بازدید 8759

همزمانی آنفلوآنزا و کرونا ترسناک خواهد بود

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: اگر هم اکنون سیر گسترش کرونا با همکاری و همراهی مردم کند شده و تا مهرماه فروکش کند می توان بر بیماری غلبه کرد اما اگر این روند ادامه یابد و به مهرماه و فصل پاییز برسد همزمانی آنفلوآنزا با کرونا ترسناک خواهد بود.
کد خبر: ۹۸۸۹۲۵
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۷ 07 July 2020

به گزارش «تابناک»، دکتر محمد کریمیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اسفند و فروردین ماه استان های غربی ۹۰ درصد پروتکل های بهداشتی را رعایت کردند اما با از سرگیری فعالیت ها این میزان کاهش یافت و به تدریج در منطقه غرب کشور به پایین ترین حد ممکن و حدود پنج درصد رسید.

وی افزود: در مناطق گرمی مانند خوزستان، بوشهر و بندرعباس چون مردم در فضای بسته ای قرار دارند و هیچ تهویه ای در خانه ها نیست همچنین ایجاد هوای سرد توسط کولرها، منجر به گردش ویروس در فضای بسته می شود و شدت بیماری را افزایش داده است.

دکتر کریمیان در خصوص ارائه آمار بیماران کرونایی گفت: ارائه آمار صادقانه صورت گرفت و تاثیرگذاری بر مردم مشهود بود اما عدم اعلام آن بر اساس دستور العمل وزارتخانه بود اما هم کنون با هماهنگی وزارت بهداشت برای اطلاع رسانی بهتر بار دیگر این اطلاعات در اختیار مردم با شفافیت کامل قرار می گیرد.

چشمه های آب گرم دهلران سبب سولفاته شدن دستگاه های پزشکی می شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در خصوص دستگاه سی تی اسکن بیمارستان شهدای دهلران گفت: چشمه های آبگرم و گوگرد در این شهرستان باعث سولفاته شدن همه وسایل پزشکی از جمله این دستگاه شده است.

دکتر کریمیان اظهار داشت: با وجود چنین مشکلی این دستگاه کارایی نداشت و به دلایل گفته شده دچار مشکل شد و با وجود تعمیرات صورت گرفته قابل استفاده نیست.

وی افزود: این دستگاه بدلیل اینکه حاوی اشعه ایکس است جابجایی آن باید با مجوز سازمان انرژی اتمی صورت گیرد بنابراین برای جابجایی آن با وازرت بهداشت هم بصورت حضوری هم مکاتبه صورت گرفته است.

کریمیان یادآور شد:طی رایزنی های بعمل آمده با بیمارستان و شبکه بهدشت و همچنین کارشناسان، نیروهای ما طی ۲ روز آینده به دهلران اعزام می شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: فضایی جهت جابجایی این دستگاه در نظر گرفته شده است که چنانچه مورد تایید قرار گیرد سی تی اسکن به این مکان منتقل می شود البته ممکن است در این مکان نیز تاثیر گوگرد وجود داشته باشد به همین دلیل باید تامل بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

مردم ایلام بیشتر بیماری خود را پنهان می کنند

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: ترس و مشکلات روحی و روانی در مورد بیماران کرونایی در همه کشورها وجود دارد اما در استان ما بیشتر از سایر استان ها است.

دکتر کریمیان اظهار داشت: عار دانستن این بیماری در استان ما سبب شده است هم بیماری را پنهان و هم دیر به بیمارستان مراجعه کنند و در صورت مثبت بودن نمونه گیری و بستری شدن نیز بیماری خود را انکار کرده و راضی به بستری نیستند.

وی در خصوص عدم دسترسی بیماران به تلفن نیز یادآور شد: تلفن در دسترس بیماران قرار دارد و می توانند با خانواده های خود تماس برقرار کنند همچنین در بخش ها نیز برنامه های مفرحی برای تقویت روحیه بیماران برگزار می شود و از وجود روانشناسان و روانپزشکان نیز بهره مند می شوند.

دکتر کریمیان تاکید کرد: مساله روحی و روانی یک مساله فرهنگی است که با ایجاد برنامه های فرهنگی مردم باید این بیماری را هم مانند سایر بیماری ها بپذیرند و آن را عار ندانند و به جای پنهان کردن آن را درمان کنیم.

مطب هایی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند، برخورد می شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: با پزشکان متخصصی که پروتکل های بهداشتی را در مطب ها رعایت نکنند برخورد می شود و در صورت ادامه دادن تعطیل می شوند.

دکتر کریمیان اظهار داشت: ۶ مطب که پروتکل ها را رعایت نکردند شناسایی و با آنها برخورد صورت گرفته و توبیخ شدند.

وی افزود: امیدواریم با نظارت بیشتر دانشگاه، تعزیرات و دادستانی در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی از انتشار بیشتر این بیماری جلوگیری شود.

دکتر کریمیان تصریح کرد: در صورت عدم رعایت پروتکل های بههداشتی از سوی مردم ممکن است زمان محدودیت ها تمدید شود.

همه بیمارن کرونایی از خدمات یکسان بهره مند می شوند

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: همه بیماران کرونایی که نیاز به بستری داشته باشند از هر قشری چه معتاد و بی خانمان از خدمات درمانی یکسانی بهره مند می شوند.

دکتر کریمیان افزود: مواردی گزارش نشده که افراد نیاز به بستری داشته است اما بیمارستان امتناع کرده باشد در صورت مشاهده چنین رفتاری قطعا برخورد صورت می گیرد.

وی همچنین در خصوص بیماران زیر دستگاه بیهوشی گفت: ۲ گروه متخصص بیهوشی و فوق تخصص ریه می توانند به این بیماران رسیدگی کنند و صلاحیت ویزیت بیماران را دارند.

کریمیان با بیان اینکه جایگاه فوق تخصص ریه در ای سی یو بالاتر است، افزود: در بیمارستان مصطفی ۲ فوق تخصص ریه داریم که این افراد بصورت شبانه روزی زحمات را متحمل می شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام تاکید کرد: بیمارستان مصطفی خمینی (ره) ایلام بهترین خدمات را در سطح کشور با آخرین متدها و درمان به بیماران ارائه می دهد.

استان ایلام بر اساس اعلام وزارت بهداشت در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # مبطلات روزه # دعای روز یازدهم رمضان # سیزده به در
آخرین اخبار