بازدید 9232
رییس جمهوری گفت: قوه قضاییه باید یک دادگاه ویژه با یک قاضی عالی‌رتبه و ده‌ها کارشناس برای بررسی سانحه سقوط هواپیما تشکیل دهد.
کد خبر: ۹۵۱۶۴۹
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰ 14 January 2020

 

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در همایش تجلیل از نمونه های ملی بخش کشاورزی اظهار داشت: غم این ایام را یکبار دیگر به ملت بزرگ ایران تسلیت می‌گویم غم از دست دادن سرداری شجاع و فداکار در میدان امنیت کشور و منطقه، غم از دست دادن عزیزانی در کرمان در تشییع پیکر این سردار و در این ایام غم بسیار بزرگ و سهمگین سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی که ۱۷۶ نفر در این حادثه بسیار فاجعه آمیز جان خود را از دست دادند.

وی افزود: من از لحظه ای که احتمال دادم سقوط این هواپیما به صورت طبیعی و عادی نباشد، تلاش فراوانی کردم که دوران بررسی و تحقیق کوتاه شود و ما به دقت بدانیم که این هواپیما چگونه سقوط کرده است.
رییس جمهوری اضافه کرد: همکاری‌های خوبی از طرف نیروهای مسلح که تنها مسیر ما برای یافتن حقیقت در این بخش بود، انجام گرفت و بلافاصله بعد از آن که برای من مشخص شد یک خطای بسیار دردناک و نابخشودنی انجام گرفته در همان لحظه من به مسوولان امر اعلام کردم بلافاصله به مردم اطلاع دهند.

روحانی گفت: حالا این حادثه حادثه بسیار تلخی بود و تحملش برای مردم بسیار سنگین است. حتی اگر این هواپیما به خاطر نقص فنی هم سقوط کرده بود باز هم بسیار غم‌بار بود اما بعد از این که مشخص شد خطای انسانی منجر به این فاجعه شده است غم مردم را چندین برابر کرد.

وی ادامه داد: در این جا به همه خانواده‌های عزیز جانباختگان در ایران و سایر کشورها همان طور که با رهبران و مسوولان این کشورها تلفنی صحبت کردم اولا قول می دهم دولت با همه توان و امکاناتش پیگیر این مساله باشد این مساله بسیار مهم است.

قوه قضاییه دادگاه ویژه تشکیل دهد؛ دنیا به این دادگاه نگاه می‌کند

رییس جمهوری یادآورشد: قوه قضاییه باید یک دادگاه ویژه با یک قاضی عالی رتبه و ده ها کارشناس تشکیل دهد. این پرونده عادی و معمولی نیست تمام دنیا به این دادگاه ما نگاه خواهند کرد.
وی افزود: ثانیا به همه عزیزان دولت توصیه می‌کنم در کنار این خانواده‌های عزیز باشند مشکل و مسائل آن‌ها را پیگیری کنند. از مردم عزیز ایران می‌خواهم در کنار این عزیزان همدردی ارزشمندی انجام دهند.
روحانی گفت: ۱۰۰ نفر از عزیزانی که جان باختند، از تهران بودند و بقیه از شهرستان‌ها بودند . وزیر راه ،‌ مسئولین دولتی، استاندارها همه در کنار این خانواده‌ها قرار بگیرند. من به عنوان یک پدر احساس می‌کنم که غم از دست دادن یک جوان نخبه تحصیل‌کرده سطح بالا که سرمایه برای کشور و ملت ما بوده تا چه حد سخت و مشکل است.
وی اظهار داشت: اینکه نیروهای مسلح ما با صراحت لهجه خطای خودشان را اعلام کردند و از مردم عذرخواهی کردند، گام اول خوبی بوده که در این راستا برداشته شده و همه گام‌های بعدی باید برداشته شود.
رییس جمهوری بیان کرد: من به دلیل کم و بیش آشنایی که با مساله پدافند هوایی دارم، این را می‌گویم که در این داستان نمی‌تواند فقط یک فرد مقصر باشد. نه اینکه یک نفر که دکمه را فشار داده مقصر بوده است. دیگرانی هم هستند و من می‌خواهم که این مساله با صداقت برای مردم بیان بشود.
رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: مردم ما می دانند که این حادثه از روی اشتباه و سهل صورت گرفته و این معلوم است. اما چه کسانی دخیل بودند و چه شرایط پیش آمد که این سهو انجام گرفت. درست است که در این ایام ریشه همه غم‌ها به آمریکا برمی‌گردد. آمریکا بود که جو را ملتهب و شرایط را غیرعادی کرد. آمریکا بود که تهدید کرد و عزیزان ما را از ما گرفت همه اینها درست است. اما این دلیل بر آن نمی‌شود که ما در این حادثه به همه ریشه‌های مساله نپردازیم.

