بازدید 36228

پای عربستان، امارات و اسرائیل به توافق ایران و چین باز شد!/ لابی گسترده برای تضعیف روابط پکن-تهران

چین تلاش می‌کند با تمامی قدرت‌ها و بازیگران خاورمیانه روابط متعادلی داشته باشد. رویکردی که به نفوذ بیش از پیش چین در خاورمیانه منتهی خواهد شد. ایران در شراکت با چین، تنها بازیگر خاورمیانه نیست. عربستان و امارات هم دارای توافق مشارکت راهبردی با چین بوده و پارامتر‌های این توافق‌ها درکمیته‌های مشترک متشکل از مقامات رسمی در حال مذاکره است، چون چین به‌ رغم سودمندی مشارکت با ایران می‌خواهد رویکرد متوازن خود در خلیج [فارس] را ادامه دهد.
کد خبر: ۹۹۴۱۳۵
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷ 01 August 2020

پای عربستان، امارات و اسرائیل به توافق ایران و چین باز شد!/ لابی گسترده برای تضعیف روابط پکن-تهران

بین الملل تابناک: پیش نویس سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین که چندی پیش در دولت به تصویب رسید، همچنان مورد توجه رسانه‌ها و تحلیلگران بین المللی است و در همین رابطه، تحلیل‌ها و تفاسیر متعددی پیرامون آن منتشر شده است.

چین تلاش می‌کند با تمامی قدرت‌ها و بازیگران خاورمیانه روابط متعادلی داشته باشد؛ رویکردی که به نفوذ بیش از پیش چین در خاورمیانه منتهی خواهد شد.

در این زمینه، جاناتان فولتون در یادداشتی که وب‌سایت شورای آتلانتیک آمریکا آن را منتشر کرد، نوشت: ایران در شراکت با چین ایران تنها بازیگر خاورمیانه نیست. عربستان و امارات هم دارای توافق مشارکت راهبردی با چین بوده و پارامتر‌های این توافق‌ها در کمیته‌های مشترک متشکل از مقامات رسمی در حال مذاکره است، چون چین به‌رغم سودمندی مشارکت با ایران می‌خواهد رویکرد متوازن خود در خلیج [فارس] را ادامه دهد.

اگرچه شکی نیست که چین و ایران در قبال یکدیگر و در پیشبرد شراکت جامع راهبردی خود جدی هستند، اما سودمندی این شراکت برای تهران به قیمت دیگر شرکای چین در خلیج [فارس] تمام نخواهد شد بلکه چین در این منطقه رویکردی متعادل بر اساس منافع، در دستور کار قرار خواهد داد.

همچنان که اخیراً هم‌زمان با انتشار خبر توافق ایران – چین، نهمین دیدار وزرای انجمن همکاری کشور‌های عربی- چین در ۶ ژوئیه در اردن، به‌ صورت مجازی، برگزار شد. هرچند این دیدار دستاورد مهمی نداشت، در آن سه سند به امضا رسید: تفاهم همکاری در مورد کووید-۱۹، برنامه اجرایی انجمن از ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ و اعلامیه امان که «بیانگر تمایل چین و کشور‌های عربی برای تعمیق روابط» است. به گفته یک مقام محلی، همکاری چین- ایران نیز در این دیدار مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ هرچند در اعلامیه آن ذکر نشد.

پس‌ از این دیدار، کنفرانسی به میزبانی آکادمی علوم اجتماعی چین و دانشگاه شارجه امارات در ۱۱ ژوئیه با تمرکز بر همکاری چین- خاورمیانه و بحران کرونا ویروس برگزار شد. اهمیت این رویداد از آن‌ روست که نشان می‌دهد چین در خاورمیانه توپ‌های زیادی برای بازی دارد. چین در سراسر این منطقه دارای منافع زیادی بوده و با بسیاری از کشور‌های منطقه همچون ایران شراکت کامل دارد که ناشی از دهه‌ها تعامل دیپلماتیکی و حجم عظیم تجارت و سرمایه‌گذاری با این کشور‌هاست.

 

و درنهایت، هرچند شکی نیست که چین و ایران در قبال یکدیگر و در پیشبرد شراکت جامع راهبردی خود جدی هستند، سودمندی این شراکت برای تهران به قیمت دیگر شرکای چین در خلیج [فارس] تمام نخواهد شد، بلکه چین در این منطقه رویکردی متعادل بر اساس منافع، در دستور کار قرار خواهد داد.

لابی عربستان، امارات و اسرائیل برای دور کردن چین از ایران

با این حال، گزارش ها و تحلیل ها حاکی از آن است که برخی بازیگران از جمله عربستان، امارات و اسرائیل در حال لابی برای برهم زدن سند همکاری میان ایران و چین هستند.

