مدیرعامل یک کارگزاری در گفت‌وگو با بورس تابناک
کارشناس بازار سرمایه گفت: سهام عدالت می‌تواند در مجامع تیر ماه، تعیین کننده مدیریت برخی شرکت‌ها باشد و احتمالا بلوک‌های سهام عدالت برای حقوقی‌ها جذاب خواهد بود و در صورتی که درست مدیریت شود، تاثیر منفی بر بازار نخواهد داشت.
کد خبر: ۹۸۰۰۸۰
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۲ 22 May 2020

سهام عدالت تعیین کننده کرسی‌های مدیریتی در مجامع آتی/ بازار سرمایه در انتظار مجامع شرکت‌های بزرگ/ سهام‌های بنیادی هنوز جای رشد دارند

کارشناس بازار سرمایه گفت: سهام عدالت می تواند در مجامع تیر ماه، تعیین کننده مدیریت برخی شرکت ها باشد و احتمالا بلوک های سهام عدالت برای حقوقی‌ها جذاب خواهد بود و در صورتی که درست مدیریت شود تاثیر منفی بر بازار نخواهد داشت.

علیرضا تاج بر، مدیر عامل کارگزاری نوین در گفت و گو با خبرنگار بورس تابناک گفت: از یک سال گذشته، شاهد اقبال عمومی به بازار سرمایه بودیم و بسیاری از وجوه مازاد از سپرده‌های بانکی و بازارهای موازی نظیر ارز و سکه به بازار سرمایه سرازیر شدند، این ورود نقدینگی باعث رونق بی نظیر بورس شد و در اردیبهشت و فروردین سال جاری شاهد رشد شتابان شاخص بودیم که هرچند برای سرمایه‌گذار خوشحال کننده بود، این رشد با مبانی بازار و سرمایه همخوانی نداشت.

وی ادامه داد: از چند وقت پیش، جلوی این رشد گرفته شد و شاهد برگشت روند بودیم؛ با توجه به اینکه عرضه حقوقی ها بیشتر و از شدت ورود پول هم کاسته و منجر به کمتر شدن رشد شاخص شد و حتی برخی روزها نیز بازار منفی را شاهد بودیم. تاج بر با بیان اینکه برای ادامه روند صعودی نیاز به دلایل جدید و تزریق اخبار جدید هستیم، تصریح کرد: با توجه به اینکه عمده اخبار همچون رشد سودآوری، ارزش دارایی‌ها، پتانسیل افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی شرکت ها در مجامع رونمایی می شود و به نظر خیلی از سهام بنیادی هنوز جای رشد دارند، باید منتظر مجامع این شرکت‌ها باشیم که در تیرماه برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

 

به گفته تاج بر، روند رو به رشد شاخص امسال ادامه دار خواهد بود، لیکن بهتر است این رشد با شیب متعادل تر و ملایم تر باشد، چون با رشد ۵۰ تا ۶۰ درصد شاخص طی یک ماه حمایت از بازار سرمایه در زمان برگشت مشکل می شود.

وی ادامه داد: با توجه به حجم نقدینگی و حمایتی که از طرف دولت از بازار سرمایه می‌شود و اخبار مثبت از سهام پر پتانسیل امیدواریم بازار روند متعادل تری داشته باشد.

تاج بر در خصوص قابل خرید و فروش شدن ۳۰درصد از سهام عدالت از سه شنبه هفته آتی و تاثیر آن بر بازار گفت: متاسفانه در مورد سهام عدالت، ابهامات زیاد و اطلاع رسانی کم بوده است. با توجه به اینکه ۴۹ میلیون نفر سهام عدالت دارند که ۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از این تعداد در قید حیات هستند و ۱۰ میلیون نفر روش مستقیم را برگزیدند، این ۱۰ میلیون نفری که روش مستقیم را برگزیده‌اند، می‌توانند درخواست فروش خود را به بانک‌ها ارائه دهند و بانک ها درخواست را به برخی کارگزاران بدهند اگر ۳۰درصد سهام عدالت این ۱۰ میلیون نفر محاسبه کنیم، به رقمی معادل ۲۴ هزار میلیارد خواهیم رسید که این مبالغ وارد بازار می شود.

وی تاکید کرد: بازار در این خصوص (آزاد سازی سهام عدالت) نگران است و حق هم دارد، عرضه ها زیاد شده، ولی در حقیقت اگر این ۲۴ هزار میلیارد تومان مدیریت شود و خریدار بلوکی داشته باشد، بازار به روند خود ادامه خواهد داد.

مدیر عامل کارگزاری نوین گفت: سهام عدالت می تواند در مجامع تیر ماه تعیین کننده مدیریت برخی شرکت ها باشد و احتمالا بلوک های سهام عدالت برای حقوقی‌ها جذاب خواهد بود و در صورتی که درست مدیریت شود، تاثیر منفی بر بازار نخواهد داشت.

تاج بر افزود: متاسفانه شاهد برخی تکروی ها و عدم مشورت متولیان امر هستیم. انتظار می رود از پیشکسوتان بازار در اینگونه مواقع استفاده و نظر آنان جویا شود، چون برخی ابهامات برای بازار سرمایه مطلوب نیست.

وی تاکید کرد: این بازار با این رونق کنونی آرزوی دیرینه فعالانه بوده و رونق بازار سرمایه هم به نفع اقتصاد ملی، هم رونق صنعت خواهد بود و هم کنترل تورم را در پی دارد، در حال حاضر در مقطع خاصی هستیم و بازار تحمل هر اقدامی را ندارد و در موضوعاتی همچون آزادسازی سهام عدالت، صندوق‌های etf و عرضه اوراق با درآمد ثابت بهتر آن است که از تجربیات فعالان استفاده شود تا نتیجه مثبتی داشته باشد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
این چه ازاد سازیه اخه این همه شعار ازاد سازی دادید اینم شد این
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
لازم به این کارهای نیست فقط کافی هست مجلس گرامی و دولت گرامی تصمیم بگیرد طرح مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب و اجرا کنند تا از این همه دلال بازی نجات پیدا کنیم و پول مالیات ها هم صرف تولید و کمک به مردم سطح پایین جامعه شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
بورس داره به همان سرنوشت شوم سال ۱۳۸۲ دچار میشه

برای دولت بخاطر فریب مردم متاسفم
برای مردم متاسف نیستم چون حقشونه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
....دلال ها دنبال فرصت هستند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
به شعور مردم اهانت نکن بورس نقدترین بازار است هرکسی می تواند بر اساس عقل و شعور اقتصادی خود سهام خرید و فروش کند. یک آپارتمان 3 میلیاردی ت در تهران حداکثر 6میلیون ت کرایه میدهند p/e =42 در صورتی در بورس خیلی ازسهامهای هستند که p/e پایینی دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
بجای حرفهای الکی قیمت دلار وسکه را بیارید پایین که ارزش اقتصادی ندارد وفقط دلال بازی شده بورس خودش رشد میکنه فقط بورس در جهت تولید هست مگه آقا نفرموند سال جهش تولید چرا دلالهی سکه ودلار اعدام نمیشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
بدبختمان کردید با دادن کد بورسی به همه وافزایش کارگزاری ها دولت چرا این کار را کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
شنبه سوم خرداد
شاخص کل بورس ۲۵۰۰۰ واحددیگرسقوط کرد
شمارش معکوس برای تخلیه حباب حداقل ۶۰۰ هزارواحدی اغازشد
همه فروشنده اند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
حداقل زحمت بکش یه پیام و ده جا کپی نکن برادر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
یکی بگه من روش مستقیم رو انتخاب کنم یا غیر مستقیم؟ چرا اینقدر همه چیزتون ابهام داره، اگه روش غیر مستقیم رو انختاب کنیم حق فروش نداریم؟؟؟
پرویز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
خیلی تابلو است که ازقصددارند به مردم فشارمیارند
اصلاح طلبها واصولگراها دارندکشوررانابودمیکنند به خاطرحزب بازیشون
اصلاح طلب رای مياره اصولگراها کارشکنی میکنند
اصولگرا رای مياره اصلاح طلب هاکارشکنی میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
قیمت شرکت های بورس آمریکا هم با سودسازی آنها همخوانی ندارد ولی چون مردم آمریکا جایی بهتر از بورس نمیتوانند سرمایه گذاری کنند پولشان را در بورس نگه میدارند و قیمت سهامشان هم افزایش می یابد.عرض کرده ام در ایران هم باتوجه به روانه شدن سیل نقدینگی به بورس و (آمدن سهام عدالت،درگیرشدن بیشتر مردم با بورس) تامین مالی شرکت ها تسهیل میشود و به دنبال آن سود شرکت های بورسی افزایش خواهد یافت
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سامانه سعدی غلامرضا تاجگردون اعتبارنامه نمایندگی کاظم دلخوش حسین محمد صالحی