مسوولین دلیل طولانی شدن پروسه علت سقوط هواپیما را توضیح دهند

روحانی گفت: سوال دیگری که برای مردم مطرح است این است که آیا از زمان روشن شدن این حادثه تا اعلام زمان طولانی بوده یعنی یک یا دو روز طول کشیده یا فقط چند ساعت بوده است. من از مسئولین می‌خواهم که این مساله را هم برای مردم توضیح بدهند. از صبح چهارشنبه‌ای که این حادثه پیش آمده تا این پروسه‌ای که جمعه شب به جلسه اضطراری شورای عالی امنیت ملی رسیده. همه این پروسه را برای مردم توضیح بدهند.
وی عنوان کرد:‌ همه مردم ما در این غم سهیم و شریک هستند اما می‌خواهند بفهمند آیا مسئولان آنها، طبق قاعده و در چارچوب اصول اخلاقی به درستی رفتار کرده‌اند یا خیر. من به عنوان نماینده ملت ایران و رییس جمهوری این مساله را دنبال خواهم کرد و در مراحل بعدی به هر نتیجه‌ای که برسم به مردم اطلاع خواهیم داد.

دولت خود را مسوول می‌داند و به همه وظایف خود عمل خواهد کرد

رییس جمهوری گفت: حادثه سقوط هواپیما، حادثه کوچکی نیست مساله امنیت فضای ایران است. فقط بحث ۱۷۶ نفر نیست. آنها خیلی عزیز بودند که از دست ما رفتند. اما امنیت فضای ایران برای ملت ایران و برای دنیا بسیار اهمیت دارد. برای مردم ما بسیار مهم است که هر آن کس در حدی در این حادثه مقصر یا قاصر بوده معرفی شود و هر کس باید به مجازات برسد، به مجازات برسد.
روحانی خاطرنشان کرد: دولت خودش را در قبال مردم عزیز و در قبال اتباع کشورهای دیگر که در این حادثه جان باختند مسئول می‌داند و به همه وظایف حقوقی و قانونی خود عمل خواهد کرد.
وی افزود: اما از همه اینها مهمتر به اعتقاد من این است که مردم ما مطمئن شوند این حادثه تکرار نمی‌شود. مهمترین مساله برای مردم ما و برای افکار عمومی جهان، برای هوانوردی و امنیت آسمان ایران این است که این حادثه غیرقابل تکرار باشد و این به بازنگری در آیین نامه‌ها، شیوه نامه ها، دستورالعمل ها مقررات نیاز دارد.
رییس جمهوری یادآور شد: همه ما مسئولیت داریم که یک‌بار دیگر همه این مقررات را بازنگری کنیم. چرا و به چه دلیل، کدام ضعف در کدام مقررات بوده و در اجرا کجا ضعف بوده که این حادثه بسیار غم‌انگیز در کشور ما اتفاق افتاده، حادثه‌ای که به اعتقاد من در کشور ما، بی‌نظیر بوده است. هیچ‌وقت نبوده که یک مسوول و یا افسر پدافندی ما در کشور نسبت به هواپیمای مسافری آن هم در پایتخت و در مرکز کشور و در کنار فرودگاه بین‌المللی چنین خطایی را مرتکب شده باشد.
روحانی افزود: بنابر این من ضمن همدردی با همه خانواده‌های عزیزی که این مصیبت بزرگ به آنها رسیده اعلام می کنم این مسیر را تا کشف همه جوانب امر تا مجازات آنهایی که دخیل بودند و در نهایت اطمینان بخشی به مردم که چنین حادثه‌ای تکرار نخواهد شد، ادامه خواهیم داد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۱۲
انتشار یافته: ۱۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
حادثه کرمان چی؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
بسمه تعالی
ای کاش در همه زمینه ها چه به ضرر و چه به نفع قاطعانه نظر میدادیم.....
حسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
تو خودت اول باید بری دادگاه به هزار و یک دلیل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
برا بنزین چی جناب روحانی؟
و احیانا عملکرد بسیار وحشتناک دولت در عدم صدور مجوز پرواز در شرایط جنگی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
آقای روحانی شمادستور ندادی ، اطلاع رسانی صادقانه به دستور و توصیه مقام معظم رهبری بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
تسویه حساب های حسن روحانی با سپاه شروع شد چرا دادگاهی برای افزایش بنزین ، نحوه امدادرسانی به سیل خوزستان با ان هزینه ایی که صرف شده و اشتباهات دولت که منجر به درگیرهای سال 1396 و 1398 شد تشکیل نمی شود قطعا در سال 1399 هم برنامه هایی دارند
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
کاش برای اون قطار نیز دادگاه ویژه تشکیل میشد
رضا تبریزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
آقای روحانی دقیقاً دنبال چیه؟!! دادگاه برای رسیدگی به جرم متهم برگزار میشه، آیا بررسیهای لازم صورت گرفته و وقوع جرم محرزه؟ اگر هم جرمی واقع شده باشه اولین متهم خود ایشونن که میخوابن و با وقایع از خواب میپرن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
ای کاش دولت مردان هم بابت خطاهاشون به همین صراحت نیروهای مخلص سپاهی از مردم عذر می خواستند و دنبال توجیه کوتاهی ها و خطاهاشون نبودند.
حسين از شمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
اي كاش براي مديراني كه توي اين شش سال با سومديريت خود كشور و مردم را به اين وضع كشانده اند هم داگاه ويژه ايي تشكيل شود . مثل دادگاه آقاي آخوندي وزير مسكن كه توي چهار سال مديريتش حتي يك دونه مسكن نساخت و به مردم نداد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
تا اونجایی که من میدونم رئیس شورای عالی امنیت ملی شخص رئیس جمهور است. اگر روز 4 شنبه پس از وقوع این حادثه و اطلاع فرمانده هوافضای سپاه به مقامات بالادستی، این شورا تشکیل نشده که جای بسی تعجب است. اگر تشکیل شده پس ایشان در همانروز میدانسته و تا روز شنبه چیزی نگفته. آیا مطمئن شدن از این موضوع 3 روز وقت نیاز داشته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
استاد دانشگاه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
آقای رییس جمهور
در این آشفته بازار شما لطفا آتیش بیار معرکه نشوید. شما باید به مردم آرامش بدهید. کار دیگران را به آنها یاد ندهید. کار خودتان را درست انجام بدهید. لطفا!!
رضا تبریزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی تلویزیونی ترودو بیان کرد، به روحانی گفته که پذیرش این اقدام "یک گام مهم" است؛ اما باید اقدامات بسیاری انجام شود. وی گفت: باید یک تحقیق کامل و جامع انجام شود. ما به وضوح کاملی درباره چگونگی وقوع چنین فاجعه وحشتناکی نیاز داریم. ایران باید مسئولیت کامل این مساله را به عهده بگیرد.

روحانی : اینکه نیروهای مسلح ما با صراحت لهجه خطای خودشان را اعلام کردند و از مردم عذرخواهی کردند، گام اول خوبی بوده که در این راستا برداشته شده و همه گام‌های بعدی باید برداشته شود.

چه هماهنگ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
جناب آقای رییس جمهور ...فرض کنیم شخصی در حال رانندگی به دلیلی اعم از سهل انگاری نداشتن یا صلاحیت ذانندگی و ......با عابری تصادف میکند و عابر کشته میشود دو حالت امکان پذیر است یا در صحنه تصادف با قی میماند و با رساندن عابر به بیمارستان سعی در نجات او دارد و تمام تلاش خود را انجام میدهد یا از صحنه میگریزد و پس از چند روز وقتی میفهمد پلیس تصویرش را ثبت کرده و شماره خودرو را دارد و تعدادی از مردم هم شاهد حادثه بوده اند و ....... خود را به پلیس معرفی مینماید تفاوت این دو وضعیت چیست ؟ مگر غیر از این است که در حالت دوم شخص مرتکب قتل عمد یا حد اقل شبه عمد شده است به غیر از این اگر مشخص شود به هر دلیلی صلاحیت رانندگی هم نداشته به جرایمش افزوده هم خواهد شد ......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
این واقعه مال ۱۴۰۰سال پیش ازاین نیست که برای مردم راست ودروغ روضه اش رابخوانید لطفا به دلیل بی کفایتی استیفا بدهید برویددرمحرم وصفرروضه امام حسین بخوانید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
اقای روحانی شما برای مسئولان باید و باید می کنی مگه خود شما از مسئولین نیستی؟ چرا در زمان جنگ اجازه پرواز به هواپیمای مسافربری دادی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
ابتدا باید از شما شروع کنند جهت محاکمه که چقدر تو این چند سال به ملت بزرگ ایران ظلم کردی
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
عبدالحسین مجدمی اکبر طبری اجلاس داووس علی دیواندری طرح گام کروناویروس سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا احمد حمزه