در این رابطه، «جاشوا رابین مارکس» ستون نویس روزنامه «جروزالم پست» در یادداشتی به بررسی تحلیل های شماری از اقتصاددانان و سیاستمداران درباره توافق ۲۵ ساله میان ایران و چین پرداخت و به نقل از «هاوارد شاتز» اقتصادان شرکت آمریکایی «RAND» نوشت: «چین تمایل دارد روابط خوب خود با همه طرف ها در خاورمیانه را حفظ کند، در سرمایه گذاری، ایجاد یا تقویت زیرساخت های این کشورها سهیم باشد و بیش از پیش به خاورمیانه به عنوان محلی برای استقرار زیرساخت های ارتباطی خود و ایجاد یک جاده ابریشم دیجیتال می نگرد».

ممکن است تنظیم یا تحمل فشار اسرائیل و عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای چین دشوار باشد. این کشورها در حال لابی کردن برای تضعیف، کند کردن و به نوعی تخریب توافق [با ایران] هستند

به گفته شاتز، چین به خاطر گسترش همکاری های تکنولوژیک با اسرائیل قصد ندارد این  رژیم را با خود غریبه کند. با این حال عده ای از مسئولان رژیم صهیونیستی از قرارداد با چین نگران هستند.

مارکس در ادامه نوشت، آیا رد سرمایه گذاری چین در زیرساخت های تکنولوژی ارتباطی از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، می تواند توافق میان ایران و چین را تسهیل کند؟ وی در پاسخ به این سوال به اظهارات «جان کالابریس» مدیر پروژه آسیا-خاورمیانه در «مؤسسه خاورمیانه» در واشنگتن اشاره کرد که در مصاحبه با مدیا لاین گفت، نتیجه چنین فشار چند جانبه ای نامشخص خواهد بود.

کالابریس در ادامه توضیح داد: «ممکن است تنظیم یا تحمل فشار اسرائیل و عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای چین دشوار باشد. این کشورها در حال لابی کردن برای تضعیف، کند کردن و به نوعی تخریب توافق [با ایران] هستند».

در ادامه این یادداشت آمده است، تحلیلگران می گویند، چین رویکردی محتاطانه در قبال توافق های تجاری در پیش گرفته است تا بتواند روابط خوب خود با همه طرفین را حفظ کند و این سیاست خارجی می تواند در خصوص هرگونه توافق با ایران نیز صدق کند.

مارکس به نقل از «رابرت موگیلنیکی» از محققین مؤسسه ای در واشنگتن با نام مجعول «کشورهای حاشیه خلیج عرب» مدعی شد: «کشورهای عرب حاشیه خلیج شرکای تجاری مطمئن تری نسبت به ایران هستند و چین نیز قرار نیست اثرگذاری خود بر منطقه را فقط به خاطر انداختن قایق نجات برای ایران به خطر اندازد».

وی به نقل از موگیلنیکی نوشت: «فارغ از این که رئیس جمهور ترامپ در ماه نوامبر پیروز شود یا خیر، این مساله پابرجا خواهد بود. اگر رئیس جمهور ترامپ در انتخابات ببازد، خطرات ارتباط تجاری عمیق تر چین با ایران نیز ممکن است کاهش یابند».

