بازدید 17261

حمله به عراق؛ دستور کار مشترک آمریکا و اسرائیل با هدف انسداد یک کریدور!

حمله روز یکشنبه آمریکا به مواضع حشدالشعبی در غرب عراق و شرق سوریه، رخداد جدیدی بود که بسیاری از نگاه‌ها و توجهات را به خود جلب کرد؛ حملاتی که واکنش‌های بسیاری در محیط سیاسی و امنیتی عراق در پی داشت و به نظر می‌رسد، آغازی بر دور جدیدی از تنش‌ها در این کشور است.
کد خبر: ۹۴۷۷۵۷
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰ 30 December 2019

حمله روز یکشنبه آمریکا به مواضع حشدالشعبی در غرب عراق و شرق سوریه، رخداد جدیدی بود که بسیاری از نگاه‌ها و توجهات را به خود جلب کرد؛ حملاتی که واکنش‌های بسیاری در محیط سیاسی و امنیتی عراق در پی داشت و به نظر می‌رسد، آغازی بر دور جدیدی از تنش‌ها در این کشور است.

به گزارش «تابناک»؛ ایالات متحده در حالی به نقض حاکمیت و استقلال عراق به عنوان یک دولت هم‌پیمان روی آورده که اسرائیلی‌ها نیز چندی پیش با حمله به خاک عراق، مواضع حشدالشعبی را آماج قرار دادند.

در همین راستا، «اسرائیل کاتص» وزیر خارجه اسرائیل، یکشنبه شب از حمله ارتش آمریکا به مواضع الحشد الشعبی عراق استقبال و آن را اقدامی در تقابل با ایران توصیف کرد.

کاتص در توییتر نوشت: «بیانیه پنتاگون مبنی بر اینکه نیرو‌های ایالات متحده در پاسخ به حمله به نیرو‌های ائتلاف، به پنج مرکز سازمان حزب‌الله در عراق و سوریه حمله کرده‌اند، یک نقطه عطف در برابر عملکرد نیرو‌های مورد حمایت ایران است.»

وی افزود: «اگر ایرانی‌ها در فهم ماهیت و قدرت ایالات متحده خطا کنند، ضرباتی خواهند خورد که هرگز نظیر آن را نخورده‌اند.»

به نظر می‌رسد آمریکا و اسرائیل توافقات پشت پرده‌ای برای حمله به مواضع نیرو‌های مقاومت در عراق و سوریه داشته اند، به گونه‌ای که در چند روز گذشته نیز مقامات آمریکایی و اسرائیلی به تل آویو و واشنگتن سفر کردند تا پیرامون مقابله با ایران بحث و گفت‌وگو کنند.

رویکرد تهاجمی آمریکا و اسرائیل به حدی زیاد شده که رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل عنوان کرد، احتمال درگیری محدود ایران و اسرائیل افزایش یافته است. آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، روز چهارشنبه هفته گذشته طی یک نشست خبری پیرامون تحولات اخیر در منطقه تصریح کرد: احتمال یک درگیری محدود با ایران وجود دارد، خود را برای این موضوع آماده می‌کنیم.

کوخاوی با بیان این‌که نیروی قدس وابسته به سپاه پاسداران ایران هر روز سلاح‌های پیشرفته را وارد عراق می‌کند، گفت: اجازه نخواهیم داد نیرو‌های نظامی ایران در عراق و سوریه مستقر شوند.

در مقابل، حسن الکعبی، رئیس فراکسیون پارلمانی بدر به موضع گیری آویو کوخاوی رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی، مبنی بر اینکه عراق کشور بدون حاکمیت است، واکنش نشان داد.

وی افزود: عراق دارای حاکمیت با پشتوانه ملت، نیرو‌های امنیتی، ارتش، حشد شعبی و پلیس آن است. موضع گیری رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی درباره حاکمیت عراق نادرست و با اهداف سیاسی است. هدف ایجاد فتنه و پیدا کردن بهانه برای ورود به اراضی عراق است.

رئیس فراکسیون پارلمانی بدر تاکید کرد: هدف از حرف‌های رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی، ایجاد فتنه میان ملت‌های عراق و ایران و بهانه برای حمله به مناطق حساس در عراق است.

در نهایت، باید به چند نکته توجه کرد؛

نخست: حمله به مواضع حشدالشعبی در غرب عراق و شرق سوریه دستور کار مشترک یا شاید تقسیم کار مشترک اسرائیل و آمریکاست که به نظر می‌رسد وارد فاز جدید و جدی تری شده است.

دوم: اسرائیل و آمریکا تلاش دارند حمله به حشدالشعبی در عراق را به عنوان یک قاعده و واقعیت جنگی بر ایران و دولت‌های محور مقاومت تحمیل کنند.

سوم: قطع کریدور مرکزی سوریه به عراق، اهدف اصلی آمریکا و اسرائیل از حملات اخیر خودشان است؛ کریدوری که اکنون مهم‌ترین و تنها گذرگاه ارسال تجهیزات به سوریه تلقی می‌شود. این کریدور یکی از راه‌های تنفس سوریه محسوب می‌شود که یک سالی از بازگشایی آن می‌گذرد.

حمله به عراق؛ دستور کار مشترک آمریکا و اسرائیل با هدف انسداد یک کریدور!

این یکی از سه کریدوری است که سوریه را به عراق و ایران وصل می کند و در حال حاضر تنها کریدور قابل دسترس برای محور مقاومت محسوب می شود.

کریدور شمال سوریه به عراق هم اکنون در تسلط کردهاست و کریدور جنوبی در مرزهای عراق، سوریه و اردن نیز از سوی آمریکایی ها بسته شده است؛ جایی که آمریکایی ها در مرز این سه کشور در التنف پایگاهی نظامی ایجاد کرده و مانع بازگشایی بزرگراه دمشق بغداد شده اند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۶۳
انتشار یافته: ۱۴
بهتره به امور داخلی خودتون بپردازید
هیچ کاری نمی توانند بکنند و اخرش ایران کار خودش را می کند
چرا باید در عراق و سوریه نیرو داشته باشیم؟!!!
چرا باید تنها کشوری باشین که رسما با امریکا سر جنگ داریم؟!!!!
چرا شعار ما نابودی اسراییل باشه؟!!!
یکی جواب بده که این کارها با اجازه چه کسی و با چه منطقی داره انجام میشه؟!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
با منطق مبارزه با ظلم
بامنطق دفاع از كشور
با منطق سلطه گريزي
با منطق گاو شيرده نبودن
...
افتاد؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
چرا که اونها نابودی ملت ایران رو میخوان.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
چون قدرتمند هستیم و می توانیم
در ضمن اول این سوال را از امریکا کن بعد ایران
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
آخه عاشق چشم و ابروی مردم سایر کشورها هستیم !!!! کاوه خان مطمئن باش به خاطر منافع کشور اونجا هستیم و دقیقا همینه که آمریکا مخالفه ...و غلط کرده که مخالفه ...حشدالشعبی مردم عراق هستند و در دفاع از کشورشان هیچ محدودیتی ندارند ...
اگر هم فکر آمریکا بودند هیچ عیبی نداشت ؟؟!!!
پیام رزمایش قدرت های شرق به آمریکا کجا رفت؟!!!!!!
تا وقتی این دولت سرکاره اوضاع همینه..بابا یه تکونی حرکتی حرفی ...آخه از این همه عقب نشینی خسته نشدید؟
من فقط همینقدر می فهمم که حمله امریکا به نیروهای مورد حمایت ایران در عراق, خیلی مهیب تر از اون بوده که در رسانه های داخلی منعکس شده, و لذا احتمالا ایران بزودی سیاست هاش رو در منطقه تعدیل میکنه
دولت امریکا با این حمله تخم جنگ فرسایشی علیه خود را در عراق کاشت از گروه حشد الشعبی یک قهرمان مبارز شجاع علیه استعمارگر جهانخوار در جهان اعراب ساخت.
اخوی چرا هذیان میگی ؟کریدور کدام است؟عراق و سوریه چند صد کیلومتر مرز مشترک دارند پس کدام ننه قمری با چند صد سرباز می تواند چنین مرزی را ببندد هرگز نه مرز های عراق قابل بستن است ،نه ایران،نه ترکیه و نه افغانستان سلاح خواهد رفت و مبارزه هم ادامه دارد.برنده کسی است که مقاومت بیشتری بکند
اگر نیاز به نیرو هست ،من هستم ،یکی از صد ها هزار نفر داوطلب ،یکی از ده ها میلیون نفری که درک میکنند که برای چه در عراق و سوریه و لبنان حضور داریم .... فقط کم نیاورید و کوتاه نیایید ...ظلم هم حدی دارد ، آمریکای خبیث ادعای خدایی دارد العیاذبالله و فکر میکند همه چی در هرجای دنیا باید با رضایت کامل او انجام شود و همراستای منافعش باشد و گرنه نباید انجام شود ....
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
وب گردی