بازدید 14728
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون سبزپوشی بورس تهران در ایستگاه ۴۱۸ هزار واحد، رونمایی از طرح سکه برگزیت در انگلیس، سکه ۳۰ هزار تومان گران شد، دلار در صرافی‌های بانکی گران شد، کاهش روند رشد ماهیانه قیمت مسکن در تهران و بازرسی ژرمن‌ها از میتسوبیشی را در بر دارد.
کد خبر: ۹۵۴۷۱۰
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸ 26 January 2020

تابناک اقتصادیتابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون سبزپوشی بورس تهران در ایستگاه ۴۱۸ هزار واحد، رونمایی از طرح سکه برگزیت در انگلیس، سکه ۳۰ هزار تومان گران شد، دلار در صرافی‌های بانکی گران شد، کاهش روند رشد ماهیانه قیمت مسکن در تهران و بازرسی ژرمن‌ها از میتسوبیشی را در بر دارد.

خودروی داخلی تا ۱۰ میلیون تومان می‌تواند ارزان شود

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: پیشنهاد کاهش قیمت مواد اولیه که منشا داخلی دارد، با وزیر صنعت، معدن وتجارت و مدیران ایران خودرو و سایپا مطرح شده است. وی بیان داشت، تاکید ما این است که مواد اولیه به قیمت تمام شده به خودروسازان و قطعه سازان اهلیت‌دار عرضه شود. بیگلو تاکید کرد: اینکه مواد اولیه را با نرخ دلار به سازندگان داخلی می‌فروشند، بزرگترین صدمه را به صنعت خودرو و قطعه سازی وارد کرده است و نباید اقتصاد کشور به دلار وابسته باشد.
این مقام صنفی خاطرنشان کرد که مطابق برآوردهای اولیه و در صورت تحقق این موضوع، قیمت کارخانه ای هر خودروی تولید داخل به طور متوسط تا ۱۰ میلیون تومان کاهش خواهد یافت. 

سبزپوشی بورس تهران در ایستگاه ۴۱۸ هزار واحد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز، با افزایش ۱۳۱۰ واحدی معادل ۰.۳۱ درصد به رقم ۴۱۸ هزار و ۳۱۲ واحد رسید. این در حالی است که در فرابورس شاخص کل با افت ۱۰ واحدی به رقم ۵ هزار و ۳۴۰ واحد رسید. شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۳۴۹ واحدی معادل ۰.۳۱ درصد به رقم ۱۱۱ هزار و ۶۳۸ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۱۷۹۱ واحدی معادل ۱.۳۲ درصد، عدد ۱۳۷ هزار و ۳۳۳ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۱۱۹۵ واحدی معادل ۱.۳۲ درصد به رقم ۹۱ هزار و ۶۱۶ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۲۴۸۷ واحد افزایش معادل ۰.۵۰ درصد را رقم زد و به سطح ۵۰۱ هزار و ۳۱۳ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۳۱۱ واحد افزایش معادل ۰.۱۰ درصد به رقم ۲۹۹ هزار و ۱۷۵ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۵۵۳۳ واحد افزایش معادل ۰.۶۴ درصد همراه بود و عدد ۸۷۲ هزار و ۵۱۰ واحد را به نمایش گذاشت.

خودروی داخلی تا ۱۰ میلیون تومان می‌تواند ارزان شود/ کرونا قیمت نفت اوپک را هم کاهش داد/ ۴۲ درصد ثبت نام کنندگان مسکن ملی حذف شدند

رونمایی از طرح سکه برگزیت در انگلیس

ساجد جاوید، خزانه‌دار انگلیس، از نخستین سکه پنجاه پنی طرح جدید برگزیت این کشور رونمایی کرد. این طرح که چند روز پیش از خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا رونمایی شده به عنوان اولین طرح پول این کشور پس از خروج از اتحادیه به شمار می‌رود. /فارس

سکه ۳۰ هزار تومان گران شد

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران امروز با رشد حدود ۳۰ هزار تومانی نسبت به روز معاملاتی گذشته به بهای چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان به فروش رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در بازار آزاد تهران امروز به بهای چهار میلیون و ۹۲۰ هزار تومان فروخته شد. همچنین نیم سکه نیز دو میلیون و ۵۲۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۳۰ هزار تومان داد و ستد شد. هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۵۰۳ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز دو میلیون و ۱۷۹ هزار تومان به فروش رسید.

دلار در صرافی های بانکی گران شد

در معاملات امروز بازار ارز، شاهد رشد نرخ دلار و یورو در بازار هستیم. به گونه‌ای که هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ ۱۳۱۵۰ تومان از مردم خریداری شده و به قیمت ۱۳۴۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می‌شود که نسبت به روز پنج شنبه، ۴۰۰ تومان و نسبت به روز گذشته، ۵۰ تومان رشد داشته است. هرچند در بازار آزاد نیز شاهد نوسان دلار در محدوده ۱۳۵۸۰ تومان هستیم. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی‌ها به نرخ ۱۴۶۵۰ تومان از مردم خریداری شده و به قیمت ۱۴۹۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود که نسبت به روز شنبه، ۵۰ تومان گران‌تر شده است. یورو نیز در بازار آزاد امروز، در سطح ۱۵۰۵۰ تومان قیمت گذاری شده است.

