بازدید 22090

اگر رئیسی رأی آورده بود شاید FATF به اینجا نمی‌رسید

علی مطهری در گفتگو با ویژه نامه نوروزی روزنامه سازندگی گفت: تغییر نظارت استصوابی از دست مجلس خارج است چون هر تغییری را شورای نگهبان رد می‌کند.
کد خبر: ۹۶۷۳۵۸
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵ 22 March 2020

به گزارش «تابناک»، بخش هایی از این گفتگو را در ادامه بخوانید؛

*در همین دوره انتخابات مجلس بسیاری از نمایندگان اصولگرا را هم صرفاً به دلیل اظهار نظر رد صلاحیت کردند. بنابراین به نظر می‌رسد یک دور کاذبی ایجاد شده؛ یعنی اگر چنین رییس مجلس یا رییس جمهوری بخواهد روی کار بیاید از ابتدا شورای نگهبان جلوی آن را می‌گیرد و اگر چنین رؤسای جمهور و یا مجلسی روی کار نیایند روند موجود ادامه خواهد یافت. لذا خیلی چشم‌انداز روشنی دیده نمی‌شود.

اصلاح طلبان را در جایگاه امثال اسرائیل و آمریکا قرار داده و از آنها لولو درست کرده اند

*من فکر می‌کنم ترسی که اینها از افراد مستقل و یا اصلاح‌طلب دارند باید از بین برود. روشی که الان به کار گرفته می‌شود ناشی از ترسی است که از افراد مستقل و اصلاح‌طلبان دارند. اول اینها را در جایگاه امثال اسرائیل و آمریکا قرار دادند و بعد از آنها لولو درست کرده‌اند و از ورودشان به همه جا جلوگیری می‌کنند. دنبال افراد مطیع و فرمانبر هستند، در حالی که ملاک برای ما قانون اساسی است. اگر آن را مبنا قرار دهیم این ناهماهنگی‌ها و تداخلها و حاکمیت دوگانه حل می‌شود.

*از ابتدای انقلاب نگاه‌ها این گونه بوده است که نگرشها و بینشهای مختلف بتوانند اظهارنظر کنند و در مجلس حضور داشته باشند. هیچ خطری هم از این جهت کشور را تهدید نمی‌کند. اینها ترس بی‌جایی دارند و فکر می‌کنند اگر نظر مخالفی ابراز شود اساس نظام متزلزل می‌شود. در حالی که این‌طور نیست. اوایل انقلاب و مجلس اول هم نشان داد که خطری وجود ندارد و در نهایت اکثریت با نگاه اسلامی خواهد بود.

نگاه غلطی است که نظام را یک موجود لرزان نشان می دهند

*این نگاه که عده‌ای فکر می‌کنند نظام مانند یک موجود لرزان و نهال جوانی است که با یک وزش باد جابجا می‌شود نگاه غلطی است. یک نگاه توأم با نگرانی درباره حفظ نظام در جمهوری اسلامی وجود دارد که به این دلیل فکر می‌کنند باید همیشه مخالفان را محدود کنیم و یا حتی از بین ببریم و به این وسیله نظام را حفظ کنیم. فکر می‌کنند تا به حال هم که نظام باقی مانده به دلیل کارهای آنان بوده است. در حالی که درست برعکس است. کارهای آنان نظام را تضعیف کرده است و اگر این اقدامات و برخوردها را انجام نمی‌دادند نظام حالا قویتر بود.

قتل های زنجیره ای نتیجه تعصب کور و غیرعقلایی بود

*این طرز فکر متاسفانه همیشه در جمهوری اسلامی وجود داشته است؛ کسانی که قتل‌های زنجیره‌ای را انجام دادند خودشان به صراحت گفتند ما داریوش فروهر و یا همسر ایشان را از بین بردیم برای حفظ نظام و برای اینکه بقیه روشنفکران و دگراندیشان حساب کار دستشان بیاید. این نگاه از کجا آمده؟ اسلام این اجازه را به آنها داده؟ عقل به آنها دستور می‌دهد؟ هیچ کدام از اینها نیست. بلکه تعصب کور و غیرعقلانی موجب آن شده است. نکته دردناک اینکه در دادگاه گفته بودند ما از این کارها قبلاً هم زیاد انجام داده‌ایم؛ به ما می‌گفتند سوژه فلان شخص است و می‌رفتیم و کارش را یکسره می‌کردیم؛ اما این بار نفهمیدیم چرا به دادگاه آمدیم.

تغییر نظارت استصوابی از دست مجلس خارج است

*من فکر می‌کنم تغییر نظارت استصوابی از دست مجلس خارج است چون هر تغییری را شورای نگهبان رد می‌کند. نمی‌دانم راه رفراندوم تا چه اندازه می‌تواند مؤثر باشد. رفراندوم هم باید با موافقت رهبری انجام شود و دو سوم رأی نمایندگان را لازم دارد. در اصلاح قانون انتخابات سال گذشته خود من پیشنهادی را مطرح کردم که «عدم التزام عملی نامزدها به اسلام صرفاً از طریق تجاهر به فسق ثابت می‌شود» یعنی فقط اگر کسی مشهور به فسق و فجور بود، مثلاً شارب الخمر بود و همه او را به این ویژگی می‌شناختند رد صلاحیت شود. نه اینکه به دلیل اظهار نظر او را رد کنند. یا بر اساس محکومیت قضایی درباره فساد مالی یا اخلاقی رد شود. اما شورای نگهبان آن را رد کرد و بعد هم به کمیسیون برگشت و الان در عمل بایگانی شده است. یعنی شورای نگهبان چون نمی‌خواهد دست خودش را ببندد این تغییرات را رد می کند.

*حالا اگر همین روال فعلی را هم به درستی انجام بدهند باز هم مشکل آنقدرها زیاد نخواهد بود اما همین شیوه مورد نظر خودشان را هم به درستی اجرا نمی‌کنند. چون شورای نگهبان می‌گوید علاوه بر استعلام از مراجع چهارگانه ما تحقیقات محلی هم انجام می‌دهیم. ما می‌گوییم ایرادی ندارد این تحقیقات محلی را هم انجام بدهید اما بالاخره هر سندی که قرار است بر اساس آن درباره صلاحیت نامزدها تصمیم گرفته شود باید متقن باشد، مثلاً یا حکم قضایی داشته باشد یا اقرار خود فرد باشد. نه اینکه به صرف گزارشاتی که برخی افراد به شورای نگهبان می‌دهند و آنها هم از همسایه‌ها و اطرافیان آن کاندیدا به دست آورده‌اند و معلوم نیست تا چه میزان واقعی و چقدر غرض‌ورزی است افرادی را رد صلاحیت کنند. خیلی موارد بوده که فرد شوخی کرده و اینها آن را به عنوان عدم التزام به اسلام در نظر گرفته‌اند. از این بالاتر مسئله اظهارنظرها را هم وارد کرده‌اند. فردی اظهار نظری متفاوت با نظر رسمی کشور داشته و او را رد کرده‌اند. در مورد خود من فقط همین اظهار نظرها را به عنوان مستند ارائه کردند. به من می‌گفتند در فلان مورد به جای اینکه این حرف را بزنی باید این حرف را می‌گفتی! و این یعنی اختناق.

به عارف گفتم خوب نیست به کدخدایی رأی بدهیم اما...

* درباره انتخاب آقای کدخدایی من به آقای عارف گفتم آقای کدخدایی امتحان خودش را داده است و خوب نیست به او رأی بدهیم. اما آقای عارف گفت او در انتخابات مجلس دهم کمک زیادی به ما کرده است. درباره برخی افراد دیگر هم ما گفتیم که مناسب نیستند و رأی ندهیم اما آقای عارف و چند نفر دیگر با همین توجیه اصرار داشتند که گزینه‌های خوبی هستند. به نظر من نگاه ساده‌انگارانه و عدم درک پیچیدگی‌های سیاست باعث حمایت ایشان و فراکسیون امید از ورود این افراد به شورای نگهبان شد.

اگر رئیسی رأی اورده بود شاید FATF به اینجا نمی رسید

*{در پاسخ به این سوال که واقعاً فکر می‌کنید اگر سال ۹۶ ابراهیم رییسی رأی آورده بود، الان تا این اندازه اوضاع بحرانی نبود؟}: به نظرم این همه مشکل نداشتیم. مطمئن باشید شاید به مذاکره با آمریکا هم رسیده بودیم و FATF هم به اینجا نمی رسید. یعنی خیلی از مشکلات را حل می کردند. این ها فقط از لج آقای روحانی و اصلاح‌طلبان کارشکنی می‌کنند. اما اگر کار را به دست خودشان بدهید چون دیگر مسئول تأمین گوشت و نان و معیشت مردم هستند اول از همه می‌روند سراغ احیای برجام تا تکلیف آن را روشن کنند و بعدبه فکر می‌افتند وضع روابط مالی و بانکی ما را درست کنند. در نتیجه با FATF هم کنار می‌آیند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۴
در انتظار بررسی: ۱۶
انتشار یافته: ۲۶
۴۰ سال است همه جور رئیس جمهور و رئیس مجلس و ... را دیده ایم و اوضاع همین است که هست!
رئیسی=روحانی=مطهری
یک معادله صفر مجهولی
اگر ایرادی وجود دارد حتما از قانون اساسی است. اگر قانون اساسی جامع و البته که بسیار مهم است «مانع» نیز باشد، کار به اینجا نمی‌رسد که بگوییم باید به قانون اساسی عمل شود. چون در این حالت قانون اساسی در ایجاد التزام به خود نقص دارد!
کارکرد اقای رئیسی تو قوه قضائیه رو که میبینم لعنت میفرستم به خودم به خاطر رایی که به روحانی دادم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
بایدم لعنت بفرستی البته بیشتر چون نادان هستی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
به خودت لعنت بفرست ولی توضیح بده که از کدوم عملکرد آقای رییسی در قوه قضاییه خیلی خوشت اومده ؟؟؟؟
آقای مطهری، مردم استدلالشون خیلی قویتر از شماست هرکسی جای روحانی بود هیچ فرقی نمیکرد، هیچ کس هیچ کاری نمی‌تواند بکند
پاسخ ها
حسینی
| Sweden |
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
آقای روحانی شخص نیست، ایشان نماینده اکثریت قاطع ملت ایران در انتخابات رئیس جمهور بوده و لجاجت و کارشکنی در مقابل برنامه‌های وی، دهن کجی و لجاجت با اکثریت ایرانیان است، اگر کسی با این اوضاع (که نمونه کوچک آن را در انتخابات اخیر مجلس دیدیم) نگران آینده ایران و ایرانی نباشد، دلسوز ایران و ایرانی نیست.
لج آقای روحانی یا لج مردم که قبولشون ندارن؟!
وقتی آنها بخاطر لجبازی با روحانی مردم را در این تگناقرار میدهد، این تصور که وقتی خودشان بیایند به فکر مردم خواهند بود، درست نمی باشد. خرسندانه این موردی است که زمان درستی یا ابطال آن رسیده است.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
نه اینکه جنابانتان زمان احمدی نژاد بسیار گل و بلبل بودید و هیچ گونه اخلال نفرمودید و نامه به
اوباماننگاشتید که ایران را تحریم کن الان بدان رو به سبب سلوک حسنه سابق در کمال خضوع و فروتنی توقع داشتید و دارید به شما احترام و تعظیم کنند و هیچ نگویند که شما خوبان روزگارید
مطالبی را که فرمودید اظهر من الشمس است یعنی آن کوچه بازاری ها هم به برکت فضای مجازی مرور زمان و عملکردها پی به این مسائل برده اند اما مسئله این است چه کاری از دست چه کسی ساخته است ؟ مردم چه گناهی دارند که هیچ کاره اند
ملت ایران، ملتی بدبخت و بیچاره و روزگار سیاه هستند. به هر کسی که رای میدهند تا بر سر قدرت بیاید بمحض به قدرت رسیدن تمام تلاش خود را بکار می برد تا از این موقعیت استفاده کرده و برای خود به نان و نوایی برسد. و کسانی هم که از قدرت باز مانده اند به روشهای مختلف سنگ اندازی می کنند و در نتیجه ملت ایران را به روزگار سیاه تر می نشانند. تمام تقصیر ها هم به گردن همان بله قربان گوهایی است که از یک انسان بت می سازند.
خدا را شکر نیاورد اوضاع از این هم که هست بدتر میشد
