بازدید 5279
کد خبر: ۹۴۴۵۲۳
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰ 16 December 2019

سخنگوی دولت، به نمایندگانی که خواستار استیضاح برخی از اعضای کابینه هستند توصیه کرد در این زمینه منافع ملی و مصالح کشور را در شرایط فعلی در نظر بگیرند.

 

به گزارش تابناک به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛  علی ربیعی در نشست خبری افزود: اکنون در مجلس بحث استیضاح برخی وزرا همچون نفت و کشور مطرح است، اگر چه این کار و نظارت را حق نمایندگان می‌دانیم، اما معتقدیم در شرایط امروز همه از جمله دولت و مجلس، منافع عمومی کشور را بیشتر رعایت کنند.

وی درباره استیضاح وزیر کشور گفت: آقای رحمانی فضلی در جریان اتفاقات دلخراش اخیر، در میدان حضور داشتند. ربیعی ادامه داد: استیضاح مسئولی که در انتخابات مسئولیت مهمی دارد، در آستانه انتخابات، مشکلاتی را بوجود می‌آورد در حالیکه همه باید پیگیر انتخابات سالن آزاد و با امنیت باشیم. سخنگوی دولت در خصوص استیضاح زنگنه نیز تاکید کرد: در جنگ اقتصادی که آمریکا انرژی ایران را هدف مستقیم قرار داده ما نمی‌خواهیم یکی از سربازان خود را در خط مقدم مقابله با تحریم‌ها و در جنگ اقتصادی، تغییر دهیم. وی گفت:دولت قطعا از عملکرد همه وزرای خود دفاع خواهد کرد.

سفر رئیس جمهور به ژاپن ربطی به مذاکرات با آمریکا ندارد
سخنگوی دولت گفت: سفر آینده رئیس جمهور به ژاپن ربطی به مذاکرات با آمریکا ندارد، اما دوستان ژاپنی معمولا پیام‌ها و ابتکار عمل‌هایی دارند که ما استقبال و آن را بررسی می‌کنیم، اما هیچ برنامه از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد. علی ربیعی در ادامه نشست خبری افزود: ژاپن یکی از شرکای اقتصادی ماست و در سفر آینده هم مذاکرات دوجانبه اقتصادی و هم مذاکرات در سایر موضوعات مطرح خواهد شد علاوه بر آن سفر به مالزی نیز برای ما حائز اهمیت است.
وی ادامه داد: مسئولان اقتصادی، بانکی و هیئت تجاری رئیس جمهور را در سفر به توکیو همراهی می‌کنند. سخنگوی دولت در خصوص جلسه هفته اخیر شورای عالی فضای مجازی نیز گفت: در جلسه بر گسترش و توسعه بستر سازی استفاده از اینترنت تاکید شد و اینکه برخی‌ها از محدود شدن استفاده از اینترنت ابراز نگرانی می‌کنند در اشتباه هستند. سخنگو اشاره‌ای هم به شایعات مبنی بر زنده ماندن سرنشینان کشتی سانچی و انتقال آنان به مکان‌های نامعلوم کرد و گفت:اینکه رسانه‌هایی مثل اینترنشنال که پترو نشنال! است دست به چنین شایعاتی می‌زند تکلیفشان مشخص است.
وی خاطر نشان کرد: جعبه سیاه آن کشتی بررسی و سرو صدای کاپیتان و دیگر سرنشینان که یا حسین می‌گفتند و حد اکثر صحبت هایشان سه دقیقه طول کشید همه چیز را روشن کرده و از سوی دیگر اجساد هم که سوخته و کوچک شده بود مشخص است. وی گفت: واقعا چه دلیلی دارد که جمهوری اسلامی ایران باید شهروندان خود را پنهان و یا به قول خودشان به جزایری منتقل کند؟ ربیعی در پاسخ به اینکه وضعیت انتخاب رئیس جدید هلال احمر چه می‌شود خاطرنشان کرد: فرآیند استعفای رئیس هلال احمر طی و هنوز قطعی نشده است.
وی افزود: برخی از نامزد‌های خارج از شورای عالی هلال احمر به نامزد‌های این جایگاه که در خود شورای عالی هم عضو هستند اعتراض کرده اند چرا که معتقد به وقوع تعارض منافع هستند. ربیعی تصریح کرد: رئیس جمهور این اعتراض‌ها را برای بررسی به معاونت حقوقی خود ارجاع داده است و تا دو روز آینده نظر خانم جنیدی مشخص خواهد شد و آقای روحانی نیز بر اساس این نظر تصمیم خواهد گرفت.

