بازدید 20799
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون پشت پرده امهال نکردن سه ماهه اقساط تسهیلات بانکی، کرونا ۱۵ درصد جامعه شاغل را تحت تأثیر قرار داده است، تعطیلی واحد‌های تولیدی مرتبط با کرونا ممنوع است، رکود عمیق اروپا در سال جاری بدیهی است، لیر ترکیه در سراشیبی سقوط و تصمیم عربستان برای افزایش صادرات نفت را در بر دارد.
کد خبر: ۹۶۹۲۰۳
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰ 31 March 2020

رئیس اتحادیه املاک: نمی دانیم چه کسانی علاقه مند به بالا رفتن قیمت مسکن هستند/ کرونا پالایشگاه های نفت را از نفس انداخت/ دلیل افزایش قیمت دلار چیست؟تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون پشت پرده امهال نکردن سه ماهه اقساط تسهیلات بانکی، کرونا ۱۵ درصد جامعه شاغل را تحت تأثیر قرار داده است، تعطیلی واحد‌های تولیدی مرتبط با کرونا ممنوع است، رکود عمیق اروپا در سال جاری بدیهی است، لیر ترکیه در سراشیبی سقوط و تصمیم عربستان برای افزایش صادرات نفت را در بر دارد.

پشت پرده امهال نکردن سه ماهه اقساط تسهیلات بانکی

محمود بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در واکنش به عدم همکاری برخی بانک‌ها در اجرای بخشنامه بانک مرکزی برای تعلیق سه ماهه پرداخت اقساط بانکی، گفت: «متأسفانه در شرایط کنونی، برخی بانک‌ها زیر بار اجرای این بخشنامه نمی‌روند، البته بانک‌ها دلایلی را برای این مساله مطرح می‌کنند. بانک مرکزی در بخشنامه و دستورالعمل خود اعلام کرده که بانک‌ها باید سه ماه پرداخت اقساط تسهیلات را تعلیق کنند. حال اگر بانک‌ها این دستور را نیز اجرایی کنند، این احتمال وجود دارد که بعد از گذشت سه ماه از وام گیرندگان سود و جریمه دیرکرد را دریافت کنند که این مساله دیگر امهال تسهیلات نیست. در شرایط کنونی، مشکل اینجاست که دولت هنوز تکلیف موضوع امهال تسهیلات بانکی را مشخص نکرده است، دولت باید به بانک‌ها برای اجرای دستور العمل مذکور اعلام کند سود تسهیلات را دولت پرداخت می‌کند، اما بانک‌ها هم باید از دریافت جریمه خودداری کنند. از این روی تا وقتی که این مساله شفاف تعیین تکلیف نشود، بانک‌ها نیز زیر بار اجرای این بخشنامه نمی‌روند. متأسفانه دولت در چند هفته اخیر تنها به اقدامات رسانه‌ای و تبلیغاتی روی آورده است و هیچ اقدام عملیاتی در این عرصه صورت نگرفته که نمونه آن عدم هماهنگی میان دولت و بانک‌ها در امهال اقساط تسهیلات است؛ بنابراین، دولت باید در این رابطه دست از شعار دادن بردارد و واقعا اقدامات جدی را انجام دهد.» /خانه ملت

کرونا ۱۵ درصد از جامعه شاغل را تحت تأثیر قرار داده است

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: بر اساس برآورد ما بیماری کرونا ۱۵ درصد جامعه شاغل و تولید ناخالص ملی را تحت تأثیر قرار داده است. محمد نهاوندیان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: خسارت به تولید ناخالص ملی ۱۵ درصد، اما تابع بازه زمانی است. وی اضافه کرد: اگر جلوی بیکاری این افراد گرفته شود، آثار ثانویه آن بر اقتصاد کشور نیز کاهش می‌یابد. اگر در سه ماه بتوانیم بیماری کرونا را کنترل کنیم و حوزه سلامت به ما چراغ سبز نشان دهد، آثار زیانبار کرونا بر اقتصاد کشور بسیار کاهش می‌یابد که نمونه آن صنعت گردشگری است که می‌تواند در تابستان، رکود کنونی خود را جبران کند.

تعطیلی واحد‌های تولیدی مرتبط با کرونا ممنوع است

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت گقت: پیرو ابلاغیه‌هایی به تمامی روسای سازمان‌های استانی از سوی معاونت امور صنایع ابلاغ شد، تحت هر عنوان و حتی تعمیرات به هیچ یک از واحد‌های تولیدی مرتبط با بیماری کرونا اجازه تعطیلی داده نشود.

رئیس اتحادیه املاک: نمی‌دانیم چه کسانی علاقه‌مند به بالا رفتن قیمت مسکن هستند

رییس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این که دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اوایل فروردین ماه جاری گزارشی از رشد ۸ درصدی قیمت مسکن در اسفند ماه پارسال منتشر کرد، آیا این رشد قیمت در شرایطی که میزان معاملات کاهشی است را می‌توان پذیرفت، گفت: یک معضلی که متاسفانه سال هاست در کشور با آن مواجه هستیم، این است که اقتصاددانان ما سیاسی هستند و این بدترین بیماری برای اقتصاد کشور است. وی با بیان اینکه نمی‌دانیم چه کسانی و چه گروهی علاقه‌مند به بالا رفتن قیمت مسکن هستند، افزود: همواره قبل از عید و آغاز سال جدید برخی گمانه زنی‌هایی در مورد رشد قیمت مسکن در سال بعد مطرح می‌شود، به همین دلیل یک رشد معاملات در اسفند ماه رخ می‌دهد، اما همه به خوبی می‌دانند و مشهود بود به دلیل شیوع ویروس کرونا، میزان معاملات و مراجعات به مشاوران املاک کاهش یافته بود. پس وقتی معاملات کاهش دارد، رشد قیمت مسکن بی معناست.

خسروی ادامه داد: ما خودمان در کف بازاریم و از گزارش های اعضای اتحادیه املاک و دفاتر مشاور املاک این طور برمی آمد که رشد قیمت مسکن در اسفند ماه آن هم طی شرط و شروطی در حد دو یا سه درصد بود. حال این رشد ۸ درصدی قیمت مسکن را باید پرسید از کجا و بر اساس چه معیاری منتشر شده است. وی با تاکید بر اینکه این روز‌ها ویروس کرونا بر بازار مسکن سایه افکنده و باعث شده تا فروشنده‌های مسکن از ترس آینده نامشخص بازار با تردید تصمیم به فروش مسکن بگیرند، اظهار داشت: بسیاری از فروشنده‌ها از فروش مسکن منصرف شده و این اقدام را به روز‌های پایانی فروردین و ماه اردیبهشت موکول کرده‌اند. /فارس

رکود عمیق اروپا در سال جاری بدیهی است

«پل تامسِن» مدیر اجرایی صندوق بین المللی پول در اروپا با انتشار پستی در تارنمای رسمی این نهاد نوشت: اراده رهبران منطقه یورو برای استفاده از تمام قوا به منظور تثبیت یورو نباید دست کم گرفته شود. وی معتقد است که مداخله گسترده بانک مرکزی اروپا و درخواست رهبران اروپایی از سازمان مکانیسم ثبات اروپا (ESM) برای تکمیل کردن تلاش دولت‌ها در تسهیل قوانین مالی، به کشور‌هایی که بدهی بالایی دارند، اجازه می‌دهد تا با قدرت به بحران فعلی پاسخ دهند. به گفته تامسن، اقتصاد‌های برتر اروپا به ازای تعطیلی هر بخش که به منظور جلوگیری از شیوع کرونا رخ می‌دهد، ماهانه ۳درصد از تولید ناخالص داخلی خود را از دست می‌دهند و «رکود عمیق اروپا در سال جاری بدیهی است.»

لیر ترکیه در سراشیبی سقوط

روند تضعیف لیر که از هفته‌های گذشته آغاز شد دیروز نیز ادامه یافت تا جایی که نرخ برابری لیر در مقابل دلار به کمترین سطح خود در دو سال اخیر رسید. به گفته فعالان بازار، اصلی‌ترین دلیل ریزش لیر در حال حاضر، نگرانی از پیامد‌های اقتصادی کرونا بر اقتصاد ترکیه است، به ویژه حالا که صنعت گردشگری این کشور به دلیل لغو پرواز‌ها و کنسلی رزرو هتل‌ها با چالشی جدی مواجه شده است. به دنبال افزایش شمار قربانیان کووید-۱۹ به ۱۶۸ تَن، محدودیت‌های تردد در برخی شهر‌های ترکیه وضع شده و در پایتخت حرکت کلیه قطار‌ها متوقف شده است. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۵ درصد صعود به ۶.۵۸۴ لیر رسید تا به این ترتیب کاهش ارزش لیر در برابر دلار طی سه ماه نخست امسال از هشت درصد فراتر برود. ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۴۰ درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارز‌های مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۷.۲۵۸ لیر و هر پوند معادل ۸.۱۶۱۹ لیر اعلام شد.

دلیل افزایش قیمت دلار چیست؟

رئیس شورای عالی کانون صرافان در پاسخ به این که در شرایطی که تقاضا به شدت افت کرده چرا نرخ ارز افزایش یافته است، گفت: مسأله این است که معامله‌ای نمی‌شود، زیرا اگر قرار بود تقاضایی در بازار وجود داشته باشد، با توجه به تعطیلی اغلب صرافی‌ها قیمت نرخ باید افزایش قابل توجهی می‌داشت. وی ادامه داد: نرخ‌هایی که در برخی کانال‌های تلگرامی منتشر می‌شود، غیر واقعی و ساخته و پرداخته دلالان است. در واقع دلالان در شرایط نبود مشتری و تقاضا بین خود معامله کرده و نرخ تعیین می‌کنند. به نقل از فارس، سلطان‌زاده تأکید کرد: در واقع در نبود صرافان رسمی، بازار به دست دلالان افتاده است. وی در مورد راهکار جلوگیری از جولان دلالان در شرایط فعلی گفت: یکی از پیشنهاد‌های ما به بانک مرکزی این است که صرافی‌ها بتوانند ارز را الکترونیکی و در قالب یک اپلیکیشن رسمی به متقاضیان واقعی ارز بفروشند و ارز را به درب منازل و یا آدرس تعیین شده توسط مشتری ارسال کنند.

تصمیم عربستان برای افزایش صادرات نفت

وزیر انرژی عربستان گفت: عربستان در نظر دارد تا از ماه می‌ صادرات خود را به ۱۰.۶ میلیون بشکه در روز افزایش دهد، زیرا این کشور نفت کمتری را برای تولید برق می‌سوزاند و همچنین مصرف داخلی کاهش یافته است. عربستان قبلا و زمانی که توافق سه ساله اوپک میان اعضای اوپک و دیگر تولیدکنندگان بزرگ نفت نظیر روسیه در ماه جاری میلادی از هم پاشید، تصمیم گرفته بود میزان تولید خود را افزایش دهد. این مقام سعودی گفت: افزایش صادرات نفت خام از ماه می ‌با حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز آغاز خواهد شد. وی افزود: «این افزایش نتیجه جایگزین کردن نفت خام با گاز طبیعی در تاسیسات گازی الفاضله است که برای تولید برق استفاده می‌شود.» وی همچنین توضیح داد: به علت کاهش حمل و نقل در نتیجه اقدامات احتیاطی در جهت محدود کردن شیوع ویروس کرونا، تقاضا داخلی برای محصولات پتروشیمی کاهش یافته است. به نقل از فارس؛ عربستان اعلام کرده است که در ماه جاری میلادی به شرکت ملی نفت این کشور یعنی آرامکو دستور داده تا به تولید نفت تا رکورد ۱۲.۳ میلیون بشکه در روز در ماه‌های آتی و صادرات بیش از ۱۰ میلیون بشکه از ماه می ‌ادامه دهد.

کرونا پالایشگاه‌های نفت را از نفس انداخت

قرنطینه سه میلیارد نفر در جهان ـ که معادل ۴۰ درصد از جمعیت جهان هستند ـ تقاضا برای سوخت را دچار افت شدیدی کرده است. بانک آمریکایی گلدمن ساکس پیش بینی کرده که تقاضا برای نفت در هفته جاری ۲۶ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا می‌کند که معادل بیش از یک چهارم میزان تقاضا در سال ۲۰۱۹ است. منابع آگاه به رویترز اظهار کردند که پالایشگاه‌های اروپایی در مواجهه با قرنطینه گسترده مردم این منطقه، تولیدشان را تاکنون برای آوریل حداقل ۱.۳ میلیون بشکه در روز کاهش داده‌اند و انتظار می‌رود تولیدشان را کاهش بیشتری دهند. این کاهش علاوه بر کاهش ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار بشکه در روز تولید است که پیش از این از سوی پالایشگاه‌های اروپایی برنامه ریزی شده بود. در ترکیه که مصرف کننده بزرگ فرآورده‌های نفتی مانند سوخت جت و دیزل است، پالایشگاه توپراس میزان فعالیت تاسیسات پالایش خود در ترکیه را به دلیل افت تقاضا برای سوخت، ۲۰ تا ۵۰ درصد کاهش داده است.

پالایشگاه گرانگ ماوث انگلیس به ظرفیت ۲۰۰ هزار بشکه در روز دو واحد از سه واحد خود را در دو هفته گذشته تعطیل کرده است. با این حال سخنگوی این پالایشگاه بدون توضیح بیشتر به رویترز گفت: این محل باز و فعال است. پالایشگاه‌ها در ایتالیا، آلمان و اسپانیا تولیدشان را کاهش داده یا کامل تعطیل کرده‌اند. در هند که سومین اقتصاد بزرگ آسیاست، شرکت ایندین کورپ و شرکت پالایش و پتروشیمی مانگالور، پالایش نفت خام را یک سوم کاهش داده و برای خرید نفت وضعیت اضطراری اعلام کرده‌اند که به آن‌ها اجازه می‌دهد دریافت نفت قراردادی را به تاخیر بیندازند. جمعیت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیونی هند تحت قرنطینه سه هفته‌ای قرار گرفته که بزرگترین قرنطینه در جهان است. به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش رویترز، در کانادا، شرکت پالایش نورث آتلانتیک به سهامدارانش اعلام کرد که تولید پالایشگاه "کام بای چنس" به ظرفیت ۱۳۰ هزار بشکه در روز را به دلیل نگرانی نسبت به ایمنی کارکنان تعطیل می‌کند که نخستین پالایشگاهی خواهد بود که به دلیل اپیدمی کرونا در آمریکای شمالی فعالیتش را متوقف می‌کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۷۱
ناشناس
|
United States
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
دولت شانس اورد که به دلیل کرونا بازار و اقتصاد خوابیده. اگر کرونا نبود الان قیمت دلار بالای 25 هزار تومن بود. البته در اقتصادی که مدیران ان با صدای بلند می گویند که چرا ارزش پول باید پایین بیاید وقتی مشتری نیست از این بهتر نمی توان انتظار داشت. این مدیران هنوز متوجه نیستند یا دانش ان را ندارند و یا به نفع انها نیست که قبول کنند نرخ ارز از قوانین بنیادی اقتصاد هست و خیلی به میزان تقاضا بستگی ندارد بلکه خلاصه وضعیت اداره اقتصاد یک کشور در طول پنج ای ده یا بیست سال است. دلیل ان هم اقتصاد امریکا و اروپا تعطیل شده و بازار سهام امریکا و اروپا 30 درصد کاهش یافته و بیکاری به بیست درصد خواهد رسید ولی دلار و یورو در دنیا و در برابر ارزهایی مانند چین و روسیه و برزیل و اندونزی قویتر شده. نرخ ارز یک ملت یا کشور نتیجه دهها سال تلاش و کوشش اقتصادی است. نه کاهش خریدار نوروزی یا حتی کرونا و تعطیلی کوتاه مدت چند ماهه اقتصاد.
ناشناس
|
-
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
وضع اقتصادی داغونی داریم
چه کسی تو این رکود شدید و بی پولی ملت قصد گران کردن ملک و مسکن داره ؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
ایشان هم نمی دانند ؟!؟
چه کسی قیمت مسکن را بالا برده !؟
ناشناس
| - |
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
دوست گرامی هیچ کسی علاقه ای به گران کردن کالا یا خدماتی ندارد . افت ارزش پول ملی است که موجب بالا رفتن قیمت ها میشود . افت ارزش پول ملی است که باعث میشود تقاضا برای ارزهای معتبر خارجی افزایش یابد و قیمت آنها افزایش بیشتری داشته باشند و ارزش پول ملی کاهش بیشتر و تا زمانی که ریالی در جیب کسی باشد این فرایند ادامه داشته باشد . کاهش قیمت جهانی نفت یعنی کاهش درآمد مملکت ، یعنی کاهش واردات و افزایش صادرات منابع خام و نتیجه یعنی گرانی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
خود املاکی ها!
شما برو بگو ملکم را می خواهم بفروشم!
حتی از خود دیوار می گیرند و با صد ملیون تومن گرانتر در همان دیوار به نام خودشان اعلام می کنند.
عبدالهی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
واقعا این آقای رییس اتحادیه املاک نمیداند بنگاه های معاملاتی اصلی ترین عامل بالارفتن قیمت ها هستند زیرا 1 درصد کمیسیون میگیرند. طبیعی است که هرچه قیمت بالاتر باشد کمیسیون بیشتری دریافت میکنند و برای اجاره یکماه را و این خون جیگری است که بدون زحمت و رنجی آنرا میگیرند. سوال من این است چه تفاوت معنی داری بین یک قولنامه صد تومانی و صد میلیون تومانی است؟ پس چرا باید کمیسیون درصدی باشد.
رحیم شاکری فرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
برای جلوگیری از افت قیمت جهانی نفت ، برایجلوگیری از تحرکات نظامی تروریستهای آمریکائی در عراق و سوریه ومنطقه ، موشکهای یمنی بهترین گزینه است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
من می دانم که کسانی علاقمند به بالا رفتن قیمت مسکن هستند
دلالها و احتکار کنندگان مسکن
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
دلال ها خودی هستند
رضا
|
Italy
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
عزیز قبل عید در یک روز دولت خودش فقط ۱ میلیون دلار در بازار توزیع کرد و در پیامد آن دلار نزدیک به ۱۰۰۰ تومان ارزان شد پس خودشان نمی خواهند .فردای تعطیلات هم همین قیمت های کذایی می شود مبنای قیمت گزاری صرافی ملی تا کسری بودجه دولت از طریق بدترین راه که گران کردن ارز و در حقیقت همه چیز است جبران شود البته مقصر اصلی خود مردم هستند.آنهایی که به گران شدن بنزین و انرژی اعتراض می کنند باید بدانند اگر انرژی گران نشود ،ارز گران می شود که بسیار بدتر است چون همه چیز را گران می کند در حال حاضر هم نصف نقدینگی کشور زیادی است که اگر این نقدینگی با گران کردن انرژی و بعضی خدمات مهار نشود می تواند دلار را تا ثریا بالا ببرد
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
چراصرافی ملی درسال جدیدقیمتی رسمی را اعلام نکرداقای رییس کانون صرافان!!!
پاسخ ها
رضا
| Italy |
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
چون می خواهد میدان را دست دلال ها بدهد تا ارز را گران کنند و بعد عید ۱۰۰ تومان زیر نرخ آنها قیمت بدهند بعدش هم نرخ نیما را ۲۵۰۰ تومان گران کنند و به این نرخ کذایی نزدیک کنند .البته سزای مردمی که برای گران شدن بنزین شلوغ می کنند گران شدن ارز و همه چیز به جای بنزین است
ناشناس
| United States |
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
چرا حرف نادرست میزند ایشان؟؟؟؟؟؟
سکه رفاه دیروز ۷ میلیون شد و به کارگزاران بورس میفروخت حاصل کانالهای تلگرامی بود؟؟؟؟؟؟؟
سکه ۷ میلیونی احتمالا دلارش ۱۰۰۰ تومانی بوده!!!!!!! ؟؟؟؟؟
...
ناشناس
| United States |
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
جواب ریسس کانون صرافی: دیروز نرخ حواله دلار میدونی چند شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بحث ارز فیزیکی را مطرح میکنی در حالی که نرخ حواله مهم است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
اولین گروهی که از افزایش قیمت مسکن خوشحال میشوند کارگرها و دستفروشها هستند!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
یعنی شما نمی دانید؟!!!!
ناشناس
|
India
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
حالا دیگه هر کسی می دونه همین افزایش تقاضا باعث اونه مگه نمی بینی این همه جوان ازدواج می کنه نکنه فکر کردی مافیای مسکنه ......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
كلا مسئولين و رييس ها هيچي نميدانند ...
سامان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
همه اش کار خود دولت و عواملش بانکها و صرافیها و نمایندگیهای خودروسازها هست هر کدوم تو حوزه خودشون . هم گرونی مسکن و هم افزایش نرخ ارز و گرونی خودرو و هم سود دهی کذایی بورس ، همش دستوری انجام میشه ،وگرنه چندتا دلال ارز و مسکن و خودرو نمیتونند اقتصاد کشور به این بزرگی رو وحشتناک جابجا کنند .
نفت توی دنیا گرون میشه ، کارشناساشون میان میگن چون بهای نفت خام و درنتیجه بهای مواد اولیه بالا رفت قیمت تمام شده کالاهای داخلی هم بالا رفته چون مواد اولیه وارداتی هست و این افزایش قیمتها طبیعیه و روی همه چیز اثر میزاره ، حالا که نفت خام توی جهان پایین اومده کارشناسا میان میگن تقصیر دلال هاست
فقط میتونم بگم متأسفم برای مردم همیشه ستم کشیده ایران زمین .
ناشناس
|
-
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
املاکی جماعت از بالا تا پایین عامل فساد در جامعه هست... مگه کسی در خيابون هست که بره املاک، دو تا سه درصد گران شده، مثلا ميخواد جلوي رکود مسکن و کاهش قیمت را بگیره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
سیاست های اشتباه بانک مرکزی ایران عامل گرانی مسکن و بورس است تا حوزه ارز را کنترل کند
ناشناس
|
-
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
بانکها و دلالها
ناشناس
|
Japan
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
خیلی از صاحب نظران مسکن معتقدند چون در آینده (میان میدت) و حداکثر در طی سه سال آینده ، نرخ افزایش قیمت زمین و مسکن کمتر از تورم خواهد بود در طی سه سال قیمت مسکن کاهشی خواهد بود (مانند نظر استاد بزرگوار آقای دکتر عبده تبریزی) ؛ این یعنی اینکه ؛ قیمت فعلی که خیلی ها می گویند حباب است در آینده تبدیل به قیمت های واقعی مسکن می شود. بعد دولت وقت افتخار می کند به شکستن حباب قیمت مسکن!!. امّا آیا قدرت خرید مردم هم به این میزان افزایش پیدا می کند؟ خود همین عامل (عدم توان جوانان و خریدار واقعی مسکن به خرید مسکن) قطعاً در کاهش نرخ زاد و ولد و ازدواج و بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی دخیل است.
ناشناس
|
Hungary
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
در مورد قیمت مسکن :

گوش اگر گوش من و ناله اگر نالۀ توست آنچه جایی نرسد فریاد است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
دولت با بحران شدید مواجه شده به دلیل
۱ -درآمد صادرات نفتی بسمت صفر حرکت میکند با توجه به تحریم ها و قیمت جهانی نفت
۲- کاهش درآمد مالیاتی با توجه به مشکل کرونا و کاهش درآمد کسب های خرد و کلان
۳ - کاهش فروش بنزین، برق و... بعلت محدودیت در سفر و قرنطینه شدن مردم و کاهش درآمد دولت.
۴- افزایش هزینه های درمانی بعلت وجود اپیدمی کرونا.
۵- باتوجه به تحریمهایی سالهای گذشته منابع ذخیره در دسترس زیادی وجود ندارد.
با توجه به موارد فوق و کسری بودجه پیش بینی این است که ارزش پول ایران به شدت افت کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
یک سوال دارم مرد باش درج کن چراوقتی بورس الکی هر روز حتی در بدترین شرایط بالا می رودو عده ای. سودهای باد اورده می برند اعتراض نمی کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
بورس سودش به تولید می رسه
ولی دلالی شماها فقط خون مردم را در شیشه می کنه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
کرونا وجنگ دوعامل نابودی بورس درسال ۹۹ هستند
ناشناس
| United States |
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
جواب۱۴۳۸:اتفاقا بورس محل دلالی سهام ها است و شمای کارگزار مگر برای یک کارخانه زحمتی کشیده ای که سهام ان را میخری و میفروشی؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
رکوردشکنی ساعتی سکه وارز درسکوت کامل خبری
دوشنبه ۱۱ فروردین
سکه رقم غیرقابل باور ۶۵۰۰۰۰۰ تومان
اسکناس دلار ۱۶۵۰۰ تومان
حواله دلار ۱۷۱۰۰ تومان
ارزوبرجوانان عیب نیست !!!
امیرمحمد خلجی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
مشاوران املاک مهمترین نقش را در بالا رفتن قیمت ملک دارند. هر چه ثمن معامله (چه فروش و چه رهن و اجاره) بیشتر باشد، درآمد این قشر بیشتر خواهد شد.
این قشر به ضابطه ای هم که برای میزان "حق کمیسیون" آنها وضع شده است راضی نیستند و معمولاً بیشتر از آن طلب می کند.
تا زمانی که برای قیمت گذاری روی ملک ضابطه ای وضع نشود، وضع همین است. تنها راه کنترل قیمت املاک ضابطه مند کردن قیمت گذاری است. این ضابطه باید ارتباط مستقیم با کیفیت ساخت ساختمان، مصالح بکار برده شده، امکانات ملک، امکانات منطقه و ... باشد.
در صورت تمایل دستگاههای نظارتی ستادی مربوطه از قبیل اتاق اصناف ایران، وزارت صمت، دارایی و ... می توانم طرح دقیق و کاملی برای این موضوع ارائه دهم.
ناشناس
|
Canada
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
وقتی قیمت نفت نزدیک به بیست دلارباشدوماهم منبع درآمدارزخارجیمان دروضع موجودنفت وانهم بمقدارناچیزوباقیمت پائین است مسلما روزخوشمان دلارهفده هزارتومان فعلی است اگروضع بهمین منوال واقتصاددنیابهمین صورت کرونازده باشدمسلما روزی حسرت دلارهفده هزارتومانی رابایدخوردکه تمام هزینه هایمان تابع ابن کاهش ارزش پول ملی ماخواهدشدومردم فقیر وفقیرترمیشوندخداکمک کندوبهمه ماانصاف ومروت وبه مدیران اقتصادیمان دوراندیشی عنایت فرماید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
اینروزها بشدت شاهد تبعیض وحمایت ها وتبلیغات ودریک‌ کلام پروپاگاندا به نفع بورس و سمپاشی برعلیه بازارهای رقیب بورس بخصوص بازارمسکن وارز هستیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
به هیچ عنوان بورس بازار موازی مسکن نیست. همه در بورس دنبال سود در بازه زمانی کوتاه مدت هستند. مثلاً سه ماهه. چطور شده که مسکن که باید بازه زمانی بلند مدت داشته باشد با بورس که بازه زمانی کوتاه و میان مدت دارد مقایسه می شود. ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی هم همین نوع نگرش است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
امار ابتلابه کرونا و تلفات ناشی از ان غیرواقعی
اماربیکاری غیرواقعی
نرخ تورم غیرواقعی
نرخ رشد اقتصادی غیرواقعی
شاخص بورس ساختگی و غیرواقعی
نرخ ارز دستوری وغیرواقعی
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
برو یه کیلو پیاز بخر بعد میفهمی مسکن چرا بالا میره.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
قیمت مسکن هیچ ارتباطی با قیمت پیاز ندارد؟ قیمت پیاز بخاطر عدم ورود پیاز تازه کشت شده به بازار افزایش یافته و بعد از روانه شدن پیازهای تازه قطعا کاهش می یابد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
چطور؟؟
آرمین
| Luxembourg |
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
عالی نوشتی. متن جوری نوشته شده انگار مثلا یک گروهی نشستن دارن قیمت گذاری می کنن. اقتصاد ریاضیه و دستور از هیچ کسی نمی گیرد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
با هوش پیاز را مثال زدم. به دلیل بی ارزش شدن پول همه چیر گرون میشه.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
نابغه پیاز و اومدی با مسکن مقایسه میکنی
مشخصه یک دلال هستی که خونه ات رو دستت باد کرده
متذکر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
تلاش برای افزایش قیمت مسکن در تحریک خریداران با قیمتهای فضائی آب در هاون کوبیدن است و این موضوع از آذر 96 به بعد بصورت علمی ثابت شده و آزموده را آزمودن خطاست!!! هیچ وقت قیمتهای فضائی خریداری نخواهد داشت! بدون شک خریداران مصرف کننده قیمت و ارزش واقعی مسکن را می دانند و پول خود را برای قیمتهای فضائی دور نخواهند ریخت! کسانیکه هم که برای حفظ سرمایه به خرید مسکن روی آورده اند قطعاً تاکنون قانع شده اند که با خرید مسکن با قیمتهای فضائی وارد باطلاقی می شوند که نتیجه اش نه تنها حفظ ارزش پول و سود است بلکه نتیجه اش از دست دادن مبلغ زیادی از سرمایه خود و ضررها و هزینه های نگهداری مسکن است!
مسکن خریدار دیگری جز خریداران فوق ندارد! بهتر است سودجویان قیل از ضررهای هنگفت از خواب غفلت بیدار شوند!
ارزش واقعی مسکن کمتر از 90% قیمتهای اعلامی فضائی است! حتی اگر این قیمتها با کمک مافیا سالها حفظ شود مجبور به سقوط و واقعی شدن است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
هزاران درود بر شما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
همون بهتر که عربستان نفتشو به ثمن بخس بفروشه.
این یک فرصت برای ایران هست تا این ذخیره آیندگان را حفظ نماید.
ناشناس
|
-
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
تابناک ، رسانه روراستی نیستی ، جهت داری
برای من اصلا مهم نیست که طرفدار دولت یا مخالفش باشی ، مهم رسالت رسانه ایست که نداری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
ان چیز که عیان است چه حاجت به بیان است اولا اکثر مالکان فروشنده شده اند وبعضی پول لازو وبعضی قصد مهاجرت دراین روزگار کرونایی دارند ودرسایتها واگهی ها ملک خودرا زیر قیمت بازار اعلام میکنند ولی دریغ از یک خریدار که وجود ندارد برخلاف نظر رییس اتحادیه دلالهای مسکن که میگوید فروشنده ها فروش رابه بعداز فروردین موکول کرده اند حقیقتا اینگونه نیست چون ریزش قیمت مسکن شروع شده خریداران منتظر رسیدن قیمت مسکن به قیمت واقعی ومنطقی هستند ولذا هیچ خریدی انجام نمیدهند لذا اینکه گفته شده چه کسانی دنبال گران جلوه دادن قیمت مسکن هستند کاملا مشخص است جز محتکران مسکن ودلالها وبساز بفروشها کس دیگری ازاینکار نفعی نمیبرد مسکن در رکود عمیق فرورفته وتا پنج شش سال دیگرهم در رکود است کما اینکه ریزش شدید قیمتها هم شروع شده ولی دربازار کرونایی خریداری نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
اقای رئیس اتحادیه مردم میدونن کی دوست داره مسکن گرون بشه . برخی از همکاران شما از دلایل اصلی گرانی مسکن هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
بزودی وبه لطف کرونا شاهدنابودی بورس خواهیم بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
والبته حمله قریب الوقوع امریکا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
اگر نابود شد شما ذوق کن !
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
تابناک چرا جواب منو به این آدمی که همیشه آرزوی سقوط بورسو داره منتشر نمی کنی؟جواب من اینه: چی به شما میرسه اگه بورس سقوط کنه؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
جواب من به ۱۶:۵۳
حس من وخیلیهای دیگه به بورس نورچشمی شبیه حس دانش اموزانی هست که به همکلاسی شان که چون بچه مدیرمدرسه هست ومورد تبعیض وحمایت او قرار گرفته چشم دیدنشوندارن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
درگیری مستقیم و جنگ بین ایران وامریکا بزودی اغازخواهدشد این خط اینم نشان
حسن
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
آخه آدم دانشمند اگر بورس اینهمه نقدینگی رو جمع نمیکرد که الان باید میرفتیم همگی گدایی کنیم
ناشناس
|
Japan
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
اگر اجازه دهید می خواهم جواب دوست عزیزی را بدهم که به دلیل افت قیمت نفت و کاهش ارزش پول ملی به دنبال توجیه افزایش قیمت مسکن هستند و به نوعی آن را طبیعی می دانند. حتی به این پازل می توان تحریم ها و عدم امکان انتقال پول حاصل از صادرات کالاهای غیر نفتی را هم افزود. دولت فقط با تزریق دلارهایی که از قبل در بانک مرکزی بوده بازار را اداره می کند. حتی انتقال ذخائر ارزی ما که در بانکهای خارجی اندوخته شده با داخل کشور تحریم شده است و آمریکا با انتقال ارز نقدی به کشور مخالفت کرده است. در این شرایط باید به یک سوال مهم پاسخ داد: آیا در این شرایط اداره کردن اقتصاد کشور به صورت شناور و به صورت لیبرال توجیهی دارد؟ اینکه هر مالکی چون مالک است اجازه داشته باشد خودش قیمت تعیین کند ، توجیه دارد؟ ریشه افزایش بی ضابطه قیمت ها اینجاست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
نمی دانیم چه کسانی علاقه مند به بالا رفتن قیمت مسکن هستند...ان فرهنگ بازاری که در اقتصاد ایران حرف اول را میزنه.
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
وقتی یه مسوول نمیدونه چه کسی قیمت هارو بالا میبره باید چی گفت؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
اولین کار تو این کشو باید بستن کل بنگاه املاک هست تا شب نحوابن صبح پاشن رو ملکاشون چند میلیون بکشن و خون مردم بکنن تو شیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
سايتهايي مثل ديوار و شيپور بايد كنترل بشن كه هر قيمتي رو كه دلالها دوست داشته باشن، نزنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
خود دلالان و بسازبفروش ها خود بنگاه داران چون نه قانونی هست نه نظارتی یعنی هرج ومرج
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
دلار حداقل ۱۶ درصد از تورم سالیانه عقب است ، حالا وضعیت فروش نفت به کنار ، فعلا بازی جدید ونزولایی کردن بورس وسرگرم کردن مردم با بورس هست . چرا همه میدانند دیر یا زود دلار ۳۵ هزار تومانی رویت خواهد شد ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
همه چیز تابع دلار است و دلار را فقط دولت دارد چون دولت صادرکننده است .
بنابراین هر وقت فروش نفت پایین بیاید قیمت دلار را بالا میبرد تا ریال بیشتری از مردمی که دلار میخرند بگیرد و هزینه های خود را پرداخت کند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
زمین را به دلار وارد کردی یا مصالح را ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
فعلا دلالان و سودجویان بازار مسکن بمانند تا صبح دولتشان بدمد :)
در این شرایط اقتصادی امثال من ۳۹ ساله کم نیستن که توان ازدواج ندارند چه برسه به تولد و فرزند آوری
آنوقت دز این شرایط این مسکنهای باد کرده با قیمتهای غیر معقول و فضایی را چه کسی توان خرید دارد؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
همیشه وقتی نمیدونی از کجا داری میخوری مطمئن باش از آشناست!
رییس اتحادیه املاکی که اشرافیت اطلاعاتی نداشته باشه و ندونه کی داره تو حوزه کاریش گرون میکنه دیگه از مردم چه انتظاری داره؟ انتظار داره ما زنگ بزنیم به ایشون بگیم کی داره گرون میکنه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
آقای خسروی تشریف ببرن ی سری به سایت شیپور و دیوار بزنن ببین تو این شرایط کرونایی چی همشون فروشنده شدن
خبری از خریدار نیست این بگو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
اگر یک جعبه دستمال کاغذی گران شود تعزیرات ورود می کند اما برای مسکن همه ساکتند
ناشناس
|
Canada
|
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
موضوع اينه كه دنيا تموم هم بشه خاكستر دلالها دلار رو بالا نگه ميدارند ، دولت هم هيچ كاره
ب غ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
اگراخلال گران مسکن محاکمه شوند افزایش دلبخواهی وهرج مرج ناامنی وهرکی هرکی و مسابقه افزایش قیمتی تمام میشود درتبریز هرکی هرکی بیداد میکندتنها مسکن مهرهای احمدی نژاددرسهند تاقبل از عید ۴تا۵برابرقیمت میزدند بعداز عید تاکنون قیمتهای دلبخواهی تا۲۵برابرقیمت ثبت میزنندکسی رسیدگی نمیکند برفرض مسکن مهر۲۵میلیون تومنی پارسال در جای دورافتاده سهند که بیابان است الان تا۳۵۰میلیون تومن ثبت میشودتاقبل ازعیدحداکثرقیمت دلبخواهی بین ۸۰و۱۰۰میلیون بود در هیچ جای دنیا سابقه ندارد دولت این سیاست رابجای رونق تولیدجازده که ۷ساله ساخت وسازنکرده دولتی که قادربه کنترل قیمتهانیست و مردمی که لیاقت استفاده صحیح از سایتها ودیوارراندارند خسارت وارده به اجاره نشینهاراچه کسی میدهد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
... تا زمانی که صنف دلال منحل نشودمسکن روی خوش نخواهد ........تا زمانی قرار باشد حق کمسیون برای این صنف تعریف شده نباشد مسکن روی خوش نمی بیند .باید حق کمسیون در صد نباشد از هر معامله یکمیلیون کمتر نصیب بنگاه دار بشود نه در صد فروش خانه ....خانه 2 میبلیادر را 20 میلبون حق کمسیون می گیرند می خواهید قیمت مسکن پایین بیاید ..مگر این صنف احمق باشند بگذارنند قیمت پایین بیاید در هر معامله ..15 ای 20 میلیون در طول یک روز 100 میلبون به بالا سود می کنند ..شما فکر کنید بگذارند که قیمتها پایین بیاید ....خانه به قیمت تمام شده با سود 10 دصد بایدارائه از طریق اینترنت ارائه شود در دفاتر ثبت .دولتی ثبت گردد ..قیمت را هم باید کارشناسان دادگستری تعیین کنند .قانون ........خانههای بالای 10 سال کلنگی اصلا قیمت نخورنند ....
h
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
قبلا تقاضا مقصر بود حالا بسته بودن صرافی ها!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ونزوئلا ال پالیتو غیزانیه نفت ونزوئلا مجلس یازدهم دریای کارائیب قتل رومینا اشرفی