تاوان را چه کسی خواهد داد
تاوان را چه کسی خواهد داد
نوش دارو بعد سهراب چه سود
یواش یواش حتی علایق سیاسی هم جرم انگاری شده و بحمداله والمنه پای همه در این کشور از کاسب وهنرمند و ورزشکار و معلم و کارگر و وبلاگ نویس و خبرنگار و سرمایه گذار و نویسنده و ناشر و نماینده مجلس و خطیب و طلبه و روحانی و ..... به دادسرا گشوده می شود. آخه رو کدام منطقی، عمل سیاسی یا اجتماعی افراد را جرم تلقی و برایشان پروند سازی می کنند؟
کاملا درست فرمودند اقای مطهری
اگر رییسی انتخاب میشد شاید امریکایی ها در تهران با ما مذاکره میکردند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
آقاي مطهري
مردم در سال ٥٧ با انقلابي كه رهبر آن امام بود و پدر شهيد نظريه پرداز آن بود همراه شدند و پس از آن با انواع مشكلات كوچك و بزرگ درگير شده اند
شما بعنوان نماينده مجلس و فرزند شهيد نظريه پرداز انقلاب چه پاسخي به مردم داريد كه همان خواسته هايي را كه پدرتان وعده مي داد مي خواهند!
سريع و شفاف پاسخ دهيد! اينكه دست ها بسته است جواب مردم نمي شود!!
فرقی نمیکنه اکثریت مردم ایران در تعیین سرنوشت خود هیچ کاره اند و انتخابات در کشور بی معناست .
هرکی میومد و بیاد معلومه که واسه مردم سودی نداره و برای مردم دولت خودش کار میکنه نه مردم ایران.
آقای مطهری مشکل در مدیریت کشور است. سال قبل، هم فکران شما کمبود مجازی از جمله گوشت در کشور ایجاد کردند که خودشان از طریق شرکت های خود دام وارد کنند. متاسفانه این کار را هم کردند حتی دام زنده. دام زنده ای که 50 کیلو وزن داشت 110 کیلو اعلام کردند و این ارز را در بازار آزاد فروختند. حتی گوشت را خارج از سیستم دولتی فروختند. کارخانه ها را حتی با 10 درصد قیمت واقعی و بصورت قسطی فروختند. وضعیت فروش ماشین سازی تبریز را که بیاد دارید که به یه یک بدهکار بانکی فروختند و هزاران خلاف دیگر. این مشکل تحریم است؟ آیا می دانید همان دامی که سال قبل اینطور به بحران کشانده شد امسال در دست دامدار مانده و کسی از او نمی خرد زیرا سال قبل هم کمبود نبود ولی دولتیان و افراد آنها برای پول در آوردن برای انتخابات چنین کمبود کاذبی ایجاد کردند. آیا بی تدبیری دولت به اصطلاح تدبیر و امید نیست که چنین وضعی در جامعه است. تفکر شهید مطهری و آقای رئیسی از افتخارات سیستان هستند. انتظاری که از شما می رود نیز به عنوان اصالت سیستانی حداقل همسو با مردم خود باشید. مگر همین نمایندگان فعلی تهران امسال کاندید نبودند؟ چرا بیشترین رای آنها 60 هزار بود؟ آیا این مشکل شورای نگهبان بود یا عملکرد شما؟. آقای مطهری خوشبختانه مردم آگاه هستند. ما سیستان ها همانطوری که مستحضرید در طول انقلاب از دو نماینده که از سیستان به مجلس را یافته اند که بعضا به عنوان رئیس کمیسون هم بوده اند سراغ دارید که یک نفر همفکر شما بوده باشد؟ آیا در سیستان کسی می تواند با پرچم اصلاحات وارد انتخابات شود اگر شورای نگهبان هیچ غربالگری نداشته باشد؟ آقای مطهری عملکرد شما باعث شده تا ما نتوانیم در سیستان بجز یکبار بزرگداشت شهید مطهری را برگذار نمائیم.
این آقای مطهری با آن نگاه به غرب هنوز نمی داند که غربیها تا ایران را لیبراسیون و تجزیه نکنند دست از سر ایران بر نمی دارند و امثال این آقایان و همفکرانشان خواسته یاناخواسته به این امرکمک میکنند چون آمال اینها از غرب می گذرد و ایران و اسلام معنایی ندارد.
این اقای مطهری حق داره من هم صلاحیتم تایید نشده بود بدتر از این حرفها میزدم حق داره این بنده خدا اینقدر داغش را تازه نکنید وبه یادش نیاورید که رد صلاحیت شده چون ممکن است حرفهای بدتری بزند
کاملا غلط فرمودند اقای مطهری
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022