بازدید 12698
ر، برخی از موسسات و دانشگاهها با ارائه قوانین پوششی تاکید دارند عدم رعایت این قوانین باعث انحراف ذهن دانشجویان از هدف اصلی حضور آنها در یک مرکز آموزشی علمی می شود. ضمن اینکه نوع پوشش دانشجویان را اعتبار دانشگاه می دانند.
کد خبر: ۱۰۴۴۹۰
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۴:۲۱ 15 June 2010
دانشگاههای دنیا قوانین پوششی خاصی را برای دانشجویان اجرا می کنند. هر چند این نوع قوانین منتقدانی دارند اما دانشگاهها تاکید دارند که نوع پوشش با اعتبار دانشگاه در ارتباط است. گروه حوزه و دانشگاه مهر در گزارشی به بررسی قوانین پوشش در 8 دانشگاه دنیا پرداخته است.

به گزارش خبرنگار مهر، برخی از موسسات و دانشگاهها با ارائه قوانین پوششی تاکید دارند عدم رعایت این قوانین باعث انحراف ذهن دانشجویان از هدف اصلی حضور آنها در یک مرکز آموزشی علمی می شود. ضمن اینکه نوع پوشش دانشجویان را اعتبار دانشگاه می دانند.

دانشگاههای مختلف جهان برای ایجاد قوانینی در نوع پوشش دانشجویان دلایل متفاوتی دارند: کاهش میزان حواسپرتی در دانشجویان، افزایش تمرکز و توجه به مسائل مهمتر آموزشی و تحصیلی، ایجاد جو مناسب برای حضور در دانشگاه، محافظت از شان، اعتبار و خوشنامی مراکز تحصیلی و دانشگاهی، از بین بردن نشانه های ظاهری اختلاف طبقاتی میان دانشجویان و ایجاد هویتی به نام دانشجو در ورودیهای جدید از جمله توضیحاتی است که مراکز آموزشی و دانشگاههای مختلف برای تشریح دلایل استفاده از قوانین پوششی ارائه می کنند.

قوانین پوشش در دانشگاههای جهان برای دانشجویان دختر و پسر به صورت یکسان اجرا می شوند و تمام دانشجویان ملزم به رعایت آنها هستند. با این حال در این گزارش به نحوه پوشش دانشجویان دختر در چند دانشگاه مختلف جهان پرداخته خواهد شد.

دانشگاه کالج ترینیتی: پوشیدن کفشهای جلوباز و لباسهای کوتاه ممنوع است

راهروی Strachan در دانشگاه کالج ترینیتی یکی از دانشگاههای تحت پوشش دانشگاه تورنتو در کانادا قوانین پوششی و روند اجرایی جالب توجهی دارد. پوشیدن کفشهای جلوباز و لباسهای کوتاه برای دانشجویان ساکن در این ساختمان ممنوع است. دانشجویان باید هنگام صرف شام کفشهای بسته و بلوزهای یقه دار به تن کنند. همچنین دانشجویان سال دومی وظیفه دارند بر اجرای این قوانین توسط دانشجویان تازه وارد نظارت داشته باشند. با این حال اجرای این قوانین برای دانشجویانی که ساکن ساختمان نیستند الزامی نیست.

دانشگاه مری واشنگتن:  پوشیدن تی شرت با عکسهای آزار دهنده و لباسهای دارای پارگی ممنوع است

در دانشگاه مری واشنگتن کارکنان رسمی و حرفه ای باید دامنهای بلند، به همراه پیراهن رسمی به تن کنند و در برخی مواد برای کارمندان رسمی تر استفاده از کراوات نیز الزامی است. دانشجویان نیز باید از پوشیدن تی شرتهایی با عکسهای آزار دهنده، لباسهایی که دارای پارگی باشند، داشتن سر و وضع ژولیده و نامناسب و یا پوشیدن لباسهایی که بخشی از بدن را در معرض دید قرار دهد خودداری کنند.

دانشگاه لیبرتی آمریکا: پوشیدن بلوز یا پیراهنهای یقه دار ضروری است

در سال 2005 دانشگاه خصوصی مسیحیان لیبرتی اعلام کرد قصد دارد قوانین پوششی دانشجویان را تخفیف دهد و اجازه پوشیدن کفشهای روباز، شلوارهای کوتاه (ارتفاع شلوار باید تا روی ساق پا باشد) و شلوار جین به شرطی که بر روی آن سوراخ یا پارگی وجود نداشته باشد را صادر کرد با این حال قانون پوشیدن بلوز یا پیراهنهای یقه دار همچنان برجای خود باقی است.

دانشگاه لید سیتی نیجریه: پوشیدن لباس تنگ یا بدون آستین بدون پوشیدن کت یا ژاکت بر روی آن ممنوع است

دانشگاه لید سیتی در نیجریه قوانین مدون و محکمی برای پوشش دانشجویان خود ارائه کرده است زیرا از دید این دانشگاه پوشش و رفتار دانشجویان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. به گفته مقامات این دانشگاه پوشش مناسب به ارزشهای شخصیتی، اعتماد به نفس و ارزشمندی دانشجویان می افزاید و بر همین اساس به دانشجویان خود می گوید: "به شیوه ای لباس بپوشید که دوست دارید به همان شیوه شما را خطاب کنند."

دانشجویان دختر باید در مراسم رسمی این دانشگاه کت و دامن و یا کت و شلوار رسمی به همراه کفش یا صندلهای بسته به تن کنند. قد پیراهنها یا دامن ها باید حداقل تا روی زانو باشد. پوشیدن لباسهای تنگ یا بدون آستین بدون پوشیدن کت یا ژاکت بر روی آن ممنوع است. پوشیدن شلوارهای کوتاه تر از حد نرمال و لباسهای یقه باز یا بدن نما و پوشیدن دمپایی در محیط دانشگاه ممنوع است. همچنین استفاده از لباسهای رسمی متناسب و لباسهای سنتی شیک در دانشگاه با استقبال مواجه خواهد شد. مدل مو و آرایش باید در حد متعادل باشد و سوراخ کردن تزئینی بخشهای مختلف صورت به جز گوش ممنوع است.

دانشگاه ملی سنگاپور: لباسهای حاوی جملات و تصاویر ناشایست و کفشهای راحتی ممنوع است

قوانین پوشش دختران در دانشگاه ملی سنگاپور نیز بر مبنی حفظ احترام به حریم دانشگاه و به دیگر دانشجویان تعیین شده است. در این دانشگاه پوشیدن لباسهای کوتاه، لباسهای حاوی جملات و تصاویر ناشایست و زننده و کفشهای راحتی ممنوع است.

 دانشگاه دولتی فلوریدا: کفشهایی با پاشنه هایی که ارتفاعی بیش از دو اینچ دارند ممنوع است

دانشجویان دانشگاه دولتی فلوریدا برای حضور در دانشگاه باید دامن، پیراهن و شلوارهای یک رنگ به تن داشته باشند. این دانشگاه از سال 2008 استفاده از کلاه های بیس بال در کلاسهایی که در محوطه باز برگزار می شوند را آزاد اعلام کرده است. همچنین در صورت به تن کردن بیش از یک بلوز یا پیراهن، تمامی آنها باید یک رنگ داشته و دکمه های آنها کامل بسته شده باشد. استفاده از آرم دانشگاه بر روی لباسها نیز بلامانع است.

پوشیدن بلوزهای ورزشی زیپ دار یا ساده در صورتی که ارتفاع آنها سه اینچ پایینتر از کمر باشد بلامانع است. این لباسها شامل ژاکت و بارانی نیستند با این حال استفاده از این دو نوع لباس نیز در صورتی که از رنگی یکپارچه برخوردار باشند در روزهای برگزاری کلاسها بلامانع است. راه رفتن بدون کفش، پوشیدن کفشهای راحتی، کفشهایی با پاشنه های تیز و یا پاشنه هایی که ارتفاعی بیش از دو اینچ دارند ممنوع است. همچنین امکان استفاده از کفشهای چرخ دار یا میخ دار در این دانشگاه ممنوع اعلام شده است.

دانشگاهی در فیلیپین: استفاده از رنگ موهای زننده، خالکوبی و سوراخ کردن اعضای صورت ممنوع است

دانشگاه De La Salle در مانیل کشور فیلیپین با بیان این نکته که دانشجویان این دانشگاه این حق را دارند که متناسب با سلیقه خود لباس به تن کنند از آنها خواسته است پوشش خود را متناسب با شان دانشگاه و حساسیت های دیگر اعضای دانشگاه انتخاب کنند. بر همین اساس از دانشجویان خواسته شده از پوشیدن لباسهای بدون آستین، کوتاه، بلوزها یا پیراهنهای دکلته، یقه باز و نازک خودداری کنند.

پوشیدن شلوارهای کوتاه تنها در کلاسهای ورزشی و در صورتی که ارتفاع آن کمتر از سه اینچ بالای زانو نباشد جایز است و پوشیدن این نوع از لباسها در داخل کلاسهای درسی ممنوع است.

استفاده از کلاه برای حفظ احترام در کلاسهای درس یا جلسات رسمی جایز نیست. استفاده از رنگ موهای زننده، خالکوبی و سوراخ کردن اعضای مختلف صورت به جز گوشها ممنوع است. پوشیدن کفشهای روباز در صورتی مجاز است که ارتفاع پاشنه آن بیشتر از یک اینچ نباشد و پاشنه پا در کفش پوشیده شده باشد.

دانشگاه کالیفرنیا برکلی: استفاده از لباسهای بدن نما در این دانشگاه ممنوع است

دانشگاه مشهور کالیفرنیا برکلی که یکی از دانشگاههای برتر جهان نیز به شمار می رود از دانشجویان دختر خود خواسته است دامن و شلوارهای رسمی با قد متعارف، پیراهن و کت و شلوار رسمی به تن کنند. استفاده از لباسهای بدن نما در این دانشگاه ممنوع است. نوع کفش نیز متناسب با ساختمانهای آموزشی و کلاسهای درسی مختلف متفاوت است.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۳
hoseyn
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۵
البته حتما جهت مقایسه با وضع کشورمان نمی باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۵
یه دانشگاه هم توی روستای نن جونمه. شماره شو میدم ببین اونا چه قوانینی وضع کردند.
بابا حجاب و آراستگی چیز خوب و مطلوبیه ولی با این روش شما که بنظر میرسه زیاد مستند هم نیست واکنشها منفیه
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۵
چرا در مورد استانداردها و امکانات دیگه دانشگاه هاشون نمی گید؟ هر موقع امکانات دانشگاه های ما و استاندارهای دیگمون هم مثل اونا شد اونوقت این اراجیف رو اینجا بنویسین.
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۵
چرا از خودتان حرف در می آورید؟
ناشناس
|
-
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۵
این دانشگاه ها اعتبار چندانی ندارند-ایا روسری هم ممنوعه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۵
این همه گشتین اینارو تونستین پیداکنین واسه اونا چی ممنوع واسه ماچی!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۵
خب دانشگاه آزاد هم همين قوانين رو داره
يعني دانشگاه آزاده هم پيشرفت مي كنه؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۵
خوب منظورتان چيست يعني مي خواهيد بگيد قوانين دانشگاههاي ايران هم مثل اوناست!!!!!؟؟؟؟؟
ناشناس
|
-
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۵
به غیر از دانشگاه برکلی و دانشگاه دولتی فلوریدا بقیه را اصلا نمی شناسم. حداقل از آکسفورد MIT استنفورد و مانند آنها نام ببرید که همه چیزشان درست است نه از مشتی کالج.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۵
متاسفانه همیشه انتشار اخبار از سوی رسانه های ایران جانبدارانه و به منظور القای یک سری مسائل خاص است.

در اروپا و آمریکا و به طور کلی اکثر کشور های دنیا مردم برای لباس تعریف مشخص و مرسومی دارند. یعنی مردم میدونند در بیرون از خونه باید چه لباسی بپوشند، اینکه در سر کار باید چه سر و وضعی داشته باشند. در کنار دریا باید چه لباسی داشته باشند، با چه لباسی به کافه بروند، در مهمانی باید چه وضعی داشته باشند، و لباس های رسمی در ادارات و ... باید به چه شکلی باشد.

در جامعه ای با این ویژگی و چنین فرهنگی قوانین بیشتر از آنکه برای محدودیت باشند برای نظم بخشیدن و سامان بخشیدن به امور جامعه هست و مردم هم میپذیرند و اجراش میکنند چرا که انگیزه مسئولین کشورشونو انگیزه ای منطقی و درست میدونند به علاوه اون دانشجو هم میدونه که اگر در دانشگاه موظف به رعایت پاره ای از قوانین است اما در محیط بیرون دانشگاه میتونه آزادانه به کارهایی بپردازه که دوست داره یا بهشون اعتقاد داره در نتیجه هیچ وقت فردی عقده ای و عقده گشا بار نمیاد. حالا کافیه شما انگیزه مسئولین این کشور ها رو با انگیزه مسئولین داخلی مقایسه کنید که لغت فرهنگ سازی رو چون سپری جلوی خود گرفتن و در زیر این نقاب هر کاری میخواهند انجام میدهند که متاسفانه هیچ ارتباطی به فرهنگ که نداره هیچ بلکه تهی از بدیهی ترین اصول منطقی هست و متاسفانه فقط هم به سوی محدودیت حرکت میکند و خب جوان امروزی هم این مشکل را درمیابد و در مقابلش مقاومت میکند. مشکلاتی که روز به روز وضع جامعه ما را بدتر و بدتر میکند.
ناشناس
|
Spain
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۵
چقدر گشتن تا اینا رو پیدا کردن!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۵
خب كه چي؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۵
در دانشگاه آزاد بجنورد ما که واقعا آزادی است. خوش به حالی دانشگاه آزادیها که هیچ ممانعتی برایشان وجود نداد!!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس نوروز 99 جهش تولید مناجات شعبانیه روز جمهوری اسلامی