بازدید 6636
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون جایگاه‌ها با کمبود بنزین سوپر روبه رو هستند، رکورد جدید وال‌استریت با خبر امکان حذف تعرفه‌ها به ثبت رسید، خودروسازی که ۱۲۰۰۰ خودروی خود را به علت ایربگ انفجاری فراخواند، افزایش نرخ بیکاری در ژاپن، ادامه صادرات گاز مایع ایران به چین و کاهش قیمت نفت در بازار جهانی را در بر دارد.
کد خبر: ۹۳۵۷۱۵
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰ 09 November 2019

تابناک اقتصادیتابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون جایگاه‌ها با کمبود بنزین سوپر روبه رو هستند، رکورد جدید وال‌استریت با خبر امکان حذف تعرفه‌ها به ثبت رسید، خودروسازی که ۱۲۰۰۰ خودروی خود را به علت ایربگ انفجاری فراخواند، افزایش نرخ بیکاری در ژاپن، ادامه صادرات گاز مایع ایران به چین و کاهش قیمت نفت در بازار جهانی را در بر دارد.

نماینده مجلس: بورس حباب ندارد؛ هر بالا رفتنی حباب نیست

حسن نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه پایش در خصوص ورود سرمایه های خرد مردم به بورس تصریح کرد: بازار سرمایه ما کوچک است. البته در حال حاضر پول جدیدی به بورس نیامده است. همه بازارهای موازی بورس چند برابر شده اما بازار بورس همانند آنها رشدی نداشته است. اگر به دلاری محاسبه کنیم، هنوز بازار بورس به ارزش سال 91 خود نرسیده است پس بازار بورس حباب ندارد. حضور مردم در بازار بورس امری مبارک است. ضریب نفوذ بازار سرمایه بالا رفته است. حضور در بازار بورس باعث کمک به شفافیت و رونق تولید است. بازارهای بورس دنیا حد نوسان ندارد. به عنوان مثال بازار بورس دانمارک که حد نوسان 3 درددی دارد، تورم کشورش یک است است. در این صورت بازار بورس ایران نیز باید نوسان 120 درصدی داشته باشد. بر طبق آمار بانک مرکزی در حال حاضر تورم 40 درصد است؛ اما مسئولان بر اساس منافع گاهی تورم نقطه به نقطه را اعلام می کنند که عدد کمتری است.

این نماینده مجلس افزود: بازار سرمایه یک بازار تخصصی است. در دنیا افراد مستقیم وارد بورس نمی شوند و صندوق هایی اقدام به سبدگردانی با سرمایه های مردم می کنند. بورس بازاری پر ریسک است و ممکن بازدهی بالا یا پایین داشته باشد. بورس جای سرمایه مازاد است. قرار نیست، همیشه بازار بورس مثبت باشد. البته در بازار پایه حق با مردم است. البته بازار پایه حجم کمی در بازار بورس و فرابورس دارد. در بازار پایه بی تدبیری در اعمال قوانین اتفاق افتاد. در چند ماه اخیر بازار بورس رشد خوبی داشته است و نمی توان منفی های اخیر را جز ریزش حساب کرد و آن هم جزئی از بازار است. ما به عنوان مجلس به بازار پایه ورود کردیم؛ اما نمیتوانیم در مثبت یا منفی بورس دخالت کنیم. ما در ریزش بازار پایه 400 کد را بررسی کردیم. در این قضیه هیچ رانت اطلاعاتی وجود نداشت. قوانین بازار پایه اصلاح شده است و فقط مشکل حد نوسان دارد. افزایش ساعت کار بازار بورس هیچ تأثیری در بازار بورس ندارد. بازار بورس در حال حاضر حباب ندارد و هر بالا رفتنی حباب نیست. در سال 92 ارزش بازار 150 میلیارد دلار بود، ولی در حال حاضر ارزش بازار 115 میلیارد دلار است. پس با این همه رشد قیمت ها بازار بورس هنوز جای رشد زیادی دارد. پس در این بازار نمی توان گفت حبابی وجود دارد.