کاهش روند رشد ماهیانه قیمت مسکن در تهران

سیدهادی بهادری، عضو کمیسیون عمران مجلس روند قیمت گذاری در بازار مسکن را نزولی ارزیابی کرد و گفت: از ماه‌های گذشته قابل پیش بینی بود که قیمت مسکن در ماه‌های پایانی سال جاری کاهش یابد که دلیل اصلی آن را می‌توان کاهش خرید و فروش مسکن به دلیل پایین آمدن قدرت خرید مردم دانست. طبق آمار‌های ارائه شده، روند رشد ماهیانه قیمت مسکن در شهری مانند تهران کاهش یافته، یعنی آنکه در سال گذشته، آهنگ رشد ماهیانه حدود 7 درصد بود، اما در سال جاری به حدود ۳ درصد رسید است، یعنی آنکه عوامل مختلف اقتصادی و شاخص‌های مرتبط با بازار مسکن جلوی رشد قیمت‌ها را گرفته است. وی گفت: همچنین قیمت مسکن در سال گذشته نسبت به سال ۹۶ حدود ۹۰ درصد افزایش یافته بود، اما در سال جاری افزایش قیمت‌ها به حدود ۴۰ درصد رسیده است.

بهادری ادامه داد: اصولا قیمت مسکن در یک سال افزایش پیدا کرده و برای یک دوره چند ساله بازار دچار سکون و ثبات می‌شود، با توجه به این تحلیل، قیمت مسکن در ماه‌های آتی افزایش نخواهد یافت. برای سال آینده نیز بعید است که قیمت مسکن افزایش چندانی یابد، مگر اینکه قیمت‌ها به میزان تورم سالیانه بالا برود، از این رو پیش بینی می‌شود که بازار در ماه‌های آتی همچنان در وضعیت رکود باقی بماند. /خانه ملت

کرونا قیمت نفت اوپک را هم کاهش داد

سازمان کشور‌های تولیدکننده و صادرکننده نفت خام، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی اوپک روز پنج‌شنبه با ۱.۴ دلار کاهش ۶۳.۲۶ دلار فروخته شده است. سبد نفتی اوپک روز چهارشنبه دوم بهمن برابر با ۲۲ ژانویه، ۶۴.۶۶ دلار در هر بشکه معامله شده بود. از عوامل این کاهش قیمت، پیش‌بینی بانک گلدمن ساکز بود که اعلام کرد اگر ویروس کرونا به طرز چشمگیری شیوع یابد و به سفر‌ها و رشد اقتصادی خسارت بزند، می‌تواند تقاضا برای نفت را تا ۲۶۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد و امکان کاهش سه دلاری قیمت نفت در بازار‌های جهانی وجود دارد. به دنبال این پیش‌بینی، قیمت نفت و به تبع آن قیمت نفت اوپک کاهش یافته است. از دیگر عوامل کاهش قیمت نیز پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی بود که اعلام کرد نگرانی در مورد مازاد عرضه در بازار در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ از نگرانی در مورد اختلال در عرضه نفت لیبی پیشی خواهد گرفت.

بازرسی ژرمن‌ها از میتسوبیشی

مراکز تحقیق و توسعه میتسوبیشی در آلمان توسط دفتر دادستانی فرانکفورت مورد بازبینی قرار گرفته است. دفتر دادستانی اعلام کرده به دنبال آن است تا مشخص شود که خودرو‌های میتسوبیشی مجهز به موتور‌های ۶/۱ و ۲/۲ لیتری چهار سیلندر توربوشارژ دیزلی این خودروساز در تست‌های آلایندگی به نرم افزار‌های غیرقانونی مجهز بوده‌اند یا خیر. به نقل از دنیای اقتصاد؛ میتسوبیشی موتورز اروپا نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد در این بازرسی همکاری‌های لازم را انجام خواهد داد و تایید کرده است که برخی از مراکز این خودروساز مورد بازرسی قرار گرفته‌اند. یکی از سخنگویان میتسوبیشی اعلام کرد: «میتسوبیشی موتورز به ‌تازگی از بازرسی توزیع‌کننده آلمانی خود توسط مقامات اروپایی و همچنین مراکز تحقیق و توسعه اروپایی خود که در آلمان قرار دارند با خبر شده است.» پیشتر برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ فولکس‌واگن اعتراف کرد از نرم افزاری برای کاهش آلایندگی برخی موتور‌های دیزلی خود استفاده کرده است. این رسوایی که به «دیزل‌گیت» مشهور شد فولکس‌واگن را وادار به پرداخت میلیون‌ها دلار غرامت به مشتریان کرده است.

۴۲ درصد ثبت نام کنندگان مسکن ملی حذف شدند

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان نظام مهندسی اظهار کرد: در مرحله اول طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن ۲۴۰ هزار نفر ثبت نام کردند که از این تعداد ۴۲ درصد فاقد شرایط و ۵۲ درصد دارای شرایط بودند. وی افزود: بدین ترتیب تاکنون ۱۴۰ هزار واحد مسکونی باید ساخته شود که باید سازمان نظام مهندسی در اعمال مدیریت این طرح همدلی و مشارکت داشته باشد تا خانه‌های با کیفیت و قیمت مناسب برای مردم ساخته شود. اسلامی با اعلام این خبر که فاز دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن تا پایان سال انجام خواهد شد تصریح کرد: این پروژه یک نهضت خانه سازی است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
اگر تولید کنندگان دلار ۴۲۰۰ بگیرند ماشین ۱۰ میلیون ارزانتر میشه اگر نگرفتن تا ۵۰ در صد احتمال گران شدن باز دارد با دلار ۱۳ تومانی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
فراموش نکنید که این خودرو سازها بود پیشنهاد 5 درصد زیر قیمت بازار دادند و بعد از گران شدن دنبال گرفتن پول های مردم بودند به صورت پیش خریدهای یک ساله تا دو ساله و....
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
بله منم مي تونم بگم قيمت دنا پلاس توربو قيمت 30 مليون سه ماه بعد بيا ماشين رو بگير.. مبلغ ناچيز باقيمانده بر اساس قينت روزتحويل گرفته ميشود
حالا خريدار كي ميگه قيمتش گرونه؟وقتي باقيمانده 170 ازش ميگيرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
جمع کنید این خودروها آشغالی رو لطفا
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
تا وقتي قيمت دلبخواهي خودرو وصف يك ساله براي خريد ان وجود دارد هيچ خودرويي نه ارزان ميشود نه ارزان ميكنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
خودرو همچنان در صدر جفا به مردم قرار دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
خودرو چند ده میلیون کاذب رفته بالا الان فقط ده میلیون قراره بیاد پایین !!!!!!!!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
سلام. در خصوص گرانی انواع کالاها و به ویژه خودرو بایستی گفت خاک بر سر ما و وای به حال مسئولان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
چرا هيچكس به فكر ارزش پول ملي نيست؟ هر روز افزايش قيمت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
ده میلیون چیه،بفکری به حال ما کنید..‌آقا جان خونه کلنگی تو حاشیه شهرما شده دویست میلیون...من قشرضعیف کارگر باید تا ابد مستاجر و تو آرزوی خودرو باشم؟؟؟حتما باید بانک آتیش بزنیم تا بفکرما باشید؟؟؟؟یه درصدی ازساخت مدارس سوریه واستادیوم وزیرگذرهای کربلا را بدید به ما..‌.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
۱۰ میلیون تومان اگر تمام اون کارهایی که گفته انجام بشه اونوقت قیمت خودرو میاد پایین. خدایا شکرت، بابا تو دیگه کی هستی. فقط عجله نکن که کار شیطونه. ماهی چقدر میگیری این ایده هاب ناب از خودن در میکنی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
ظاهرا دولت بازم پول کم اورده طبق معمول دستش را کرده تو جیبمردم
بازهم داستان گران شدن دلار توسط بانک مرکزی و خودرو و .....
تا کی این داستان باید تکرار شود تا کی مردم باید زجر بکشند بنالند و با گرانی دارایشان را ببازند جالب است بانکها سر نخ دزدها هستند پول مردم را جمع می کنند سود می دهند و بعد چند برابر سود را از حلقوم ملت بیرون میکشند
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
خودرو چه خبره؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
نصف هم بشه ارزش نداره خودرو
اسیر شدیم این خراب مونده
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
امروزخودرودربازارغوغاکرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
من سه ماهه میخوام 405 ثبت نام کنم نمیتونم .کسی نیست به داد مردم برسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
این مصاحبه ها در راستای جوسازی برای گران کردن خودرو است ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
ای داد بیداد دوباره خودرو گرون شد.......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
نه بهخودرو .نه به به مسکن... نخرید .گوش ککنید تا قیمتها حبابی از روی انها برداشته شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
می‌تواند ارزان بشود ولی نمی شود ...
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
عالی عالی عالی ... دارم سکته می زنم. از فررررررررت خوشحالی. 10 ممییلللییوونن تومان خودرو داخلی می تونه ارزون بشه. البته نه به خاطر گرون شدن غیر کارشناسی ها , خاک عالم. نه به خاطر کیفیت فوق العاده پاییین, خاک عالم , نه به خاطر ریزش مشتری , خاک عالم .... نه فقط به خاطر مدددددددبببببرببببت عالی.
اعلام می کنم. پراید از 62 میلیون تومان می تونه بشه 52 میلیون تومان. دیگه چی. مگه میشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
کلا خودروی داخلی بیشتر از ده میلیون تومان ارزش ندارد هر چقدر بیشتر از این میزان بفروشن فقط گرون فروشی و ایجاد بازار سیاه هست که دولت بوجود اورده
ناشناس
|
Lithuania
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
دوشنبه ۷ بهمن
بسلامتی ومیمنت دلار شد ۱۳۷۰۰ سکه ۵ میلیون !!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران بیمارستان کامکار انتخابات آزادراه تهران شمال اف ای تی اف انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب