بازدید 8597
۷
در گفت‌وگو با فعال بازار سرمایه مطرح شد؛
نگرانی فعالان بازار سرمایه از کاهش شدید قیمت دلار بود، لیکن حرکت دلار نشان داد این ارز تمایلی به ماندن در قیمت‌های کمتر از یازده هزار تومان را ندارد و حتی بهترین خبر‌ها نیز نتوانست برای مدت طولانی در قیمت‌های کمتر از ۱۱ هزار تومان دوام بیاورد و دوباره افزایش یافت.
کد خبر: ۹۲۱۰۰۵
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۸ 30 August 2019

تازه وارد‌ها با صندوق‌های سرمایه گذاری، پای ثابت بورس می‌شوند/ سودآوری قابل توجه شرکت‌ها با دلار ۱۱ هزار تومانی/مزایا و معایب ورود پول غیر حرفه‌ای

تابناک اقتصادینگرانی فعالان بازار سرمایه از کاهش شدید قیمت دلار بود، لیکن حرکت دلار نشان داد این ارز تمایلی به ماندن در قیمت‌های کمتر از یازده هزار تومان را ندارد و حتی بهترین خبر‌ها نیز نتوانست برای مدت طولانی در قیمت‌های کمتر از ۱۱ هزار تومان دوام بیاورد و دوباره افزایش یافت.

هاشم ذوالفقاری در گفت‌وگو با خبرنگار «بورس تابناک» با بیان اینکه ورود پول غیرحرفه‌ای به بازار افزایش یافته و اشخاصی که از جنس بازار سرمایه نیستند، در حال ورود نقدینگی بالایی به بورس هستند، اظهار کرد: ورود نقدینگی از طرف این افراد به بورس از یک بعد بسیار مثبت ارزیابی می شود، چون بازار را پویاتر می کند و گردش پول را افزایش می دهد.

وی با بیان اینکه بعد منفی این موضوع آن است که این افراد با توجه به بی تجربگی و نداشتن تخصص برای ورود به بازار با شناسایی زیان و کوچکترین تلنگری از بازار قهر کرده و با خروج نقدینگی خود ـ که بعضا قابل توجه نیز هست ـ شاید تا سالها دیگر به بازار سرمایه روی خوش نشان ندهند، از این روی حفظ این نقدینگی نیاز به فرهنگ سازی دارد و سازمان بورس وظیفه دارد که نقدینگی این افراد را به درستی هدایت کند، پیشنهاد داد: افرادی که کد اولی هستند و سابقه فعالیت در بازار سرمایه را ندارند تا شش ماه حق معامله مستقیم را نداشته و فقط اجازه خرید یونیت صندوق ها را داشته باشندغ یعنی در حقیقت نقدینگی آنها در صندوق‌هایی که کارشناسان آن تخصص لازم را دارند، هدایت شود تا کم کم این افراد آشنایی کافی با روند بازار و چگونگی فعالیت در آن را پیدا کرده و بتوانند مستقل به خرید و فروش سهام اقدام کنند و همچنین افراد اجازه خرید از بازار پایه را به خاطر ریسک بالایی که سهام موجود در آن دارند، نداشته باشند.

ذوالفقاری با اشاره به حجم بسیار بالای معاملات و ورود نقدینگی و با تأکید بر اینکه روند صعودی شاخص تداوم خواهد داشت و بازار کم‌کم از سهام و صنایع کوچک به سمت صنایع بزرگ حرکت می کند،تصریح کرد: سهم های کوچک از ابتدای سال تاکنون بازدهی مطلوب و در مواردی بالای بیشتر از صد درصد را داشته اند.

وی با بیان اینکه از طرف دیگر گزارش مرداد ماه شرکت های بزرگ و اکثر صنایع مطلوب بوده، ادامه داد: نگرانی بازار در نماد های بزرگ از دو منظر قابل بررسی است؛ یکی عرضه سنگین حقوقی ها که همیشه وجود دارد و دیگری روند کاهشی قیمت‌های جهانی، ولی با توجه به بهبود بازارها در چند روز گذشته، این موضوع می تواند به بازار کمک کند که به سمت صنایع کامودیتی و مثبت حرکت کند.

ذوالفقاری با بیان اینکه به نظر من روند بازار همچنان مثبت خواهد بود، مگر اینکه اتفاق غیر منتظره ای رخ دهد، گفت: خطر و ترسی در بازار وجود ندارد، مگر در سهام خاصی که غیر طبیعی و عجیب رشد کرده اند و یا سفته بازی در آنها رخ داده باشد.

وی در خصوص صنایع و گروه های پیشرو در در بازار سرمایه طی ماه های آتی نیز با بیان اینکه در صنایع بزرگ نظر مثبتی در خصوص همه سهم ها دارم، تأکید کرد: در مورد صنایع نفتی اعم از پالایشی، پتروشیمی، فلزات اساسی نظر مثبت دارم. سنگ آهنی‌ها نیز به نسبت عملکرد خوبی داشتند و با توجه افزایش قیمت روی، نمادهای این گروه نیز می توانند مستعد حرکت و بازدهی خوبی باشند.

این فعال بازار سرمایه با اشاره به نگرانی بازار از کاهش قیمت دلار نیز گفت: فعالان بازار از این قضیه ترس داشتند که قیمت دلار خیلی پایین بیاید، ولی حرکت دلار نشان داد این ارز تمایلی به ماندن در قیمت های کمتر از یازده هزار تومان را ندارد و حتی با بهترین خبرها نیز نتوانست در قیمت های کمتر از ۱۱ هزار تومان برای مدت طولانی دوام بیاورد و مجددا افزایش یافت.

ذوالفقاری افزود: با دلار ۱۱ هزار تومان همچنان پی به ای شرکت ها خیلی پایین است و صنایع صادراتی و کامودیتی محور در شرایط مطلوبی برای سرمایه‌گذاری به سر می‌برند؛ البته سهامداران باید با دید شش ماه تا یک سال و در این نمادها وارد شوند.

وی در خصوص نمادهای دارویی با بیان اینکه نظر مثبتی نسبت به همه نمادهای بیمه ای دارم، تصریح کرد: به نظر من سهام دارویی که زیرمجموعه تأمین اجتماعی هستند از لحاظ پایداری درآمد و بازار عملکرد بهتری را ثبت کرده‌اند

ذوالفقاری با بیان اینکه شرکت بیمه‌ای اصولاً دارایی های زیادی دارند، ادامه داد: نمادهای بیمه ای پتانسیل رشد بالایی با توجه به بحث تجدید ارزیابی در بازار امسال خواهند داشت چرا که برای سالیان طولانی تجدید ارزیابی نداشته اند و به نظر می رسد این پتانسیل با توجه به مهلتی که شرکت ها تا پایان سال ۹۸ خواهند داشت، می‌تواند در همه نمادهای این گروه وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: برخی نمادهای این گروه مثل بیمه کوثر و دانا که بازدهی خوبی تا کنون داشته اند و نمادهای دیگر این گروه نیز می‌توانند تا پایان سال عملکرد قابل توجهی داشته باشند.

ذوالفقاری با بیان اینکه این اتفاق ممکن است در برخی نمادهای خودرویی مثل ایران خودرو، خگسترو ختوقا نیز وجود داشته باشد، ادامه داد: در گروه حمل و نقل نیز با توجه به اینکه رشد خوبی داشته اند کرده‌اند لیکن برخی نمادهای این گروه اگر بحث تجدید ارزیابی در آنها مطرح شود پتانسیل بسیار بسیار بالایی خواهند داشت.

وی درخصوص گروه سیمان نیز که این روزها مورد توجه فعالان بازار قرار گرفته و اقبال به آن افزایش یافته نیز گفت: این گروه رشد خاصی نداشتند و حتی در بازار ۹۷ و ۹۸ نیز حرکت خاصی نداشته؛ لذا رشد این گروه در آغاز راه است و همچنان تداوم خواهد داشت.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
دلارامروزپنجشنبه ۷ شهریور از۱۱۳۰۰ عبورکرد خواب دلارزیرده هزارتومان ازطریق مذاکره باامریکا تعبیرنشد ازهفته دیگروبا اجرای مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی شاهدصعودبیشتردلاروالبته سقوط ازاد بورس خواهیم بودودیگردستکاری درنرخ هاهم تاثیری نخواهدداشت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
تو الان چهار ماهه داری اینو مینویسی حتی مخالفین نظام هم انقدر که تو از گرون شرن دلار و بدبخت شدن ملت استقبال میکنی استقبال نمیکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
استفاده از قلت اطلاعات مردم در بورس !؟
با افزايش قيمت نفت ، سهام شركتهاي انرژي محور افزايش مي يافت .
با افزايش قيمت دلار نيز سهام شركت هاي انرژي محور به شدت رشد مي كرد.
در چهارم آبان ٩٧ كه بورس ريخت ، ريختن بورس واكنشي بود به دلار كه وارد كانال ده هزار تومان شده بود و قيمت نفت كه به شدت نزولي شده بود .
اكنون اتفاقي مشابه رخ داده است قيمت نفت حداقلي شده و دلار نيز نزولي شده اما تا لحظه تهيه اين تحليل بورس واكنشي نشان نداده است .
سرمايه هاي سرگردان به سمت ارز ، مسكن و كالا حركتي ندارد اما به سمت بورس روان است .
بورس حبابي شده و نسبت به ريزش دلار و قيمت نفت واكنش نشان مي دهد و فقط زمان مطرح است .
بيچاره مردمي كه سهام را هر روز گران تر مي خرند و فردا نيز گران تر ميشود اما اين دامي است كه اساس دارايي شان را هدف گرفته است از قلت اطلاعات مردم دارد استفاده ميشود .
جوجه ها را آخر پائيز مي شمارند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
بنده با مشورت و کارشناسی وارد بورس شدم

همش عدد سازی و کذب و.....

حیف پول
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
ازهفته دیگه شاهد اغازسقوط تاریخی بورس خواهیم بود
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
سلام
جز تصميمات لحظه اي و غير كارشناسي سازمان بورس كه قابل پيش بيني هم نيستن مابقي هميشه جزئي از بازار بوده و هستند.
چطور ي شبه دامنه ي نوسان هفتگي ٥٠ درصدي ميشه ٣ تا ٩ درصد؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
دنیای اقتصاد راست میگه من خودم شاهدبودم که دلارهفته گذشته به مدت ۲ دقیقه و۳۴ ثانیه و ۲۵ صدم ثانیه وارد کانال ده هزارتومان شد و سوک سوک کرد و برگشت به کانال ۱۱ هزارتومان !!!! همچنین بعنوان یک کارشناس خبره اقتصادی تاییدمیکنم که همه بازارها بلااستثنا حباب دارند اما بورس سر سوزنی حباب نداره ! وبازهمچنین تضمین میکنم تحت هرشرایطی ( حتی بروزجنگ) شاخص کل بورس بزودی رکوردهمه اعصارتاریخ راخواهدشکست وبه کانال ۳۰۰ هزارواحد وارد خواهدشد و ماهی صدهزارواحد پیشروی خواهدکرد و بی تردید سوداورترین بازار بین بازارهای سرمایه گذاری خواهدشد !!!!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سامانه سعدی فوت آسیه پناهی اعتبارنامه نمایندگی کاظم دلخوش حسین محمد صالحی