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۱
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۴۹
خدا عمرشان بدهد. کشورمان را از استثمار چین نجات دهید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
خدا به شما هم کمی عقل بدهد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
بخدا بی سوادی بی سواد
ناشناس
| United States of America |
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
افراد و تحلیلگرانی که الان به شدت از نزدیکی بیش از پیش ایران به چین تحت عنوان خنثی کردن توطئه امریکا حمایت می کنند همان تحلیلگرانی هستند که اعتقاد داشتند و پیش بینی می کردند که در بحث تحریم و فروش نفت و همکاری بانکی دنیا فقط امریکا و چند کشور متحد او نیست؟! حرفی نیست. ولی اگر این تحلیلگران توانستند حتی یک کشور یا حتی یک شرکت و بانک کوچک حتی از چین و روسیه پیدا کنند که حاضر باشد رسما اعلام کند که با ایران معامله دارد و از ایران نفت می خرد و پول معتبر بین المللی به ایران می دهد ما هم تمام پیش بیینی های آنها را در مورد مفید و ضروری بودن همکاری بیشتر ایران و چین را باور می کنیم..
ناشناس
| United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland |
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
اگر تصمیم بر این بوده باشد که جزایری را هم به چین بدهیم ولی در مقابل غرب عقب نشینی نکنیم می دهیم و عقب نشینی نمی کنیم تا چشم شما غرب زدها در بیاد
ناشناس
| France |
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
یه رفیقی داشتم ۳ تا زن گرفت، ولی چون می خواست بین همه مخلوقات خدا رابطه متوازن ایجاد کنه با همه خانمهای شهر هم مهربون بود... فکر کنم ژنتیکی چینی بود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
چین زیر سایه دشمنی مفرط با امریکا چهل سال است با سیاست دامپینگ و گام به گام عملا تمام اقتصاد های خرد و حتی کلان ایران را نابود کرد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
افزایش فشار بر ایران از طریق قطع ارتباط ایران با کشورهای مختلف و به ویژه کشورهای قدرتمند
هدف ارباب هاتان محقق نمی شود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
اگر می خواهی غرب ستیز باشی قبل از انکه جزایر را به چین بدهی .لباس غربی را از تنت در بیار و از دانش غربی استفاده نکن .
نرم افزارهای غربی را هم سرقت تکن
ناشناس
| Uzbekistan |
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
بسیار بیسوادی... همون اسراییل بندر حیفا را کاملا به چین داده و یا امارات و عربستان... اگر این قرارداد اجرایی شود نقش امارات به عنوان واسطه تجاری بیش از بیش کمرنگ میشود و مبادلات شرق و غرب در ایران صورت خواهد پذیرفت و شهرهای ایران دلی خواهند شد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
مطمئن باشید خود چینی ها در شرایط و زمان فعلی زیر بار همچین قرار دادی نمی روند.بنظر بنده چینی ها فعلا دارند با این قرارداد برای گرفتن امتیازاتی از غرب و سایر کشورها بازی میکنن.به نوعی قرارداد رو خوابوندن تو آب نمک تا ببینند آینده روابطشون با آمریکا چی میشه و رئیس جمهور منتخب بعدی آمریکا چه سیاستی در قبال ایران و چین خواهد داشت.چین بالای هزار میلیارد تومن معاملات تجاری سودمند با غرب و کشورهای خاورمیانه داره.و بعیده خودشو پاسوز سیاست های رادیکال ایران کنه.وبعیده بخواد در تبعات سیاست های منطقه ای ایران خودشو شریک کنه.اونهم در شرایطی که علی رغم قدرت اقتصادی و نظامی که داره کوچکترین دخالت سیاسی و نظامی در هیچ کدام از کشورهای دنیا نداره و کاملا بر خاک خودش متمرکز هست.با این شرایط بعیده که به سادگی با کشوری مثل ایران که دارای تنش های سیاسی گسترده با شرکای چین هست وارد مرودات سیاسی و اقتصادی گسترده بشه.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
چین ایران را به بازی گرفته تا با کارت ایران کمی بازی کند. هیچ قراردای را انجام نمی دهد. نفت نمی خرد. پول نمی دهد. فقط بازی می کند تا از بقیه امتیاز بگیرد.
این سند چه جور سندی است که خبر انشار آن حتی برای ۱هفته هم به ثبات قیمت ها و اندکی کاهش تورم نینجامید در حالی که توافق اولیه برجام باعث کاهش بسیار شدید کالا های اساسی و طلا و ارز شد؟بعید است این سند سودی به حال اقتصادی مردم داشته باشد.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
قرار نیست مردم سود کنن که, آدمایی مهم تر از مردم عادی هم هستن.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
مردم ما به غرب دل خوشن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
در ان روزها قیمت دلار جوری نزولی شده بود که دولتمردان ناچارا در مصاحبه خود اعلام میکردند قیمت واقعی دلار بالاتر از نرخ بازار است تا به این طریق جلوی افت بیشتر انرا بگیرند ٬
محمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
سود برجام رو دیدیم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
سود برجام را همین نگاه مطلق به شرق ها نگذاشتند ببینیم زیرا با امریکا توافق کرزده بودند ولی هیچ شرکت امریکایی اجازه سرمایه گذاری در ایران را پیدا نکرد.
ناشناس
| Uzbekistan |
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
شما تصورم اینه ایران نبودی.... بنده صادرکننده هستم، احمدی نژاد با ۳۸۰۰ تحویل داد، و در همان ابتدا دلار به ۳۲۰۰ رسید و تازه برجام که اواخر چهارسال دولت بود... در همان ابتدا یک مدت چند ماهه دلار در ۳۲۰۰ بود و سپس برگشت به کانال ۳۸۰۰... ارزانی یعنی اینکه برمیگشت به زیر هزار تومان
یعنی عربستان خیر ما رو میخواد.وقتی عربستان نگرانه یعنی...
از کدام همکاری با چین می گویید ؟ از مسدودی حساب بانکی تجار ایرانی در چین ؟ از قعطنامه هایی که اول از همه چین به آنها رأی مثبت داده ؟ چین مومونیست هیچ خاصیتی برای هیچ کسی نداشته که اگر داشت اول از همه کاری برای مردم آشغال خور و سگ خور و خفاش خور خود می کرد !
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
اول از همه بشین و صحبت کنی - عصبانی هستی ؟
تمام قطع نامه هایی که آمریکا علیه ملت ایران وضع کرده رو چین وتو کرده
کمی انصاف داشته باش و چرت و پرت نگو
یک آدم کم سواد و با سطح هوشی پایین هم میفهمه که چین امکان نداره قدرت و نفوذ آمریکارو در جهان پیدا کنه؛من چندتا دلیل میارم:
1-زبان
چینی سخت ترین زبان دنیاست.من به سه زبان اروپایی مسلط هستم اما بعد از دوسال چینی خوندن نه چیزی یاد گرفتم و نه به فرهنگ و مردم این کشور علاقمند شدم.
زبان انگلیسی یکی از ابزارهای امپراتوری آمریکاست.
این زبان به واقع آسون ترین زبان برای ملل مختلف هست و امکان نداره هیچ چینی اگر چین صد برابر اقتصادش قوی تر هم بشه مردم جهان علاقه ی چندانی به این زبان نشون بدن.
2-فرهنگ:
اگر فقط کمی با چینی جماعت تعامل داشته باشین خیلی زود متوجه میشین که از بی فرهنگ ترین مردم جهان هستن.
مثلا در یادگیری چینی اگر شما سعی کنید باهاشون حرف بزنید اگر متوجه هم بشن تظاهر میکنن که نمیفهمن.مورد عجیب اینجاست که نه کمک میکنن زبانشون رو یاد بگیری و نه خودشون انگلیسی یا هر زبان دیگه ای بلدن.
چین و ژاپن از نظر فرهنگی قابل مقایسه نیستن.
چینی ها متقلب هستن و دزد علوم مختلف.
3-تکنولوژی
چین هرچی تکنولوژی نامی داره از کپی کاری و دزدی از غربه.
4-
کمتر کسی پیدا میشه غرب رو دوست نداسته باشه.
کافیه با یک تاجر آلمانی یا آمریکایی کار کرده باشین و اون رو با کار کردن با یک تاجر چینی مقایسه کنید.
پاسخ ها
سهراب
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
من هم با چینیها کار کردم واین نظر رو تایید میکنم.به زبان عادی میشه گفت آدم نیستن!
ناشناس
| Uzbekistan |
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
مطئمنی خواب نمیبینی.... بنده مدت زیادی در چین زندگی کردم و زبانش را اموختم... اولا بسیار راحت است چون گرامر ندارد دوما اینکه میلیونها نفر هرساله فقط میان چین زبانش رو می اموزند... بیشاز پنج میلیارد در شرق هستن که انگلیسی سخن نمیکنند و بیشتر ماندارین گپ میزنند...امریکای جنوبی هم انگلیسی سخن نمیکنند... اروپای شرقی هم سخن نمیکنند... چهارتا تاجر عرب وجهان سوم مغز انگلیسی سخن میکند... روسها هم سخن نمیکنند... الان تمام تولیدات دنیا و تجارت درچین و اکثر انسانهای باسواد برای اینده بچه هاشون را میفرستن چین اموزش زبان... شما هنوز در دهه شصت و هفتاد میلادی زندگی میکنی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
دوست عزیز همون غرب که خیلی ها اویزونش هست مثلا اروپا .چقدر التماس و درخواست وزاری که تورو خدا از آمریکا تبعیت نکنید .یک خط مالی را بعد از سالها را اندازی نکردند.
شمارو حساب نمیکنند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
چین ابرقدرت 15 سال بعد است ... هر چقدر هم آسمان ریسمان کنی
لابی گسترده نیمخواد با این مردم دشمن چین و عاشق امریکا عوام های سیاسی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
هر کس با شماها مخالف باشد عوام است
شما خواص چه گلی به سر مملکت زدین ؟؟
چند وقت به حرف عوام گوش کنید شاید از بد بختی نجات پیدا کردیم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
همه نمیفهمن فقط شماها میفهمین
با عرض سلام ... حرفهای چرت وبرت است . تحلیلهای مسخره چین خوب

