بازدید 11415
تأملی بر آمار هولناک خودسوزی زنان در شهرستان کهگیلویه؛

«دیشموک»، پایتخت آتش بی دود در اقلیم وطن و چه بسا کره خاکی!

اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راهگشایی برای همتایانش باشد! این روایت شهری محصور در کوه‌های زاگرس است که چندین هزار جمعیت دارد و شاخصه منحصربفردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست؛ سرمایی که گویی از دل برخی اهالی این خطه سر بر می‌آورد...
کد خبر: ۹۲۹۵۴۰
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸ 13 October 2019
تابناک اجتماعی
اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند، تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید؛ اما دریغ!

به گزارش «تابناک»؛ این روایت «دیشموک» است؛ شهری محصور در کوه‌های زاگرس، که چند هزار جمعیت دارد و شاخصه منحصربفردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست؛ سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه برآمده، به ویژه آن‌هایی که گرمای زندگی در وجودشان رو به نابودی گذارده است.

شهری از توابع شهرستان کهگیلویه که احتمالا نامش به گوش بسیاری مان ناآشناست، مگر آنکه در حوزه آسیب‌های اجتماعی مطالعه کرده باشیم یا مشتری همیشگی ستون حوادث رسانه‌ها باشیم. در آن صورت می‌دانیم که نام دیشموک، مدت‌های مدیدی است با خودسوزی زنانش مطرح بوده و از این حیث رکورددار است؛ رویدادی تلخ که اخیرا با ماجرای خودسوزی دختری که دوست داشت به ورزشگاه آزادی برود یا فرزند شهیدی که از وضعیت بیمه و درمانش ناراضی بود و گوش شنوایی برای تقاضایش نیافت یا حتی پیرمردی که از پس بازپرداخت وام بانکی اش برنیامده بود و می‌دید که منزلش مصادره شده و در صف مزایده قرار گرفته، بیش از پیش معرف حضور ایرانیان شده است.

البته همه این موارد در قیاس با آنچه در دیشموک در جریان است و به اتفاقی معمول تبدیل شده، کوچک به نظر می‌رسند، به ویژه اگر بدانیم در این شهر تنها در شش ماه نخست امسال، یازده مورد خودسوزی به وقوع پیوسته است؛ یازده رویدادی که در بطن همه شان زنان قرار داشته اند؛ زنانی درمانده و رنجور که دیگر تاب مشکلات را نیاورده و ترجیح داده اند که... .

بگذارید جمله فوق را همین گونه ناتمام رها کنیم، درست مثل زندگی‌هایی که در این منطقه ناتمام رها می‌شوند. زندگی زنی که تازه ازدواج کرده یا زائویی که هنوز تا تولد فرزندش چندماه مانده یا حتی مادری که عشق فرزند هم نتوانسته دلش را به زندگی گرم کند و نگذارد آتش را به جانش هدیه دهد؛ زنانی که گاه آنقدر از درد‌های مختلف پر و لبریزند که اطرافیانشان درک نمی‌کنند، چرا بعد از یک مجادله خودسوزی را برگزیده اند!

روایاتی دردناک که کافی است برای شنیدنشان سری به روستا‌های دیشموک بزنید و فراموش نکنید در برخی از آن‌ها، نه از آب خبری هست و نه از برق، نه از سرویس بهداشتی و نه حمام و نه حتی راه دسترسی حداقلی؛ محرومیتی عمیق که ظاهرا برای مسئولان یک فایده بزرگ داشته و دارد؛ اینکه هرچه در آن خطه رخ می‌دهد، همانجا می‌ماند، حتی آمار خودسوزی شمار زیادی از زنان؛ آتشی جانسوز، اما بی دود!

آتشی که وقتی گوشه‌هایی از آن به رسانه‌ها راه پیدا می‌کند، دیده می‌شود و ابهام آفرینی می‌کند، سریع برخی مسئولان از راه می‌رسند و مدعی می‌شوند: «آماری که از آسیب‌های دیشموک گفته می‌شود، مردم را آزار می‌دهد، در حالی که آسیب‌های این منطقه شاید نسبت به سایر مناطق استان کمتر هم باشد... سیاه‌نمایی آب ریختن به آسیاب دشمن است»!

اظهارنظر‌هایی که گویی هدفی ندارند، جز سرپوش گذاشتن بر آمار و ارقام تلخی که مخابره می‌شوند؛ آمار‌هایی برآمده از دیاری که به تازگی یک خبرنگار به آنجا سفر کرده و با برخی اهالی این خطه به گفت‌وگو نشسته تا شاید قرار دادنش در زمره تعاریفی مانند «سیاه نمایی» دشوار شود.
گزارش «محمد معصومیان» را ببینید و قضاوت کنید.
 
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴۲
جای بسی تقدیر و تشکر از مسئولین دارد بابت این حماسه!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
بر تابناک است این موضوع را پیگیری نماید!! کاربران محترم هم دایما گوشزد کنند!
وای بر مسئولین ناکارامد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
چه ربطی داشت ان وقت؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
خودم هم دوست ندارم باور کنم ولی فکر کنم کشور رو نفرین گرفته و طلسم برداشته. آخه این همه بی کفایتی قابل باور نیست.
وقتی 35 درصد تولید نفت کشور از استان کهگیلویه و بویراحمد هستش و همین هزینه میاد تو تهران خرج میشه بهتر از این نمیشه.مردمی که در هیچ چیزی پیشرفت نکردن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
تو اول فیلم را ببین بعد اظهار نظر کن
در ضمن همآن موبایل زنگ می خورد نشان می دهد زیر ساخت هست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
ناشناس 13‌:12 اگر زنگ خوردن موبایل یعنی زیر ساخت خوب پاشو برو اونجا زندگی کن، شما در برجها نشستین خبر از چی دارین، از بی آبی، از بی برقی؟؟ چند استان میخای اسم بیارم که وضعیت بد از هر لحاظ دارند، اونوقت برای یک آنتن دهی موبایل میگی زیر ساخت وجود دارد، خجالت نمیکشی؟ اگر این زیر ساخت پس توی کویر هم یه خط موبایل راه اندازی کنید آنوقت میشه سکونتگاه؟ اونوقت قابل زندگیه؟
غیر از اینکه اکثر اقشار مردم ایران که توی شرایط بد زندگی می‌کنند و چیزی نمیگن فقط بخاطر نجابت و بزرگواریشون و بس وگرنه شما کجا سراغ داری آب در کوزه و تشنه لبان گشتن؟
هر وقت صحبتی از مشکلات می شود با نهیب " دشمن را شاد نکنید" در نطفه خفه اش می کنند.
پاسخ ها
ستار
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
تو این قسمت از استان زمان متوقف شدهِ.جای تاسف داره ..اینکه ثروت دنیا زیر پامون هست ولی سهم ما ازش خود سوزی زنانمون هست...دلیل خود سوزی فقر و نداری هست...نبود امکانات..توزیع نامناسب ثروت تو کشور...عدم توسعه اجتماعی و فرهنگی..عدم اموزش مناسب...مگه همه جای کشور.سرای من نیست..پس چرا به این روستا ها رسیدگی نمیشه..مگه نفت ملی نیست اگه هست از این نفتی که زیرپاشسون هست و کرو کرو میفروشین ی ذره هم به اینا بدین..در قالب کار..شغل و غیره
بفرستید 20 و 30 پخش کنه یا کیهان بذاره صفحه اولش.چون اونا خیلی به اینکارا علاقه دارن!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
ای بدم میاد از درد مردم به نفع اهداف سیاسیتون حرف میزنین وهیچ کاری نمی کنین
شاید خواسته ها و حقوق زنان محترم شمرده نمیشه و نادیده گرفته میشن یا بهشون ظلم میشه که خودسوزی میکنن مگه میشه آدم خودشو آتش بزنه طرف دیگه در اوج بدبختی خودشو احساس میکینه که چنین کاری میکنه بهتره صداو سیما و نهادهای فرهنگی بپاخیزن و جامعه رو نسبت به حقوق زنان آگاه کنن تا منبعد بیشتر برای حقوق زنان احترام قائل بشیم آخه چرا باید زنان خودسوزی کنن
باز كه سياه نمايي كردي ! روزنامه كيهان رو بخون تا ببيني مطالبات واقعي زنان چيست !
قابل توجه بزرگاني كه نسخه ازدواج در سنين پايين را براي ملت مي پيچند .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
عجب
هر وقت شما امار ازدواج در سنین پایین اوردی که اینطوری باعث جدایی و خود کشی در سطح کشور شده حرفت درست و نه یک خبر که به طور خاص است
یک سوال بچه گانه!!!!
ان وقت چرا طلاق در سنین بالا زیاد است؟ از نظر شما که ادم ها بالغ و فهمیده هستند!!!
بنده چند سال اونجا معلم بودم و هر سال حداقل یکی از دانش آموزام خودکشی میکرد. آثار منفی دیدن دانش آموزام در حالی که با طناب خودشونو از درختان بلوط حلق آویز کرده بودن هنوز روحمو آزار میده.
ايران فقط تهران مابقي هم مراكز استانها ديگر جاها ول معطل هستند
هیس مسئولین در حال کارند!
....حق شما بر من (حاکم) آن است که از خیرخواهی شما دریغ نورزم، (حاکم باید در راستای مصلحت و خیرخواهی مردم قدم بردارد) و بیت المال را بین شما عادلانه تقسیم کنم، و شما را آموزش دهم تا بی سواد و نادان نباشید، و شما را تربیت کنم تا راه و رسم زندگی را بدانید.
علی علیه السلام
........
اووووخ
آقایان بشینن چایی نباتشون رو بخورن و مشکلات رو از چشم‌آمریکا ببینن
قابل توجه مسئولین مملکتی ،جلو این حماسه را بگیرین ،از خواب گران ،خواب گران ،خواب گران خیز
کاشانه ما رفت به تاراج غمان خیز
نكنه اين هم كار فضاي مجازي و استكبار جهاني در راس آن آمريكاي جهانخوار است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یه نفر بیاد مسئولیت به عهده بگیره و کار کنه. کسی که به مشکلات مردم پشت نکنه و خودش رو بابت این مسائل مسئول بدونه.
يك انتقاد از تابناك كه انتخاب تيتر چنين مطلب مهمي اصلا مناسب نيست.
من وقتي تيتر را خواندم اصلا فكر نمي كردم ديشموك شهري در ايران است. و مطلب مربوط به خودسوزي زنان اين كشور است.
صد البته موضوع مهمي است. خودسوزي زنان متاسفانه فقط در اين منطقه نيست. در استان چهار محال و بختياري هم هست.
اسف بار اين كه فرهنگيان جامعه مثل مسىولان جاممعه يا در خوابند يا خودشان را به خوابي زدند. فكر كنم دومي مستندتر است.
فرهنگ تفاهم وتعامل که در کشور از دست بره باید منتظر این وقایع تلخ ماند اگرچه من قلبا خیلی به فرهنگ ازادگی واصالت لرها علاقمند و اعتقاد دارم که هیچکس بهتر از خودشان به خودشان کمک نخواهد کرد ان منطقه نیازمند به یک مشاور دانشگاهی از جنس لر است
من در اردوی های جهادی که به این روساها رفته بودند شرکت کردم . مشکل اصلی اینها همون نداشتن امکانات تحصیلات می باشد. چند همسری حتی در سنین زیر 20 سال در این منطقه مرسوم می باشد.
الحمدالله ما در کشور از لحاظ اقتصادی نبودن فقر ، نبودن فحشا، نبودن، اعتیاد، نبودن فروش اندام انسان از ناچاری، نبودن دزدی، نداشتن چندین میلیون پرونده در قوه قضاییه، کشته نشدن هزاران نفر سالیانه در جاده ها، نداشتن بیکاری بالا، داشتن درآمد سرانه بالا در منطقه، نداشتن بالاترین فساد اداری و اختلاس و رانت بازی، نداشتن روابط فامیلی در حد گسترده، ندادن آمارهای غیرواقعی، داشتن کمترین زندانی، و بسیاری از توفیقات دیگر که فرصت گفتن آن نیست همه نشان از الگو بودن ما برای دیگران است. همه کشورها در حسرت داشتن مسئولین و مدیریت زبانزد هستند.
چگونه تشکر کنیم؟!!! ملت که شرمنده شما هستند.
آیا این خیانتکاران به این ولی نعمتان فراموش شده ، خدمت میکنند؟!!!
ای خدایا حضرت مهدی رو برسون.از این مسئولین کاری برنمیاد
چرا کسی چیزی نمیگه؟
چرا کسی کاری نمیکنه؟ چرا از هیچ مسئولی صدایی در نمیاد؟؟
تابناک جان...شما که رسانه هستی ودستی درآتش داری این موضوع رو حتما پیگیری کن.دنباله اش رو بگیر تا به نتیجه برسی.ما هم که خوانندگانت هستیم حمایت میکنیم...
من اهالی همین استان و از نزدیک شاهد این داستان هستم وضعیت بی سپادی و عقب ماندگی بسیار وخیم است کاش کسی که از ازدواج سنین پایین دفاع میکند یک سر به این شهر بزند اینجا در سن شش هفت سالگی به قولا نشان میکنن دختر پسر رو تا که چند سال دیگر برای هم باشن و داشتن چندین چند زن اصلا عیب نیست
ما بیشتر به روانشناس نیاز داریم تا پزشک عجیبه این مملکت همچیش برعکس شده
در تهران روزی چند نفر خودکشی میکنند ؟ از پرت شدن به زیر ریل قطار مترو تا پرت کردن خود از بلندی ، در همین پل طبیعت تهران چند نفر خودکشی کرده اند ؟ معضلات ،و مشکلات بصورت گسترده در سطح کشور است ؟ که‌بیشتر آن مربوط به وضعیت اقتصادی بد خانواده ها میباشد ؟ آیا آماری از خودکشی بازنشستگان ، کشوری ،و فرهنگی ،و لشکری دارید ،آیا از خودکشی کارگران خبر دارید ؟ تنها دیشموک نیست که گفته شود در استان محروم خودکشی زنان رایج است ؟
سلام.
همه ما از مسئولان انتقاد میکنیم. درست است. قابل انتقاد و حتی قابل نفرین شدن هستند. اما فایده ای برای مردم ندارد. باید ببینیم خود ما به عنوان افراد این جامعه چه وظیفه ای داریم؟
آنچه برای من ایرانی مهم است سرنوشت زنان مظلوم دیشموک است نه سربازان ترکیه و گروهکهای مسلح کرد سوریه
آنچه برای من ایرانی مهم است سرنوشت زنان مظلوم دیشموک است نه سربازان ترکیه و گروهکهای مسلح کرد سوریه
بظرمی رسد جلسه تامین استان که مسئولین امنیتی را درخودجادارد،باید جلسه دراین خصوص برگزارنماید واز اندیشمندان وپژوهشگران منطقه بخواهد دراولین فرصت نظرات وکارکارشناسی انجام ونتیجه را با مردم وسئولین کشوری جهت تصمیمات مناسب ارائه نمایند
سوریه مهمتره
کار، کار امریکا و یا صهیونیسمه. لابد در دیشموک برنامه بلند مدت برای انقراض نسل ما دارند.
نخندید. بعضیها اینجوری فکر میکنند. پای منبر شاگردهای فراوان رائفی پور که بنشینید همین را خواهند گفت.
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی