بازدید 10650
۱

ایران سومین فولادساز جهان شد

ایران جایگاه سوم جهانی را از نظر رشد تولید فولاد در سال ۲۰۲۰ به دست آورد و با تولید بیش از ۲۹ میلیون تنی دهمین ایران جایگاه سوم جهانی را از نظر رشد تولید فولاد در سال ۲۰۲۰ به دست آورد و با تولید بیش از ۲۹ میلیون تنی دهمین فولادساز جهان در این سال شد.
کد خبر: ۱۰۳۰۹۹۱
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۶ 29 January 2021

به گزارش تابناک به نقل از ایمیدرو، انجمن جهانی فولاد با انتشار تصویری از وضعیت تولید فولاد در سال گذشته میلادی، اعلام کرد متوسط رشد تولید ۶۴ کشور عضو این نهاد در دوازده ماه سال قبل معادل منفی ۰.۹ درصد بوده و به یک میلیارد و ۸۲۹ میلیون تن رسیده در حالی که تولید سال ۲۰۱۹ به یک میلیارد و ۸۴۶ میلیون تن رسیده بود.

در همین حال تولید فولاد ایران در سال ماقبل میلادی به ۲۵.۶ میلیون تن رسیده بود که در سال ۲۰۲۰ با رشد ۱۳.۴ درصدی به ۲۹ میلیون و ۳۰ هزار تن رسید یکی از مهمترین دلایل رشد، توسعه طرح‌های فولاد با مشارکت بخش خصوصی و با راهبری ایمیدرو بوده است.

ایران طبق رده بندی انجمن جهانی فولاد در جایگاه دهم تولید (طی سال ۲۰۲۰) ایستاد که بالاتر از اوکراین، ایتالیا و مکزیک است. پیش از ایران، برزیل با تولید ۳۱ میلیون تنی، در رتبه نهم قرار دارد.

طی مدت مورد بررسی کشور مصر نیز با تولید ۸.۲ میلیون تنی همین میزان رشد را تجربه کرد. ازبکستان با رشد ۴۲.۶ درصدی و مولداوی با افزایش ۱۸.۷ درصدی به عنوان دو کشور عضو C.I.S در طول دوازده ماه سال گذشته به ترتیب ۹۵۰ هزار و ۴۶۵ هزار تن فولاد خام تولید کردند.

رشد تولید ۱۹ درصدی ایران در ماه پایانی ۲۰۲۰

ایران در ماه پایانی سال گذشته (دسامبر) نیز با رشد ۱۹.۲ درصدی، افزون بر ۲.۶ میلیون تن انواع شمش فولاد تولید کرد. این در حالی است که متوسط رشد تولید ماه دسامبر گذشته ۵.۸ درصد اعلام شد. تولید کل اعضای انجمن جهانی فولاد در ماه مورد اشاره به ۱۶۰.۸ میلیون تن رسید.

ایران در تولید فولاد پس از ازبکستان و مولداوی که تولید ناچیزی دارند، جایگاه سوم جهانی را از نظر رشد در سال ۲۰۲۰ به دست آورد. مجموع تولید شمش فولاد ایران در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۲۹ میلیون تن رسید. ایران در همین حال در سال گذشته عنوان دهمین تولیدکننده فولاد را به دست آورد.

افت تولید بزرگان آسیایی

چین به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده جهان، در مدت مورد بررسی با رشد ۵.۲ درصدی، یک میلیارد و ۵۲ میلیون تن فولاد خام تولید کرد. هند و ژاپن به ترتیب با تولید ۹۹.۵ میلیون و ۸۳.۱ میلیون تن در جایگاه دوم و سوم جهانی قرار گرفتند با این حال کره، ژاپن و هند به عنوان بزرگان این صنعت به ترتیب با کاهش ۶ درصد، ۱۶.۲ درصد و ۱۰.۶ درصد، روند نزولی تولید را تجربه کردند.

اتحادیه اروپا نیز با تولید ۱۳۸ میلیون تنی، متوسط کاهش ۱۱.۸ درصدی را به ثبت رساند، اما دیگر کشور‌های اروپایی با تولید ۳۸ میلیون تنی، رشد ۳.۹ درصدی را تجربه کردند. از سوی دیگر امریکای شمالی با کاهش ۱۵.۵ درصدی، ۱۰۱ میلیون تن فولاد خام تولید داشتند. امریکای جنوبی نیز با تولید ۳۸ میلیون تنی، با کاهش ۸.۴ درصدی مواجه شد. عربستان، قطر و امارات متحده عربی به عنوان کشور‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس به ترتیب کاهش تولید ۵.۱ درصدی، ۵۲.۴ درصدی و ۱۸.۲ درصدی را به ثبت رساندند.

منبع: مهر
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۹
انتشار یافته: ۱
که چی؟
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه