بازدید 24927
بر اساس اعلام عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی عملیات بازار باز از روز شنبه، بیست و هشتم دیماه رسما آغاز خواهد شد.
کد خبر: ۹۵۲۳۳۷
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰ 17 January 2020

 

به گزارش تابناک به نقل از خبرآنلاین، هدف از اجرای این طرح مدیریت نقدینگی بانک‌ها و موسسات اعتباری و همچنین بهبود مدیریت سود بانکی در عین دستیابی به حفظ ارزش پول ملی و در نهایت کنترل نرخ تورم است .

برذاین اساس در پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی که با حضور رییس جمهوری برگزار شد آغاز عملیات بازار باز رسما اعلام شده است.

مساله سود بانکی سال هاست مساله ای حل نشده در اقتصاد ایران است . گره زدن سود بانکی با نرخ تورم از سوی برخی کارشناسان و مقامات همواره این شائبه را ایجاد می کند که چرا این معادله در دوره‌های تورمی برقرار نیست و با افزایش نرخ تورم، سود بانکی در رقمی پایین تر قرار گرفته و ارزش ذاتی سپرده بانکی تحلیل می رود؟

عملیات بازار باز عملیاتی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته با هدف مدیریت نرخ سود و نقدینگی و تورم در دستور کار قرار می گیرد.

حالا بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته مقرر است از فردا عملیات بازار باز در ایران نیز اجرایی شود، اقدامی که بی تردید وضعیت محاسبه نرخ سود بانکی را در کنار دیگر مولفه‌های پیش گفته تحت تاثیر قرار خواهد داد.

عملیات بازار باز چیست؟

عملیات بازار باز با کنار گذاشتن سیاست تعیین دستوری نرخ سود بانکی، اجازه می‌دهد نرخ سود در کانال مشخصی نوسان داشته باشد.

ابزارهای عملیاتی پیش‌بینی شده برای جذب یا تزریق نقدینگی به بازار بین بانکی با هدف پیگیری سیاست پولی بانک مرکزی در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی، شامل خرید و فروش قطعی اوراق بهادار دولتی، توافق بازخرید منطبق با شریعت بر مبنای دارایی پایه اوراق بهادار دولتی و ارز، اعطای اعتبار در قبال وثیقه (اوراق بهادار دولتی، طلا و ارز) و همچنین سپرده‌پذیری بانک مرکزی از بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی (منطبق با شریعت) است.

بر اساس این طرح، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند نسبت به مدیریت نقدینگی (کمبود یا مازاد) خود در بازار بین‌بانکی اقدام کنند.بر اساس سازوکار طراحی شده، بانک مرکزی برای ایجاد دامنه مجاز نرخ سود بازار یا کریدور نرخ سود، کف نرخ کریدور را به عنوان نرخ پذیرش ذخایر مازاد بانک‌ها (سپرده‌گیری از بانک‌ها) و سقف نرخ را به عنوان نرخ تزریق نقدینگی (وام‌دهی در قبال اخذ وثایق نقدشونده به بانک‌ها) تعیین می‌کند.

فرایند راهبری نرخ‌های بازار از طریق عملیات بازار باز، در نهایت از طریق سازوکار تسری سیاست پولی به تغییرات در سایر نرخ‌های بهره در اقتصاد منجر شده و سطوح قیمت‌ها و فعالیت‌های واقعی اقتصادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.در سال‌های اخیر با وجود گسترش فعالیت بازار بین‌بانکی ریالی، به دلیل تفاوت‌های ساختاری این بازار با سایر بازارهای بین‌بانکی دنیا (نبود حجم قابل ملاحظه اوراق بهادار دولتی، عمق پایین بازار بدهی و فقدان ابزارهای لازم و ...)، شرایط حضور موثر سیاست‌گذار پولی در بازار بین‌بانکی ریالی و استفاده از آن به عنوان ابزاری برای دستیابی به اهداف تورمی فراهم نشده بود.

پس از ایجاد بستر مناسب در زمینه انتشار اوراق بدهی دولت به ویژه اسناد خزانه اسلامی و تعمیق بازار آن، مجوزهای قانونی لازم برای انجام عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی در قالب خرید و فروش اوراق مالی اسلامی منتشر شده از سوی دولت و وثیقه‌گیری این اوراق در تبادلات با بانک‌ها فراهم شد.

بند ناف سود سپرده از تورم می‌برد

برخی کارشناسان معتقدند رد این حالت بند ناف تعیین سود سپرده از نرخ تورم می برد . بررسی‌ها نشان می دهد بالاتر بودن نرخ سود سپرده‌های بانکی نسبت به تورم همواره سبب می شود فعالیت مولد اقتصادی در معرض خطر قرار گیرد و اتفاقا بالا بودن این سود ، به بالا رفتن نرخ کارمزد تسهیلات بانکی نیز منجر ی شود . بر این اساس هزینه تولید به صورت مستقیم و غیر مستقیم از آثار این سیاست متاثر شده و با بحران مواجه می شود .نکته مهم اینجاست که یکی از مهمرتین عوامل برای تعیین نرخ سود نرخ سودی است که رد بازار بین بانکی تعیین می شود . بازار بین بانکی بازاری است که موسسات اعتباری بانکی ها در آن نسبت به تبادل پول اقدام می کنند . کامران ندری کارشناس ارشد حوزه اقتصاد در خصوص کارکرد این بازار می‌گوید:" بازار بین بانکی بازاری است که در آن پول بانک مرکزی میان بانک‌هایی که ذخایر مازاد دارند با بانک‌هایی که کسری دارند برای کوتاه مدت مبادله می‌شود و در اثر این مبادلات قیمتی در اقتصاد شکل می‌گیرد که به آن نرخ ذخایر بانک مرکزی یا نرخ بهره بازار بین بانکی می‌گویند. نرخ ذخایر بانک مرکزی در بازار بین بانکی در کنترل تورم نقش کلیدی دارد. از آنجاکه عرضه ذخایر به‌عنوان پایه پول به‌طور انحصاری در کنترل بانک مرکزی است، بانک‌های مرکزی نرخ این بازار را به‌عنوان یک متغیر میانی و واسط در نظر می‌گیرند که تضمین می‌کند میزان خلق پول توسط بانک مرکزی (و به تبع آن خلق پول بانکی توسط بانک‌ها) در حدی است که نرخ تورم را در محدوده مطلوب قرار می‌دهد. به بیان دیگر، نرخ بهره در بازار بین بانکی حلقه اتصال میزان خلق پولِ پایه توسط بانک مرکزی با تورم است."

همان طور که تاکید شد در این بازار امکان خرید و فروش اوراق و وثیقه قرار دادن اوراق بهادار در نرخ‌های تعیینی توسط بانک مرکزی فراهم خواهد شد. به این ترتیب در این راستا به تدریج به جای آنکه نرخ سود سپرده‌های بانکی به مولفه ای ضد تولید تبدیل شده یا عاملی برای افزایش نرخ تورم تلقی شود، به ابزاری برای مهار تورم و کنترل نقدینگی بدل خواهد شد .به این ترتیب خداحافظی با شیوه دستوری تعیین نرخ سود بانکی را می‌توان یکی از ملموس ترین کارایی های عملیات بازار باز دانست.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
کسانی که قبل از سال 97 پول خود را بجای سفته بازی و خرید و فروش ارز و سکه و مسکن و خودرو . در سیستم بانکی سپرده گذاری کرده اند . ارزش پولشان به یک سوم رسیده است
و در زندگی و معیشت روزمره خودشان دارند تاوان این بی ارزش شدن پول ملی را میپردازند .

اینهمه صغری و کبری چیدن برای چیست ؟؟ روسیه و ترکیه در زمانیکه با آمریکا دچار مشکل شدند . برای حفظ ارزش پول ملی خودشان . نرخ سود بانکی را برای یکی دو سال و تا زمانیکه بتوانند کاملا بر اوضاع مسلط بشوند از 18 درصد به 25 تا 27 درصد رساندند که بتوانند نقدینگی را فریز کنند و مانع کاهش ارزش پول ملی خود بشوند .و اتفاقا خیلی هم موفق بودند

ظاهرا در ایران عده ای میخواهند برای وام مفت گرفتن . دستشان را توی جیب مردم کنند . و یک مشت بنجل با قیمتهای گران به نام تولید ملی به مردم بیندازند . یعنی ضرر دو جانبه برای آحاد ملت !!
ناشناس
|
India
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
الان اینای که گفتی یعنی چه؟
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
سلام
به طور ساده بگویید نرخ سود چه تغییری میکند؟

ظاهراً نرخ سود بانکی آزاد شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
من دوبار مدیریت بازرگانی خوندم خدایش این ها چه چیزی هست که نوشتید مگه دانشگاه هست که مردم میخوان نمره بگیرن یک چیزی به زبان مردم بنویسید که بدونند چه بلایی سرشون میاد خیلی وقت میخوام بگم خیلی از مطالبتون واقعا افتضاح شده . خبر اگهی هاتون کپی پست هاتون نمیدونم سردبیرتون حوصله داره اینهارو یک نگاهی کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
دقیقا چه بلایی سر مردم میادو یکی به زبون ساده لطفا بگه.....؟؟؟؟
پاسخ ها
سعید زرفرونی
| United States |
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
,به زبان ساده نرخ سود سپرده هها برابر یا درصدی بیشتر از نرخ تورم خواهد شد وبرای جلوگیری از رشد نرخ تورم بر اثر افزایش نرخ سود سپردهها,از ابزارهای مالی دیگر جهت جلوگیری از تورم استفاده خواهد شد,مبارک است ولی چرا اینقدر دیر
ناشناس
|
Canada
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
خلاصه این گزارش اینست که دولت در نظر دارد به ته مانده سپرده های مردم نیز دست اندازی و آنرا ببلعد. از فردا سپرده ها بسمت خرید دلار و طلا خواه رفت . گویا تیر خلاص دولت توسط آقای همتی شلیک خواهد شد
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
حالا اینکه گفتی یعنی چه؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
بالاتر بودن نرخ سود سپرده‌های بانکی نسبت به تورم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ باورمون شد....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
خلاصه کلام ، از مقاله چیزی دستگیرم نشد . اینجور که به نظر میاد میخان نرخ سود سپرده هارو کاهش بدن ولی در لفافه
البته اگر حافظه تون یاری کنه ، نباید بی گدار به آب بزنید . مدیر کل قبلی زد و رفت
البته یه مساله دیگه هم همیشه بوده و هست . شاید باز به دنبال بالا بردن نرخ ارزو جبران کمبود بودجه هستید
در هر حال خداوند به شما دانش و تقوا و درستکاری و درست کرداری عطا فرماید و ما را از شر جهالت و نادانی و ناراستی نجات دهاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
فاجعه ای دیگر در راه است
ناشناس
|
Tanzania, United Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
این اشتباه اگر انجام شود. مملکت مثل دوره آقای سیف با یک ترازدی درگیر خواهد شد.
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
اينجا هيچ قانوني به نفع مردم نوشته نميشود
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محدودیت های کرونایی آبسرد ترور محسن فخری زاده مجید شهریاری محسن فخری زاده