
آیا مردم در انتخاب آینده مناسبات خارجی کشورشان نقشی دارند؟
پاسخ ها
مهدی ج
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
به خواست مردم رهبری اجازه داد 8 سال مذاکره انجام بشه و جلوی خط قرمزهایی که یکی پس از دیگری نادیده گرفته می شد سکوت کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
دقت کنید :
تاجزاده ، صادقی ، مولا وردی ، آخوندی و .... این ها واقعاً دنبال رفع مشکلات مردم و تعالی ایران سرفراز هستند ! بابا آزموده را آزمودن خطاست ! این تذهبون ؟ البته از کوزه همان برون تراود که در اوست !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
واقعاً مایه تعجب و تأسف است ، بیش از سی و چند سال از عمر چهل ساله انقلاب و کشور ، اختیار و عنان اداره آن با اصلاح طلبان بوده ، انواع و اقسام فساد ها ، رانت خواری ها ،...را داشته اند ، دائم فریاد میزنند : نمی گذارند ، اختیارات کم است ، تقصیر فلان و بهمان بود و ... بازهم برای هر انتخاباتی صف های طولانی چند ده نفره تشکیل میدهند و سینه چاک میدهند که : منم آنکه رستم بود پهلوان ! واقعاً حب الدنیا رأس کل خطیئه ! براستی چه مخلوقاتی هستند اینان !
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
کوچه علی چپ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
عجب انتخاباتی شده یعنی شان ریاست جمهوری در حد یک نماینده مجلس پایین آمده و همه برادران احساس تکلیف می کنند!!!!
مهدی ج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
مردم این بار نشان خواهند داد که دیگر مذاکره نمی خواهند
زبان دنیا زبان زور است
خدا حافظ ظریف
خداحافظ لبخند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
آقای مطهری گفتند ما باید مثل اسراییل و عربستان در کنگره لابی داشته باشیم. کار عربستان لابی نیست، عربستان هرچی بگند اجرا می‌کنه. اسراییل هم به دلیل اینکه صهیونیستها سیستم اقتصادی آمریکا و تمام رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی رو در اختیار داره می‌تونه افراد نوکر خودشو بفرسته کنگره و کاخ سفید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
خدایی شما که اینهمه مخالف مذاکره و گفتگو هستید یک بار برای همیشه تکلیف مردم و کشور را مشخص کنید شما برای مردم ایران قدرت دارید ایندفعه واقعا جلو مذاکره را بگیرید ایران اگر واقعا قدرت اقتصادی دارد از طریق اقتصاد به غرب و آمریکا ضربه بزنید اگر قدرت نظامی دارید از طریق نظامی ضربه بزنید چهل و دو سال در وضعیت نه جنگ نه صلح تنها کشوری که ضرر کرد ایران و مردم ایران هست اما برای بعضی ها وضعیت نه جنگ و نه صلح نعمت هست دارند ایران و مردم ایران را دارند غارت می کنند خواهشاً سانسور نکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
مردم ديگر راي نخواهند داد ، حالا شما صحبت از هيزم انتخابات ميكنين !!!!!!!!!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
بسته ویژه خبری
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر محمدباقر ذوالقدر سازمان همکاری شانگهای ابومحمد عسگرخانی هفته دفاع مقدس