بازدید 6631
تا به حال شده از خودتان سوال کنید اگر با دانش امروزتان به چندقرن عقب‌تر بازگردید، کدام یک از کالاها را میتوانید اختراع کنید؟ قطار؟ هواپیما؟ دیگ بخار؟
کد خبر: ۹۳۸۷۷۲
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵ 21 November 2019

جهان اطراف ما پر است از اختراعات و اکتشافاتی که حالا بدون آنها دیگر نمیتوانیم به زندگی روزمره‌مان ادامه دهیم.در این گزارش به بزرگترین اختراعات تاریخ که هرکدامشان جهان را به نوعی متحول کردند،می‌پردازیم.

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، تا به حال شده از خودتان سوال کنید اگر با دانش امروزتان به چندقرن عقب‌تر بازگردید، کدام یک از کالاها را میتوانید اختراع کنید؟ قطار؟ هواپیما؟ دیگ بخار؟ واقعیت این است که هیچکدام از ابزاری که این روزها ما با آنها زندگی روزمره خود را می‌گذرانیم از همان ابتدا به شکل امروزی نبودند و با گذر زمان تغییراتی در آنها پدید آمد.

هرچیزی که اکنون در دنیای اطرفمان می‌بینیم بر اساس احساس نیاز کسی در گذشته اختراع شده که سرمنشا تحولات بعدی آن بوده است. در ادامه این گزارش ۲۰ مورد از اکشتافات و اختراعاتی که جهان را متحول کردند را مرور می‌کنیم.

چرخ

چرخ از مهم‌ترین اختراعات انسان است که در هزارهٔ چهارم پیش از میلاد در سرزمین باستانی سومر ساخته شد. پیش از اختراع چرخ در ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، انسان‌ها با مشکلات فراوانی برای سفرها، تجارت‌ها و حمل و نقل و جابه‌جایی وسایل‌شان مواجه بودند و این محدودیتی بزرگ در مهاجرت‌ها و جابه‌جایی‌های بشر محسوب به شمار می‌آمد.

دستگاه چاپ

از مهم‌ترین رخدادهای تاریخ، اختراع حروف چاپی مستقل و دستگاه چاپ بوده‌است که به تصور غالب، اولین بار توسط یوهان گوتنبرگ در سال ۱۴۵۶ میلادی اختراع شد. از گوتنبرگ اغلب به عنوان مخترع صنعت چاپ یاد می‌شود اما آنچه را که او انجام داد ابداع اولین روش استفاده از حروف چاپی قابل جابجایی و ماشین چاپ بود که این امکان را فراهم می‌آورد تا بتوان مطالب نوشته‌شدهٔ گوناگون را با سرعت و دقت به چاپ برساند.

موتور بخار

نیکلاس-جوزف کوگنت یک مهندس نظامی فرانسه و مخترع مشتاق بود. وی پس از هفت سال تلاشهای بیشمار سرانجام اولین خودروی جهان را در سال ۱۷۷۰ میلادی ساخت. یک  سه چرخه که یک دیگ بخار بزرگ در قسمت جلو نصب شده بود. آن دستگاه اولین موتوری بود که از بخار فشار قوی بهره می‌برد و کار می کردو البته این خودرو تنها ۳.۶ کیلومتر در ساعت کار می‌کرد.

لوکوموتیو

 در سال ۱۸۲۹ رابرت استفان سون لوکوموتیو بخارش را برای نخستین بار در نیوکاسل انگلستان آزمایش کرد و برای اولین بار بالاترین سرعت در یک وسیله نقلیه که نیروی محرکه‌اش را به همراه دارد، ثبت کرد. شاید خود استفان سون هم فکر نمی‌کرد این وسیله تا ۱۵۰ سال بعد از آن سال هم در سطح جهان برای حمل و نقل مورد استفاده قرار بگیرد، اما همچنان از لوکوموتیو برای حمل و نقل استفاده می‌شود با این تفاوت که این وسیله بسیار پیشرفت کرده است.

