بازدید 6664
با وجود شیوع کرونا، اصرار شدیدی به برگزاری یک مجموعه جشنواره و سمینار فرهنگی از جمله برخی رویدا‌های ظاهراً غیردولتی وجود دارد. علت اصرار بر برگزاری این رویداد‌های غالبا کم اثر، بودجه سنگینی است که از این طریق از دولت و دیگر نهاد‌ها دریافت می‌شود و تا یک سال بعد معیشت برگزارکنندگان را گارانتی می‌کند.
کد خبر: ۹۹۷۲۸۶
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱ 17 August 2020

چرا با وجود شیوع کرونا برخی اصرار به برپایی جشنواره و همایش دارند؟!با وجود شیوع کرونا، اصرار شدیدی به برگزاری یک مجموعه جشنواره و سمینار فرهنگی از جمله برخی رویدا‌های ظاهراً غیردولتی وجود دارد. علت اصرار بر برگزاری این رویداد‌های غالبا کم اثر، بودجه سنگینی است که از این طریق از دولت و دیگر نهاد‌ها دریافت می‌شود و تا یک سال بعد معیشت برگزارکنندگان را گارانتی می‌کند. برخی از اشخاص شغلشان سال ها برگزاری این جشنواره ها شده که تاثیری در مسیر تولید نداشته و حتی این رویدادها، انعکاس چندانی هم ندارند.

به گزارش «تابناک»؛ شمار همایش‌ها و جشنواره‌های دولتی و غیردولتی متکی به منابع دولتی، روز به روز رو به فزونی می‌گذارد و فضا به سمت و سویی می‌رود که معادل هر ایرانی یک جشنواره یا همایش برگزار شود! از این شوخی تلخ که بگذریم، آنچنان شمار این برنامه‌ها افزایش یافته که نمی‌توان تخمین دقیقی در این زمینه ارائه کرد و آن گونه که شواهد نشان می‌دهد، شمار این همایش‌ها و جشنواره‌های سالیانه دولتی و شبه دولتی، چهار رقمی شده است.

شمار بالای همایش‌ها و جشنواره‌ها در نیمه دوم هر سال ـ که باید اعتبارات به هر شکل ممکن هزینه شود ـ نمود بیشتری دارد و به نظر می‌رسد آنچه اهمیت ندارد، نحوه هزینه کرد منابع دولتی است که مقامات هر روز از کسری‌اش سخن به میان می‌آورند. عمده این همایش‌ها نیز فرهنگی و علمی هستند، اما از هر دو منظر در سطح می‌مانند و خروجی مشخصی برای بخش‌های اجرایی ندارند و در واقع اعتبارات رسماً هدر می‌روند.

چرا با وجود شیوع کرونا برخی اصرار به برپایی جشنواره و همایش دارند؟!

در این میان، آنچه از برگزاری این همایش‌ها و جشنوراه‌ها و تضییع منابع عمومی در این بخش قابل تأمل‌تر است و تا حدودی انگیزه ای در پسِ اصرار برخی مسئولین برای برگزاری‌شان را مشخص می‌سازد، عدم برگزاری هرگونه تشریفات قانونی برای واگذاری بخش‌های اجرایی این برنامه‌هاست. در شکل مرسوم باید برای هر بخش آگهی مزایده و مناقصه منتشر شود و متقاضیان در یک رقابت واقعی بتوانند بخش‌هایی از این برنامه‌ها را برگزار کنند؛ اما با ترک تشریفات، این قانون دور زده و تمامی بخش‌ها به تشخیص مدیران به دوستان و معتمدین سپرده می‌شود.

یکی از دلایل برگزاری گرانقیمت و بی‌کیفیت رویدادها، عدم برگزاری همین مناقصه‌هاست و مشخص نیست با چه ضابطه‌ای وب‌سایت، کاتالوگ، بولتن جشنواره‌ها، پروژه برگزاری اختتامیه و افتتاحیه ها و پروژه پذیرایی واگذار می شود و در مجموع فرآیند جشنواره با چه اشلی به گروهی از اشخاص واگذار شده که هیچ وقت از این چرخه حذف نمی‌شوند و در فصولی که رویدادهایی چون مجموعه جشنواره فجر برگزار نمی‌شود، در جشنواره‌ها و همایش‌های دیگر همین کاسبی را انجام می‌دهند؟

تبدیل برگزاریِ جشنواره‌ها و همایش‌ها به کسبِ یک جماعت، صرفاً هزینه‌های برگزاری این رویدادها را افزایش نداده، بلکه دایره بسته‌ای را شکل می‌دهد که کیفیت این رویدادها را نیز به شدت کاهش می‌دهد و در دایره دوستان، طبیعتاً اثری از سختگیری برای برگزاری باکیفیت نمی‌ماند و در هر دوره شاهد افت چشمگیر کیفیت برگزاری همین رویدادهای دولتی و شبه دولتی هستیم.

غیرعلنی‌ترین و در عین حال غیرشفاف‌ترین بخش برگزاری جشنواره‌ها و همایش‌ها نیز شرکت‌ها و برندهایی است که تبلیغات این رویدادها را در اختیار می‌گیرند و طبیعتاً باید در قالب یک مزایده از این ظرفیت برخوردار شوند اما همان گونه که درباره بخش‌های خدماتی مناقصه برگزار نمی‌شود، درباره این بخش‌های چرب‌تر نیز خبری از مزایده نبوده و نیست.

جای تأسف دارد که سازوکارهای قانونی نظیر ترک تشریفات نیز برای دامان زدن به این بی‌سامانی در نظر گرفته شده و از این سازوکارها استفاده ی حداکثری می‌شود تا منابع میان گروه محدودی توزیع شود. در این میان، ردپای هیچ نهاد نظارتی نیز مشهود نیست که پیگیر تغییر این وضعیت باشد. اکنون می‌توان پرسید آیا امیدی به تغییر این وضعیت وجود دارد؟

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۲
انتشار یافته: ۱۱
سید
|
Luxembourg
|
۰۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
به همون خاطر که بعضی ها اصرار بر مراسم عزاداری محرم دارند
پاسخ ها
ناشناس
| Bulgaria |
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
آفرین اصل کلام همینه
و الان متهم میشیم به کفر و شرک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
چرا شفاف نیستید؟ چرا اسم جشنواره و مشخصات بانیان آن را نمی نویسید؟ فکر نمی کنید یکی از رسالت های شما دفاع از حقوق مردم و کمک به ارتقای شفافیت در مدیریت کشور است؟ به خدا اگر امور کشور شفاف بود، وضعمون خوب می شد. ولی با این وضع، راهمون به ترکستانه.
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
رسالت این دوستان دادن اخبار در مسیر خیلی خاصی هست
شما فکر کردی اینجا آمریکا و اروپاست که رسانه مستقل باشه ؟
d;d
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
محرم هم یکی از آنها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
اجلاس سالانه صدا و سیما هم قرار بود لغو بشه که جدیدا تصمیم گرفتن برگزارش کنن و جلسات حضوری هماهنگی و ... باعث انتقال ویروس خواهد شد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
جشن همایش و عزاداری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
چرا بیل گیتس میلیون ها دلار برای ساخت واکسن کرونا اهدا می کند؟
دو دسته مدیر داریم: یکی آمده کار کند دومی آمده بخورد. کسی که برای کار کردن آمده است وقت تملق گفتن ندارد به همین دلیل زود می رود اما دومی از هر چیزی برای ماندن بهره می برد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
به همان دلیل که برخی به باز بودن حرم و برگزاری عزاداری اصرار دارند.
ناشناس
|
Germany
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
چرا با وجود کرونا برخی اصرار به بر گزاری مراسم محرم دارند ؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
به همان دلیل که کنکور اجرا میشود.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر سازمان همکاری شانگهای هفته دفاع مقدس اربعین
آخرین اخبار