بازدید 18866
اوراق تسهیلات یک راه‌حل میان‌بر محسوب می‌شود؛ یعنی برخلاف وام صندوق مسکن یکم که اصولا نیازمند صبر و شکیبایی زیاد است، می‌توانید در فرابورس با پرداخت پول نوبت افرادی که پیش از شما در بانک مسکن سپرده‌گذاری کرده بودند را بخرید. در این حالت کل پروسه می‌تواند بین ۱۶ تا ۲۳ روز انجام شود. پس از این‌مدت بانک به‌شما تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان (در تهران) پول می‌دهد تا بتوانید خانه‌ای با عمر کمتر از ۲۵ سال ساخت بخرید.
کد خبر: ۹۵۴۷۰۷
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲ 26 January 2020

 

به گزارش تابناک به نقل از فرارو، افزایش تسهیلات مسکن از محل اوراق تسهیلات تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان یکی از خبر‌های مهم هفته‌های اخیر بود، اگرچه خیلی‌ها موضوع را زیاد جدی نگرفتند، چون اعتقاد داشتند با توجه به‌رقم سنگین اقساط آن، افراد زیادی نمی‌توانند سراغش بروند. نرخ سود تسهیلات مسکن از محل اوراق ۱۷.۵ درصد است و کسی که تسهیلات ۲۰۰ تا ۲۴۰ میلیون تومانی دریافت می‌کند پذیرفته رقم نسبتا بالایی را به‌عنوان اقساط ماهیانه برگرداند. پس باید خیلی جدی درباره دریافت این وام فکر کرد.

زوج‌هایی که در تهران دنبال خرید خانه هستند، می‌توانند در ابتدا تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان وام خرید دریافت کنند. این رقم برای مجرد‌ها معادل ۱۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود. سقف وام خرید مسکن از محل اوراق برای هر زوج در مراکز استان‌ها و شهر‌های بزرگ که جمعیتی بالاتر از ۲۰۰ هزار نفر دارند، ۱۶۰ میلیون تومان است و مجرد‌ها در این شهر‌ها می‌توانند به صورت انفرادی تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند.

سقف مبلغ وام مسکن برای دیگر شهر‌ها که جمعیتشان کمتر از ۲۰۰ هزار نفر است، ۱۲۰ میلیون برای زوج‌ها و ۶۰ میلیون برای مجرد‌ها در نظر گرفته می‌شود. باید توجه داشته باشید که متقاضیان وام خرید مسکن می‌توانند برای افزایش سرمایه‌شان، روی وام جعاله هم حساب باز کنند که سقف آن اخیرا از ۲۰ میلیون به ۴۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. به‌این ترتیب وام ۲۴۰ میلیونی در اصل، مجموع وام خرید و جعاله مسکن است که هر زوج در تهران می‌تواند آن را با خرید اوراق تسه، دریافت کند.

منفی؛ اقساط ماهیانه بیش از چهار میلیون

اقساط تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن از محل اوراق، با توجه به نرخ سود ۱۷.۵ درصدی به‌حدود چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می‌رسد. طبیعی است در چنین مواردی بعضی افراد باریک‌بین و نکته‌سنج پیروزمندانه از پشت دیوار بیرون بپرند و بگویند دیدی ما گفته بودیم؟ دیدی ما گفته بودیم؟ این دسته هم حق دارند، اما نباید فراموش کرد که بخشی از مستاجران همین حالا دارند در تهران و چند شهر مرکز استان کشور همین پول را به‌عنوان اجاره‌خانه پرداخت می‌کنند. دریافت تسهیلات و خرید خانه با کمک آن قطعا به‌نفع این دسته افراد خواهد بود.

مثبت؛ میان‌بر زدن برای دریافت وام

مدت زمان انتظار برای دریافت وام گاهی از خود وام بیشتر استرس به جان متقاضی می‌اندازد. برخلاف وام صندوق مسکن یکم که اصولا نیازمند صبر و شکیبایی است، اوراق تسهیلات یک راه‌حل میان‌بر محسوب می‌شود. یعنی اگر این وام را نیاز داشته باشید عوض دندان روی جگر گداشتن می‌توانید در فرابورس با پرداخت پول نوبت افرادی که پیش از شما در بانک مسکن سپرده‌گذاری کرد بودند را بخرید. در این حالت کل پروسه می‌تواند بین ۱۶ تا ۲۳ روز انجام شود. پس از این مدت بانک به‌شما تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان (در تهران) پول می‌دهد تا بتوانید خانه‌ای با عمر کمتر از ۲۵ سال ساخت بخرید. طبعا بخشی از پول خرید خانه را باید خودتان داشته باشید.

مثبت؛ هم خرید هم ساخت

تسهیلات اوراق تسهیلات را می‌توان به دو منظور استفاده کرد؛ هم برای خرید و هم برای ساخت است. یعنی سازندگان و انبوه‌سازان می‌توانند با دریافت وکالتنامه از افراد کلی پول بگیرند وبه‌شکل صنعتی پروسه تکمیل واحد‌ها را با سرعت بیشتری پیش ببرند. اگر قصد متقاضی خرید خانه باشد، این زمان صاحبخانه شدن سریع‌تر خواهد بود؛ تقریبا ۱۰ روز زمان می‌برد تا پرونده تشکیل و ارزیابی شود. بعد متقاضی به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می‌کند. در مرحله بعدی باید به‌اداره مالیات و دارایی و شهرداری مراجعه کنند. روی هم به‌طور میانگین باید گفت: یک ماه تا صاحبخانه شدن فاصله دارید.

منفی؛ سخت‌گیری بانک‌ها بیشتر شده است

به گزارش فرارو، بانک برای اینکه خیالش بابت بازپرداخت اقساط راحت باشد، سند خانه را به‌عنوان رهن برمی‌دارد با این‌حال، چون سقف وام مسکن افزایش پیدا کرده و رقم اقساط سنگین است، افراد را مجبور می‌کنند اسناد و مدارک بیشتری ارائه دهند که نشان می‌دهد از عهده پرداخت قسط ماهیانه چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی برمی‌آیند. همین سخت‌گیری‌ها قطعا در مورد ضامن‌ها نیز اعمال خواهد شد، اما بالاخره چاره‌ای هم نیست.

مثبت؛ پیش‌بینی استفاده از گزینه‌های ارزان‌تر

قوانین پرداخت وام از محل اوراق تسهیلات طوری تنظیم شده که اجازه می‌دهد شانس خرید خانه‌ای با عمر ۲۵ سال تا ۳۰ سال را امتحان کنید. قیمت این واحد‌ها در مقایسه با خانه‌های نوساز به‌شکل محسوسی پایین‌تر است و از طرف دیگر صاحب تازه خانه می‌تواند دستی به‌سر و گوش آن بکشد. البته بانک مسکن اعلام کرده متقاضیان خرید خانه‌های ۲۵ سال تا ۳۰ سال باید آمادگی پذیرش این مسئله را داشته باشند که میزان تسهیلات قابل اعطا به او ۲۰ میلیون تومان کمتر از میزان سقف ۲۴۰ میلیون تومان است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران بیمارستان کامکار پنومونی ایرج حریرچی محسن طاهری حسنی مبارک نمازهای ماه رجب انواع ماسک و روش استفاده