بازدید 12033
مقامات ارشد ورزش، بازی جدیدی را بعد از تحرکات اخیر تاج و طیف همراهش آغاز کرده‌اند
مهدی تاج از فرنگ برگشته و نشست او با مدیران فدراسیون به بهانه عیادت، مخالفان او از جمله وزارت ورزش را به فکر چاره انداخته است. به نظر می‌رسد، راهی جز بازگرداندن موقت کفاشیان به جایگاه نایب رییس اول و کنار زدن بهاروند از سرپرستی فدراسیون نباشد تا از پیروزی طیف تاج در انتخابات آتی جلوگیری شود. استیناف هم آماده رد حکم محکومیت کفاشیان است، اما بازگشت رییس خندان سابق، عواقب خطرناکی دارد حتی اگر به اسم موقت باشد...
کد خبر: ۹۷۶۰۰۶
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۲ 03 May 2020

تازه‌ترین فعل و انفعالات در سطوح بالای فوتبال ایران حاکی از چرخش شرایط به سمت تیم مدیریتی سابق فدراسیون است و به نظر می‌رسد با وجود کتمان و تکذیب‌های علی کفاشیان، برخی مقامات در پی فراهم ساختن مقدمات بازگشت موقت این بازنشسته حرف گوش‌کن به راس فوتبال ایران هستند!

به گزارش «تابناک ورزشی»؛ چهار سال بعد از انتخاباتی که گفته می‌شد، قرار است درآن با تغییر صوری جای رییس و نایب رییس، مدل پوتین - مدودف در انتقال قدرت فوتبال ایران پیاده شود، شاهد تحولات بنیادی در صف‌بندی‌ها و جبهه گیری‌های داخل تشکیلات فوتبال ایران هستیم و به نظر می‌رسد بازی شطرنج در دو سو پس از حذف پیاده‌ها به مهره‌های درشت رسیده است و نفر اول و دوم یک دهه اخیر فوتبال کشور، این بار علنی سرشاخ شوند.

بعد از فشاری که وزارت ورزش برای استعفای مدیران عمدتا بازنشسته فدراسیون فوتبال در پاییز ۹۷ به این نهاد وارد کرد و کشیده شدن جنگ دو طرف به کمیسیون‌های مجلس و همچنین نهاد‌های نظارتی کشور، مهدی تاج موفق شد به هر زحمتی بود، مجوز ادامه حضور خود را بگیرد، اما چندین مدیر بازنشسته متبوع او ناچار به کناره گیری شدند، اما این استعفا‌ها به معنی جدایی از مسئولیت فوتبال نبود؛ بطور مثال محمدرضا ساکت رفیق و همشهری مهدی تاج با وجود انتشار نامه استعفای رسمی خود از دبیرکلی فدراسیون فوتبال، به ظاهر قانون رسمی کشور را پذیرفت، اما کیست که نداند دایره اختیارات و مسئولیت‌های ساکت پس از آن استعفا، نه تنها کاهش نیافت بلکه بیشتر شد. وی تحت عنوان صوری مشاور، اکثر پست‌های اجرایی و کلیدی فدراسیون را قبضه کرد و ماشین و آپارتمان فدراسیون را در اختیار خود نگه داشت!

گزارش اختصاصی تابناک ازبازگشت قریب‌الوقوع کفاشیان به فدراسیون‌فوتبال پس‌از رای استیناف / پیام برگشت تاج به تهران و آغاز جنگ قدرت

وقتی تاج با یک حرکت اشتباه، آچمز شد

با این حال اشتباه یا ضعف بزرگ تاج در عقد قرارداد سه ساله و هشت میلیون دلاری با مارک ویلموتس که حالا زمزمه‌های دیگری هم حول مذاکرات مخفیانه و توافق مشکوک آن به گوش می‌رسد، باعث شد تا پایه‌های صندلی ریاست فدراسیون پنج ستاره لرزان شود و با نتایج دور از انتظار تیم پرستاره ایران در مقدماتی جام جهانی و اختلاف بین سرمربی بلژیکی با تاج در پی انتقاد شدید رسانه‌ها، همه چیز در فاصله کمتر از شش ماه تا انتخابات، مطابق میل گروه حاکم بر فوتبال پیش نرفت و افتضاحات مدیریتی یک به یک از پشت پرده بیرون زد.

خبر شکایت هفت میلیون یورویی ویلموتس که قرارداد چربی را تاج امضا کرده بود، با بیماری قلبی رییس فدراسیون همزمان شد تا ناگهان استعفای تاج از فدراسیون توسط سخنگو و مدیر دفترش به رسانه‌ها اعلام شود. فوتبال ایران که طی یک سال و نیم گذشته با خروج کفاشیان از هیات رییسه، بدون نایب رییس اول که باید عهده دار مسئولیت اداره فدراسیون تا نزدیک‌ترین مجمع و انتخابات بعدی می‌شد، سکان را به حیدر بهاروند یک بازنشسته دیگر سپرد! فردی که با سماجت و مقاومت عجیب، به صندلی ریاست سازمان لیگ چسبید و مقابل اغلب نهاد‌های نظارتی ایستاد و کنار نرفت، حالا جایزه هم دریافت کرده و نفر اول فدراسیون فوتبال ایران شده است؛ چیزی که در جایگاه رییس هیات فوتبال لرستان یا مدیر تیم خیبر خرم آباد خوابش را هم نمی‌دید.

نبی، در تعطیلات تاج به کار برگشت

نخستین اقدام مهم بهاروند در فدراسیون بی پول و بدهکار ایران، انتخاب یک مربی درجه سه کروات به نام اسکوچیچ برای سرمربیگری تیم ملی بحران زده ایران بود، اما وظیفه اصلی او یعنی برگزاری انتخابات با یک نامه تند از سوی فیفا درباره تناقضات بزرگ اساسنامه فدراسیون فوتبال عقیم ماند تا جریان بازی عوض شده و در حالی که ترس از بازگشت تاج با کودتای مدیران وفادار به او، در دل اردوگاه مقابل زنده شده بود، مهدی نبی، دبیرکل سابق فدراسیون از کاندیداتوری ریاست فدراسیون منصرف شد و با ترک پرسپولیس، با کمک بالادستی جای شکوری را گرفت تا اوضاع بیش از این از کنترل خارج نشود و سرنوشت انتخابات بعدی هم به دست رفقای تاج نیفتد.

بازگشت تاج به تهران و آغاز زمزمه کامبک به اتاق ریاست

تاج که در اسفندماه بدون انتشار خبر و در سکوت همراه خانواده برای استراحت به اروپا سفر کرده بود، طی چند روز گذشته بعد از حدود دوماه به تهران بازگشت و بلافاصله با چند مدیر فدراسیون فوتبال جلسه‌ای در دفتر شخصی مجللش برگزار کرد و عکس‌هایی هم از این نشست به بیرون مخابره شد که پیش از این سابقه نداشت و تاج معمولا تمایلی به نمایش ثروت و قدرت مالی‌اش نداشت. در این جلسه که عنوان عیادت کرونایی از تاج را یدک می‌کشید، بهاروند نیز در کنار طالقانی و نایب رییس بانوان حضور داشت تا گروه مقابل تاج، زنگ خطر را بشنوند.

پیش از این مصاحبه محمود اسلامیان مبنی بر اینکه مشکل قلبی تاج برطرف شده و او حالش خوب است! نشانه‌هایی از برخی زمینه‌سازی‌های احتمالی در راه بازگشت تاج برای کارشناسان و رسانه‌ها فرستاده بود. همچنین عبدالکاظم طالقانی هم با اعلام اینکه هیات رییسه در این مدت چندین بار از نظرات و راهنمایی ای تاج تلفنی بهره برده، به طور واضح نشان داد که گروه نزدیک به رییس بیمار حتی در قرنطینه کرونا هم از او دست برنداشتند و در واقع راه بازگشت او را باز گذاشته اند.

رفع موانع بازگشت کفاشیان برای حذف کامل تاجی‌ها

حالا قواعد بازی می‌گوید تنها مهره‌ای که در دست جریان مقابل تاج برای جلوگیری از احتمال بازگشت وی قرار دارد، علی کفاشیان است؛ مدیری بازنشسته که طی دو هفته اخیر، چندین بار مدعی شده که هیچ وقت استعفای کتبی ننوشته و هنوز هم می‌تواند عنوان نایب رییس اول فدراسیون یعنی جانشین قانونی تاج مستعفی را پس بگیرد.