جایگاه‌ها با کمبود بنزین سوپر روبه رو هستند

رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت درباره کمبود بنزین سوپر در جایگاه‌های عرضه سوخت به ایرنا گفت: عرضه این سوخت نسبت به یک ماه پیش افزایش داشته؛ اما همچنان با کمبود در جایگاه‌ها روبه رو هستیم. وی با اشاره به اینکه از نظر توزیع و حمل و نقل بنزین سوپر مشکلی وجود ندارد، ‌ادامه داد:‌ کمبود بنزین سوپر در برخی جایگاه‌ها کاملا محسوس است اما در جایگاه‌های شمال شهر و شهرهای بزرگ، تنها محدودیت وجود دارد. محمودی افزود: مشکل تولید بنزین سوپر است که با تعمیرات پالایشگاه شازند بیشتر شد، ولی این پالایشگاه به عنوان تأمین‌کننده بنزین سوپر تهران، اکنون به مدار تولید بازگشته و انتظار می‌رود مشکل در روزهای آینده حل شود. به گفته محمودی، با این حال همچنان عمده جایگاه‌ها با کمبود بنزین سوپر روبه رو هستند.

رکورد جدید وال‌استریت با خبر امکان حذف تعرفه‌ها به ثبت رسید

گزارش هایی از توافق آمریکا برای برداشتن تعرفه‌های چین در صورت امضای فاز اول توافق چین و آمریکا، بازارهای وال‌استریت را به رکورد جدیدی رساند. بلومبرگ در گزارشی خبر داد، یک مقام آمریکایی این توافق را تأیید کرده است؛ ضمن اینکه رویترز هم به نقل از سخنگوی وزارت تجارت چین، این خبر را تأیید کرد. شاخص داوجونز ۲۶۳.۳۴ واحد جهش کرد و به رکورد تاریخی ۲۷۷۷۴.۶۷ واحد رسید. سهام شرکت‌هایی بزرگی مانند کاترپیلار و بوئینگ حداقل ۱.۲ درصد جهش کردند؛ ضمن اینکه در همین زمان، اس‌اندپی ۵۰۰ با افزودن ۱۷.۲۷ واحد به رکورد تاریخی ۳۰۹۴.۰۵ واحد رسید. سهام انرژی ۱.۱ درصد جهش کردند. رئیس‌جمهور آمریکا هم در توییتر خود نوشت: بازار سهام جهش بزرگی داشت و یک رکورد جدید. از آن لذت ببرید.

خودروسازی که ۱۲۰۰۰ خودروی خود را به علت ایربگ انفجاری فراخواند

بی‌ام‌ و، طی اعلامیه‌ای به مالکان ۱۲۶۶۳ خودروی سری ۳ خود در استرالیا هشدار داد فورا دست از رانندگی بردارند، زیرا احتمال انفجار ایربگ و آسیب شدید و حتی مرگ، آنها را تهدید می‌کند. لحن این اعلامیه که توسط کمیسیون رقابت و مصرف‌کننده استرالیا منتشر شد، لحنی غیرمعمول برای یک اعلامیه فراخوانی بود. نه تنها بی‌ام‌و قول داده است که خودروهای معیوب را تعمیر خواهد کرد، بلکه صراحتا از مالکان آن خواسته است تحت هیچ شرایطی پشت فرمان آن ننشینند، حتی برای رساندن آن به تعمیرگاه‌های محلی نیز این کار را نکنند. در این بیانیه آمده است: این خودروها یا باید با یدک‌کش به محل بازبینی حمل شوند و یا مکانیک‌های سیار شرکت برای تعمیر آن به محل زندگی مالکان خواهند رفت. علت پشت پرده این فراخوانی و وحشت ایجاد شده از آن به ایربگ‌های بدنام شرکت تاکاتای ژاپن و دو حادثه تصادف مرگ‌بار اخیر در استرالیا، که گمان می‌شود آتش‌سوزی این ایربگ‌ها عامل مرگ سرنشینان آنها بوده است، بازمی‌گردد.

افزایش نرخ بیکاری در ژاپن

هر چند نرخ بیکاری ژاپن تا پایان ماه سپتامبر با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۲.۴ درصد رسید؛ اما این نرخ هنوز هم یکی از پایین‌ترین نرخ های بیکاری ثبت شده در سومین اقتصاد بزرگ جهان در سی سال اخیر محسوب می شود. نرخ شغل به تقاضا که میزان فرصت های شغلی موجود به ازای هر ۱۰۰ تن جویای کار را می‌سنجد نیز طی این مدت با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به نرخ ماه قبل در سطح ۱.۵۷ قرار گرفت. طی این مدت شمار افراد بیکار با ۱۳۰ هزار تن افزایش نسبت به ماه قبل به یک میلیون و ۶۷۰ هزار تن رسیده است؛ اما شمار شاغلین ۵۰ هزار تن کاهش یافته و به ۶۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسیده است. میزان مشارکت در بازار کار نیز با ۸۰ هزار تن افزایش به ۶۸ میلیون و ۹۷۰ تن رسید. لازم به ذکر است که متوسط نرخ بیکاری ژاپن در بازه زمانی ۱۹۵۳ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۷۲ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به ژوئن ۲۰۰۲ با ۵.۵ درصد و کمترین نرخ ثبت شده نیز نرخ یک درصدی در نوامبر سال ۱۹۶۸ بوده است.

کاهش قیمت نفت در بازار جهانی

در معاملات روز جمعه بازار جهانی انرژی هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 47 سنت کاهش 61.82 دلار قیمت‌گذاری شد. نفت آمریکا نیز 56 سنت کاهش در قیمت را تجربه کرد و 56.59 دلار در هر بشکه به فروش رسید. به گزارش اوپک، در آخرین مبادلات روز چهارشنبه هر بشکه نفت تولیدی این سازمان 62.39 دلار قیمت‌گذاری شده است. به گزارش رویترز، دلیل کاهش امروز قیمت نفت ابهامات مربوط به زمان و مکان امضای توافق تجاری چین و آمریکا بوده است. از دیگر دلایل کاهش امروز قیمت نفت، افزایش ذخایر نفت انبارشده در آمریکا به شمار می‌رود. 

بزرگ ترین افت هفتگی قیمت طلا در ۲.۵ سال اخیر

در حالی که تحولات تجاری مثبت بین چین و آمریکا ریسک‌پذیری در بازار را بالا برده، تقاضا برای سرمایه امن پایین آمد و قیمت طلا ۲ درصد سقوط کرد. پس از این که مقامات خبر دادند چین و آمریکا توافق کردند تعرفه‌های وضع شده بر یکدیگر را به عنوان بخشی از توافق تجاری فاز یک خود بردارند، سهام جهان جهش کرد و دلار تقویت شد. قیمت خرید نقدی هر اونس طلا(شاخص اسپات‌گلد)، تا ۱۴۶۸.۵۱ دلار سقوط کرد تا بزرگترین افت هفتگی قیمت از ماه می ۲۰۱۷ تا کنون را رقم بزند؛ بنابراین، قیمت این شاخص در معاملات دیشب تا پایین‌ترین سطح یک ماهه خود افت کرده بود. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا، پس از سقوط ۲ درصدی دیشب، امروز ۰.۲ درصد تا ساعت ۱۱:۲۴ به وقت تهران، رشد کرد و به ۱۴۶۹.۸۰ دلار رسید.

ادامه صادرات گاز مایع ایران به چین

صادرات LPG ایران به چین در نوامبر ادامه یافت، ولی تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا و فعالیت‌های تعمیراتی، در مقایسه با حدود ۱۲ محموله در ژوئن کاهش داشت. معامله‌گران برآورد کردند که محموله‌های LPG ایران به مقصد چین در نوامبر بین هفت تا ۱۰ محموله بوده است. برخی از معامله‌گران نیز به پلاتس گفتند: شمار این محموله‌ها کمتر و شش تا هفت محموله بوده است در حالی که یک منبع آگاه دیگر گفت: شمار آنها از ۹ محموله فراتر نرفته است. منابع آگاه برآورد کردند که ایران برای صادرات در اکتبر دهم محموله بارگیری کرده است. محموله‌های  LPG ایران معمولا ۴۴ هزار تن بوده و ترکیبی از پروپان و بوتان هستند.

بانک مرکزی: دلار یک‌ماهه ۴.۲ درصد ارزان شد

براساس آمار بانک مرکزی متوسط قیمت فروش یک دلار آمریکا در شهریور ماه ١٣٩٨ در بازار آزاد شهر تهران ۱۱ هزار و ۳۹۱ تومان بود که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴.۲ درصد و ۹.۸ درصد کاهش داشته است. همچنین حداقل و حداکثر نرخ فروش یک دلار آمریکا در ماه مذکور به ترتیب ۱۰ هزار و ۹۸۰ تومان و ۱۱ هزار و ۶۴۰ تومان بوده است. همچنین در شهریور ماه ١٣٩٨ متوسط قیمت فروش یک یورو در بازار آزاد شهر تهران ۱۲ هزار و ۶۳۹ تومان بود که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۵.۸ و ۱۴.۴ درصد افزایش داشته است. همچنین حداقل و حداکثر نرخ فروش یک یورو در ماه مذکور به ترتیب ۱۲ هزار و ۳۶۳ تومان و ١۳ هزار و ۳۴ تومان بوده است. در شش ماه اول سال ١٣٩٨ متوسط قیمت فروش یک دلار آمریکا و یک یورو در بازار آزاد شهر تهران به ترتیب ۱۲ هزار و ۸۹۰ تومان و ۱۴ هزار و ۵۸۸ تومان بوده است. متوسط قیمت فروش سایر ارزهای عمده در جداول زیر نشان داده شده است.

کشوری با رشد اقتصادی ۸۶ درصدی!

رشد اقتصادی منطقه آمریکای جنوبی در سال‌های اخیر تحت تأثیر ریسک‌های مختلفی کاهش یافته است. در ونزوئلا تورم به یکی از کم سابقه ترین سطوح تاریخی رسیده و در آرژانتین بحران ارزی باعث اعمال محدودیت‌های ارزی شده است. اخبار دائما از نا آرامی‌ها در شیلی می‌گوید؛ اما در دل این منطقه بحران‌زده، یک کشور بسیار کوچک پتانسیل‌های رشد زیادی دارد به گونه ای که امسال نرخ رشد آن احتمالا بسیار بیشتر از هر کشور دیگری روی زمین خواهد بود. صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود پیش‌بینی کرد متوسط رشد اقتصادی گویان در سال آینده ۸۶ درصد باشد که این رشد در صورت تحقق، ۱۴ برابر بیش‌تر از رشد اقتصادی چین خواهد بود. گویان کشوری با ۷۸۰ هزار جمعیت در همسایگی برزیل و ونزوئلاست که دارای ذخایر عظیم نفتی بوده و امسال را با رشد ۴.۴ درصدی به پایان خواهد برد. به دنبال کشف ذخایر عظیم نفتی از سال ۲۰۱۵، شرکت‌های بزرگ نفتی نظیر " اکسون موبیل" و شرکت‌های چینی سرمایه گذاری عظیمی را در گویان انجام داده‌اند. وینستون جوردن- وزیر دارایی گویان در همین رابطه گفت: ما از کشوری با سطح رشد اقتصادی بسیار پایین در حال حرکت به سطوح بالاتری هستیم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۱
پرویز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
خودروسازهای اونها
خودرو سازهای ما....!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
بی ام و نامسلمون با جون مردم بازی میکنه کاش از ایرانخودرو یاد میگرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
بانک مرکزی عزیز چرا از درصد کم پایین امدن میگویید ولی از بالا رفتن چند درصدی نمیگویید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
البته برای بورس نو چشمی هربالارفتنی حباب نیست امابغیرازبورس همه بازارهای رقیب حباب دارند !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
گویان پناهنده نمیگیره؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
چقدر خودرو سازهای کشورهای دیگر به فکر مشتریان خود هستند. چقدر 405 در آتش سوخت ولی کسی فراخوانی نداد...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
اره بورس حباب نداره تورم داره
نونم دو برابر شد
امیر
|
Moldova, Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
جالبه ، همه مسولین اعتراف میکنن که تورم در حال حاضر ۴۰ درصد و بعنوان نمونه بازار بورس هم باید ۴۰ درصد رشد کنه ، حالا سوال اینجاست که چرا افزایش حقوق سال آینده ۱۵ درصد پیش بینی شده ؟ یعنی چرا باید حقوق بگیران و کارگران ۲۵ درصد ضعیف تر بشن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
کمبود بنزین سوپر؟؟؟

ما را مسخره کرده اید یا ایران فقط شمال تهران و ایرانی فقط قشر سوپرملیاردر شمال تهران نشین و مسئولان هستند؟
سه ماه است یک لیتر بنزین سوپر تقریبا از تهران به پایین در هیچ جای ایران حتی در اصفهان پیدا نمی‌شود ....
حمید کلباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
قیمت سهام حبابه ؛ قیمت دلار حبابه ؛ بازار طلا خرابه ؛ ساخت و سازم خرابه ؛ دل ملت کبابه ؛
مسوول بجنب ثوابه ، ثوابه .
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
دلار ارزان شد ولي همه چيز گران شد به دلار نيست به عرضه ونظارت ومديريت است
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
طرح ترافیک 99 کنکور 99 انفجار بیروت حزب کتائب لبنان محمود صارمی روز خبرنگار
آخرین اخبار