حقوقی‌ها هفته گذشته چقدر سهام خریدند؟

بورس تهران که هفته گذشته برای دومین هفته متوالی روندی کاهشی را تجربه کرد و شاخص کل با افتی ۶.۷ درصدی مواجه شد، شاهد خرید ۵هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سهام توسط سهامداران حقوقی بود.
کد خبر: ۱۰۰۶۸۱۱
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱ 04 October 2020

به گزارش بورس تابناک، هفته گذشته بورس تهران در حالی برای دومین هفته متوالی با روندی کاهشی مواجه شد و شاخص کل افت ۶.۷درصدی را تجربه کرد که بررسی فعالیت بازیگران بازار سهام نشان از خریدهای قابل توجه حقوقی‌ها دارد؛ به طوریکه سهامداران عمده در هفته منتهی به ۹مهرماه، بیش از ۵هزار و ۸۰۰میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی خود منتقل کردند.

 بازار سهام هر چند هفته گذشته شاهد افت پیاپی شاخص کل بورس بود ولی پایان هفته ای متعادل داشت، به طوریکه در روز چهارشنبه گذشته نشانه‌هایی از کاهش فشار فروش و غلبه تقاضا را شاهد بودیم. این امر که به‌ ویژه در سهام بزرگ رخ داد، سبب شد تا بازاری مثبت با رشد بیش از ۱۰هزار واحدی شاخص کل را در روز چهارشنبه تجربه کنیم. در این راستا بررسی روند خرید و فروش های سهامداران نشان از برتری حقوقی ها در سمت خرید دارد. براین اساس، معامله گران عمده در تمامی روزها در نقش خریدار ظاهر شده و به حمایت از بازار پرداختند.

جزئیات این جابجایی ها نشان می دهد که در جریان معاملات روز شنبه هفته گذشته و همزمان با مخابره شدن اخبار مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش روزانه سهام، شاخص‌های بازار که در ابتدای معاملات با افزایش قابل توجه رو به‌ رو شده بودند، تغییر جهت داده و روندی احتیاطی بر بازار حاکم شد. در نهایت نیز حمایت های سهامداران عمده که در قالب خریدهای آنها دنبال شد، انتقال حدود ۶۰۰میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله گران حقیقی به حقوقی را به دنبال داشت.

روند مزبور در جریان معاملات روز یکشنبه گذشته نیز دنبال شد و به بیشترین میزان خود در طول هفته رسید. بر این اساس در این روز بیش از یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان نقدیگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابجا شد که در این میان بخش عمده ای از خریدهای ثبت شده توسط سهامداران عمده به جمع آوری سهام گروه بانکی تعلق داشت که با خالص خریدی در حدود یک هزار و ۴۰۰میلیارد تومان دنبال شد.

در روزهای بعدی نیز خالص خرید سهامداران عمده در محدوده ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان در نوسان بود. به طوریکه انتقال بیش از یک هزار و ۲۰۰میلیارد تومان نقدینگی در روز دوشنبه، ۱۱۵۰میلیارد تومان در جریان معاملات روز سه شنبه و در نهایت ۱۱۵۰میلیارد تومان در روز چهارشنبه را به پرتفوی سهامداران عمده شاهد بودیم. برآیند این خریدهای توسط بازیگران حقوقی سبب شد تا هفته گذشته با تغییر مالکیت ۵.۸ هزار میلیارد تومانی از زمین بازی سهامداران خرد به حقوقی به پایان رسد.

چه سهامی در کانون توجه بودند؟

براساس این گزارش، بررسی صنایع مورد توجه معامله گران در هفته گذشته نشان از آن دارد که سهامداران خرد بیشترین خرید را در گروه شیمیایی داشتند که با خالص خرید ۱۳۰ میلیارد تومانی این گروه دنبال شد. در حالی بخش عمده ای از خریدها به جمع آوری سهام «تاپیکو» تعلق گرفت که با خالص خرید بیش از ۲۱۰میلیارد تومانی حقیقی ها دنبال شد، ولی این گروه از معامله گران به جمع آوری سهام «پترول»، «شفن» و «فارس»  نیز تمایل نشان دادند. مجموع خالص خرید صورت گرفته در این سه نماد بیش از ۱۸۵ میلیارد تومان بود.

در مقابل حقوقی های بازار بیشترین حمایت را از سهام بانکی داشتند. به طوریکه در هفته گذشته بیش از ۲.۳ هزار میلیارد تومان نقدینگی بابت خرید سهام این گروه به پرتفوی سهامداران عمده منتقل شد. در این گروه نیز بیشترین خرید یا همان حمایت حقوقی از سهام بانک صادرات بود. به طوریکه حقوقی های «وبصادر» بیش از ۱.۲هزار میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام مزبور به پرتفوی خود افزودند.

گروه فلزات اساسی نیز با ثبت خالص خریدی در حدود ۱۳۰۰میلیارد تومان از دیگر صنایع مورد توجه حقوقی ها در هفته مذکور بودند. در این گروه نیز ملی مس ایران و فولاد مبارکه در کانون توجه بودند. بر این اساس خالص خریدی در حدود ۶۰۰میلیارد تومان در نماد «فملی» و ۵۳۰میلیارد تومان در نماد «فولاد» شکل گرفت؛ البته در این میان سهامداران خرد به خرید سهام فولاد کاوه نیز تمایل نشان داده و خالص خرید ۳۰.۶میلیارد تومانی را در این نماد ثبت کردند.

 
 
منبع:بازار سرمایه 

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه