بازدید 929
کد خبر: ۱۰۳۱۹۰
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۰:۵۲ 09 June 2010
دانشمندان انگليسي اعلام کردند موفق به ساخت فناوري ليزري پيشرفته اي شده اند که مي تواند مواد منفجره پنهان شده را رديابي کند.

به گزارش بي بي سي ، از اين تکنولوژي مي توان در رديابي ميدان هاي مين و بمب هاي کنار جاده اي و همچنين بهبود ايمني در فرودگاه ها استفاده کرد.

محققان در دانشگاه سنت اندروز توانسته اند با استفاده از نوعي پلاستيک به نام «پلي فلورن» نوعي ليزر ابداع کنند که مي تواند نسبت به بخار ناشي از مواد منفجره واکنش نشان دهد.

به گفته محققان اين مکانيزم مي تواند موادي تي ان تي مانند که به وفور در مواد منفجره مورد استفاده قرار مي گيرند را در غلظت بسيار محدودي شناسايي کند. غلظتي کمتر از 10 ذره در ميليارد. بر فراز ميدان هاي مين موجود در مناطق ملتهب جنگي ابرهاي رقيقي از بخار مولکولهاي مواد منفجره اي وجود دارند که بمبها از آن ساخته شده اند.

به اين شکل مولکول هاي مواد منفجره با صفحه پلاستيکي که ليزر از آن ساخته مي شود تماس برقرار کرده و با مولکول هاي نورزاي ليزر واکنش نشان داده و تابش نور را متوقف مي کنند.

دانشمندان شرح مي دهند اين واکنش مولکول هاي تي ان تي مانند با زنجيره هاي پليمري ، شيوه اي کاملا جديد را براي متوقف کردن تابش ليزر فراهم مي آورد.

به گفته دانشمندان دانشگاه سنت اندروز زماني که چنين تکنيکي تکميل شده و مورد استفاده قرار گيرد ، قادر خواهد بود هرگونه ماده منفجره اي را شناسايي کند. اين اولين باري است که محققان از ليزرهاي پلاستيکي براي رديابي مواد منفجره استفاده مي کنند.

از ديگر مواردي که براي استفاده از اين سيستم ليزري عنوان شده است، تجهيز ابزار روباتيک است تا با ارسال آنها به مناطق مشکوک به داشتن مين و کنترل کردن آنها از راه دور به پاکسازي مناطق مختلف که قرباني جنگ شده اند پرداخت.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس مناجات شعبانیه جهش تولید محمد باقر صدر حسن نوروزی روز جهانی بهداشت