کفاشیان برای بازگشت نه تنها مشکل بازنشستگی ندارد که نیازمند مذاکره مقامات دولتی با سازمان بازرسی و نهاد‌های ذیربط است. او در پرونده جنجالی ۳۳۰هزاردلاری حق پخش چند بازی تیم ملی فوتبال، از سوی کمیته اخلاق محروم و محکوم شده و اکنون رای برای تجدیدنظر در استیناف است. همان مرجع قضایی داخل فدراسیون که تا امروز یک فهرست بلند از مهمترین آرای کمیته اخلاق را بریده و رد کرده است؛ از رای افشین پیروانی و کسرایی گرفته تا آرای محرومیت بهاروند، فتاحی و طالقانی و ...!

حالا این کمیته احتمالا با شکستن حکم سنگین کفاشیان و رد اتهام فساد او، راه را به زودی برای بازگشت فوری رییس خندان سابق فراهم خواهد کرد. اتفاقی که تابناک پیش بینی می‌کند طی روز‌های آتی رقم بخورد.

گزارش اختصاصی تابناک ازبازگشت قریب‌الوقوع کفاشیان به فدراسیون‌فوتبال پس‌از رای استیناف / پیام برگشت تاج به تهران و آغاز جنگ قدرت

کسی استعفای کتبی کفاشیان را ندیده، درست مثل استعفای کتبی تاج!

با این استدلال که نایب رییس بازنشسته، در یکسال و نیم غیبتش در فوتبال و جلسات هیات رییسه، از سمتش استعفای کتبی نداده بود و حالا می‌تواند به کرسی و اختیاراتش بازگردد؛ تاج نیز مشابه همین اهرم را در دست دارد و صبح فردا با وجود پایان مهلت چهار ساله ریاستش می‌تواند با ارسال یک نامه رسمی به فیفا مبنی بر بهبود وضع جسمانی‌اش، پشت میزش بنشیند و اداره فوتبال را تا برگزاری انتخابات آتی و همچنین تصویب اساسنامه حساس بعدی به دست بگیرد. هرچند احتمالا با دیدن چک بی محل حدود ۳۰میلیارد تومانی ـ که در وجه شرکت شستا بابت قرض (پرداخت معوقات دستمزد ویلموتس) کشیده بود و موعدش نیز گذشته ـ دوباره در قفسه سینه اش احساس سنگینی خواهد کرد؛ بدهی که با نوک قلم او خلق شد و حالا مثل سرطان جثه نحیف فوتبال ایران را می‌آزارد.

بازگشت کفاشیان که طبق اطلاعات تابناک احتمالش به بالای ۸۰درصد رسیده، می‌تواند یک امتیاز منفی و عقبگردی بزرگ برای وزارت ورزش و شخص سلطانی‌فر باشد و اگر او تصور می‌کند، کفاشیان را به آسانی بعد از انتخابات آتی فوتبال کنار خواهد گذاشت، همان اشتباهی را مرتکب می‌شود که پیش از او چندین وزیر و رییس سازمان هم مرتکبش شده بودند.

در این میان باید از نهاد‌های نظارتی و مراجع رسمی کشور پرسید که چگونه اجازه چنین قانون گریزی علنی را به یک وزارتخانه خواهند داد؟ تحمل بازگشت مقطعی تاج هم برای اکثر اهالی فوتبال ناممکن است، اما در صورت بازگشت کفاشیان از هم اکنون می‌توان منتظر جلسه استیضاح سلطانی‌فر در بهارستان بود.

نویسنده: مجید کوهستانی

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
فساد در فوتبال ایران غوغا می کند و البته، مشت نمونه خروار است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
خیلی از ما کارگران برای درآمد ماهی سه میلیون تومن مثل تراکتور کار میکنیم اونوقت این آقایون حاضر نیستند از یکی از ده ها شغلشان کناره گیری کنند !!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
غارتگران یفه سفید تاج و کفاشیان و عاملان پشت پرده
حمید کلباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
به قول اصفهانیای عزیز: عجب وردار و ورمالی شدس
مهدی -
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
کفاشبان تا فوتبال ایران رادفن نکند . از فوتبال نمی رود !!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
غارتگران بيت المال نوبتى روى صندلى ها مى نشينند و ارتزاق مى كنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
کدوم استیضاح اینها همشون دستشون با هم تو یک کاسه است اگر این مملکت مجلس درست داشت هیچ غمی نداشت ولی بدبختی این مملکت نبود مجلسی قوی و منسجم است
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
بعضی از سمتها انگار ملک شخصی یک عده شده است و حاضر به دل کندن نیستند فقط با چماق زور.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
اینا توی فدراسیون فوتبال دارن این کار هارو میکنن ببینید در نهادها و شرکتهای که اصلن زیر ذره بین نیستند چه کارهایی که نمیکنن.به معنای واقعی کلمه دارن کشورو غارت میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
باند اصفهانیها فوتبال ایران را، به ویرانی کشاندند. بس است دیگر، دست از سر ایران بردارید.
ناشناس
|
Switzerland
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
برای ریشه کردن فساد در فوتبال اول باید وزارت ورزش تیمهاشو (پرسپولیس و استقلال) را به بخش خصوصی واگذار کنه تا بخشی از فساد مالی و زدوبند سیاسی از بین بره تا ساختار هم درست بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
چرا غیر خودیها یعنی احاد ملت نمی توانند شغلی وکاری داشته باشند ایا پاکدستی جرمی نابخشودنی است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
فوتبال رو زیادی جدی گرفتید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
وای بر ما کارگران زحمت کش برای یه لقمه نانشرمنه میشویم و انوقت اقایان بیتالمال را غارت مکنند وهیچ کس از انها سوال نمیکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
چرا قانون منع بکارگیری بازنشسته ها اجرایی نمیشه ؟
چرا همشون دارن در پستهای مشاور فعالیت میکنن ؟
هم حقوق بازنسشتگی بگیرن هم حقوق مشاوری ؟
چرا توی مملکت همش داره مسخره بازی طی میشه ؟
همه چی به مسخره گرفته شده
از فعالان هیأت فوتبال استان....
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
دوستان چرا ندیده و نادانسته و از روی بغض ادمها را قضاوت میکنید؟ کفاشیان مدیر توانمندی است. او کسی است که پیکره موفقیتهای بزرگ کیروش در دو جام جهانی را ساخت او کسی است که اکادمی ملی فوتبال ایران و فضای کمپ تیمهای ملی را با تکیه بر روابط داخلی و خارجیش توسعه و گسترش داد.. نمی گویم کفاشیان نقطه ضعف ندارد اما انصافا او مدیرکاربلدی است چیزی که نویسنده این تحلیل با ان بیگانه است " انصاف" است. اقای نویسنده بجای تحلیل منصفانه و شرح عملکرد کفاشیان و نقاط مثبت و منفی، سفسطه ای را با یک تیتر فریبنده مطرح میکند.
کسانی که در بدنه فوتبال و در هیات فوتبال استانها کار میکنند یا کار کرده اند گواه خدمات و تلاشهای کفاشیان هستند که هیچگاه فضای رسانه ای ان را مطرح نکرد . من مدافع کفاشیان نیستم اما منصفانه به عملکرد او باتوجه به شناخت عینی و تجربه شخصی 5ساله خود نگاه می کنم. متاسفانه ما همیشه زود قضاوت میکنیم
پاسخ ها
فوتبالی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
دقیقا
من خودم مطلعم که حداقل کفاشیان به استآنهای محروم کمک زیادی کرد.اوفقط چوب عنادوزیر ورزش دولت یازدهم راخورد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
کاش همینطور که میشه راحت در مورد فوتبال و فسادش حرف زد و نوشت تو همه ی مسایل و اشخاص و سازمانها ورود کرد
تا سیه روی شود هر که در او غش باشد....
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
اقاي كفاشيان اگر خوب بودند چرا رفتند اگر كارايي ندارد چرا برميگردند انوقت ميگويند دنيا با ورزش ما سياسي برخورد ميكند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
غیر از این دو نفر کسی نیست ؟؟؟ هر کدوم بدتر از آن یکی
h
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
تو این کشور ظاهرا توسط متخلفان باید اداره بشه تاج بابت این گند کاریهاش باید محاکمه بشه اون کفاشیان هم که هچ واقعا بازرسی کشور خواب هست این موارد رو نمیبینه؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سامانه سعدی غلامرضا تاجگردون اعتبارنامه نمایندگی کاظم دلخوش حسین محمد صالحی