مصوبه افزایش حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت در سهام روز گذشته مورخه ۱۲ اسفند ۹۹ توسط راضیه صباغیان مدیر نظارت بر نهاد‌های مالی جهت اجرا ابلاغ شد. این تصمیم چه تاثیری بر بورس خواهد گذاشت؟
کد خبر: ۱۰۳۸۳۰۵
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۵ 03 March 2021

به گزارش بورس تابناک، مدتی است که شاهد خروج پول حقیقی از بازار می باشیم و نقدشوندگی بازار هم بعد از اجرای قانون دامنه نوسان نامتقارن و قفل شدن سهام در صف فروش به شدت کاهش یافته است. بخشی از پول حقیقی خارج شده به سمت صندوق ها با درآمد ثابت روانه می شود. بر همین اساس سازمان بورس با کلید واژه حمایت از بورس تصمیمی را اتخاذ کرد که مربوط به صندوق های درآمد ثابت بود و اجرای آن می تواند جریان ورود پول به بازار را تداوم بخشد.

تصمیم سازمان بورس چه بود؟

تصمیم سازمان بورس به شرح زیر بود:

صندوق‌های درآمد ثابت ملزم هستند تا پایان اسفند ۱۴۰۰ نسبت به رعایت نصاب موضوع این مصوبه به شرح زیر اقدام کنند:

۱ ـ تا پایان اسفندماه ۱۳۹۹ نسبت به افزایش حداقل ۳ درصد در نصاب موضوع این مصوبه در مقایسه با وضعیت فعلی و تا میزان حداقل نصاب مجاز سرمایه گذاری در سر فصل یاد شده اقدام کنند.

۲ ـ تاپایان اسفند ماه ۱۴۰۰ در هر فصل نسبت به افزایش ۳ درصد در نصاب موضوع این مصوبه در مقایسه با وضعیت فعلی و تا میزان حداقل نصاب مجاز سرمایه گذاری در سر فصل یاد شده اقدام کنند.

۳ ـ به ازای هریک واحد درصد افزایش سرمایه گذاری در سهام حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس ایران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران وگواهی سپرده کالایی پذیرفته در بورس تا میزان نصاب مجاز سرمایه گذاری در سرفصل یاد شده ۲ واحد درصد از حداقل نصاب سرمایه گذاری در اوراق بهادر با درامد ثابت کسر می‌شود.

۴ ـ همچنین مصوب شده که حداکثر میزان خرید اوراق دولتی به اندازه ۳۰ درصد ارزش دارایی‌های درامد ثابت صندوق‌ها باشد.

با این تصمیم چقدر پول وارد بازار سهام می شود؟

آن گونه که اعلام شده است طبق آخرین آمار‌های سایت فیپیران، صندوق‌های درآمد ثابت بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان خالص دارایی دارند در نتیجه تا پایان اسفندماه ۹۹ باید بیش از ۹ هزار میلیارد تومان وارد بازار سهام کنند و با اینکار اعتباری که از بازار جمع می‌شود دو برابر وارد بورس می‌شود و با نقدینگی فعالین بازار حداقل ۲۰ هزار میلیارد تومن می‌شود. حالا هر چه صندوق‌های فیکس بزرگتر شوند، ۱۵ درصد آن‌ها به سهام تزریق می‌شود. این یعنی جریان ورود پول، به صورت ادامه دار خواهد بود.

تصمیمی که برای اجرا ابلاغ شد

مصوبه افزایش حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت در سهام روز گذشته مورخه ۱۲ اسفند ۹۹ توسط راضیه صباغیان مدیر نظارت بر نهاد‌های مالی جهت اجرا ابلاغ شد.

مصوبه جدید سازمان بورس چه تاثیری بر بورس خواهد گذاشت؟

موافقان و مخالفان درباره افزایش سهام صندوق های درآمد ثابت چه گفتند؟

رضا کیانی، مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران طی گفتگویی با بورسان درباره این  تصمیم اخیر گفت: از آنجا که سهم سهام در سبد سرمایه گذاری این صندوق ها کوچک است سرمایه گذاری در آنها نیز با ریسک کمی همراه است از این رو افرادی جذب این صندوق ها می شوند که اهل ریسک نیستند و به یک سود ثابت نقدی کم ریسک راضی هستند. در نتیجه با این کار ریسک سرمایه گذاری در این صندوق ها افزایش می یابد و سرمایه افراد ریسک گریزی که وارد این صندوق ها شده در معرض ریسک بیشتر قرار می گیرد و زمانی که حد نصاب سرمایه گذاری این صندوق ها در سهام افزایش می یابد، به نوعی ماهیت آن تغییر کرده و تبدیل به صندوق های مختلط می شوند. وی افزود: این موضوع می تواند به اعتماد سرمایه گذاران در صندوق های درآمد ثابت لطمه زده و به خروج سرمایه از این صندوق ها منجر شود و این اثر مثبتی بر بازار نخواهد داشت.

علی نوریان، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه نیز به عنوان مخالف این تصمیم گفت: این تصمیم به شدت اشتباه است و باید به سرعت اصلاح شود ساختارها و ابزارهای بازار تعریف مشخص و روشنی دارد و اینکه تعریف بازار را تغییر دهیم اقدام اشتباهی است. وی افزود: این اقدام به این معنا است که سازمان بورس و نهاد مسئول از ابزارهای بازار سرمایه به نفع بهبود عملکرد خود استفاده می کنند. نوریان ادامه داد: همچنین زمانی که مدیران صندوق درآمد ثابت را وادار به سرمایه گذاری در سهام کنیم، مدیریت را از دست مدیر خارج کرده و کیفیت ابزار را کاهش داده ایم و از هر منظری که نگاه کنیم خطا است و با این کار اقدامی مجرمانه انجام داده اند و آنچه مهم است منطق کار اشتباه است.

ولید هلالات، دیگر کارشناس بازار سرمایه به عنوان موافق تصمیم نیز گفت: تاریخ نشان می دهد که در اقتصاد تورمی مانند ایران صندوق هایی که در بورس سرمایه گذاری کرده اند منافع بیشتری در بلند مدت کسب کرده اند. وی افزود: صندوق های درآمد ثابت همواره ملزم به سرمایه گذاری در سهام بوده اند و تنها در مقطعی از مهرماه تا امروز این الزام رفع شده بود در این سال ها در بعضی مواقع حد نصاب خرید سهم آنها 5 درصد و حتی در مقطعی به 25 درصد می رسید. هلالات ادامه داد: بر این اساس می توان گفت که تصمیم اخیر موضوع جدیدی نیست و پیش از این بارها تکرار شده است و باتوجه به شرایط کنونی بازار سرمایه این صندوق ها اگر بتوانند به خوبی در بورس سرمایه گذاری کنند بازدهی بیشتری نیز کسب خواهند کرد. این کارشناس بازار سرمایه در انتها گفت: قطعا با این تصمیم تهدیدی متوجه صندوق های دراآمد ثابت نخواهد شد زیرا در زمان صعود بازار سود زیادی کسب کرده و ذخیره کرده اند لذا سرمایه از آنها خارج نمی شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان غنی سازی اورانیوم دعای روز ششم رمضان سردار حجازی