بازدید 7836

آژانس: علی‌رغم کرونا همچنان ایران را رصد می‌کنیم

یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه گفته این نهاد بین‌المللی علی‌رغم شیوع ویروس کرونا به رصد برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد.
کد خبر: ۹۶۶۷۸۰
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۵ 19 March 2020
به گزارش تابناک به نقل از فارس، یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز چهارشنبه گفته این نهاد بین‌المللی علی‌رغم همه‌گیری «ویروس کرونا» در ایران دائماً به نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد.

سخنگوی آژانس اتمی در گفت‌وگویی با روزنامه صهیونیستی هاآرتص گفته با آنکه به دلیل شیوع کرونا در برنامه‌های سفر این سازمان اخلال ایجاد شده است این نهاد بین‌المللی به انجام فعالیت‌های پادمانی خودش در ایران و سایر نقاط دنیا ادامه می‌دهد.

خبرنگار جروزالم‌پست از سخنگوی آژانس درباره چالش‌های پیش روی این سازمان برای انجام بازرسی‌های فیزیکی از ایران پرسیده است.

روزنامه صهیونیستی نوشته سخنگوی آژانس به طور مستقیم به این سئوال پاسخ نداده، اما گفته که این سازمان توانسته بر موانعش برای انجام بازرسی‌های فیزیکی از سایت‌های هسته‌ای ایران فائق آید.

«کاظم غریب آبادی»، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین و همچنین نماینده ایران در آژانس پیش از این از تلاش و سیاست‌های رژیم صهیونیستی برای تخریب فضای مثبت موجود در همکاری بین ایران و آژانس انتقاد کرده است. او گفت: «اگر این رژیم تنها درصد محدودی از چنین همکاری را داشت، امروز وضعیت خاورمیانه متفاوت بود.»

پیش از این «میخائیل اولیانوف»، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین به آمریکا توصیه کرده از تلاش برای سیاسی کردن گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران خودداری کند.

اولیانوف چند روز پیش در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت: «با احترام تمام به مقام‌های آمریکایی که جایگاهشان بسیار بالاتر از جایگاه من است می‌گویم بیایید رو راست باشیم: تلاش‌ها برای ساختن یک پرونده سیاسی بزرگ از گزارش غیرسنتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص دسترسی به برخی سایت‌ها در ایران به هیچ جایی نخواهد رسید. [در این گزارش]عملاً چیزی برای گمانه‌زنی وجود ندارد.»

این دیپلمات روسیه پیش از این هم در توضیحاتی که در توئیتر ارائه کرده بود، گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به جهت آنکه در آن نگرانی‌های «اشاعه‌ای» مطرح نشده بودند را حاوی مسائلی کم‌اهمیت دانسته بود.

اولیانوف بامداد چهارم اسفند در پاسخ به خبرنگار روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال که مدعی شده بود مدیر کل آژانس از ایران به دلیل منع دسترسی به سه سایت و امتناع از پاسخگویی به سوالات این نهاد بین‌المللی در خصوص «فعالیت‌های هسته‌ای در گذشته» انتقاد کرده، نوشته است: ««مسئله دسترسی [به سایت‌ها در ایران]در بردارنده هیچ معنای عملیاتی نیست. در واقع، [در اینجا]هیچ نگرانی از مسائل مرتبط با اشاعه [هسته‌ای]مطرح نشده است. مسئله صرفاً درباره اجرای مناسب رویه‌های پیش‌بینی‌شده در پروتکل الحاقی است.»

او در پیامی دیگر نوشته است: «مسئله هیچ ربطی به خطرات اشاعه‌ای ندارد، زیرا سایت‌های مورد اشاره ۲۰ سال است که ارتباطی با برنامه هسته‌ای ایران نداشته‌اند. این یک واقعیت است. برای اینکه بتوانیم وضعیت را به همان‌گونه که هست ارزیابی کنیم باید این را بدانیم و درک کنیم.»

دیپلمات روسیه‌ای در پیامی دیگر از این خبرنگار خواسته یک بار دیگر گزارش آژانس را بخواند. او نوشته است: «.. من ماهیت واقعی مسئله را برای شما بازگو کردم. متن گزارش را دقیق بخوانید. مسئله این است که دبیرخانه، مسئله را از نگاه پروتکل الحاقی چطور می‌بینید. من اطمینان دارم که مشکل به گونه‌ای که مورد رضایت طرفین باشد حل و فصل می‌شود.»
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم