بازدید 14544
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه متاسفانه با جدی نگرفتن توصیه های کارشناسان نظام سلامت، امروز شاهد وقوع یک سناریوی تلخ هستیم که نباید رخ می داد، از ثبت رکورد بی سابقه در بستریهای کرونا در تهران خبر داد و گفت: پیشنهاد ما برای گذر از این بحران، تعطیلی یک هفته تا ۱۰ روزه استان تهران است و آن را به معاون اول رییس جمهور، وزیر کشور و وزیر بهداشت اعلام کرده ایم.
کد خبر: ۱۰۴۴۴۰۴
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۴ 06 April 2021

به گزارش تابناک، با اعلام رنگ قرمز کرونایی در پایتخت، جلسه اضطراری ستاد کرونای استان تهران به منظور آمادگی بیمارستانها برای پذیرش بیماران برگزار شد.

دکتر علیرضا زالی – رییس ستاد کرونای استان تهران عصر دوشنبه شانزدهم فروردین ۱۴۰۰ در نشست اضطراری این ستاد، اظهار کرد: میزان بالای ابتلا و سرعت انتقال ویروس موجب شده تا سرایت پذیری کووید ۱۹ در موج جدید کرونا، بسیار بیشتر از دفعات قبل باشد.

وی با بیان اینکه هفته آینده، هفته ای بسیار سخت برای پایتخت خواهد بود، افزود: تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش یافته کرونا ویروس رخ داد، در تهران نیز در حال تکرار است و باید تمهیدات متفاوت از قبل برای مدیریت این بحران داشته باشیم.

زالی گفت: متاسفانه با جدی نگرفتن توصیه های کارشناسان نظام سلامت، امروز شاهد وقوع یک سناریوی تلخ هستیم که نباید رخ می داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: میزان بستری بیماران کرونایی به چهار هزار و ۴۰۰ تخت در استان تهران رسیده و یک هزار و ۱۲۰ نفر از این بیماران یعنی حدود ۲۵ درصد آنها در بخش های مراقبت ویژه هستند.

ثبت رکوردی بی سابقه در ۱۴ ماه گذشته

وی با اشاره به میزان بستری یک هزار و ۱۰۰ بیمار در روز جاری، خاطرنشان کرد: در ۱۴ ماه گذشته چنین رکوردی در استان تهران ثبت نشده بود که نشانه نگران کننده ای برای روزهای آینده است.

زالی گفت: اولین شاخص تغییر یافته میزان مراجعه سرپایی افراد علامت دار به بیمارستان ها است که به شکل چشم گیری افزایش پیدا کرده که البته با بازگشایی درمانگاه ها و مطب های خصوصی بعد از تعطیلات نوروز احتمال تغییر دارد.

وی ادامه داد: شاخص بعدی میزان چرخش ویروس در استان است که براساس گزارش های معاونت های بهداشت سه دانشگاه ایران، تهران و شهید بهشتی به ۴۷ درصد رسیده و این یعنی از هر دو بیمار مشکوک، جواب آزمایش PCR یک نفر مثبت است که اگر جوابهای منفی کاذب را هم در نظر بگیریم، عدد واقعی بالاتر هم می شود.

۷۵ درصد مرگ کرونایی در افراد بالای ۶۰ سال

رییس ستاد کرونای استان تهران گفت: هرم سنی مبتلایان تغییر کرده و بر اساس گزارش های دو هفته ابتدایی سال ۱۴۰۰، بالغ بر ۴۳ درصد بیماران بستری شده بالای ۶۰ سال سن داشتند و ۷۵ درصد مرگ و میر هم در همین گروه سنی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: تعداد مبتلایان زیر ۱۰ سال به ۸.۲ درصد رسیده که نشان می دهد که نرخ بستری و مرگ و میر در گروه های سنی پایین تر نیز در حال تغییر است.

بیشترین فوتیهای کرونا در تهران مربوط به کدام مناطق است؟

زالی با بیان اینکه بیشترین میزان مرگ و میر در اسلامشهر، بهارستان، شرق و مرکز تهران رخ داده، افزود: در این مدت بیشترین مراجعه سرپایی را در پاکدشت، مرکز و بخشی از شمال تهران و بیشترین بستری را در شرق، مرکز و بخشی از جنوب تهران شاهد بودیم.

مرگ ۵۶ تهرانی در روز گذشته

وی یادآور شد: متاسفانه دیروز ۵۶ نفر از شهروندان تهرانی را به دلیل کرونا از دست دادیم و با بررسی پرونده آنها به این نتیجه رسیدیم که افراد فوت شده تقریبا به همه مناطق تهران تعلق دارند و به جغرافیای خاصی اختصاص ندارند.

زالی با بیان اینکه در این فوت شدگان از کودک یکساله تا پیرمرد ۸۵ ساله وجود دارد، افزود: این الگو در همه استانهای کشور در حال شکل گیری است و تا اوایل هفته آینده همه استانها به یک وضعیت همگن می رسند.

پیشنهاد تعطیلی ۷ تا ۱۰ روزه تهران

رییس ستاد کرونای استان تهران خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما برای گذر از این بحران، تعطیلی یک هفته تا ۱۰ روزه استان تهران است و آن را به معاون اول رییس جمهور، وزیر کشور و وزیر بهداشت اعلام کرده ایم.

زالی همچنین گفت: تقاضای ما واکسیناسیون سریع کادر درمان بوده و خوشبختانه وزیر بهداشت موافقت کرده اند که ۵۳۰ هزار نفر فعال در حوزه بهداشت و درمان کشور چه در بخش خصوصی و چه دولتی در کوتاه ترین زمان واکسینه شوند.

لغو عمل های الکتیو غیر ضروری در بیمارستان ها

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر نادر توکلی – معاون درمان ستاد کرونای استان تهران نیز در ابتدای این نشست اظهار کرد: در پنج روز اخیر آمار ابتلا به شدت بالاتر رفته و دو روز گذشته در هر ۲۴ ساعت بالغ بر هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان تهران بستری شده اند.

وی با بیان اینکه میزان مراجعه و درمان سرپایی بیماران نیز روزانه به ۵ هزار نفر رسیده، افزود : در حال حاضر ۱۰۳ بیمارستان از مجموع ۱۷۵ بیمارستان استان تهران درگیر کرونا هستند و ناچاریم با لغو خدمات درمانی الکتیو در مراکز درمانی اصلی و جنرال ظرفیت بیشتری برای رسیدگی به بیماران کرونایی اختصاص دهیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه در استان تهران تنها ۲۰ هزار تخت بستری وجود دارد، خاطرنشان کرد: سعی می کنیم در این مدت بیماران غیر کرونایی را به بیمارستان های تک تخصصی ارجاع دهیم.

دارو به اندازه کافی داریم

دکتر جلیل کوهپایه زاده؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران در این نشست با اشاره به تجربه خیز سوم کرونا و به کارگیری حدود هفت هزار تخت بستری در آبان ماه سال گذشته، گفت: در وضعیت فعلی باید با وحدت رویه در مراکز درمانی استان تهران، مسیر را برای ارائه خدمات هموارتر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای تامین دارو هم در درمان های سرپایی و هم بستری محدودیت نداریم.

همچنین دکتر حسن ابوالقاسمی؛ رییس دانشگاه بقیه الله در این نشست اظهار کرد: مراجعه بیماران کرونایی در بیمارستان بقیه الله به ۳۰۰ نفر در روز رسیده و از این تعداد ۱۰ تا ۱۲ درصد بستری می شوند، بنابراین متناسب با افزایش بستری ها بخش های عادی را به بخش کرونا تبدیل می کنیم.

وی با بیان اینکه میزان سرایت بیماری در موج چهارم بسیار شدیدتر است، افزود: برای کنترل این موج انتظار می رفت، تهران تعطیل شود اما این تصمیم هنوز گرفته نشده است.

دکتر ابوالقاسمی تاکید کرد: در این شرایط باید تصمیم بگیریم که چه کسانی در اولویت بستری قرار دارند و دراین مورد به یک رویه مشترک برسیم.

دکتر کریمی؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در ارتباط وبیناری با ستاد کرونای استان تهران بر ارائه خدمات درمانی به صورت سرپایی در این وضعیت تاکید کرد و افزود: افزایش میزان مراجعه و تعداد مبتلایان در چند روز اخیر وضعیت نگران کننده ای در روزهای آینده را نشان می دهد.

راه اندازی و ابلاغ دستورالعمل کلینیک درمان سرپایی با رمدسیویر، افزایش تخت و اعلام میزان ظرفیت بستری، لغو اعمال الکتیو غیرضروری، راه اندازی کلینیک های عفونی تمام وقت، ایجاد تریاژ دولایه در ورودی بیمارستان ها، پیگیری واکسیناسیون تمامی کارکنان بیمارستان ها و بررسی وضعیت اکسیژن درمانی از مصوبات نشست ستاد کرونای استان تهران با حضور وبیناری بیش از ۳۰۰ شرکت کننده از دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان های خصوصی و دولتی این استان بود.

منبع: ایرنا
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۲۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
خون تهرانی ها از سایر استانها رنگین تر نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
عمویی نوشته ستاد کرونا استان تهران-یعنی هر استانی برای خودش داره- شما باید یقه ستاد استان خودتو بگیری- بعد شما تهران که مردم از صبح تا شب تو. اتوبوس و مترو هستند با شهرستانی که ساعت نه میان دوازده میرن خونه خواب قیلوله بعد برمیگردن تا چهار و بعد بدو خونه مقایسه می کنی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
وقتی بیماری به همه کشور گسترش یافته تعطیلی یک یا چند شهر هیچ تاثیری ندارد لطفا واکسن
یا قاضی الحاجات
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
من واقعا کلمه پیشنهاد رو نمی فهمم!!! مگه دکتر زالی فرمانده مقابله با کرونا نیست؟؟؟ چرا رسما اعلام به تعطیلی نمی کنن؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
چیزی به اسم فرمانده، لقب تشریفاتی است. مملکت هزار صاحب دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
خدا وکیلی تعطیلات نورئز که همه جا تق لق بود رو نگفتین مردم بشینن توی خونه حالا که موقع فعالیت اقتصادیه تصمیم گرفتین تهران 10 روز تعطیل بشه . . . . واقعا یه جایزه طلبتون
معصومه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
مقصر دولت است که با بی اهمیت جلوه دادن کرونا ی موج چهارم واجازه سفر به مردم در تعطیلات نوروز ،این بحران را ایجاد کرد حال برای جلوگیری از فاجعه عظیم تر لااقل تعطیلی رابرای حداقل سه روز ایجاد کنید ، چون درادارات هم مدیران دورکاری رو اجرا نمی کنند چون درپایان همه بخشنامه ها نظر مدیر رای نهایی است وکدام مدیر موافق دورکاری کارمند است؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
مطمینی دولته...؟
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
عوض تعطیل کردن ها که انداختن بار اقتصادی کرونا روی دوش بخش خصوصی نیمه جان ممکلت است، واکسن تهیه کنید. مردم رو بدبخت کردید، فقیر کردید، آینده شونو گرفتید حداقل جونشو نگیرید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
بجای اینکه ۱۰ روز تعطیل ‌کنید، باید ۲ هفته تعطیلات عید رو نمی گذاشتید مردم برن مسافرت شمال و جنوب و کیش و مشهد و ترکیه و ....
دیگه نیازی نبود الان تعطیل کنید. دیگه آمار بالا نمی رفت. سال قبل هم همین کار رو کردید و آمار بالا رفت. ظاهرا عده ای نمی خوان بیماری در کشور فروکش کند. چین با یک سخت گیری و قرنطینه کوتاه مدت ریشه بیماری رو از کشور یک میلیارد نفری خودش ریشه کن کرد. ما دو ساله درگیریم و تازه وارد موج ۴ شدیم.
افسر بازنشسته نهاجا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
اقای زالی بعد 10روز تعطیلی چی؟ عزیزم واقعا اینجوری نمیتوانید کرونا رامهار کنید جناب زالی من مثالی برای درک وفهمیدن شمابزنم فرض کنیم دشمن به شهر ویا روستایی حمله کرد ایا مردم بروند داخل منزل ودرب را ببند دشمن ازن شهر ویاروستا میرود؟ شاید مدتی ساکنان روستا بخاطر اینکه خودشان رادرخانه حبس کردند زنده بمانند ولی به محض اینکه پایشان ازخانه بیرون بیاید توسط دشمن سلاخی میشوند حالا مردم 10روزنه 1ماه کلا همگی بروند درمنالشان بیرون نیایند واقعا هم یرون نیایند ایا قول میدی بعد یکماه هیچ ویروسی درکشور وجود نداشته باشد؟ بله درصورتی میتوانی بیشتر کنترل کنی که همزمان مردم درقرنطینه کامل هستند وزارت بهداشت ومسئولان هم با تهیه واکسن ازخارج و.... وتزریق به مردم میشه گفت تا حدودبیشتری موفق میشوید وگرنه شماها دردفاترتان بنشینید ومردم ماسک بزنید وسفر نروید وبازار نروید بجز رفع مسئولیت کارعاقل وتخصصی وعلمی نیست پس لطفا بجای اینکه واکسن را سیاسی کنید وخرید انرا ممنوع کنید وسلامت مردم واقتصاد وروح وروان کشوررا بیش ازاین ازار ندهید وبه خطر نیندازید؟ ایران ومردم ایران چه چیزی از ملت افغانستان کمتر دارند؟ چرا عراق واعراب منطقه وحتی فلسطین اشغالی وغزه درامر مهار کرونا وتهیه وکسن ازایران جلوتر هستند ....
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
تعطیل میکنن، محدودیت میگذارن، آمار میاد پایین. بعد که آمار اومد پایین همون محدودیت ها رو که به دلیل اونها آمار اومده بود پایین بر میدارن تا آمار دوباره بره بالا. باز روز از نو روزی از نو.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
پیشنهاد تعطیلی میده دکتر زالی چطوریه؟ ما کارمندان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که جزو مشاغل گروه 3 هستیم داریم میایم سر کار
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
شما یک سوم میایید. طبق قانون. پس فرافکنی نکنید
نگار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
به شرطی که اول جاده ۶ا رو ببندن بعد اعلام کنن تعطیله.بساط جوج و شمال تهرانیا رو فراهم نکنن.
پویا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
چه تعطیلی آخه؟آقا اینا آب از دستشون نمیچکه بعد تعطیل کنند که چی بشه پول بدن مردم..خخخ...اینها پولهارو برای مردم شریف فلسطین و عراق و سوریه و....خرج میکنن
محمد حسين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
همش تقصير مردمه همش

خرج مردم رو بديد دوماه اصلا تعطيل كنيد

نه هزينه ميديد -
اون از صف مرغ
صف تخم مرغ
صف ميوه
تورم 200 درصدي داريم دولت هيچي به پرش نيست
چكها همه داره برگشت ميخوره - كاسبي نيست
اتوبوس شلوغ
مترو شلوغ
كرايه ها گرون
ميگن ماسك تاثيري نداره - بدون ماسك جايي رات نميدن
ميگن ويروس از طريق تماس منتقل نميشه- هر جا ميري بايد الكل بزني اجباري

مردم ديوانه شدن از دست شماها

اين ستاد كرونا دقيقا چيكار بلده بكنه
شما اون ساز رو بزن مردم برقصن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
کاملا واضحه حکومت شیوه ایمنی گله ای رو برای مردم و ایمنی واکسیناسیون رو برای صاحبان قدرت انتخاب کرده و این تعطیلات هم نه برای سلامت مردم که برای پایش آمار و داده ها هستش.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
واااااکسسسسسسسسن تاااید شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
وقتی دو روز مانده به عید آقایان مسئول وزارت بهداشت میایند ومیگویند خوش رنگ ترین را برای استانها انتخاب وهمه جا را سفید وزرد اعلام وراهها را باز میکنند تا مردم به سفر بروند حالا چرا ساکت شدند وتقصیر را به دوش مردم میاندازند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
خون مردم خوزستان حروم بود که با تقاضای چندین باره قرنطینه مخالفت کردین ؟ الان واسه تهران تصمیم به قرنطینه دارید ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
هم تعطیل بشه این ملت همیشه درصحنه راهی سفر میشن، هرچقدر نوروز رفتار منطقی دیدین الانم خواهید دید،مطمئن باشین نتیجه اش بدتراز اون موقع هست...
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اعمال ماه شعبان گروه های شغلی شاهزاده فیلیپ سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان
آخرین اخبار