بازدید 6393
سخنگوی صنعت برق گفت: برای تدوین دستورالعمل های اجرایی طرح برق امید که وعده داده شده بود تا اواخر مهر ماه تدوین شود روز گذشته در کمیسیون انرژی مجلس موضوعاتی مورد ارزیابی قرار گرفت.
کد خبر: ۱۰۰۱۰۷۳
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۸ 07 September 2020

به گزارش «تابناک»، مصطفی رجبی مشهدی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آخرین تصمیمات اتخاذ شده در این راستا، اظهار کرد: یکی از مواردی که به تازگی مورد بررسی و تصویب قرار گرفت این بود که مشترکان کم مصرف که در سکونتگاه های غیر دائم حضور دارند شامل حال تخفیف صد درصدی نشوند.

اقامتگاه های فصلی شامل تخفیف صد درصدی نمی شوند

وی ادامه داد: اقامتگاه های فصلی، ویلا ها و به طور کلی مشترکانی که دائما در یک مکان حضور ندارند شامل حال این طرح نخواهند شد و تخفیف صد درصدی برای این دسته از مشترکان اعمال نمی شود.

منتظر پیامک باشید

به گفته سخنگوی صنعت برق در اولین فرصت و حداکثر یک ماه آینده از طریق پیامکی که برای مشترکان صنعت برق ارسال می شود، وضعیت مصرف به آن ها گزارش خواهد شد تا از میزان مصرف خود و قرار گرفتن در دسته بندی خوش مصرف، کم مصرف، و یا پر مصرف مطلع شوند.

یک ماه و نیم دیگر اجرا می شود

رجبی مشهدی در خصوص زمان اجرای این طرح گفت:از ابتدای آبان ماه این طرح اجرایی خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بودجه ای برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است؟ اظهار کرد: این طرح منافع زیادی را در میان مدت و بلند مدت برای صنعت برق کشور دارد هرچند در کوتاه مدت ممکن است که منجر به کاهش درآمدهای صنعت برق شود اما به گونه ای برنامه ریزی شده که تاثیر این اصلاح مصرف درکاهش میزان سرمایه گذاری ها بتواند این مساله را جبران کند.

۳۰ میلیون نفر مشترک از تخفیف صد درصدی بهای برق بهره‌مند خواهند شد

وزارت نیرو در سه سال گذشته طرح‌های تشویقی مختلفی برای عبور از پیک بار اجرا کرده است، چرا که در تابستان مصرف برق افزایش بسیاری می‌یابد و نیروگاه ها با چالش های متعددی دست و پنجه نرم می کنند حتی ممکن است همچون سال ۱۳۹۷ خاموشی های برنامه ریزی شده نیز مهمان خانه ها شود. از این رو برای جلوگیری از این مساله و تامین برق پایدار، وزارت نیرو فرهنگ سازی را مهم دانسته و در سال های اخیر نیز برنامه هایی را برای آن در نظر گرفته که تازه ترین آن طرح برق امید است.

در حال حاضر ۳۰ میلیون مشترک خانگی در کشور وجود دارد که در دو دسته "زیرالگو" و "بیش ازالگو" تقسیم بندی شده اند که برای هرکدام تعرفه خاصی تعریف شده است. در این بین ۸۵ درصد از مشترکان زیرالگو برق مصرف می‌کنند و تنها ۱۵ درصد بالاتر از الگوهای تعیین شده مصرف دارند، در طرح برق امید مشترکان زیرالگو هم به دو دسته خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می‌شوند.

