بازدید 6067
معاون اول رییس جمهور تأکید کرد:

تشکل‌ها و انجمن‌ها سرمایه‌ای بزرگ برای کشور هستند

جلسه دیدار اعضای هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت با معاون اول رییس جمهور عصر (چهارشنبه) برگزار شد.
کد خبر: ۹۹۶۳۱۰
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴ 12 August 2020
به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در این جلسه از تشکل‌ها و انجمن‌های بخش‌های مختلف به عنوان سرمایه‌ای بزرگ برای کشور و دولت یاد کرد و گفت: تشکل‌های مختلف نظیر خانه صنعت، معدن و تجارت پشتوانه‌ای قوی برای بخش خصوصی و فعالان این حوزه و نیز فرصتی طلایی برای توسعه کشور هستند که لازم است وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت رفع موانع حقوقی و اداری پیش روی آن‌ها اهتمام جدی داشته باشد.

جهانگیری با اشاره به تقارن این جلسه با روز تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: ارتباط دولت با تشکل‌ها و ذینفعان هر بخش این فرصت را برای کشور فراهم می‌کند که در شرایطی که عده‌ای تلاش می‌کنند آینده کشور را تیره و تار جلوه دهند، افق گشایی و آینده خوبی برای ایران ترسیم و به جامعه منعکس کنیم.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر این که تأمین منابع مالی پایدار و مطمئن از مهم‌ترین نیاز‌های توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت است، افزود: بازار سرمایه و دارایی‌های بخش خصوصی مهم‌ترین منابع برای بخش صنعت، معدن و تجارت هستند و منابع مالی خارجی نیز باید در کنار این منابع به توسعه این بخش کمک کند.

جهانگیری با بیان این که یکی از اصلی‌ترین اهداف سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی قدرتمند شدن بخش خصوصی بوده است، خاطرنشان کرد: باید از بخش خصوصی واقعی که به دنبال رانت جویی نیست، حمایت شود؛ چرا که این افراد گوهری ارزشمند برای کشور محسوب می‌شوند و باید فرهنگ حمایت و تکریم از آن‌ها در رسانه‌ها ترویج شود. البته در هر بخشی افراد ناباب نیز حضور دارند، اما فعالان اقتصادی واقعی نباید به خاطر معدود افراد سوء استفاده گر قربانی شوند.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری این که ایران جمعیتی جوان دارد و برای حرکت در مسیر توسعه نیازمند سرمایه گذاری است، گفت: متأسفانه در دهه اخیر رشد سرمایه گذاری در کشور منفی بوده و این موضوعی است که آینده اقتصاد کشور را تهدید می‌کند.

جهانگیری با تأکید بر این که حتماً باید بستر‌های لازم را برای مثبت شدن رشد سرمایه گذاری در کشور مهیا کنیم، تصریح کرد: باید شرایطی فراهم شود که هر ایرانی علاقمند به کشور در هر کجای دنیا بتواند سرمایه خود را به کارخانه و تولید تبدیل کند و اگر این بستر فراهم نشود باید نسبت به آینده اقتصاد کشور نگران باشیم.

معاون اول رییس جمهور از تشکل‌های شکل گرفته در بخش صنعت و معدن به عنوان سرمایه‌ای بزرگ در کشور یاد کرد و گفت: تشکل‌های بخش صنعت و معدن یکی از قدیمی‌ترین و توسعه یافته‌ترین تشکل‌ها در کشور هستند که از قدرت زمینه سازی برای توسعه برخوردار شده اند.

او با تأکید بر این که نمایندگان بخش خصوصی و ذینفعان هر بخش باید در جلسات تصمیم گیری مرتبط با خود حضور داشته باشند، اظهار داشت: دولت از حضور نمایندگان تشکل‌ها در جلسات مرتبط با آن‌ها استقبال می‌کند و رویکرد دولت این است که حتماً باید سخنان تشکل‌ها و ذینفعان هر بخش پیش از تصمیم گیری شنیده شود. در همین راستا نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون‌ها و شورا‌های دولت حضوردارند و ذینفعان مرتبط به این جلسات دعوت می‌شوند.

معاون اول رییس جمهور در ادامه این جلسه از وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان یک دستگاه اجرایی کلیدی و مهم در کشور یاد کرد و گفت: حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی و اشتغال کشور مربوط به این دستگاه اجرایی است و در سال‌های اخیر که با سخت‌ترین تحریم‌های ظالمانه آمریکا روبرو هستیم شاهد اقدامات و دستاورد‌های مهمی در این وزارتخانه بوده ایم.

جهانگیری افزود: آمریکا در تحریم‌های اخیر خود به صراحت اعلام کرد که جنگ اقتصادی علیه ملت ایران را آغاز کرده است و بر اساس ارزیابی‌های خودشان تصور می‌کردند که ظرف مدت کوتاهی اقتصاد ایران دچار فروپاشی خواهد شد، اما امروز پس از گذشت دو سال از تحریم‌های جدید آمریکا، آن‌ها نتوانسته اند به اهداف خود دست یابند. البته این سخن به معنای آن نیست که اقتصاد ما ضربه نخورده است بلکه اقتصاد و معیشت مردم دچار آسیب شده، اما اهداف دشمنان تحقق پیدا نکرده است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: مجموعه‌ها و بخش‌های مختلف در عدم تحقق اهداف آمریکا نقش موثری داشته اند که در این میان فعالان بخش خصوصی نیز مانند سربازان خط مقدم در این جنگ اقتصادی نقش خود را به خوبی ایفا کردند و وزارت صمت نیز نقشی کلیدی در این عرصه از خود بر جای گذاشت.

جهانگیری همچنین با اشاره به دستاورد‌ها و تلاش‌های گسترده وزارت صنعت، معدن و تجارت در ایام شیوع کرونا افزود: شیوع کرونا اتفاقی ناگهانی بود که هیچ کشوری از قبل برای مواجهه با آن آمادگی نداشت و در ایران نیز در روز‌های نخست حتی برای تأمین تجهیزات حفاظت شخصی کادر درمانی با مشکل مواجه بودیم، اما صنعتگران کشور مردانه پای کار آمدند و ظرفیت تولید ماسک و دیگر تجهیزات پزشکی ظرف دو سه ماه افزایش چشمگیری پیدا کرد و این نشان می‌دهد که ظرفیت‌های بسیار بزرگی در کشور وجود دارد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به سخنان مقامات آمریکا مبنی بر این که در شرایط کرونا ۳۵ میلیون نفر به بیکاران این کشور اضافه شده است، گفت: متأسفانه عده‌ای نمی‌خواهند واقعیت‌های جنگ اقتصادی و مسایل مرتبط با کرونا را بپذیرند و عملکرد دولت را زیر سوال می‌برند. تحریم‌ها قرار بوده اقتصاد کشور را نابود کند، اما با اتکا به توان داخلی توانسته ایم روی پای خود بایستیم و مانع از فروپاشی اقتصاد کشور شویم و در بدترین شرایط قفسه‌ها و طبقات فروشگاه‌ها مملو از کالا‌های مورد نیاز مردم بوده و خوشبختانه با کمبود کالا مواجه نشده ایم. البته منکر افزایش قیمت‌ها نیستم، اما کالا‌ها به وفور در دسترس مردم قرار دارد.

جهانگیری با اشاره به محدودیت منابع ارزی و کاهش درآمد‌های نفتی از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست تمرکزی جدی بر مدیریت واردات داشته باشد و از تشکل‌ها نیز خواست تمام تلاش خود را به کار گیرند تا نیاز‌های ارزی کشور کاهش پیدا کند و با افزایش صادرات غیرنفتی درآمد ارزی کشور را بالا ببرند.

وی با تأکید بر ضرورت برنامه ریزی برای نظارت و تنظیم بازار و نیز صیانت از اشتغال کشور تصریح کرد: ستاد رفع موانع تولید در استان‌ها باید همواره فعال باشد و باید تلاش کنیم دغدغه‌های مربوط به تأمین مواد اولیه واحد‌های تولیدی که از خارج وارد می‌شود را مرتفع کنیم تا هم از اشتغال کارگران صیانت شود و هم بخش تولید کشور با آسیب مواجه نگردد.

معاون اول رییس جمهور دوران سخت فعلی که با تحریم‌ها و شیوع کرونا مواجه هستیم را دوره‌ای استثنایی توصیف کرد و گفت: در این گونه مواقع و شرایط سخت است که نام نیک از خدمت گزاران واقعی برجای می‌ماند. در این دوران باید معیشت مردم و منافع کشور را به منافع خود ترجیح دهیم و حتی با سود کمتر به فعالیت اقتصادی و حفظ اشتغال ادامه دهیم.

جهانگیری با اشاره به مشکلات مطرح شده در جلسه از معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی خود خواست موارد مطرح شده را پیگیری و جلساتی را برای حل این مسایل برگزار کند.

در این جلسه تعدادی از اعضای هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت نیز به بیان مهم‌ترین مشکلات و دغدغه‌های فعالان این عرصه پرداختند و از آمادگی خود برای همراهی با دولت در جهت توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت خبر دادند.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه
آخرین اخبار