بازدید 3775

لاوروف: به تلاش‌های برای حفظ برجام ادامه می‌دهیم

کد خبر: ۹۱۹۳۵۱
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۷ 21 August 2019
وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد دولت متبوعش و دیگر کشور‌هایی که در برجام باقی مانده‌اند، همچنان برای حفظ این توافق تلاش خواهند کرد.

به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم به نقل از ریانووستی، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با همتای آلمانی خود «هایکو ماس» در مسکو تأکید کرد کشور‌هایی که در برجام باقی مانده‌اند به تلاش خود برای حفظ این توافق چندجانبه ادامه خواهند داد.

سرگئی لاوروف در این نشست خبری مشترک، درباره وضعیت فعلی برجام به خبرنگاران گفت: «روسیه و آلمان جزو کشور‌های مشارکت‌کننده در توافق هسته‌ای با ایران هستند. ما عمیقاً از وضعیتی که بر اثر خروج یکجانبه آمریکا از این توافق بین‌المللی مورد قبول شورای امنیت ملی سازمان ملل متحد پدید آمده است، نگرانیم. آمریکا نه‌تن‌ها خود از توافق خارج شده، بلکه این حق را برای خود قائل است که از اجرای برجام توسط اعضای دیگر آن و سایر کشور‌های عضو سازمان ملل متحد جلوگیری کند.»

وزیر امور خارجه روسیه با ابراز تأسف از وضعیتی که به دلیل کارشکنی‌های آمریکا برای برجام پیش آمده است، افزود: «متأسفانه در وضعیت مناسبی نیستیم، ولی ما به همراه سایر شرکایمان در برجام تلاش خواهیم کرد تا از سقوط این توافق بسیار مهم جلوگیری کنیم. تداوم برجام هم به تضمین امنیت منطقه کمک می‌کند و هم باعث تقویت نظام منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای می‌شود.»

دولت ترامپ از زمان خروجش از برجام در اردیبهشت ۹۷ تاکنون تحریم‌های مختلفی را علیه ایران وضع کرده است؛ تحریم‌هایی که اخیراً دامنه آن‌ها حتی به همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز سایر کشور‌ها با ایران نیز کشیده شده است.

اقدامات دولت آمریکا علیه برجام و کوتاهی طرف‌های دیگر برجام (مشخصاً طرف‌های اروپایی) در اجرای تعهدات خود در قبال ایران بر اساس این توافق چندجانبه، برجام را در وضعیت بسیار بدی قرار داده است.

تصمیمات اخیر ایران مبنی بر کاهش تعهدات خود ذیل برجام باعث شده است که مقامات غربی، ایران را به «تضعیف برجام» متهم کنند، اما ایران در واکنش به اظهارات طلبکارانه اروپایی‌ها در مورد برجام تأکید کرده است که دیگر نمی‌خواهد، نمی‌تواند و نباید به‌صورت یکجانبه برجام را اجرا کند و تا زمانی که طرف‌های دیگر برجام تعهدات خود را به‌طور کامل اجرا نکنند، ایران نیز به کاهش مرحله به مرحله تعهداتش ادامه خواهد داد.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022