دوربین فیلمبرداری

دوربین فیلم‌برداری دستگاهی بود که فرانسیس رونالدز در سال ۱۸۴۵ میلادی اختراع کرد. درباره اختراع دوربین فیلمبرداری حرف و حدیث‌های فراوانی گفته می‌شود و برخی هم اختراع آن را به توماس ادیسون نسبت می‌دهند. با این وجود این اختراع توانسته صنعت سینما را به وجود آورده و تحولی عظیم در جهان ایجاد کند.

تلفن

اگرچه چندین مخترع بر روی انتقال صدای الکترونیکی کار کردند و در این زمینه پیشگام بودند ولی در نهایت الکساندر گراهام بل اولین کسی بود که در سال ۱۸۷۶ پتنت اختراع تلفن برقی را برای خود ثبت کرد.

لامپ

در اکتبر سال ۱۸۷۹ ، ادیسون یک لامپ اختراع کرد. یک لامپ رشته‌ای اولیه نمونه لامپ های امروزی بود.

اتومبیل بنزینی

اولین ماشین‌های کاربردی با موتورهای احتراق داخلی با استفاده از بنزین یا گازوئیل به طور همزمان توسط دو مخترع مختلف آلمانی ساخته شدند که به طور مستقل کار می‌کردند. یکی از این افراد کارل بنز بود که اولین خودرو خود را در سال ۱۸۸۵ ساخت. او یک فرد قابل توجه در تخمین زمانی است که اولین ماشین اختراع شد. او در سال ۱۸۸۶ حق اختراع خودروی خود را ثبت کرد. همسرش برثا بنز با اولین سفر طولانی خود ثابت کرد که این خودرو مناسب برای استفاده روزمره است. اما این Gottlieb Daimler بود که نمونه اولیه موتور بنزینی مدرن را در سال ۱۸۸۵ اختراع کرد.

 هواپیما

 اولین پرواز کنترل شده که به وسیله یک موتور توانست نیروی رانش برای پرواز را بدست بیاورد، پرنده رایت ۱ بود که در سال ۱۹۰۳ توسط برادران رایت در امریکا آزمایش شد.  البته سال‌ها قبل افرادی توانسته بودند دستگاه‌های پرنده‌ای بسازند و حتی با آن پرواز کنند اما اختراع برادران رایت اولین وسیلهٔ پروازی بود که کنترل آن کاملاً در دست خلبان بود

پنی سیلین

پنی سیلین، اولین آنتی بیوتیک کشف شده در دنیا بود که الکساندر فلمینگ در سال ۱۹۲۸ آن را از هاگهای جمع شده ی قارچ (یا همان کپک) کشف کرد. 
اما تقریباً تا اواسط دهه ۱۹۴۰ که بر روی بیماران آزمایش نشده بود کسی نمی‌دانست پنیسیلین بهترین دارو برای بیماری های عفونی است. با کشف پنی سیلین میلیون‌ها بیمار و مجروح جنگی از مرگ حتمی نجات پیدا کردند و از آن موقع به بعد پنیسیلین به عنوان اولین و عمومی ترین دارو برای بیماریهای باکتریایی و عفونی تجویز و مصرف شد و پس از آن بقیه آنتی بیوتیک‌ها وارد دنیای پزشکی شدند.

کارت  اعتباری

 کارتهای اعتباری یا همان کردیت‌ کارتها، نوعی کارت پرداخت هستند که برای اشخاص حقیقی یا حقوقی صادر می‌شوند. این کارت به دارنده آن این امکان را می‌دهد که بر پایه نوع قرارداد، از خدمات و کالاهایی برخوردار شده و سالانه بهای آن را بپردازد. کارت اعتباری برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ در امریکا به وجود آمد. شرکت داینرز با قراردادی مابین خود و چند رستوران اقدام به ایجاد سرویس پرداخت نمود، طوری‌که با ارائه کارت داینرز مشتریان می‌توانستند از سرویس رستوران استفاده نموده و در پایان ماه به شرکت نامبرده بدهی خود را پرداخت کنند. کارتهای اعتباری امروزه در سراسر جهان به اشکال گوناگونی استفاده می‌شوند.

رشته های مارپیچ DNA

اولین بار DNA توسط آقایان کریک و واتسون در سال ۱۹۵۳ مورد توجه قرار گرفت.  آنها حین آزمایشات خود روی ژن های انسانی با یک ساختار از موادی که مولکولهای این ژن ها را تشکیل میدهند روبرو شدند و با شکافتن آنها راز نظم حاکم بر سلولهای بدن را کشف کردند.  DNA امروزه موضوع مهمی در علم، صنعت و حتی مسائل امنیتی محسوب میشود و هنوز هم مطالعات زیادی در سطح جهان روی آن انجام می‌شود.

اینترنت

اینترنت را باید بزرگ‌ترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طراحی، مهندسی و اجرا شده‌است. ریشهٔ این شبکه عظیم جهانی به سال ۱۹۶۰ برمی‌گردد که پنتاگون برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی خود به دنبال ساخت شبکه‌ای مستحکم بود که آن را آزمایش کرد. سرانجام اما در اواسط دهه ۱۹۹۰ اینترنت به صورت یک شبکه همگانی و جهان‌شمول در آمد.

کامپیوتر شخصی

 منشاء رایانه شخصی را می توان درسال ۱۹۸۰ ردیابی کرد. زمانی که مایکروسافت یک استارتاپ تقریبا ناشناخته بود، بیل گیتس،موافقت نامه‌ای را که به صورت محرمانه امضا کرد. مایکروسافت با سیستم عامل خود در سال ۱۹۸۰ یعنی زنیکس، وارد بازار کار سیستم عامل شد. سپس مایکروسافت سیستم عامل MS-DOS را تولید کرد و سرانجام در نوامبر ۱۹۸۰ سیستم عامل جدیدی با نام CP/M تولید کرد که خیلی زود در کامپیوترهای شخصی مورد استفاده قرار گرفت.

معالجه سرطان

در سال ۱۹۹۱ ، دانشمندان به طور مشترک فرآیندی را برای جداسازی سلولهای بنیادی کشف و ثبت کردند. آنها اعلام کردند روشی که پیدا کردند می‌تواند برای پاک کردن کلیه سلولهای آلوده به سرطان استفاده شود.

شبکه‌های اجتماعی

پس از آن در ۱۹۹۷ نخستین سایت شبکه اجتماعی اینترنتی راه‌اندازی شد. این سایت به کاربرانش اجازه ایجاد پروفایل داد تا آنها بتوانند لیستی از دوستانشان ایجاد کنند البته این شبکه اجتماعی موفق نشد و بعد از سه سال متوقف شد. اما بعد از آن، انفجار تجارت در وب سایت‌های اجتماعی در سال ۲۰۰۲ باعث به وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی فرنداستر ، اورکات و لینکداین  شد و باعث شکوفایی قارچ گونه وب سایت‌های شبکه‌های اجتماعی در  اینترنت شد.

گوگل

گوگل توسط لری پیج و سرگئی برین در سال ۱۹۹۸ میلادی راه‌اندازی شد و هم اکنون گوگل یک شرکت فن‌آوری چند ملیتی آمریکایی، متخصص در خدمات مربوط به اینترنت و محصولات مربوط به آن است. گوگل به دنیای اینترنت رنگ و لعاب دیگری داد.

ویکی پدیا

ویکی‌پدیا نوعی بانک اطلاعاتی مشترک از محتوا است به همه افرادی که دسترسی به وب دسترسی دارند اجازه می دهد مقاله خود را به صورت ناشناس یا با نام مستعار بنویسند و ویرایش کنند یا حتی از اسامی واقعی خود استفاده کنند. این دایره المعارف آنلاین را سال ۱۹۹۹ توسط جیمی ولز تأسیس شد.

بیت کوین

هویت مخترع بیت‌کوین مشخص نیست. گفته می‌شود «ساتوشی ناکاموتو» مخترع بیت‌کوین است. ولی در سال ۲۰۱۶ یک دانشمند استرالیایی به نام کریگ رایت ادعا کرد که او مخترع بیت‌کوین است. البته بسیاری معتقدند که مخترع بیت‌کوین یک شخص نیست و بیت‌کوین محصولی از یک گروه برنامه‌نویسی بزرگ است. با این حال نخستین بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ توسط  در یک فهرست ایمیل شده منتشر شد.

تاکسی اینترنتی

 در سال ۲۰۱۰ یک زوج جوان برنامه‌ای را تحت عنوان اوبر یا همان تاکسی اینترنتی را در سانفرانسیسکو راه اندازی کردند. سهولت و سادگی اوبر به محبوبیت برنامه کمک کرد تا رشد کند. با ضربه زدن به یک دکمه ، می توانید تاکسی رزرو کنید و موقعیت مکانی خود را از طریق GPS ثبت کنید و هزینه به صورت خودکار به حساب کاربری شما پرداخت می شود.
امروزه این برنامه میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان  دارد و بیش از ۷۰ درصد سهم بازار حمل و نقل مسافر شهری را از آن خود کرده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
چنتای اینا تو آمریکا بوده؟ چنتاش تو کشورای پر ادعای مثل کشور ما که همش میگن ما می توانیم! کو؟!؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
حلالت باشه ان شاالله
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
اونا هم تو علم پیشرفت کردن هم تو عقب نگه داشتن ما.
الانم که ما میخواهیم پیشرفت کنیم امثال شماها با این طرز فکر ما نمیتوانم مانع میشید
خان محمدعلی آقا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
قلیان و چپق
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
ما تو همون 1960 موندیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
یعنی تو ادعا میکنی قبل از ۱۹۶۰ ی ها رو میتونی بسازی؟
علی ضامن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
و البته به اعتقاد بسیاری اختراع ترانزیستور بزرگترین اختراع تاریخ بشر است
یاشار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
در مورد معالجه سرطان گرافه گویی شده! حدود بیست سال از تاریخ ادعا میگذره و هنوز سرطان اولین عامل مرگ و میر هست و درمانی برای سرطان پیشرفته وجود نداره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
اولین عامل مرگ و میر بیماری های قلب و عروق هستند
بهزاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
نزدیک سی سال می گزره. باید توجه داشت بسیاری از شرکتها و افراد نفع شون در عدم معالجه قطعی و فوری بیماری هست و مانع از اینگونه درمانها میشوند.یک بازار و مافیا بزرگ با سودهای کلااان
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
و سال 2019 قطع اینترنت در ایران
ایرجی
|
Australia
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
فکر کنم مهمترین اختراع برق باشه ، که اصلا تو این اینفوگرافی نبود!؟
پاسخ ها
بهزاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
دقیقا از اختراعات بسیاااار تاثیر گزار
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
برق اختراع نیست. بلکه نیرویی است در طبیعت که کشف شده است نه اختراع.
برق خوان!
| United Arab Emirates |
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
برق به خودی خود یعنی الکتریسیته، اختراع نیست و در طبیعت وجود داره! یعنی قابل کشفه. اما تولید برق به صورت امروزی یعنی توسط نیروگاه، میتونه جزو اختراعات قرار بگیره، یعنی ژنراتور برق میتونه یک اختراع محسوب بشه.
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
موبایل رو یادتون رفت ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
یعنی رایانه قبل اینترنت اختراع شده! جل الخالق
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
یا خدا با کیا شدیم 80 میلیون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
یکی از این مخترعین در جهان اسلام نبوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
ما هم فقط تماشاگر
منتقد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
اختراعی که کشور ما را تغییر داد ( سهمیه دانشگاه ) بعد ( سهمیه بندی ) بعد ( اختلاس ) بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
مهمترین اختراع معاصر لامپ led هست . بقیه که نوشتین همه از مشتقات اختراع کامپیوتر هست .
پاسخ ها
برق خوان!
| United Arab Emirates |
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
اگر بخواهید دقیقتر بگید باید بگید لیزر. چون اثرش به مراتب بیشتر از LED هست و ساختاری تکامل یافته تر داره و کاربردهای وسیع تر.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
به این لیست، شرکتهای ایران خودرو و سایپا رو هم باید اضافه کنیم که تولیدات بیکیفیت آنها باعث اینهمه سرو صدا شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
موتور بخار توسط جیمز وات اختراع شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
من اینترنت ملی را اختراع می کنم که جهانیان از این موهبت بی همتا بی بهره نمونن !! .. همون اینترنت ملی که حتی سایت پرداخت شاپرک هم باهاش باز نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
با تشکر از سایت ابناک و اطلاع رسانی آن ، اما در اکثر منابع ، اختراع ادیسون یعنی برق - لامپ را تاثیرگذارترین اختراع می دانند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
ماهواره یادتون رفت
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
اونوقت واقعا نباید ما از ین اختراع بزرگ(اینترنت جهانی) استفاده کنیم؟؟؟؟ کل کار من تو اینترنته که واقعا همه چی الان برام نابود شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
امار بی توجه ترین مسئولین به مردم کشورش دست کدوم کشورهاست
ناشناس
|
Thailand
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
در سال ۲۰۱۹ًهنوز کارت اعتباری نداریم !! ویزا مارت و‌مسترکارت منظورمه ، دوستان شاکی نشن یه وقت !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
چنین اظهار نظرهایی همیشه ناقصه و بعضی وقتها چیزهای مهمی از قلم میفته
اگه اکتشافات هم به حساب بیاد که با در نظر گرفتن بیت کوین و ویکی پدیا ظاهرا به حساب میاد
این موارد از قلم افتاده
اشعه ایکس
ام آر آی
ترانزیستور که مبنای همه کامپیوترها و مدارات امروزیه
جاذبه زمین
نسبیت
کوانتوم
توپولوژی
نظریه گروه ها
الگوریتم های بهینه سازی مشخصا سیمپلکس
پاستوریزاسیون
تلسکوپ هابل
...
..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
مهمترین اختراع بشر ، اختراع مذهب بود.
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
اشتباه نکنید آفتابه اختراع ایرانی ها بوده برای راحتی بیشتر بشر هنگام رفتن به تخلیه گاه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
و عده ای در ایران ۱۰۰ سال پیش مخالف. علوم جدید
مریخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
مهمترین اختراع تاریخ بشر کشف جریان الکتریسیته و استخراج ان‌ توسط دانشمندانی مثل ادیسون است اختراع مدارات منطقی بصورت تدریجی و تکاملی صورت گرفت یکی از اختراعات مهم بشر است اما اختراع شگفت انگیز هوش مصنوعی توسط استیو جابز با اختلاف در لیست اختراعات بشر در صدر جدول قرار میگیرد او جهان را تغییر داد امریکا دانش ۳۰ سال جلوتر هوش مصنوعی را در اختیار دارد اما دانش ان را به سایر کشور ها انتقال نمیدهد در ضمن کامپیوتر قبل از سال ۱۹۸۰ اختراع شد چون در سال ۱۹۶۹ هنگام فرود اپولو ۱۱ بر روی ماه برنامه ها توسط رایانه های ناسا اداره میشد
تحلیل گر بازار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
بزرگترین اختراع معاصر دنیا بانک مرکزی هست. برای درک قدرت بانک مرکزی مستند شاهزادگان ین رو ببینید.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفولانزا عوارض خروج از کشور بودجه 99 شهاب منصوری عبدالحمید ریگی استعفای استراماچونی لیلا واثقی سیدقاسم موسوی قهار پایتخت 6