می داند که این کشورهای کوچک هیچ تاثیر در جریاننات منطقه ای ندارند

بدون امریکا . وهیچ کاری نمی توانند بکننند بدون اجازه امریکا برای مثال فسخ

قرارداد جی 5 انترنیت پر سرعت بین بریطانیا وچین با فشار امریکا بود . لذا این

رویداد یک مثال است که اگر راوبط چین با امریکا خوب باشد همه چیزی خوب

است اما بر عکس ان یعنی این سه کشورها کوچک تضمیم گیر نستند

بلکه مجری .
زنده باد . بلکه اونها ما رو از شر چین خلاص کنن.
نظرات رو خوندم یاد اون کلیپ افتادم که مردم منبع خودشونو توییتر و تلگرام و شبکه های مجازی میدونستن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
فکر کنم اون منابع حداقل چند درصد درست میگن تا منابع داخلی جنابعالی که سر تا پا دروغ تحویل مردم می دهند.
ناشناس
| Japan |
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
پس انتظارداشتی منبع خودشونو صداوسیماوکیهان ‌وفارس بدونن ؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
حتما خودت جز مردم نیستی؟
سلام جدا این عبارت خلیج فارس رو چرا در گیومه می گذارید؟!!!! [فارس] ؟؟؟؟؟؟ واقعا که. حداقل بگید نقل قول از منابع خارجی نه اینطور
بسیاری از شرکتهای اروپایی به شدت دنبال قرارداد با چین هستند تا از امکانات مالی و بازار مصرف چین برخوردار شوند.
خطر قراداد با چین امضا نکردن یا اجرا نکردن قرارداد با ایران هست. بهتر است نگاه به داخل باشد.
کشور امارات به سرعت بایستی مهار شود. امیدوارم یکی از استانهای ایران شود به زودی.
کاملاً مشخص است احمدی نژاد در چه مسیری حرکت می کند. او با هوچی گری های خود دقیقاً در مسیر دشمنان کشور حرکت می کند. نمی دانم تا کی قرار است مماشات کنیم.
دوستانی که با کپی و پیست مطالب توییتری و تلگرامی فکر می کنند دانای کلند ، جای نقد اینکه این بده و اشتباهه راهکار بدن که مثلا با کدوم کشور قرارداد ببندیم تا نفت رو بگیرن و محصول و خدمات و ... ارایه بدن ؟ برجامو با امریکا و فرانسه و المان بستیم، نتیجشم دیدید . اینبار چه کنیم دانشمندان عزیز وقتی طرف غربی می زنه زیر قول و قرارداد هاش
باید در احداث خطوط راه اهن ایران از جمله راه اهن سریع السیر تهران اصفهان و راه اهن جاه بهار تا مشهد و راه اهن شهرکرد -جوزستان - مترو واحداث پل قشم و صنایع فولاد از چینی ها کمک گرفت بدون تاخیر تا مانغ تاخیر این طر خها شد نباید منتظر فرار داد طولانی مدت ماند و وقت را بیهوده تلف کرد.
سلام
اگه سایر کشور ها با این قرار داد مخالف هستند ، فقط یک دلیل داره و اونم این هستش که از قدرت گرفتن چین در منطقه می ترسند.
"برخی بازیگران از جمله عربستان، امارات و اسرائیل در حال لابی برای برهم زدن سند همکاری میان ایران و چین هستند."
لطفا بازار گرمی نکنید: هیچ سند و مدرک محکمی برای این ادعا ارائه نکرده اید .
مردم چین آدم‌های خوب وپرتلاش ‌ومهربان زیاددارندولی دولت آنها بخصوص حزب کمونیست چین جنایتکار وسیله گرند
چين هم مثل روسيه قابل اعتماد نيست
لطفا دقت کنید المان بعد از جنگ جهانی اول ؛کاملا ورشکسته بود کشورهای اروپایی وادارش کرده بودند دراین حال خسارت دهند ۲۰ سال گذشت هیتلر بدون انکه به کسی متکی باشد تنها با اتکا به جوانان دانشمند خود المان را ابر قدرت کرد (این بمعنای قبول افکار او نیست) نمونه هایی جهت اطلاع ؛ساخت اولین موتور جت جهان -علم هوانوردی-اولین ناو هواپیمابر حتی موشک اپولو را هم که به ماه رفت یک مهندس اسیر رایش بنام رابرت فون براون ساخت-تلاش جهت ساخت سلاح اتمی دراواخر جنگ که امریکایی ها با استفاده ازهمان علم انرا ساختند وبر سر ژاپن زدند.بدانید ما در این دنیا تنها هستیم وتنها کسی که همیشه وهمه حال پشتیبان ما بوده خداوند متعال است
چیزی که معلومه تنها مردم هستند که سود نمی برند.
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
آخرین اخبار
وب گردی