استعفای رییس جمهور به هیچ عنوان مطرح نشده است
سخنگوی دولت گفت: به هیچ عنوان بحث استعفای رئیس جمهور و کنار رفتن زود هنگام دولت مطرح نشده است و هیچ طرفداری ندارد. آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری درباره پیشنهاد عده‌ای از اصلاح طلبان مبنی بر استعفای آقای روحانی و جایگزینی آقای جهانگیری افزود: چنین ایده‌ای را نیز آقای جهانگیری مطرح نکرده و این اظهارات از جانب وی صحت ندارد.
وی با اشاره به دیدگاه‌های موجود در خصوص کنار رفتن زودهنگام دولت گفت: یک دیدگاه منظر اعتراضی است و برخی معتقدند حالا که نمی‌گذارند دولت کار کند، کنار برود تا عده‌ای که فکر می‌کنند کشور را بهتر اداره می‌کنند بیایند و کشور را اداره کنند. وی با اشاره به مخالفان سنتی و دیرینه دولت که از ابتدای دولت اظهار می‌کردند که باید این دولت شش ماه دیگر کنار برود گفت: این افراد معتقدند که دولت زودتر کنار برود تا همین افراد امور را دست بگیرند و ناکامی‌های گذشته را جبران کنند. آقای ربیعی با بیان این که متاسفانه این افراد اعتنایی به کارنامه دولت ندارد که در چه شرایط دشوار مدیریتی قرار گرفته ایم افزود: این روز‌های پر از گرد و غبار و دلتنگی می‌گذرد، روزی می‌گذرد و مردم قضاوت خواهند کرد. وی با اشاره به این که یکی از مشکلات ما اطلاع رسانی نکردن و سخن نگفتن بوده است، گفت: معتقدم در شش سال عمر دولت، دولت کارنامه قابل قبولی در خصوص زندگی و معیشت مردم، ایجاد اشتغال نسبی ۵۰۰ هزار شغل و افزایش قدرت خرید مردم داشته است.
آقای ربیعی گفت: چرا نمی‌خواهید این آمار مهم را ببینید و کتمان می‌کنید؟ چرا عامل تحریم و فشار‌های جانبی آن و مقاومتی را که دولت کرد، نمی‌خواهید ببینید؟ سخنگوی دولت افزود: ما نمی‌خواهیم نگرانی، ناراحتی و زندگی‌های سخت مردم را نادیده بگیریم، این روز‌ها خواهد گذشت و دولت تا آخرین لحظه به تعهد خود به مردم پایبند است. وی تصریح کرد: تمام تلاش خود را برای عبور از این شرایط به کار خواهیم بست. آقای ربیعی در خصوص تحریم بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی و کشتیرانی در هفته گذشته و هدف از تداوم فشار حداکثری آمریکا گفت: پیش بینی می‌کردیم آمریکا شرکت‌هایی را که احساس می‌کند می‌تواند کمکی به واردات و صادرات ایران کند، تحت نظر و فشار قرار خواهد داد و تحریم خواهد کرد.
وی گفت: حتی یک صرافی را در گوشه‌ای از دنیا که احساس کند کاری در این زمینه می‌تواند انجام دهد، آمریکا تحت فشار قرار می‌دهد. سخنگوی دولت با اشاره به این که این پدیده جدیدی نیست تصریح کرد: وقتی وزیر خزانه داری آمریکا به صراحت می‌گوید تحریم را جایگزین جنگ کردیم همه این‌ها اقداماتی است برای شکستن ایران، کوچک کردن ایران، شوراندن مردم ایران و همچنین تحریک مردم و به هم زدن روال جامعه. آقای ربیعی گفت: تحریم شرکت‌های هواپیمایی و کشتیرانی تداوم بخشی از برنامه‌های همزمان است که فشار اقتصادی به ایران، بهم زدن امنیت روانی مردم، به هم زدن ذهن مردم در داخل کشور و تحریک مردم را در بر دارد.
وی اضافه کرد: راه ما، راه گفتگو با مردم و تبیین شرایط برای مردم است که ما در این زمینه کوتاهی کردیم و باید با مردم بیشتر صحبت می‌کردیم. سخنگوی دولت گفت: زبانه کشیدن مقاومت از دل جامعه مدنی در مقابل آمریکا است که باید ادامه پیدا کند. وی تاکید کرد: معتقدیم آمریکا توان ادامه دادن به این رفتار‌ها را ندارد و این حداکثر فشاری است که به ایران وارد می‌کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
قیام مردم تبریز دادگاه روح الله زم انتخابات افغانستان سپندارمذگان آزادراه تهران شمال رامین پرچمی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
آخرین اخبار