بازدید 64922
یک تحلیلگر مسایل سیاسی کشور با انتقاد از طرح شعار استعفا یا استیضاح رییس جمهور گفت: استعفا یا استیضاح رئیس جمهور به معنای بی‌نظمی و بی‌قاعدگی است. ما در یک شرایط ویژه به لحاظ کرونا و فشارهای اقتصادی آمریکا قرار داریم و در این شرایط ویژه، نباید دنبال شرایط ویژه‌تری باشیم زیرا از دل این مسائل بحران به وجود می‌آید.
کد خبر: ۱۰۱۰۶۶۵
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹ 23 October 2020

 
به گزارش تابناک، سلیمی نمین گفت: برخی عناصر اصلاح طلب بر این طبل می کوبند که دولت در میانه راه متوقف شود و عده ای از جریان اصولگرا هم از استیضاح صحبت می کنند در حالیکه ما باید برای تامین مصالح کلان جامعه، عناصر تندرو طیف های مختلف را وادار کنیم که به قانون احترام بگذارند.متن کامل گفت و گوی ایسنا با عباس سلیمی نمین درباره هجمه های اخیر به دولت و رییس جمهور به شرح زیر است: 

هجمه‌های دو هفته گذشته منطقی نبود

سلیمی نمین با اشاره به هجمه های اخیر به دولت اظهار کرد:  در شرایطی که ما هم با مصیبت کرونا و هم با مصیبت گردن کشی نژادپرستان حاکم بر آمریکا و اسرائیل مواجه هستیم، باید به مصالح ملی پایبند بوده و منافع مردم برای ما مهم باشد و اگر این منافع برای ما مهم است باید از حاد شدن فضای سیاسی کشور به شدت پرهیز کنیم.

وی ادامه داد: رئیس محترم مجلس بر اساس دیدگاه خود حضور در میان مردم را موجب التیام دردهای ناشی از تحریم می داند. به همین دلیل سفرهایی داشته و همچنین در بیمارستانی حضور یافت که بیشترین بستری های کرونا را در خود جای داد. 

وی خاطر نشان کرد: مسئولان ستاد کرونای تهران هم در این بازدید حضور داشتند و تاکید هم کردند که پروتکل ها رعایت شده است. در این شرایط درست نیست مشاوران ریاست محترم جمهوری در مقام تمسخر بر بیایند و به این اقدام نیشخند بزنند. این افراد باید توسط خود رئیس جمهور ضابطه مند شده و خود رئیس جمهور با آنها برخورد کند. اگر رییس مجلس در بیمارستان یا بین مردم حضور پیدا می کند، مردم این حس را خواهند داشت که مسئولان دغدغه آنها را دارند. 

این تحلیلگر مسائل سیاسی کشور خاطرنشان کرد: مطرح شدن این بحث ها زمینه را برای کسانی فراهم می کند که دنبال سوء استفاده بوده تا تنش ها را به سطح بالاتری دامن بزنند و می بینیم که بحث استعفا از جانب یک جریان در درون اصلاحات و بحث استیضاح از درون یک جریان اصولگرا مطرح می شود. البته قبلا هم این مسائل مطرح شده بود ولی وقتی در مسئله وحدت تاکید شد، زمینه این سوء استفاده ها جمع شد اما اکنون سوء استفاده کنندگان احساس می کنند که زمینه بسیار خوبی برای طرح اختلافات اساسی فراهم شده است. در حالیکه نه عقلا و نه شرعا طرح این مسائل مجاز نیست. 

از استعفا یا استیضاح بحران ایجاد می شود

سلیمی نمین با اشاره به اینکه کسی که کمترین عقلانیت را داشته باشد، می فهمد که استعفا یا استیضاح رئیس جمهور کار درستی نیست، تصریح کرد: استعفا یا استیضاح رئیس جمهور به معنای بی نظمی و بی قاعدگی است. ما در یک شرایط ویژه به لحاظ کرونا و فشارهای اقتصادی آمریکا قرار داریم و در این شرایط ویژه، نباید دنبال شرایط ویژه تری باشیم زیرا از دل این مسائل بحران به وجود می آید. ما باید سعی کنیم کاری کنیم که مسائل برای مردم آسانتر شود. 

وی با بیان اینکه با هدایت رهبری بین سران قوا هماهنگی ایجاد شده است که این به نفع قوه مجریه است گفت: در واقع جلسات سران قوا به نفع قوه مجریه بوده و هر دو قوه دیگر می خواهند امکانات خود را به صورت سهل تری در اختیار قوه مجریه قرار دهند تا این قوه مسائل مردم را سریعتر پیش ببرد. علاوه بر این رهبری نیروهای مسلح را مسئول کردند که همه امکانات خود را برای مبارزه با کرونا به میدان بیاورند. رهبری در این زمینه به ستاد فرمان اجرایی امام هم دستور دادند که امکانات خود را برای حل مشکلات اقشار محروم بکار بگیرند. به بنیاد مستضعفان هم در این زمینه مسئولیتی داده شد. البته به این نهادها مسئولیت مستقل داده نشد که در واقع به اصطلاح دو دولت در این زمینه کار کند. بلکه هدف اقدامات این نهادها، تقویت دولت بود. رهبری در زمینه مقابله با کرونا به لحاظ مالی و هم به لحاظ محوریت بخشی به دولت، اقداماتی انجام داده اند که موجب تقویت دولت شد. خود ایشان هم تابع دستور محض ستاد کرونا هستند و به اینگونه یک الگوی بی نظیر ارائه کردند که در شرایط کنونی همه امکانات را در جهت تقویت دولت قرار دهند. 

مطرح کردن استعفا از سر دلسوزی نیست

سلیمی نمین خاطرنشان کرد: اصلاح طلبانی که استعفای روحانی را مطرح می کنند از سر دلسوزی صحبت نکرده بلکه این صحبت ها را از جایی خارج از کشور می گیرند. کسانی هم که استیضاح را مطرح می کنند قطعا بر اساس مصالح جامعه صحبت نمی کنند. آنها شاید استدلال کنند که از ظرفیت قانونی استفاده می کنند. بله این حرف درست است اما عقلانیتی هم وجود دارد که باید در هر شرایطی از یک ظرفیت قانونی استفاده شود. مجلس ظرفیت های قانونی بیشتری دارد و می تواند دولت را هدایت کرده و از دولت مطالبه سازنده داشته باشد. همانطور که رهبری مطالبه سازنده دارند. با شروع تحریم ها نخ بخیه برای جراحی های پیچیده تحریم شد و رهبری از شرکت های دانش بنیان مطالبه کردند که این کمبود رفع شود و با تلاشی که انجام شد این کمبود از بین رفت. 

دولت باید تا پایان دوره قانونی حمایت شود

وی با تاکید بر لزوم حمایت از دولت تا پایان دوره قانونی خود تصریح کرد: برای استقرار دموکراسی اسلامی تلاش های زیادی کرده ایم و خط مشی امام و رهبری هم صیانت کردن از این دستاورد است. کم تحملی ها، تندروی ها و الهام گیری از بیرون در صدد بر هم زدن این دموکراسی است اما مشی رهبری این است که باید بر تحمل خود بیفزاییم و دولت هایی را که با رای مردم انتخاب می شود تا پایان دوره قانونی خود حمایت کنیم اما برخی عناصر اصلاح طلب بر این طبل می کوبند که دولت در میانه راه متوقف شود و عده ای هم از استیضاح صحبت می کنند در حالیکه ما باید برای تامین مصالح کلان جامعه عناصر تندرو طیف های مختلف را وادار کنیم که به قانون احترام بگذارند. ما شاهدیم هر گاه یک جریان پیروز می شود، جریان رقیب، جریان پیروز را فاجعه می داند اما نظام توانسته است که جریان شکست خورده در انتخابات را کنترل کند. الان هم نباید این ظرفیتی که نظام ایجاد کرده است را با دست خود بشکنیم زیرا این عاقلانه نیست.

تندروهای هر دو جریان سیاسی کشور  از یک جا الهام می گیرند

وی اظهار کرد: تندروهای جریان اصلاح طلب و اصولگرا از یک جا الهام می گیرند یعنی خارج از کشور و هدف آنها هم به هم ریختگی جامعه است. زیرا این به هم ریختگی آرزوی آمریکایی هاست در حالیکه مردم به این دلیل سختی ها را تحمل می کنند که آمریکا به هدف خود نرسد و چون جامعه متوجه این مسئله شده است، هرگونه که شده سختی ها را تحمل می کند اما برخی عناصر سیاسی تلاش می کنند که جامعه را به هم بریزند. 

وی درباره مطرح شدن اعدام رئیس جمهور گفت: این حرف بی ربط و سست است و من جای بحث در این زمینه ندارم و این بحث ها و مطرح شدن آرزوی اعدام رئیس جمهور از وظیفه نمایندگی نیست. 

از تجربیات انتخابات ۸۸استفاده کنیم

سلیمی نمین با اشاره به وقایع بعد از انتخابات سال ۸۸ و لزوم استفاده از تجربیات آن مقطع خاطرنشان کرد: سران یک جریان شعار تقلب را مطرح کردند و گفتند چون شورای نگهبان بی طرف نیست و ما آن را قبول نداریم، مصادیق تقلب را به شورای نگهبان نمی دهیم. در مقابل جریان دیگری اعلام کرد که باید سردمداران جریانی که تقلب رامطرح کردند اعدام شوند. در واقع هر دو جریان یک خواسته داشتند یعنی به هم ریختن جامعه در حالیکه باید با عقلانیت آن مسئله مهار می شد. هم کسانی که شعار تقلب را دادند و هم کسانی که از اعدام صحبت کردند یک هدف داشتند اما به تدریج مشخص شد که کروبی چقدر خودخواه بوده است. الان هم می بینیم که او در انتخابات کار می کند. خاتمی هم بعد از ۸۸ به انتخابات بازگشت. عده ای از آنها هم گفتند که تقلب نشده است ولی زمان نیاز بود که این مسائل بر جوانان روشن شود. کسانی که از اعدام صحبت می کردند، قصد تحریک و آتشی کردن جوانان را داشتند تا جامعه روی آرامش نبیند. اکنون هم آن تجارب در قالب دیگری مطرح شده است. 

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه امروز هم باید هوشمندی داشته باشیم و مسائلی را مطرح نکنیم که در جامعه التهاب و تنش ایجاد کند، خاطرنشان کرد: البته این به معنای مطرح کردن نقد نیست. نقدهای جدی بر دولت وارد است اما اکثریت مردم به این دولت رای داده است و باید تا روز آخر از دولت حمایت شود. اکثریت هم به تدریج به تجربه جدیدی می رسند مثل سال ۸۸ که جوانان به تجریه جدیدی رسیده اند. اکنون وقتی کروبی به انتخابات بر می گردد یعنی جوانان تجربه جدید پیدا کرده و از مسیر او فاصله گرفتند. جوانان به این نتیجه رسیدند که قانون بهترین راه صیانت از منافع مردم و کشور است. 

وی ادامه داد: مطرح کردن شعار استیضاح و استعفا منافع بیگانگان را تامین می کند در حالیکه  کسانی که دلسوز هستند سختی ها را تحمل می کنند اما به دولت کمک می کنند چون اعتقاد راسخ دارند که قانون بهترین راه برای تامین مصالح جامعه است. 

وی در پایان گفت: ما باید شرایط جامعه، منطقه و بین الملل را لحاظ کنیم اما اگر این مسائل را توجه نکنیم نمی توانیم از ظرفیت های قانونی بهترین استفاده را  کنیم. وقتی به بهترین ظرفیت قانونی می رسیم که شناخت دقیقی از شرایط خود، جامعه، منطقه و شرایط جهانی داشته باشیم. 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۲۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
جناب آقای سلیمی نمین
شاید ذهنیت شما درباره تعامل قوا در جهت تسهیل کار قوه مجریه مثبت باشه ولی در عمل اینطور نبود.
به محض اینکه روحانی اعلام کرد گشایش اقتصادی در راه هست و قصد فروش ارزان نفت به مردم رو داشت دو قوه دیگه ورود کردن نامه نوشتن سنگ اندازی کردن و طرح روحانی شکست خورد.
در خصوص حضور آقای قالیباف در بیمارستان و عیادت نزدیک از بیماران کرونایی درست یکروز قبل از تشکیل جلسه سران قوا لطفا ما رو قد خودتون باهوش بدونید و حرکت جناب قالیباف رو توجیه نکنید که حرکتی کاملا اشتباه بود. ایشون میتونستن عیادت از بیماران رو بعد از جلسه سران قوا بگذارن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
دیگه ببخشید که مجلس و قوه قضاییه جلوی بدهکار کردن دولت بعدی با فروش نفت رو گرفتن و نداشتن دولت بعدی نیومده شکست بخوره!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
ما که هرچی گشتیم هیچ اصلاح طلب شاخصی را نذیدیم که خواستار برکناری روحانی باشه لطفا دقیق ادرس بدهید
ناشناس
|
Turkey
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
استعفا یا اعدام ایشان مگر مشکلی را حل می کند البته در بروز اوضاع کشور فقط دولت مقصر نیست
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
از این اوضاع مگه بدترم میشه؟ ینی چی مگه میخواین چکار کنیین یه استیضاحیه دیگه انگار میخوان دین و اسلامو نظامو ببرن زیر سوال... ما همش از آمریکا بدگویی میکنیم ولی خودمون بدتر از اوناییم
ناشناس
|
France
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
حالا همه شدن ماله کش !!!
آقا نمیخواد توجیه کنی حرفاشو !!! مردم اونی که باید میفهمیدن فهمیدن!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
استیضاح حقی است که قانون اساسی برای مردم قائل شده و در شرایط بغرنج قابل اجراست. به نظرم باید انجام بشه تا چنانچه آقای رییس جمهور راهکارهای عملی دارند دست به عمل شوند و اوضاع مردم بهتر از امروز بشه. البته چنانچه هم دولت راهکاری ندارد قانون چاره ای گذاشته
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
اقای روحانی خودش از خدا میخواهد دوران رییس جمهوری تمام بشود
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
چطوره که تو این ۷ سال ریاست جمهوری ایشان همچین حرف هایی نبود و اخر کار این دولت میخوان جو جدیدی در جامعه ایجاد کنند و این کارها تازه یادشون افتاده ؟ پس اگر واقعا برای مردم این طرح هارو داشتند تو این ۷ سال کاری میکردن اخر دولت به چدرد میخورد این حرفا ؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
مگه مردم حق انتخاب دارن؟ اکثریت جامعه دوست دارن با آمریکا رابطه ی دوستانه داشته باشیم. شما که صدامونو خفه کردید، حداقل به شعورمون توهین نکنید
تهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
از کدوم کاسه غذا میخورید شما....
شاپور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
آقای سلیمی نمین تحلیل درست این است که
بین مجلس و دولت اختلاف حساب است
دولت مواجب مجلس را نمی دهد
و آنها به نام مردم می خواهند از دولت چیزی دریافت کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
توپ تو زمین اینو اون انداختن مشکلی از مردم حل نمیکنه
مونیکا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
خدای من آقای محترم مردم ونفهم فرض کردین؟
meysam
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
در ۸ سال گذشته بحرانی از این بدتر داشتیم مگه که میگن استیضاح بحران ایجاد می‌کنه یکی باید به این بگه بیا پایین شهر با حقوق ۵ میلیون ۲ ماه زندگی کن ببینم چی ازت میمونه اینا ککشونم نمیگزه که دلار شده ۳۰ تومن چون جیبشونو با پول کشور پر کردن
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
با سلام
استیضاح که الان به درد نمیخوره این کار رو باید دو سال پیش انجام میدادند . الان به درد هیچکس نمیخوره
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
ساعت خواب ، تو دیگه از کجا پیدات شد
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
باسلام ایران یک نفر مقصرنیست همیشه مردم به کمک کشور آمدن ولی هرسال ازسال قبل بدترشده مستضعف فقیر تر شده
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
مشکل کشور اینه که هر کی خودش را صاحب نظر می دونه
اسدی-یک بازنشسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
همیشه یه سری نان به نرخ روز خور هستند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محدودیت های کرونایی کایلی مور گیلبرت جمعه سیاه محسن فخری زاده پرویز پورحسینی