بازدید 10154
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه ما درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم گفت: پذیرش مکانیسم‌هایFATF شفافیت بخشی به سازوکار دورزدن تحریم‌هاست و این کار عملا خودزنی و خودتحریمی است.
کد خبر: ۱۰۳۷۸۷۹
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹ 01 March 2021

 

به گزارش تابناک به نقل از سازمان پدافند غیرعامل، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در گفتگویی با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین خطر یا نقطه آسیب در قبال یک پدیده سیاسی یا بین المللی، ساده انگاری یا تحریف آن پدیده و در نتیجه، اعمال محاسبات و رفتارهای نادرست در قبال آن است، گفت: در شرایط فعلی از یک سو شاهد فشار اروپایی‌ها برای انعقاد یک توافق موقت بازدارنده در خصوص برجام بوده و از سوی دیگر، شاهد اعمال فشار گروه مالی ویژه، برای تصویب لوایح چهارگانه هستیم. بدون شک میان فشارهای پشت پرده و آشکار آمریکا و تروییکای اروپایی بر سر پذیرش یک توافق جدیدتر و گسترده تر از برجام و اقدامات ضدایرانی گروه ویژه اقدام مالی، ارتباطی کاملا مستقیم وجود دارد.

پذیرش الزامات FATF مغایر با "استراتژی مقاومت فعال" است
وی با بیان اینکه نباید در مواجهه با موضوع لوایح مد نظر اف ای تی اف دچار ساده‌انگاری و ساده‌سازی کاذب صورت مسئله شویم، گفت: طرفداران تصویب لوایح مد نظر اف ای تی اف در چنین شرایطی بدون آنکه روی عواقب و تبعات سخت پذیرش خواسته گروه مالی اقدام ویژه متمرکز شود، سعی در تصویب لوایح ، به مثابه یک الزام و مقوله اجتناب ناپذیر دارند. این پیش فرض نادرست و مغایر با "استراتژی مقاومت فعال" در برابر دشمنان ملت ایران است.

سردار جلالی با تاکید بر اینکه باید از حامیان اف ای تی اف پرسید تصویب پالرمو و CFT چه تاثیر مثبت یا گشایشی را در عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران ایجاد می‌کند، یادآور شد: نکته قابل تاملی که مقامات غربی خود نیز برآن تاکید دارند این است که تصویب لوایح چهارگانه از سوی ایران، صرفا یکی از پیش شرط‌های عادی‌سازی احتمالی روابط تجاری با ایران محسوب می‌شود. بنابراین، در اینجا بحث احتمالات و پیش شرط‌ها مطرح است نه گزاره‌های قطعی و قابل استناد. این در حالیست که در مقابل، ستانده‌های مبهمی که اساسا مشخص نیست ما آنها را در قبال تصویب لوایح چهارگانه به دست بیاوریم، بسیاری از داشته‌های عینی خود را از دست خواهیم داد.

FATF ابزار دشمن در پیچیده تر کردن ابعاد بازی برجام
وی ادامه داد: دشمنان معتقدند هر اندازه صحنه را پیچیده‌تر و ابعاد زمین بازی با ایران را گسترده تر سازند، قدرت مانور بیشتری برای امتیازگیری از ایران خواهند داشت. بنابراین، آنها یک معادله ساده «یک مجهولی» به نام «خروج آمریکا از برجام» و «لزوم بازگشت بدون قید و شرط آن به توافق هسته‌ای» را تبدیل به معادله‌ای «چند مجهولی» کرده‌اند که اخیرا، FATF نیز به یکی دیگر از مولفه‌های آن اضافه شده است.

تصویب مشروط یا همراه با تحفظ در پالرمو و CFT کارایی ندارد
سردار جلالی با تاکید بر اینکه با تصویب بی قید و شرط لوایح چهارگانه، ما به متغیری وابسته به بازی گروه مالی ویژه و تفاسیر گردانندگان این گروه در قبال مقولاتی مانند پولشویی و تروریسم مواجه خواهیم شد، ادامه داد: ضمن اینکه اساسا ما مقوله‌ای به عنوان تصویب مشروط یا تصویب همراه با تحفظ را در قبال لوایح چهارگانه نخواهیم داشت. بهتر است دولت صراحتا اعلام کند که ما باید بین تصویب مطلق یا رد مطلق این لوایح، یک گزینه را انتخاب کنیم. در این معادله گزینه سومی وجود ندارد.

خطر سوء‌تفسیر عامدانه غرب از لوایح CFT و پالرمو
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه سوء‌تفسیر عامدانه غرب از لوایح مدنظر FATF، اصلی ترین خطری است که در صورت پذیرش در انتظار ما خواهد بود، گفت: به راستی تفسیرکنندگان آمریکایی و اروپایی کنوانسیون پالرمو، که متاسفانه نظر آنها نیز در گروه ویژه اقدام مالی مورد استناد قرار می‌گیرد، چه گروه‌ها و افرادی را مصداق مجرمین سازمان یافته فراملی می‌دانند؟ در دیگر لوایح مذکور نیز بارها از کلیدواِژه تروریسم سخن به میان آمده است. چه کسانی تروریسم و مصادیق آن را تفسیر و به دیگر کشورها در قالب یک دستورالعمل جمعی (در خصوص مواجهه با تروریسم و پولشویی) ابلاغ می‌کنند؟ نقش محوری سه عضو دائمی غربی شورای امنیت، یعنی آمریکا و انگلیس و فرانسه در تعیین مصادیق "جرم"، "تروریسم" و" جرایم سازمان یافته"، قاعدتا نباید جایی برای خوشبینی ما نسبت به این مقوله باقی بگذارد!

سردار جلالی با تاکید بر اینکه برخی به حق تحفظ ایران استناد کرده و اعلام نموده‌اند که پذیرش کنوانسیون پالرمو مشروط به پذیرش همین ملاحظه است، گفت: با وجود شروط و تبصره‌ای که در این خصوص از سوی مجلس شورای اسلامی اعلام شده است، تحفظ جمهوری اسلامی ایران در قبال کنوانسیون پالرمو، عملا نمی‌تواند تحت عنوان یک "حق" مورد شناسایی و تفسیر دیگر اعضای کنوانسیون قرار گیرد. مطابق حقوق معاهدات، حق تحفظ یک کشور در قبال یک معاهده در صورتی قابل قبول است که با هدف و اصالت آن معاهده در تقابل و تضاد نباشد. با این حال همانگونه که اظهار شد، چنین قاعده‌ای در مورد کنوانسیون پالرمو صادق نیست. در این خصوص ما در بسیاری از موارد با تصمیماتی مواجه خواهیم شد که از سوی بازیگرانی خاص مانند ایالات متحده آمریکا، فرانسه و انگلیس (به عنوان سه حامی عملی تروریسم) اتخاذ می‌شود. بدیهی است که در این صورت، جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند برای عدم پیروی از تصمیماتی که تحت فشار این بازیگران و همراهی کشورهای دیگر اتخاذ می‌شود به "حق تحفظ" خود استناد کند.

با پذیرش استانداردهای FATF موظف به اجرای بی قید و شرط قطعنامه های شورای امنیت خواهیم بود
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: استانداردهای FATF به‌گونه‌ای بیان شده است که قطعنامه‌های بعدی مرتبط هم از نظر کشورها باید پذیرفته شود و این چالش جدی برای حقوق اساسی ما ایجاد می‌کند به این معنا که ما خود را ملزم می کنیم مصوبات آتی شورای امنیت سازمان ملل را بدون قید و شرط خاصی اجرا کنیم!

اتهام زنی غربی ها به جبهه مقاومت با عنوان مضحک «تروریسم»
سردار جلالی ادامه داد: واشنگتن و دو متحد آن یعنی انگلیس و فرانسه (به عنوان دو عضو دائمی دیگر در شورای امنیت) همچنان درصددند گروه‌های مقاومت در منطقه را (به جرم ایستادگی در برابر تروریسم تکفیری و ممانعت از پیاده‌سازی اهداف منطقه‌ای غرب و رژیم صهیونیستی) تروریستی معرفی کرده و با استناد به مفاد کنوانسیون پالرمو، زمینه تحریم هماهنگ، جمعی و زیرساختی این گروه‌ها را فراهم آورند.

مسیر دولت برای برخورد با پولشویی و مبارزه با فساد موقوف به تصویب استانداردهای FATF نیست
وی تاکید کرد: در چنین شرایطی جمهوری اسلامی ایران نیز در صورت پیوستن به این کنوانسیون در آینده مقابل دو انتخاب قرار گرفت: انتخاب نخست عمل کردن به مفاد کنوانسیون که موجبات ابتلای کشورمان به نوعی "خودتحریمی مزمن " و "پایدار" را فراهم خواهد آورد. دومین گزینه نیز عدول از کنوانسیون و مفاد آن است که آن نیز آثار و تبعات حقوقی خاص خود را برای کشورمان به همراه خواهد داشت.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه البته هیچ فردی در کشور مدافع عدم شفافیت در حوزه‌های مالی و مبارزه با فساد نیست، گفت: هیچ اراده‌ای مسیر دولت را مسدود نکرده است که با مسئله پولشویی، فساد و ... برخورد کند اما مسئله آن است که نباید مبارزه با این موارد را موقوف به پذیرش مکانیسم های نظارتی FATF قلمداد کرد.

وی تاکید کرد: دولت اگر مشکل قانونی دارد می تواند با ارائه لایحه به مجلس شورای اسلامی همه نابه‌سامانی‌های مالی، پولی، بانکی و احتمالات پولشویی را با قانون ملی و داخلی همراه با یک اراده قوی برطرف کرده و با این کار بهانه از دشمن گرفته شود.

شفافیت‌بخشی به مکانیسم‌ دورزدن تحریم‌‎ها خودزنی و خودتحریمی است
سردار جلالی با اشاره به اینکه ما درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم و شفافیت بخشی به مکانیسم‌های دورزدن تحریم‌ها عملا خودزنی و خودتحریمی است، ادامه داد: در واقع با پذیرش مکانیسم‌های اف ای تی اف ما نشانه‌گیری دشمن در جنگ اقتصادی را دقیق‌تر می‌کنیم و این عامل می‌تواند اثر تحریم ظالمانه آمریکایی ها را بر اقتصاد و معیشت مردم سنگین‌تر کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور متذکر شد: با توجه به عضویت رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی به عنوان ناظر در FATF باید گفت که هر دوی آنها پدران واقعی تروریسم در منطقه ما هستند. آنها تامین منابع مالی گروه‌های تروریستی همچون القاعده، داعش و ... را برعهده دارند و در لیست سیاه FATF هم نیستند. به نظر می‌رسد این پیمان بیشتر سیاسی است تا مالی، پولی و بانکی؛ لذا به وزارت خارجه پیشنهاد می‌شود در لایه سیاسی این مسئله را دنبال و حل و فصل کرده و از ایجاد تعهدات برای کشور خودداری کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۱۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
برای عده کمی منفعت است.
سردار عزیز قیمت خانه از متری ۲ میلیون شده ۲۰ میلیون.
اجاره. مواد غذایی

من هم جای شما بودم. اصلا با تمام دنیا وارد جنگ می شدم. یک روز غذا نخورید تا حال ملت رو بفهمید.
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
پذیرش استاندارد خیلی خطرناکه ؟؟؟ خب از سیستم اوزان و استاندارد های دیگه هم خارج بشیم. چرا کاری میکنید که مردم توی فقر و نکبت و بدبختی زندگی کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
استراتژی مقاومت فعال؟ چی هست؟ شما که ماشالا از ظاهرتون پیداست تحریم ها اصلاً نتونسته روتون اثر بگذاره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
بله !!!! کاسبان تحریم فعال هستند !!!! تمام نظر ایشون مبنی بر این هست که مانعی برای تحریمها و دور زدن تحریمها ایجاد نشه !!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
ترو به خدا دست بردارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
سردار واضح وروشن شدن انتقالات پولی امری اجتناب ناپذیر است .همانطور که در نظام مالی داخلی نیز بانک مرکزی قوانین جدیدی را برای روشن شدن دریافت وپرداخت اجرا کرده.در حال حاظر تمامی کشورها با این قوانین مراودات مالی خود را انجام میدهند بجز ایران وکره شمالی.پس راهکارهای مفیدتری ارائه دهید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
کلا از سازمان ملل استعفا بدیم فکر کنم نظر شما جلب بشه....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
یک سوال ساده
چرا در زمان احمدی نژاد با این که در لیست سیاه بودیم کارهای بانکی انجام می شد ولی برعکس در برجام با این که‌در لیست سیاه نبودیم کار بانکی انجام نمی شد؟
رگ بگویند آقایان دولتی دنبال چی هستند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
سردار شمابرو به غیرعاملت برس تا درروز روشن درشرق تهران دردماوند ایرانی را ترور نکنند وهنوز هم تشخیص ندهید کی ترور کرد وچگونه ترور شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
يعني زندگي و معيشت 80 ميليون ايراني به حزب الله و بقول شما نيروهاي مقاومت گره بخوره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
همون حزب الله مياد باري از دوش ملت فقير ايران برداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
به نظرتون اگر حضرت امام الان بودند اجازه ميدادند ايراني فداي لبناني و عراقي و سوري بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
سایت تابناک نظر افرادی نظیر ایشون چه اهمیتی برای مردم داره که منتشر می کنید؟ ظاهرا تنها چیزی که این وسط مهم نیست نظر خود مردم هست .وگرنه خیلی راحت میتونید یکی از مسائل حیاتی ومهم جامعه رو بعنوان پرسش مطرح کنید واز مردم بخواهید درباره اون نظر بدن اونوقت معلوم میشه که امثال این اقا در کرات دیگه ایی زندگی می کنن.
منات
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
فقط قاجاقجیها و اختلاسگران وکاسبان تحریم از تصویب اف ای تی ال ضرر میکنند نه مردم.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
کاسبان تحریم بدجوری به تکاپو افتاده اند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
آقا شما واردی.شما همه چیز دان و همه کاره ای بقیه ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
هی نشینید انتقاد و........ بزنید چاره اندیشی کنید ارائه طریق دهید بابا اقتصاد ورشکسته هست بازار بورس را ببینید بسه دیگه ......؟؟؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
صرفنظر از محتوای گفتار ایشان، این موضوع به ایشان چه ربطی داره؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
سوار برجنگ اقتصادی کماکان شما رو منحرف کرده خب کوتاهش کنید این جنگ اقتصادی رو مارا غم جان برده گربه غم پی ول کنید شما هم گوش مردم و پرکردین با این حرفها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
کاسبان تحریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
خدایا چه کسانی مسئولیت های به این مهمی دارند ؟! اقای جلالی چطور تشخیض نمی دهی که ما به هر دلار ارز احتیاج مبرم داریم و غذا و داروی ما به این مراودات مالی وابسته است !! و عملا با نبودن مروادات مالی اصلا پولی نیست یا اگر هست کسی نمی تواند با شما معامله کند و پول و طلا ارزشی غیر از کاغذ و فلز بودن ندارند اصلا برای چی ما باید شرایطمان این باشد که مجبور باشیم تحریم ها را دور بزنیم که حالا از شفافیت مالی بترسیم
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان غنی سازی اورانیوم دعای روز ششم رمضان سردار حجازی