۳۰ میلیون نفر مشترک در طرح برق امید از تخفیف صد درصدی بهای برق بهره‌مند خواهند شد که حدود ۸ و نیم میلیون مشترک در این محدوده هستند و تا زمانی که کم مصرف باقی بمانند، از تخفیف صد درصدی بهره‌مند خواهند شد. البته مشترکان خوش مصرف هم می‌توانند با رعایت نکاتی ساده، خود را به جرگه کم مصرف‌ها رسانده و از تخفیف صد درصدی بهای برق مصرفی بهره‌مند شوند چراکه تعرفه‌های برق پلکانی است و هرچه از میزان مصرف برق مشترکان کاسته شود، مزایای اقتصادی برای خانوارها دارد، به طور مثال اگر مشترکان ۱۰ درصد مصرف برق خود را کم کنند، ۲۰ درصد از هزینه برقشان کم می‌شود و اگر ۲۰ درصد مصرف را کاهش دهند، شاهد کاهش ۴۰ درصدی هزینه برق مصرفی خواهند بود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
دیگر کار از این حرفها گذشته با این ترفند و از جیب مابقی می خواهند برای خودشان رای جمع کنند ملت آگاه باشید رانتخواران فاسد بیت المال را غارت و با رانت و انحصار و احتکار مایحتاج زندگیتان صدها برابر این مبالغ را از جیبتان به یغما برده اند رای بی رای
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
برق و اب و... مال بابای افراد نیست که بخشیده شود. باید طبق قانون و بر اساس یک فرمول درست انجام گیر .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
ما تنها چیزی که درقبض برق مشاهده کردیم افزایش 60درصدی بهای برق بود . ال برکت اله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
30 میلیون مشترک ؟؟؟؟؟ مطمئن باشید هیچکی شامل نمیشه و فقط قصد افزایش قیمت دارن . گفتن واسه کم مصرف ها مجانی و به بقیه چند درصد اضافه می کنیم . در نهایت قصدشون افزایش قیمته به چه صورت ؟
این حدود مصرفی که گفتن حتی با داشتن تنها یه یخچال معمولی توی خونه بازم بیشتر میشه . طبقه فقیر جامعه که مثلا هدف این طرح هستن اینقدر پول ندارن که لوازم کم مصرف بخرن پس اینا به کنار ، طبقه متوسط هم که مصرفشون بیشتره و طبقه پر مصرف هم که معلومن ، مردم هرچقدر هم صرفه جویی کنن نمی تونن توی این طرح قرار بگیرن ، بنابر این در کل با افزایش قیمت که شامل همه میشه هم درآمد دولت بیشتر میشه و هم در صورت صرفه جویی مردم برق اضافه رو به عراق صادر می کنن و درآمد بیشتر .
***** اگر دولت به فکر مردمه نمی خواد از این بذل و بخشش ها بکنه ، فقط کافیه قیمت دلار رو بایین بیاره به اندازه صد تا پول برق به مردم منفعت می رسونه ****
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
تابناک تحقیق کن متوجه میشی دولت با مطرح کردن این طرح چقدر قیمت برق رو افزایش داده تقریبا قیمت برق دو برابر شده .برق مناطق گرم دو یا سه برابر شده .لطفا تحقیق کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
شما جیب مارو نزن برق مجانی پیشکش!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mn
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
امیدواریم که کاهش درآمدهای وزارت نیرو ناشی از بخشودگی مشترکان کم مصرف به نحوی نباشد که مشترکان پرمصرف آن را جبران کنن. مطابق قانون، شرع و منطق حتی مشترکان پر مصرف نباید از قیمت تمام شده برق را پرداخت کنند. اگرچه هم اکنون نیز هیچ نظارتی بر روی افزایش بهای فعلی برق توسط وزارت نیرو اعمال نمیشود و هیچ مرجعی در این خصوص وجود ندارد. همواره وزارت نیرو نسبت به ایجاد سازمان تنظیم مقررات (رگولاتوری) مقاومت کرده است.
پاسخ ها
ناشناس
| Sweden |
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
امیدوار نباش
سلیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
چه خوابی برای ملت دیده اند ، خدا به ما رحم کند ، من یکی منتظر زلزله دیگری در وضعیت معیشتم هستم ، مطِءن هستم به بهانه برق مجانی می خواهند بلایی سر ما بیاورند که دیگر نتوانیم نفس بکشیم، شاید چند برابر پول برق بکشنذ روی اکسیژن یا چیزهایی که تا حالا ظاهرا مجانی بوده
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
چرا باید افراد متوسط الگو به آتش این دو الگو یعنی دو دسته "زیرالگو" و "بیش ازالگو" بسوزند و دلیل اینکه سه الگو تعریف نشده است چیست برای چندمین بار میگویم وزارت نیرو شعارش هر واحد یک کنتور برق و آب باشد قوانین انشعاب برق به مشترکین میبایست اصلاح گردد.
ناشناس
|
Sweden
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
روحانی دید احمدی نژاد با سیاست پوپولیستی یارانه در اقشار فرودست محبوبیت پیدا کرد میخواهد برای خود محبوبیت بخرد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مهرداد میناوند علی انصاریان علی اصغر عنابستانی احمد جهان بزرگی نمایشگاه مجازی کتاب